Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Berktuğ
site denetçisi

10 ay önce - Sal 26 Arl 2017, 13:53
Bursa'ya üçüncü üniversite geliyor.

İLK ÖZEL ÜNİVERSİTE VE BAKAN ÇAĞLAR
Alıntı:
Şu bir gerçek ki, maalesef Türkiye’nin 4. büyük kenti olan Bursa’mızda özel üniversitemiz yok.

Bunu daha evvelki yazılarımızda da sık sık ele aldık. Bursalı sanayicilerimizin, iş adamlarımızın bu eksiği görüp harekete geçmesini ve kentin kaynaklarının başka şehirlere akmasını engellemeleri gerektiğini vurguladık. Hatta, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası’nın bu konuda çok geç kaldığını yazdık. Kentimizden yüzlerce aile, her yıl çocuğunu özel vakıf üniversitelerinde okutabilmek için milyonlarca lirasını İstanbul ve Ankara gibi diğer büyük kentlerdeki okullara akıtıyor.Bu Bursa için gerçekten büyük bir eksikti. Siyaset yaptığı dönemde, öncesinde ve sonrasında Bursa’ya çok büyük hizmetleri bulunan Devlet eski Bakanı, değerli büyüğümüz Sayın Cavit Çağlar şehrimiz için önceki gün yeni bir müjde daha açıkladı. Çağlar, Bursa’nın ilk özel üniversitesini TOKİ ile birlikte Organize Sanayi Bölgesi içindeki eski fabrika arsalarında kuracaklarını müjdeledi.Bu müjde gerçekten Bursa için büyük bir eksiğin giderilmesi anlamını da taşıyordu.Eğitim adına böylesi büyük bir yükün altına daha Cavit Bey ve Çağlar Ailesi elini sokuyordu.Açıklamayı duyar duymaz bir Bursalı olarak biz de sevindik. Doğrusu, Bursa’nın özel bir üniversitesinin olmayışını hazmedemiyorduk. Hangi alanda eğitim verirse versin, yeni bir özel üniversite Bursa için kaçınılmazdı.İş adamı Cavit Bey, devlet adamlığı kimliğini ve Bursa sevgisini burada da ortaya koydu.Kurduğu fabrikalarda kentte binlerce insana iş imkanları sundu.Çağlar şimdi de koca bir kentin eksiği olan özel üniversite için adım attıklarını duyurdu. Son dönem Türkiye’nin Rusya ile arasındaki krizi çözme konusunda uluslararası başarıya imza atan büyüğümüz bu manada hemen her kesimin takdirini toplamıştı.İki komşu ülke arasında uçak düşürülmesi sonrası patlak veren krizi çözme konusundaki adımları takdir gören Çağlar, Bursa’ya kazandıracağı özel üniversite ile de adını bir kez daha tarihe silinmez harflerle kazıyacaktır.Bursalılar şimdi dört gözle bu üniversitenin kapılarını kendilerine açmasını bekleyecek.Ülkemizde yüz binlerce konut üreten TOKİ’nin işin içinde olması da Bursa adına büyük bir avantajdır.

Kaynak: http://www.olay.com.tr/ilkozeluniversiteve-bakan- ...0787yy.htm

Malum üniversite kapatıldıktan sonra Bursa'da sadece 2 tane devlet üniversitesi kalmıştı. Üçüncü üniversitenin de kurulması açıkçası şehre olumlu bir yapı bırakacaktır.

mustafaguler
10 ay önce - Sal 26 Arl 2017, 14:00

Nergis Holding fabrikasının olduğu yer bir zamanlar icralık değil miydi? Ben mi yanlış hatırlıyorum? Yer diyelim ki Çağlar'ın, TOKİ vakıf üniversitesi için kolları neden sıvıyor?

Cüneyt5316

10 ay önce - Sal 26 Arl 2017, 20:46

Valla Bursa sadece resmiyette 4. Büyük vilayet. Normalde Anadolu kasabasından başka birşey değil. Ne adam gibi yolu var ne YHT var ne havalimanı var ne Deniz ulaşımı adam gibi var ne üniversitesi var. Anadolu şehri dedim ama; Anadolu şehri olan Konya bile Bursa’ya bin basar oldu her konuda.

Mert Akgün
10 ay önce - Sal 26 Arl 2017, 21:57

Ya ilk üniversiteymiş, son modelmiş, eğitim yerlerde neyin kafası bu bin tane üniversite yapsan adam gibi kaliteli öğrenci yetiştirmedikten sonra ne işe yarayacak. Mühendislik bitirdim cnc tezgahını üniversitede görmedim, okulun sonunda stajda fabrikada gördüm. Kağıt üstünde mühendis mi yetişir. Pisa sınavında listenin 45inci sırasında zor tutunuyoruz, liselilerin derdi sosyal medya, alkol, sevgili, ortam olmuş. Mesele üniversite açmak değil, az üniversiteyle daha başarılı eğitimli insan yetiştirmek. üniversitelerde yayımlanan makalelere bakıyorsun araştırma veya çalışma değil bir yerden bakıp bakıp makale çıkarmışlar. Bartında, karabükte, bayburtta mühendislik fakültesinin ne işi var, her şehirde eğitim fakültesi olmak zorunda mı, binlerce öğretmen adayı mezun oluyor ama sen hepsini atayamıyorsun, demek ki onlarca üniversite açmak mesele değil, verimli insan yetiştirmek mesele. Cami yaparak cemaat artırılmaz, üniversite inşa ederek kalkınılmaz, avm açarak zenginleşilmez, inşaat yaparak ülke büyümez. Böyle geldi böyle gidiyor sonumuz hayır olsun

Alıntı:
Bürde Özçakır'ın haberine göre Türkiye’de son yıllarda yayımlanan makalelerin, etki değeri düşük dergilere kayması nedeniyle sıralamada ilk 100’e ve ilk 500’e girebilen Türk üniversitesi yer almadı. İşte o sıralama.

http://m.haberturk.com/dunyanin-en-iyi-universite ...-1693656/2

seco152
10 ay önce - Çrş 27 Arl 2017, 00:43

Cüneyt farkındaysan hep devletin üstüne düşen görevlerde eksiklikler var. Bursa halkı çalışsın, emeğinin büyük bölümü hep devlete gitsin, ama tüm sorunlarını da kendi imkanlarıyla çözsün. Hakikaten Bursa özelinde inanılmaz yanlışlıklar var ve halkımız da bunu sürdüren insanlara hala inanmaya ve oy vermeye devam ediyor. Şehirde üretim ülke ortalamalarına göre muazzam, kaçak tüketimler en düşük. Fakat gel gör ki kamu yatırımları her zaman yerlerde sürünüyor, üstüne de yerel kurumlar borçlandırılıyor.

Üniversite de umarım başarılı olur ama osb içerisindeki arazi uygun olur mu bilemedim, gene de iyi bir haber, umarım yenileri de olur.

Cüneyt5316

10 ay önce - Çrş 27 Arl 2017, 13:39

Evet aslında kısmende olsa hemfikiriz. Bursa’nın Türkiye gelişim seviyesi ortalamasının altında kaldı artık. Bundan kurtulup şaha kalkması gerekiyor. Bursa bir Erdoğan bekliyor....

mehmet2314
10 ay önce - Çrş 27 Arl 2017, 13:48

Sanki yarın 3. üniversite kutluyor Ortada fol yok yumurta yok belki hiç yapılmadan konu kapanıp gidecek

Misafir e91

10 ay önce - Çrş 27 Arl 2017, 16:45

Zaten böyle bir proje hayata geçerse üniversitenin ismi ya Nergis Üniversitesi olur ya da Cavit Çağlar Üniversitesi olur. Aynı zamanda BTSO tarafından yaptırılmak istenen BTSO Üniversitesi projesi var. Bunlar gerçekten hayata geçirilirse Bursa 4 tane üniversiteye kavuşmuş olacak. Ama Bursa Teknik Üniversitesinin bile daha öğrenci sayısı olarak istenen düzeye gelemediği düşünülürse çokta gerekli olmayan bir yatırım olur vakıf üniversitesi kurmak.

Misafir 563

8 ay önce - Pzr 18 Şub 2018, 18:08

Cüneyt kardeşime ben de katılıyorum. Bursa'yı bitirdiler. Hiç bir yatırım yok adam gibi. Yollarda emniyet şeridi yok. Böyle bişey olur mu Allah'tan korksunlar ya' Afrika şehirlerinin bile altına düştü koca şehir. Havaalanı yok, metrosu (yer altı ağır metro) yok, yollar genişleyeceğine daralıyor. Bu şehrin işi bu zihniyetle zor.

Misafir 2bd

7 ay önce - Sal 20 Mar 2018, 22:55

Şahinkaya Eğitim Kurumları'nın Şahinkaya Üniversitesi adında özel bir üniversite kurma girişimi var. Aslında girişimden de öte, gerekli izinler alınmış. Kampüs Nilüfer ilçesinde, Uludağ Üniversitesi yakınlarında olacak. Net konum bilgisi kesin olmamakla beraber Mektebim Okulları civarında olduğunu söyleyebilirim.

cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> BURSA - Haberler ve Sohbet