Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Malatya - İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Fakültesi
« önceki   123 ... 929394 ... 100101102   sonraki »

ANA SAYFA -> Diğer Şehirler
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 93
semih_44
11 ay önce - Çrş 27 Arl 2017, 20:07

Alıntı:
Hasta 1-2 Gün İçinde Evine Gidebiliyor”
“Hasta 1-2 Gün İçinde Evine Gidebiliyor”
Türkiye’de aralarında İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi KOAH Merkezinin de bulunduğu 4 ila 5 merkezde uygulanan “akıllı sarmal tel tekniği” tedavisi bazı hastalara akciğer nakli için zaman kazandırırken, bazı hastaların da organ nakline gerek kalmadan yaşamını sürdürmesine olanak tanıyor.

İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Cerrahisi Ana Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Muhammet Reha Çelik, KOAH’ın sigara, evde ısınma amaçlı kullanılan yakıtlardan kaynaklı duman, farklı partiküller ve kirli havanın solunmasıyla akciğerlerde meydana gelen hasar sonucunda oluşan bir hastalık olduğunu söyledi.

Hastalığın akciğerlerde tıkayıcı etki gösteren yapısal değişikliğe yol açtığını, hastanın aldığı nefesi vermekte zorlandığını aktaran Çelik, KOAH teşhisinin tüm devlet ve üniversite hastanelerinde kolaylıkla konulabildiğine kaydetti.

Doç. Dr. Çelik, hastalığın öksürük, nefes darlığı ve balgam gibi belirtilerinin olduğunu ancak bir çok kişinin bunları sigara kaynaklı olarak gördüğü için doktora gitmeyi düşünmediğini anlattı.

Bu yıl İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi bünyesinde KOAH Tedavi Merkezi açıldığını ifade eden Çelik, şöyle devam etti:

“Nefes darlığı insanların hayat kalitesini düşürerek, hareket kapasitesini azaltıyor. Kişiler daha fazla eve, yatağa hatta oksijen tüpüne bağımlı hala geliyor. Bu aşamaya gelmeden mutlaka önlemlerin alınması gerekli. Hastaların en temel tedavisi ilaçlarla yapılmakta. Hastaların bronşlarını genişleten ilaçlar kullanılıyoruz. Bunların dışında hastaların bir kısmında cerrahi yöntemlerle tedavi gerekiyor. Özellikle hava hapsinin çok olduğu, akciğerin işe yaramayan alanların havayla çok fazla dolduğu durumlarda geçmişten günümüze gelen çok sayıda tedavi yöntemleri var. Bunlar genel anestezi altında yapılan büyük ameliyatlar şeklinde başladı ancak bu ameliyatlar hastalar için ciddi riskler oluşturuyordu.”

– “Akıllı sarmal tel tekniği”

Günümüzde riski daha az olan tedavi yöntemlerinin kullanıldığını anlatan Muhammet Reha Çelik, şu bilgileri verdi:

“Bunlar ‘endoskopi’ veya ‘bronkoskopi’ dediğimiz tedaviler. ‘Bronkoskop’ denilen ve ucunda kamerası olan aletle nefes borusundan akciğere girerek, hastalıklı bölüme ulaşıyoruz. Bu hastalıklı bölümleri, baypas ediyoruz ya da devre dışı bırakıyoruz. Bunun için farklı malzemeler geliştirilmiş durumda. ‘Valf’ denen tedavi yöntemi var, havanın akciğerden dışarı çıkıp içeri girmesini engellemek amacıyla uygulanıyor. Biz merkezimizde ‘akıllı sarmal tel tekniğini’ uyguluyoruz. Hastalıklı alanlara ulaşarak, şekil hafızası olan, akciğer içinde bizim almasını istediğimiz şekli kendisi alabilen sarmal teller kullanılıyor. Bu teller akciğerin işe yaramayan bozuk alanlarını söndürerek, baskı altında kalan ve sağlam durumda olan akciğerin diğer bölümlerinin daha iyi çalışmasını sağlıyor. Böylece hastanın egzersiz kapasitesini, kendi başına iş görebilme yeteneğini arttırıyor ve etrafına bağımlı kalma durumunu azaltıyor.”

– “Hasta 1-2 gün içinde evine gidebiliyor”

Akıllı sarmal tel tekniğini egzersiz ve solunum kapasiteleri düşük hastalara uyguladıklarına işaret eden Doç. Dr. Çelik, “Hastanın durumunun ne çok iyi, ne çok kötü olması gerekir. Çünkü bu aşamadan sonraki tedavi yöntemi akciğer nakli. Akciğer nakline zaman kazandırmak veya hastanın akciğer nakline gerek kalmadan yaşamını sürdürmesine olanak sağlamak amacıyla uygulanan bir tedavi yöntemi. Hastada herhangi bir cerrahi kesi olmaksızın tedaviyi uyguluyoruz. Hasta 1-2 gün merkezimizde kaldıktan sonra evine gidebiliyor. Bronkoskopik KOAH tedavileri Türkiye’de İnönü Üniversitesinin yanı sıra 4-5 merkezde şu an aktif uygulanıyor. Örneğin İstanbul’da 2 merkezde, Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesinde yapılıyor.” ifadelerini kullandı.

Akciğerde bronkoskopik tedavi yönteminin Avrupa’da son 10 yılda gelişme gösterdiğini ve Türkiye’de de kısa süre içinde kullanılmaya başlandığını vurgulayan Çelik, “Avrupa’da da Türkiye’de de her merkezde yapılması mümkün değil. Tetkik aşamasında özel ölçümler gerektiriyor.” dedi.

Orhan YOLDAŞ, AA


Misafir 4ec

11 ay önce - Prş 04 Oca 2018, 14:10

Merhaba böbrek nakline yazılması gereken hastamız var. Hangi doktorlar bu alanla ilgileniyor

Abdullah4434
11 ay önce - Prş 04 Oca 2018, 14:19

Geçmiş olsun misafir, buradan öğrenmen zor aşağıdaki iletişim bilgilerinden hastaneye ulaşabilirsin

Telefon : 0 (422) 341 06 60
WhatsApp: 0 537 911 65 44
Email : totm@inonu.edu.trAhmetB_44

9 ay önce - Cum 23 Şub 2018, 20:28

Bu bilgiler de burada dursun. Bilmeyenler öğrenmiş olur...

Alıntı:
İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesi 1990 yılında Devlet Hastanesi´ne ait barakalarda geçici olarak hizmete başlamıştır. Sağlık alanında ülkemizin en önemli ve en modern hastane projesi olan Turgut Özal Tıp Merkezinin temeli 1991 yılında atılmış ve 5 yıl içerisinde tamamlanarak 1996 yılında hizmete girmiştir. İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi, Malatya´nın 10 km. doğusunda 309 nolu karayolu üzerinde 7.000 dönüm alana kurulmuş İnönü Üniversitesi kampüsü içinde yer almaktadır. Binanın dışı ısı yalıtımlı, yüksek reflektif özellikli camlar ile bariyerli giydirme cephelidir. Dışarı açılan penceresi bulunmamaktadır. Tüm kapalı alanlarda ısıtma, ameliyathane ile yoğun bakımlarda hijyenik klimatizasyon, soğutma ve havalandırma klima santralleri, soğutma grupları ve aspiratörlerden oluşan iklimlendirme ile sağlanmaktadır.

Hastanemiz sağladığı sağlık hizmetleri ile bölge hastanesi olup komşu ülkelerden de hasta kabul etmektedir. Karaciğer naklinde dünyada ilk üçe giren hastanemiz, böbrek nakli, kemik iliği transplantasyonu, yanık merkezi ile geniş kapsamlı hizmetler vermektedir. Hasta odalarımızın büyük bir bölümü ikişer kişilik olup müstakil tuvalet ve banyosu mevcuttur. Merkezi oksijen ve vakum sistemleri, her odada bulunmaktadır. İl dışından gelen hastalarımızın yakınları için konuk evi bulunmakta olup, çocukları yoğun bakımda olan anneler için refakatçi anne ünitesi bulunmaktadır.

22 yıldaki hızlı gelişmeye ve artmış deneyimimize paralel olarak; 2007 yılından itibaren Hastanemiz TS EN ISO 9001:2008 Kalite Yönetim Sistemini,2012 Ocak ayından itibaren İş Sağlığı ve Güvenliği ile beraber Çevre Yönetim Sistemini hastanemizde uygulayarak 3 belgeli ilk üniversite hastanesi olma hedefini gerçekleştirmiştir.2013 yılında TS 22000 Gıda Güvenliği Yönetim Sistemini,2014 yılında ise Müşteri Memnuniyeti Yönetim Sistemini hastanemize kurarak 5 Yönetim Sistemini birden entegre etmiştir.

Tıp Merkezi, teşhis ve tedavi ünitelerinin çoğunun yeni hizmete girmesine rağmen, hizmet yönünden diğer tıp fakültesi hastanelerini geride bırakmıştır. Modern ve çağdaş hastane olma hedefini gerçekleştirme yönünde yol almaya devam etmektedir.

TÖTM, ABD Houston Methodist hastanesinin ikizi olarak planlanan ve 1991 yılında temeli atılarak hızlı bir gelişmeyle beş yıl sonra 1996 yılında hizmete açılmıştır.


TÖTM 24.000 metrekare alana kuruludur.
Toplam kapalı alanı 154.500 metrekaredir.
16 katlı kulede 26 ve Karaciğer Nakil Hastanesinde 12 olmak üzere toplam 38 ameliyathane,
Ana binada 250 ve Karaciğer Nakil Hastanesinde 36 olmak üzere toplam 286 yoğun bakım yatağı,
Ana binada 1200 ve Karaciğer Nakil Hastanesinde 152 olmak üzere yoğun bakımlar dahil toplam 1352 yatak kapasitesi vardır.
Dünyada ilk ve tek olan Karaciğer Nakil Hastanemizin inşaatı ve tefrişatı tamamlanmış ve hizmete girmiştir (2016).

TÖTM'de 30 adet asansör bulunmaktadır.


https://totm.inonu.edu.tr/index.php?s=icerik&sid=2

Bölge hastanesi olduğu için dışarıdan çok hasta kabul ediyor ve yoğunluktan dolayı personel sıkıntısı ve diğer bazı sorunların yaşanması kaçınılmazdır.
Umarım kısa sürede kadro açılır ve yeterli sayıda personel ile tam kapasite hizmet vermeye devam eder.

Sıkıntılarla ilgili mesaj

http://wowturkey.com/forum/viewtopic.php?p=6359112#6359112
Misafir d94

9 ay önce - Cum 23 Şub 2018, 23:04

hep bölge bölge diyip duruyorlar ne bölgeymiş arkadaş.sayfa 93
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
« önceki   123 ... 929394 ... 100101102   sonraki »
ANA SAYFA -> Diğer Şehirler