Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 5
ihsan gulbilge
1 yıl önce - Çrş 29 Ksm 2017, 18:35

Hepimizin kandili mübarek olsun sizlere nacizane birkaç tavsiye vermek istiyorum o:
Büyüklerimizin kandili internet ve ya sms ile kutlamak yerine aramayı tercih edelim ,hallerini hatirlarini soralım
Arayamiyorsak da attığımız mesaj toplu mesaj olmasın mesajın başına ve ya sonuna Ahmet amca , Nuriye teyze kandilin mübarek olsun diyerek ona özel yazdığımızı hissettirelim , bunlar belki küçük şeyler ama inanın insanı mutlu eden şeyler
Son olarak uzun zamandır konuşmadığımız insanları da ekleyelim mesajlara


M. Akif Ilbeyli

1 yıl önce - Çrş 13 Arl 2017, 21:35

Halk ozanı Ali Kızıltuğ hayatını kaybetti!

Ünlü halk ozanı Ali Kızıltuğ bu sabaha karşı hayatını kaybetti. 73 yaşındaki Ali Kızıltuğ, uzun süredir kanser tedavisi görüyordu. Ali Kızıltuğ kimdir?

Halk Ozanı Ali Kızıltuğ Ankara'da bir süredir tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirdi. Ali Kızıltuğ için bugün saat 14:00'te Çankaya-Oran Pir Sultan Abdal CEM evinde erkânı yapılacak. 73 yaşındaki Kızıltuğ'un yarın memleketi Sivas Divriği Mursal Köyü'nde defnedilecek.


ALİ KIZILTUĞ KİMDİR?

Ali Kızıltuğ, 1944 yılında Sivas'ın Divriıği ilçesine bağlı Mursal köyünde doğdu. 1958 yılında bağlama çalmaya başladı. Bağlamaya ilişkin temel bilgileri köyünde bulunan Abbas ustadan öğrendi. İlk yıllarda başka aşıkların eserlerini ve yöresel türküleri seslendirdi.

1969 yılında ilk plağı olan "Asrı gurbet harab etmiş köyümü" çıktı. Bugüne kadar 103 plak ve 87 kaseti yayınlandı. 2160 eseri bulunmakta ve bunların 550 tanesi başka sanatçılar tarafından seslendirildi.

1969 dan bu yana sadece kendi eserlerini seslendiriyor. Eserlerini hazırlarken genellikle önce şiir olarak yazıp sonra onları besteliyor. Ancak doğaçlamada çalıp söylüyor, 1971 yılında İstanbul Tepebaşında yapılan ve tüm ozanların katıldığı bir atışma yarışmasında birinci seçildi geçim sıkıntısı nedeniyle göç etmek zorunda kalır ve 1973 de Ankaraya yerleşti.

Aşık Veysel ve Aşık Mahzuni onu en çok etkileyen aşıklardır.

Uzun sap bağlama çalıyor ve bağlamasını hüseyni düzenine akort ediyor. "Baykuşlara kalan köy" ve "Sorma efendim" adında iki kitabı yayımlandı ve diğer eserlerini de 10 cilt kitap halinde yayınlamayı düşünmektedir.

Memur emeklisi ve 4 çocuk babası olan Ali Kızıltuğ halen Ankara'da kendisini şöyle özetliyor: "Ne yarimden vazgeçtim, ne sazımdan vazgeçtim, ne de vatanımdan vazgeçtim. Nasıl Mursal'dan geldiysem, o nazlım, sefil, tertemiz bir köylü çocuğu isem şimdi de aynıyım…".
2011 yılında İstanbul da Sivaslı sanatçıları birliği tarafından düzenlenen "Ustaya Saygı" adlı programda yılın ozanı seçilerek onur plaketi aldı.
2012 yılında Ankara Halk Ozanları Derneği Başkanı Kenan Sahbudak tarafından "Ustaya Saygı" ve "Yılın Ozanı" ödülü verildi.

MUAMMER TÜRK
1 yıl önce - Çrş 13 Arl 2017, 23:13

Ali kızıltuğ sivasdan yetişmiş en önemli halk ozanlarındandır,ALLAH RAHMET etsin .mehmet karakas7
1 yıl önce - Prş 14 Arl 2017, 06:56

Bir değerimizi daha kaybettik ALLAH rahmet eylesin.

KEMALİYE 23
1 yıl önce - Prş 14 Arl 2017, 07:08

Allah CC.rahmet eylesin.Halk müziği adına büyük işer başarmış bir ustaydı.Tüm Divriğininde başı sağolsun

mehmet karakas7
11 ay önce - Pzr 31 Arl 2017, 13:25

Rabbim 2018 yılında Sivas ve tüm İslam âlemindeki kardeşlerimize her anını en güzel şekilde değerlendirmeyi ve her gününü razı olacağı amellerle yaşamamızı nasip etsin.turan58

11 ay önce - Pts 01 Oca 2018, 02:02

Yeni yılda tüm dargınlıkların bitmesi ve barış içinde yaşanması dileğimle, Mutlu Yıllar.

mehmet karakas7
10 ay önce - Cmt 03 Şub 2018, 11:18

Alıntı:
Bitirim zeki vefat etmiş. Allah rahmet eylesin.


Allah kusaratını affetsin, mekanını cennet eylesin Amin.mehmet karakas7
9 ay önce - Cum 02 Mar 2018, 14:09
Sivasspor'dan Şehit Düşen Askerler İçin Başsağlığı Mesajı


Kulübün internet sitesinde “Büyük Türk milletinin başı sağolsun” başlığıyla yayımlanan mesajda, 8 kahraman askerin şehit düşmesinin ve 13 askerin ise yaralanmasının derin üzüntüsünün yaşandığı belirtilerek, şu ifadelere yer verildi:

“Bizleri büyük bir acıya ve üzüntüye boğan bu olayda hayatını kaybeden aziz şehitlerimize yüce Allah’tan rahmet, şehitlerimizin kederli ailelerine, Türk Silahlı Kuvvetleri ile yüce Türk milletine başsağlığı ve sabır, yaralı kahraman Mehmetçiklerimize acil şifalar dileriz.

Ülkemizin birlik ve bütünlüğüne yönelik yurt içinde ve yurt dışındaki terör faaliyetleri hiçbir zaman hedefine ulaşamayacaktır. Dualarımız ve desteğimiz Mehmetçiklerimizle.” (AA)
Afrinde şehit düşen ASKERLERİMİZE ALLAH rahmet eylesin AMİN.


beratdemir
9 ay önce - Pzr 04 Mar 2018, 19:45


(+)


Sivasımızın ileri gelen büyüklerinden, aynı zamanda Söz Üstadı ve Aşıklarından olan Aşık İsmeti Amcamız vefat etmiş. Kendisine Allah'dan rahmet , bütün Sivas'a başsağlığı diliyorum. Cenaze namazı yarın Sivas Ulu Camiinden öğle namazına müteakip kılınacakmış. Mekanı Cennet olsun.
Halimle dünyayı seyran eyledim
Düştüm ibret aldım kalktım unuttum
Ne hikmetler gördüm hayran eyledim
Düştüm ibret aldım kalktım unuttum
İsmeti'yem asla gönül kırmadım
Yolcuyum giderim yolda durmadım
Rüya görür gibi dünya görmedim
Benim bakışlarım başka başkadır.

Aşık İsmetisayfa 5
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET