Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Yasin Efesoy

11 yıl önce - Cmt 21 Nis 2007, 23:41
Denizli - Denizli Belediyesi Entegre Katı Atık Tesisi

Denizli - İzmir Karayolu 7. km üzerinde, Kumkısık Mevkii'nde bulunan; 25 Ekim 2003 tarihinde hizmete giren Denizli Belediyesi Entegre Katı Atık Düzenli Depolama ve Bertaraf Tesisi, bulunduğu bölgeyi çöp tepesinden modern depolamaya dönüştürdü. Tesisin özellikleri:

- Taban yalıtım sistemi sayesinde sızıntı suyu toplanarak, patlamaya karşı tekrardan atıkların üzerine püskürtülmek amaçlı toplama havzasında ayrıştırılıyor.
- Gaz bacaları ile oluşan metangazı %5 değerine geldiğinde kontrollü ve düzenli olarak patlamaması için yakılıyor.
- Kompost tesisinde yeşil atıklar ayrıştırılarak organik ürüne dönüştürülüyor.
- Geri dönüşümlü atıklar ayrıştırılarak geri kazanımı sağlanıyor. Elde edilen gelir burs ve yardım amaçlı kullanılmak üzere Belediye Eğitim, Kültür, Sosyal Hİzmetler Müdürlüğü'ne ve Denizli Belediyesi Sevgi Eli'ne aktarılıyor.
- Tesis, Merkez Belediyesi'nin haricinde komşu 23 belediyenin de atıklarını alarak kentin çöp sorununu ortadan kaldırıyor.
- Tesis içinde çalışmak üzere; 1 kompaktör, 1 loder, 1 beko-loder, 2 damperli kamyon, 1 traktör, 1 elek, 1 öğütücü, 1 yığın aktarma makinası ve 1 su tankerinden oluşan bir araç parkı bulunuyor. Tesise sadece Merkez Belediyesi hizmetinde 30 adet araç günlük olarak aktarma yapmaktadır.
- Tesisin %40'a yakın bir bölümü kapasitesini (ömrünü) doldurmuştur. Bu miktar %100'e ulaştığında 2. Etap projesi hayata geçirilecek ve 1. Etap üzerindeki gerekli "söndürme" çalışmaları yapılacaktır.

(NOT: Açıklamadaki nitelik bilgilerinde Denizli Belediyesi 2004 Yılı BASILI Hizmet Raporu esas alınmıştır.)

Tesisin tamamının uydu görüntüsü

Sızıntı suyu ana toplama havuzu

Katı atık depolama alanı

Araç park alanı (Hemen arka tarafında organik atık ayrıştırma ve kompost alanı)

Katı atık depolama alanı genel görünümü

Yönetim Binası içindeki Tanıtım Odası'nda bulunan, tesisin maketi

Tanıtım Odası'nda bulunan, tesisin kesiti

Yasin Efesoy

11 yıl önce - Cmt 13 Ekm 2007, 11:27

Nisan 2007 itibariyle Katı Atık Kompost Sahası'ndaki ilk kullanılan %35'lik alanın doluluk oranı %100'e ulaşmış ve üzerine toprak örtüsü yapılarak, alan organik ayrıştırma sürecine bırakılmıştır. Aynı sahanın orta kısmında kalan %30'luk bölümde de biriktirme ve kompost çalışmaları devam etmektedir. Bundan sonra geriye %35'lik bir alan kalmaktadır. Oranın da dolmasıyla birlikte alanın tamamı toprak örtüsüyle kaplanarak organik ayrıştırma sürecine bırakılacak, tesis işlemeye kapatılacak ve bölgenin karşı tarafında (İzmir DKY'nin diğer yanında) kalan 2. sahada yapılacak olan tesiste çalışmalar sürdürelecektir.

Entegre Katı Atık Tesisi - Katı Atık Kompost Sahası'nın Nisan 2007 itibariyle uydu görüntüsü

Yasin EFESOY

arsunar
7 yıl önce - Pts 01 Ksm 2010, 16:44

yasin bey resimler için teşekkürler. kompost ile ilgili çalışmamda bu fotoğrafları kullanacağım. tesise ait güncel fotoğraflarınız varsa siteye koyabilir misiniz?

Yasin Efesoy

7 yıl önce - Pts 01 Ksm 2010, 17:16

Malesef elimizde tesise ait güncel fotoğraf yok. İsterseniz irtibata geçebileceğiniz iletişim yollarını vereyim:

Denizli Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü
Denizli Belediyesi Kervansaray Hizmet Binası
Kervansaray Mh. Barbaros Blv. No:110
0258 266 24 20 - Katı Atık Yönetim Şefliği Dahili No: 153

Katı Atık Bertaraf Tesisleri:
Hacıeyüplü Mh. Menderes Blv. (İzmir DKY) TÜVTürk Araç Muayene İstasyonu Arkası
0258 371 10 62

Yasin EFESOY

Misafir 68a

9 ay önce - Çrş 27 Arl 2017, 19:07

Tesisten oluşan metan gazı elektrik enerjisine dönüşümü sağlanıyor mu ?

cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> Diğer Şehirler