Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 3
Ahmed Bayezid
1 yıl önce - Prş 02 Ksm 2017, 00:35

SAMSUN HABER GAZETESİ (18.01.2017 )
Kentin tarihi hafızası silinecek
Samsun Yerel Tarih Grubu Başkanı Emin Kirbiyik


(+)


Samsun Yerel Tarih Grubu -Şefik Akdeniz


!yunus!

1 yıl önce - Prş 02 Ksm 2017, 00:59

Ne guzel iste muzeye cevrilecekmis daha ne konusuyor bu gazetedeki herif? Metruk eski pusku bina baska turlu yikilmasi gerekirdi. Ne yani lokomotif bakim binasi diye bisey yapilamiyacakmi? Baska tarihi eserlere sahip cik eski atolye binasina cikacagina.

Misafir 4c3

1 yıl önce - Prş 02 Ksm 2017, 17:47

Geçen hafta tramvsyla geçerken gördüm çalışma vardı ama binanın bi tarafı yıkılmıştı demir direk koyuluyorduAhmed Bayezid
1 yıl önce - Prş 02 Ksm 2017, 17:57

Yahu ben şunu anlamıyorum illa bir yeri müze yapacaksa orayı geçmişte ne işlevi varsa onunla alakalı yap.Öz ünden niye koparıyorsun ki.Geçmişte hastane ise hastane ile ilgili müze yaparsın.Çarşı pazarsa yöresel bir müze yaparsın.Demiryoluysa onunla ilgili müze yaparsın.Böyle olunca tutarsızlık,dengesizlik oluyor.Ziyaretçi müzenin geçmişini araştırıcak diyecek burası eskiden demiryolu bakım atelyesiymiş cerrahi el aletleri müzesi yapmışlar,Ne alaka? Kel alaka.

Misafir e36

1 yıl önce - Prş 02 Ksm 2017, 20:11

Bu alan bu bina yapılacaksa demiryolu tarihine ait bir müze şeklinde düzenlenmeliydi. demiryollarının tarihi binasına cerrahi aletler müzesi yapmak amiyane tabirle abesle istigaldir. komed resmen...

samet13579
1 yıl önce - Prş 02 Ksm 2017, 20:46

Gerçekten ne alaka ?smtcglr

1 yıl önce - Cum 03 Ksm 2017, 09:18

Orada müze olması zaten sıkıntı bence, çok müze yapmak istiyorsan liman mahallesinde etnoğrafya müzesi yapılıyor ordan bi yer ayırırısın yapılır. tarih yok bişey yok sonuçta cerrahi el aletleri müzesi.

Yer bence müzelik değil müze yapılmasına karşı değilim


Ahmed Bayezid
1 yıl önce - Prş 28 Arl 2017, 14:49
Samsun'a 'Cerrahi El Aletleri Müzesi' Yapılıyor / 28.12.2017


TÜRKİYE Cumhuriyeti Devlet Demiryolları'nın (TCDD) Samsun eski bakım onarım atölyesi olan, atıl durumdaki bina, restorasyon çalışmaları ile 'Cerrahi El Aletleri Müzesi'ne dönüştürülüyor.TÜRKİYE Cumhuriyeti Devlet Demiryolları'nın (TCDD) Samsun eski bakım onarım atölyesi olan, atıl durumdaki bina, restorasyon çalışmaları ile 'Cerrahi El Aletleri Müzesi'ne dönüştürülüyor. Samsun, cerrahi el aletleri üretici firmalarıyla Almanya'nın Tuttlingen ve Pakistan'ın Sialkot kentinden sonra üçüncü sırada geliyor.

Samsun Valiliği, Büyükşehir Belediyesi, İl Sağlık Müdürlüğü ve Medikal Sanayi Kümelenme Derneği (MEDİKÜM) iş birliği ile İlkadım ilçesinde bulunan TCDD'nin atıl haldeki eski bakım onarım atölyesi olan binanın, 'Cerrahi El Aletleri Müzesi'ne dönüştürülmesi için geçen yıl proje hazırlandı. 90 yıllık tescilli tarihi binanın restore edilmesi için de geçen haziran ayında çalışma başlatıldı. Çalışmalarda önemli mesafe kaydedilirken, iç tefrişatın tamamlanmasının ardından müzenin ziyarete açılacağı belirtildi. Müzede 15 bin farklı cerrahi el aletinin sergileneceği kaydedildi.

Dünyada Almanya'nın Tuttlingen ve Pakistan'ın Sialkot kentlerinin ardından, Türkiye'den Samsun'un cerrahi el aletleri üretici firmalarıyla üçüncü sırada yer aldığı belirtildi. Ayrıca, Samsun'da sektördeki firmalar bir çatı altında toplanarak 'Mediclust' markasını yarattı. Sektör temsilcileri kentin 2023 yılı için koyduğu 6 milyar dolar ihracat hedefine ulaşmak istiyor. Bu konudaki çalışmalar hız kazanırken 'Cerrahi El Aletleri Müzesi' projesinin hem sektör hem de kent turizm açısından önemli bir kazanım olacağı belirtildi. Samsun Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Zennube Albayrak, binanın yaklaşık 90 yıllık tescilli tarihi bir bina olduğunu belirterek, şöyle dedi:

"Tarihi binayı şu an restore çalışmaları sürdürülüyor. Restorasyon çalışması 2 milyon 589 bin TL'ye mal olacak. Tescilli tarihi bir bina olduğu için titizlikle restorasyon çalışmaları yürütülüyor. 8 bin 130 metrekare alan üzerinde bulunan bina 1382 metrekare kapalı alana sahip. Restorasyon çalışmalarının 2108'in ilk yarısında tamamlanmasını planlıyoruz. Ardından binanın iç tefrişatı yapılacak. Samsun için çok değerli bir eser kazandırılmış olacak. Cerrahi el aletleri üretiminde bir üs olan kentimiz için bu müzenin çok katkı sağlayacağını düşünüyoruz."

(+)
Alıntıdır
______________________________
Samsun - Çarşamba arası demiryolunu atıl halde bırakıp,bu atelyeyi nostaljik buharlı lokomotiflerin tamiri için kullanmayıp antin kuntin işlere peşkeş çeken ziya tarih seni de yazacak.


En son Ahmed Bayezid tarafından Prş 28 Arl 2017, 16:02 tarihinde değiştirildi, toplamda 4 kere değiştirildi


uzun55
1 yıl önce - Prş 28 Arl 2017, 15:31

Bu müzeyi destekliyorum ancak yeri yanlış burası Demiryolları alanında değerlendirilmeliydi. Yap Atakum tarafina yer mi yok?

yusufyucel82
1 yıl önce - Pzr 07 Oca 2018, 02:46
kaldırım düzenlemesi yeterli değil


adliye kavşağındaki, gece kulüplerinin ve çirkin görüntünün kalkması şartsayfa 3
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET