Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Samsun - Raylı Ulaşım Sistemi (SAMULAŞ)
« önceki   123 ... 117118119120121   sonraki »

ANA SAYFA -> ULAŞIM
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 118
Ahmed Bayezid
1 yıl önce - Cum 13 Ekm 2017, 18:53
SAMULAŞ Binasının Güneş Panelleri Yılda 130 Bin Tl Kazandırdı / 13.10.2017


Samsun Büyükşehir Belediyesi raylı sistem hizmet binasının çatısına kurduğu güneş panellerinden yılda 130 bin TL enerji geliri elde etti.


Samsun Büyükşehir Belediyesi enerji tüketiminde yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelerek, güneş enerjisinden elektrik enerjisi üretiyor. Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı (OKA) “Yenilenebilir Mali Destek Programı” kapsamında Samsun Büyükşehir Belediyesi, 2 bin 400 metrekare çatısı bulunan SAMULAŞ A.Ş. Hizmet Binasının çatısının bin 600 metrekareli alanına bin adet fotovoltaik panel (güneş paneli) yerleştirdi. Günlük 600-650 kW/h elektrik enerjisi üreten sistem sayesinde yılda 130 bin TL değerinde kazanç sağlanıyor. Bu da 110 hanenin yıllık elektrik tüketimine denk geliyor.

Yapılan elektrik üretim santrali hakkında bilgiler veren Samsun Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Dairesi Başkanlığı Elektrik ve Aydınlatma Şube Müdürü Mehmet Çamaş, “Güneş panellerinin bulunduğu alan, SAMULAŞ A. Ş.’nin hizmet binasının çatısı. Bilgi teknolojileri ve enerji çağında yaşadığımızın farkına vararak, bu bilinç ve sorumlulukla neler yapabilirizin karşılığı olarak Samsun Büyükşehir Belediyesinin hizmet binalarının çatılarını yenilenebilir enerji ile donatma fikrini benimsedik. Çevresel duyarlılığımızı arttırarak toplumsal bilinci nasıl arttırabilirizin sorularını ararken, bu konu için alan ve proje açısından en uygun yerlerden birisi olan SAMULAŞ binasının çatısını değerlendirdik. Burada 250 kVp kurulu gücünde bir fotovoltaik santral (güneş enerjisinden elektrik enerjisi üreten enerji santrali) kurduk. Bu tesisimizi 18 Eylül 2016 yılında TEDAŞ Genel Müdürlüğü yetkilileri ile geçici kabulünü yaparak devraldık. 1 yıldır da bu santrali aktif olarak işletiyoruz” dedi.

“YILDA 130 BİN TL’LİK ELEKTRİK ENERJİSİNİ ÜRETİLİYOR”

Çatıya yapılan elektrik üretim santrali sayesinde yılda 130 bin TL kazanım elde edildiğinin altını çizen Mehmet Çamaş, “Burada yaklaşık olarak günlük 400 TL karşılığında (600-650 kW/h) civarında enerji üreten, bin adet fotovoltaik panelimiz bulunuyor. Bin adet fotovoltaik panelin dağıtım şebekesinde kullanılabilecek elektriğe dönüştüren 8 adet 30 kW civarında invertörümüz, 400 kW gücünde bir trafomuz, enerji nakil alt yapımız ve buna benzer müştemilatlarımız bulunuyor. Biz, yaklaşık 1 yıldır her geçen gün artan bir performansla elektrik üretiyoruz. Bunda mevsimlerin güneş alabilirliğinin, bölgesel iklim koşullarının da etkisi olmakla beraber, 1 yıllık üretim süreci içerisinde yaklaşık 240 bin kW saatlik enerji üretimine karşılık olarak, 130 bin TL’lik bir elektrik enerjisi üretimini bu tesiste gerçekleştirdik. Bu elektrik üretimi ortalama 100 lira elektik enerjisi tüketen 110 hanenin elektik tüketimini karşılayacak kapasiteye sahip. Bu performansın arttırılması, bölgenin güneşlenme oranı ile de doğru orantılı” diye konuştu.

“TESİS 7 YILDA KENDİSİNİ AMORTİ EDECEK”

Tesisin yıllık kazancı ile birlikte 7 yılda kendisini amorti edeceğini vurgulayan Çamaş, “Bizler, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz’ın önderliğinde çevresel faktörlerin toplumsal hayata etkisini göz önüne alarak, enerji çağında yaşadığımızı da unutmayarak enerji yatırımlarına devam ediyoruz. Bununla alakalı olarak yenilenebilir enerji çalışmalarını yeni binalarda, çatılarda ve arazilerde yapmakla alakalı çalışmalarımız da devam ediyor. SAMULAŞ hizmet binasının çatısında yaptığımız bu çalışmanın bir özelliği daha var. Samsun Büyükşehir Belediyesi olarak Karadeniz Bölgesi’nde çatıda yapılan ilk yenilenebilir elektrik üretim santrali çalışmasına imza attık. Çatıda elektik üretim uygulamasını başlattıktan sonra başta ilçe belediyeleri olmak üzere diğer büyükşehir ve il belediyeleri de bu çalışmalar hakkında bilgi toplamaya başladı. Biz, gelen misafirlere de tesisimiz hakkında bilgiler veriyoruz. Enerji altyapısı ve yenilenebilir enerji çalışmalarında önderlik etmek, bizlere onur veriyor. Burada yapmış olduğumuz yatırımın parasal tutarı, 1 milyon 59 bin TL civarında tuttu. 1 milyon 59 bin TL’lik yatırıma karşılık olarak, yılda ortalama 130 bin TL gelir elde ettiğimizi düşünürsek, yapmış olduğumuz yatırımın 7 yılda kendini amorti ettiğini düşünebilir” şeklinde konuştu.

Samsun Büyükşehir Belediyesi, olumlu geri dönüş aldığı yenilenebilir enerji kaynağı üretme tesislerini başka yerlerde de açmak istiyor.


Alıntıdır


emraltun

11 ay önce - Prş 26 Ekm 2017, 00:40

Arkadaşlar özellikle ilk hizmete giren tramvaylarda böyle af edersiniz ama mezbahana gibi bir koku burnunuza geliyor mu? Bu akşam üniversite durağında boş tramvaya binince yeminle kusasım geldi. Çok kötü kokuyor tramvaylar.

Misafir 1b5

11 ay önce - Prş 26 Ekm 2017, 00:46

Bu durumu Samulasi arayıp bildirin.

http://www.samulas.com.tr/iletisim.aspUğurS55
11 ay önce - Prş 26 Ekm 2017, 07:45

Klima kaynaklı diye biliyorum o koku. Afedersiniz sidik gibi değişik bi koku. En iyisi çinden gelenlerdi diye hatırlıyorum

Sam55

11 ay önce - Prş 26 Ekm 2017, 09:28

Kayseri de İtalya'dan gelen tramvaylardan kullanıyor ve onlarda da aynı koku soru vardı diye hatırlıyorum. Genelde tramvay, metro araçlarında bu durum var sanırım. İstanbul'da Anadolu yakasındaki bindiğim metro araçlarında da vardı bu durum.

Ahmed Bayezid
9 ay önce - Pts 25 Arl 2017, 20:22
Samsun’da türk mühendisleri tramvay için hız sensörü üretti / 25.12.2017


Samsun’da türk mühendisleri, Samsun Büyükşehir Belediyesine bağlı Samsun Hafif Raylı Sistem AŞ’nin (SAMULAŞ) kullandığı tramvaylarda bulunan hız sensörünün arızalanması ve tekelinin Almanya’da olması nedeniyle 850 Euro’ya mal olan hız sensörünü 750 liraya mal ederek ürettiler.

1,5 aylık Ar-Ge çalışması sonucu hız sensörünü üretmeyi başaran Hakan Kahvecioğlu ve ekibi basın mensuplarına yaptığı açıklamada “İlk ürettiğimiz parçayı deneme amaçlı kullandık. Birkaç ufak pürüz çıktı. Yani tam istediğimiz gibi olmadı. Sonra o sorunu da çözerek mükemmel şekilde çalışan sensör geliştirdik.” diye konuştu.

50 parça ürettiklerini ifade eden SAMULAŞ Genel Müdürü Kadir Gürkan ise bujilerinde olan hız sensörlerinin arıza yaptığını ifade ederek şunları ekledi: “Biz de yerlisini üretmek istedik. Samsunlu üreticilerimizle yaptığımız görüşme sonucunda hız sensörünü aynı teknik özelliklerde ve aynı verileri üretecek şekilde 750 liraya mal ettik. Bir tramvayda yaklaşık 12 hız sensörü var. Bunu araç filosuna vurduğunuzda oldukça yüksek işletme ve bakım maliyeti oluşturuyor. Bu tür çalışmalarla hem Samsunlu firmaların üretim altyapısını geliştirirken hem de işletme giderlerini azaltma şansı yakaladık.”dedi.

AlıntıdırAhmed Bayezid
9 ay önce - Sal 26 Arl 2017, 14:28
Mehmet Şimşek’ten Samsun’a tebrik / 26.12.2017


SAMULAŞ’ın Almanya’nın 850 avroya sattığı tramvay hız sensörünü 750 liraya mal etmesi üzerine, Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla Samsun Büyükşehir Belediyesi’ni tebrik etti.

Samsun Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Samsun Hafif Raylı Sistem AŞ (SAMULAŞ), Almanya’nın 850 avroya sattığı tramvay hız sensörünü 750 liraya mal ederek, büyük tasarruf sağladı.

Haberi, sosyal medya hesabından paylaşan Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Samsun Büyükşehir Belediyesi’ni tebrik etti.

Şimşek, paylaşımında, “Hükümetimiz, kamu alımlarını yerli sanayinin ve teknolojinin gelişmesine katkı sağlayacak bir sanayi politikası aracına dönüştürüyor. #Samsun’da 850 avroluk hız sensörünü 750 liraya ürettiren Samsun Büyükşehir Belediyesi’ni tebrik ediyorum” dedi.Samsun Haber


Misafir 577

8 ay önce - Pts 22 Oca 2018, 17:01

Samsun'da SAMULAŞ 2017 istatistikleri

Samsun Büyükşehir Belediyesi'nin kent içi taşıma kuruluşu olan Samsun Hafif Raylı Sistem (SAMULAŞ) AŞ, 2017 yılında 18 milyon 952 bin 858 kişi taşıdı.

22 Ocak 2018 Pazartesi 16:34

SAMULAŞ AŞ Genel Müdürü Kadir Gürkan, ilk tramvayın hizmete girdiği tarihten bu yana hafif raylı sistem araçlarıyla 120 milyon 452 bin 629 vatandaşı taşıdıklarını söyledi.

Amaçlarının milli kaynakları en iyi ve verimli şekilde kullanarak, halkın güvenli, konforlu ve sürdürülebilir bir hizmetle buluşmasını sağlamak olduğunu ifade eden Gürkan, şunları dile getirdi:

"SAMULAŞ, hafif raylı sistem araçları ile 2017 yılında 18 milyon 952 bin 858 kişi taşırken, 113 bin 768 sefer gerçekleştirildi. 29 SAMULAŞ hafif raylı sistem aracı geçen yıl 3 milyon 145 bin 35 kilometre yol kat etti. Tramvay hattında, hafta içi günlük ortalama 65 binin üzerinde vatandaşa hizmet verilirken 2017 yılı tamamında günlük ortalama 52 bin kişiye hizmet hizmet verildi. 2016 yılında ring ve ekspres otobüslerimiz 2 milyon 760 bin 353 kişiye hizmet vermişti. 2017 yılında Samsun Büyükşehir Belediyemizin filomuza kattığı yerli üretim yüzde 100 alçak tabanlı yeni otobüslerimiz ile vatandaşımızın güvenli ve konforlu toplu taşım hizmeti almasını sağladık. 2017 yılında ring ve ekspres otobüslerimiz yolcu sayısını yüzde 14 arttırarak 3 milyon 149 bin 715 kişiye hizmet verdi. Teleferikle geçen yıl 273 bin 388 kişiye hizmet verilirken, otoparklarımız da ise 634 bin 967 araca otopark hizmeti verildi."

"Tramvay parçalarını millileştirmek için çalıştık"

SAMULAŞ olarak özellikle raylı sistem araçları ve hatlarında ihtiyaç duyulan yedek parça ve donanımın yerli ve millileştirilmesine yönelik çalışmalar yaptıklarını vurgulayan Gürkan, "Tramvaylarda 'hız sensörleri', 'fren diski', 'araç kaporta bileşenleri', 'araç kuplaj adaptörü' , 'araç süspansiyon, filtrasyon ve yağlama ekipmanları' bazılarını milli hale getirdik. Bu yılda ihtiyacımız olan parçaları yerli üretimi yapmak için çalışacağız. Ayrıca bu yıl ki hedefimiz vatandaşımıza vermekte olduğumuz hizmetin kalitesini ve verimliliğini yükseltmektir." ifadesini kullandı.

Geçen yıl gerçekleştirilen 23. Yaz Deaflympics Oyunları'nın ulaşım hizmetlerini de kendilerinin üstlendiğini hatırlatan Gürkan, şunları kaydetti:

"Samsun'da 18-30 Temmuz 2017 tarihleri arasında düzenlenen 23. Yaz Deaflympics Olimpiyatları kapsamında 5 bin 138 sporcu kafilesi ile yaklaşık bin 500 gönüllü ve bin spor adamı olmak üzere yaklaşık 8 bin bin kişinin günlük ulaşımını tahsis edilen 101 ring aracı ile transferlerini gerçekleştirdik. Olimpiyat sürecinde toplam 607 araç ile 400 bin kilometrenin üzerinde yol kat edilirken sporcu, teknik adam, gönüllü, emniyet mensubu, medya mensubu ve izleyicilerin kent içi ve havaalanı transfer işlemleri yapılmıştır. Toplamda 216 gönüllünün çalıştığı ulaşım departmanında, gönüllüler koordinatörlük, çağrı merkezi, havaalanı, bagaj operasyonu, araç içi mihmandarı, bilgi masası ve tesis valesi olmak üzere farklı alanlarda vardiyalı şekilde çalışmışlardır."

Kaynak: habergazetesi


Atakum Mehmet

8 ay önce - Pzr 18 Şub 2018, 11:41Fotoğraf; hakanakgunoffical


Misafir 96b

6 ay önce - Cum 30 Mar 2018, 14:16http://samulas.com.trsayfa 118
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
« önceki   123 ... 117118119120121   sonraki »
ANA SAYFA -> ULAŞIM