Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Cemoli D18
1 yıl önce - Sal 01 Ksm 2016, 12:28
Çankırı'da, Çocuklar için Masal Müzesi Yapılıyor


Anadolu Masalları Çankırı Masal Müzesinde Anlatılacak

Somut olmayan kültürel miraslarına sahip çıkan Çankırı Belediyesi, çocuklar için Masal Müzesi yapımına başladı. Projenin tamamlanması ile birlikte Anadolu’da yüzyıllardır anlatılan anonim masallar, büyük küçük herkese Çankırı’daki Masal Müzesi’nde anlatılacak.

Çankırı Belediyesi Etüt Proje Müdürlüğü tarafından uygulama projesi hazırlanarak Fen İşleri Müdürlüğünce bir ay önce ihaleye çıkılan Masal Müzesi yapımı başladı. Cumhuriyet Mahallesi Şehit Alpay Evirgen Sokak’ta bulunan ve mülkiyeti Çankırı Belediyesi’ne ait olan Kolağası Konağı, röleve, restorasyon ve restitüsyon çalışmalarının ardından Masal Müzesi’ne dönüşecek. Tarihi kent dokusu içerisinde yer alan ve Çankırı evlerinin mimari özelliklerini yansıtacak Masal Müzesi tamamlandığında, Anadolu masallarına ev sahipliği yapacak.

Bodrum ve iki kattan oluşan avlulu yapının restorasyon işlemleri bir yıl içerisinde tamamlanacak. Sonrasında Masal Müzesi’ne dönüşecek yapı, çocukları masallarla hayallerindeki yolculuğa çıkaracak. Müzede Anadolu’nun masal kahramanları ziyaretçileri karşılayacak ve odalara geçişte onlara masallar anlatacak.

Alıntı:
Masalın sözlü kültür geleneğinin en önemli parçası olduğunu söyleyen Belediye Başkanı İrfan Dinç, restore çalışmaları ile harabeden ’Masal Müzesi’ne dönüşecek projenin bittiğinde Türkiye’ye örnek olacağını kaydetti. Başkan Dinç, somut olmayan kültürel mirası genç kuşaklara aktarmayı amaçladıklarını belirterek, “Bir varmış, bir yokmuş deyip bu toprakların hikâyesini Müzemize gelen herkese anlatacağız. Masallar, bizi yine etrafında toplayacak, iyileştirecek, birleştirecek ve yaşadığımız zamanı daha iyi algılamamızı sağlayacak. Vatandaşlarımızın özellikle de çocuklarımızın kendi kültürlerini öğrenmelerini önemsiyoruz. Bu yüzden Masal Müzesi yaparak, zamanı aşan Anadolu Masallarının çocuklarımıza seslenmesini istedik. Çünkü o masallar bir gün bu topraklardan geçti ve şimdi yine bu topraklara, ait oldukları yere geri dönüyor. Anadolu’nun özeti olan Çankırı, kendi kültürüne sahip çıkıyor.” ifadelerlini kullandı.


http://www.cankiri.bel.tr/haberler2181/anadolu-ma ...nlatilacakGüzel bir uygulama. Çocuklar için harika olur. Eskiler, unutulan şeyler tekrar canlanır.


Cemoli D18
1 yıl önce - Sal 29 Ksm 2016, 09:54

Çocuklar yetişecek fidanlarımızdır...

Cemoli D18
1 yıl önce - Pts 27 Şub 2017, 18:23


(+)

(+)


şehrimize gelen ziyaretçilere çalışmalar hakkında bilgi vermektedir belediye başkanıMisafir 39d

1 yıl önce - Pts 03 Nis 2017, 07:48

Açıldı mı bu müze

Cemoli D18
1 yıl önce - Cum 28 Nis 2017, 12:45

Yapımına devam ettiğimiz Anadolu masallarının çocuklarımıza sesleneceği Masal Müzesi'ni teknik ekibimizle yerinde inceledik.

Çankırı'nın tarihi kent dokusunu yansıtan otantik bir yapıya sahip olacak Çankırı'nın gelenek ve görenekleri içerisinde kendine özgün ritüellerini anlatacak Türkiye çapında bir proje olan Anadolu’da yüzyıllardır anlatılan anonim masallar, büyük küçük herkese Çankırı’daki Masal Müzesi’nde anlatılacak.
Masal Müzesi’ne dönüşecek bu yapı, çocukları masallarla hayallerindeki yolculuğa çıkaracak. Müzede Anadolu’nun masal kahramanları ziyaretçileri karşılayacak ve odalara geçişte onlara masallar anlatacak.
(+)

(+)

(+)

(+)(+)

(+)


Cemoli D18
1 yıl önce - Cum 09 Hzr 2017, 09:50

Alıntı:
Masal Müzesi Çalışmaları Devam Ediyor
Çocukları Anadolu masalları ve masal kahramanları ile buluşturacağı Masal Müzesi’nin yapım çalışmaları devam ediyor. Çocukların hayal gücünü, yaratıcılığını, merakını uyandıracak, onları yeni düşünceler üretmeye yönlendirecek, çocuk ve çocukluğun dünyasını yansıtacak tüm çalışmaları gerçekleştireceğiz.
Kolağası Konağı olarak da bilinen tarihi yapının röleve, restorasyon ve restitüsyon çalışmaları 2017 yılı sonuna tamamlanacak. Çalışmaları tamamlanan tarihi konak Masal Müzesi’ne dönüştürülerek Anadolu masallarına ve masal kahramanlarına ev sahipliği yapacak.
(+)

(+)

(+)
Belediye başkanı paylaşımıdır, alıntı.


Cemoli D18
1 yıl önce - Cmt 09 Eyl 2017, 17:01

Az kaldı. Çalışmalar devam ediyor.

Cemoli D18
9 ay önce - Prş 28 Arl 2017, 08:58

Alıntı:
Masal Müzesi İçin Diyar Diyar Çalışma

Masal Müzesi’ni hayata geçirmeye hazırlandığımız bugünlerde, ekibimiz diyar diyar gezerek masalcılar ve masal dostlarından ilham almaya devam ediyor. Geçtiğimiz aylarda Mardin Hakikat Kapısı Masalcılar Buluşması etkinliğine katılan ekibimiz, şimdi de İzmir’in Karaburun ilçesinin İnecik Mahallesi'nde kurulu olan Zeytin Okulu tarafından gerçekleştirilen “Zeytince Masallar Buluşması” etkinliğinde Çankırı’yı temsil etti.

İlk kez düzenlenen etkinlikte civar köyden gelen yerel masalcılar ile birlikte sekiz masal anlatıcısı da yer aldı. İki gün boyunca gece ve gündüz devam eden etkinlik, masalları ve masal meraklılarını bir araya getirdi. Çankırı Belediyesi’ni Masal Müzesi çalışanlarının temsil ettiği etkinlikte; Çankırı’ya ait masallar, tarihi ve kültürel çalışmalar, yöresel masal yarışmasından da bahsedildi. Çankırı tanıtımı sonrasında etkinliğe katılan masal dostları Çankırı’yı görmek ve yakından tanımak istediklerini belirtti.

Masallar ortak kültürümüzün bir parçası, Çankırı’ya kazandırdığımız ve yakında hizmete açacağımız Masal Müzesi ile kültürümüze ait ortak bir hayali hayata geçireceğiz. Masalların içinde barındırdığı sevgi, iyilik, kardeşlik, birlik, beraberlik, umut ve adalet duygularını hayatımıza yansıtarak mutlu sonlara ulaşmanın derdinde olmamız gerektiğinin farkında olarak çalışmalarımıza devam ediyoruz.Masallar için Anadolu geziliyor.
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET