Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Gaziantep - Kürkçü Hanı
« önceki   123

ANA SAYFA -> GAZİANTEP
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 3
Misafir 66a

3 yıl önce - Pts 24 Ağu 2015, 15:54

ardıç ağacı yağı bulunurmu

Misafir d44

2 yıl önce - Cmt 10 Eyl 2016, 15:32

kürkçü hanı haftasonu özellikle pazar günü açıkmıdır ???

Mert Karakoyun

11 ay önce - Sal 26 Arl 2017, 14:44

Alıntı:


Gaziantep’te Arasa olarak bilinen Kozluca Mahallesi’nde Bakırcılar Çarşısı’nın göbeğinde yer alan tarihi Kürkçü Hanı eski günlerini arıyor. Bugün kedi ve tavukların beslendiği tarihi han bir dönemin kentte ki en önemli alış veriş alanı olarak gösteriliyor.
KÜRKÇÜ HANI ESKİ GÜNLERİNİ ARIYOR
Bakırcılar Çarşısının tam ortasında kalan tarihi han bir dönemin kentte ki en önemli alış veriş merkezi olarak gösteriliyor. Yerli ve yabancı turistlerin kentte en çok ziyaret ettiği alanlar arasında yer alan tarihi Kürkçü Hanında bugün tavuk ve kedi besleniliyor. Tarihi hanın eski günlerdeki gibi yeniden alış veriş noktası olarak değerlendirilmesi ve eski günlerine yeniden döndürülmesi temenni ediliyor.

TARİHİ KÜRKÇÜ HANI İLE İLGİİ BİLİNMEYENLER
Gaziantep’te Arasa olarak bilinen alanda yer alan iki katlı 120 yıllık bir han olan Kürkçü Hanı, 2009 yılı sonu itibari ile restore edilmeye başlamıştır. Gaziantep hanları arasından zengin giriş kapısı ile ayrılmaktadır. Memluklu ve Zenği üslubunu yansıtan giriş kapısının siyah ve beyaz taşlardan güneş ışıklarını andıracak biçimde yapılmış olması oldukça ilginçtir. Ayrıca girişin üzerine taş konsollar yerleştirilmiştir. Bunların üzerine de vazoyu andıran sekiz parça taş yan yana dizilmiş ve böylece görkemli bir görünüm ortaya çıkmıştır. Kitabesinde 1890yılında inşa edildiği yazar. Sonradan yapılan tamiratlarla günümüze sağlam olarak gelmiştir. Osmanlı han mimarisi içinde tek avlulu, iki katlı hanlar grubuna girer. Zemin katta dükkân, depo ve ahırlar, üst katta yolcuların konaklaması için yapılmış odalar bulunur. Avlu geçidinin doğu-batı yönünde uzanan sivri beşik tonozunun orta kısmında, hafif kabartma olarak yapılmış altı kollu yıldız motifi vardır.

GÜNDEM
Zeynep Keskin24.12.2017


Kürkçü Hanı'na gereken önem mutlaka verilmelidir.



sayfa 3
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> GAZİANTEP