Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Fındık ve Ordu
« önceki   123   sonraki »

ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 2
Misafir 5fd

2 yıl önce - Pts 06 Hzr 2016, 12:57

Bu kis ve ilkbaharda havanin soguk gitmesiyle yüksek bölgelerde findigin dona ugramasi ürünün azalmasina neden oldu
Haftasonu karadeniz bölgesinde etkili olan dolu yagisi findik agaclarina ve dogmus findiklara büyük zarar verdi ve dökülmesine sebep oldu
Ancak Samsun carsamba ticaret odasindan takip ettigim findik fiyatina göre 03.06.2016 tarihinde 8,80 tl/kg olan findik haftadonu dolu yagdigi ve zarar verdigi halde 0,10 tl lik bir düsüs yasayip 8,70 tl ye gerilemis.
Yaptigim arastirmalara göre (en ucuz) migrosda 200gr lik kavrulmus findik 9,25tl. Yani 1 kg kavrulmus findik 46,25tl.
Yada migrostan aldiginiz 200gr kavrulmus findik 9,25tl, 1000gr lik kabuklu findiktan 8,70tl daha pahali. Yani neredeyse 1/5.
Bu duruma bir üretici olarak isyan ediyorum.
Gecimini findiktan saglayan ve dünyada büyük oranda findik üretimini elinde bulunduran karadeniz bölgesi ve yetkililer neden bu adaletsiz duruma tepki göstermiyor?
Mandiracilar sütcüler, ürünleri para etmedigi icin sokaklara cikip gösteri yürüyüs protesto yaparken neden karadenizli findik üreticisi bu demokratik hakkini kullanmiyor ve dis güclerin verdigi fiyati kabulleniyor? Devlet, fiskobirlik ve dernekler kimin icin calisiyor üreticisine neden sahip cikmiyor korumuyor? Artik sesimizi birilerine duyurmanin zamani geldide geciyor bile! Bizim ürünümüz alin terimiz neden para etmiyor? Artik canimiz yandi, bu adaletsizlige dur demenin zamani geldi


hakan 1905
2 yıl önce - Sal 15 Ksm 2016, 20:17

Nerden nereye şuanda dünyada en çok fındık yetiştirilen şehir Ordu.

Cemoli D18
2 yıl önce - Cum 18 Ksm 2016, 11:09
Fındık elde patladı


Alıntı:
İki yıldır fındık üretenler şaşkın durumda. Fiyatlar artacak beklentisiyle fındığını satmayanın fındığı elinde kalıyor.

Ne kadar fındık üretildiği konusundaki söylentilerin gerçeği yansıtmaması, devamlı olarak alıcının kazanmasına, üreticinin kaybetmesine neden oluyor.

Sezon başında kabuklu fındığın kilosu 20 TL’ye kadar yükseldi. Şimdi 10 TL’nin altında, 7 TL’ye kadar inebileceği söyleniyor.

Tarım konularını çok iyi izleyen dostum Ali Ekber Yıldırım’ın derlediği bilgilere dayalı olarak, üreticinin nasıl kaybettiğini anlatacağım.

u Geçen sezon bazı örgütler “Fındık az, fiyat yükselecek” diyerek üreticiyi yanlış yönlendirdi. 630 bin ton üretim gerçekleşmişti. Üretici fındık satmayınca, kilosu 15-20 liraya kadar çıktı. Üretimin az olmadığı anlaşılınca fiyat 8 liraya kadar indi. Satmayıp bekleyen büyük zarara uğradı. Geçen sezondan stokta 200 bin ton fındık var.


- Bu sezon Bakan Faruk Çelik, rekoltenin geçen yılkinin gerisinde kalacağını 468 bin ton olacağını açıkladı. Fiyatın yükseleceğini söyledi. Üreticiyi yüksek fiyat beklentisine soktu.

TÜİK’in tahmini 530 bin ton, ihracatçıların 600 bin tondu. Geçen yıldan 200 ton stokla arz 700 bin tona yaklaşıyordu.

Ali Ekber Yıldırım’ın tespitlerine göre, alıcılar sezon başında “Türkiye’de fiyatların yükseleceği” haberine dayalı olarak, İtalya, Gürcistan ve Azerbaycan’dan fındık alımı yaptılar. Geçen yılın stoku depolarda dururken, yabancılar yeni sezon fındığını almada gecikince, üretici paniğe uğradı. Fiyatlar geriledi. Yabancı alıcılar gene piyasaya girecek ama fındığı düşük fiyattan toplayacak.

Üreticinin fındığı daha fazla elinde tutması da zor. Kaç paradan olursa olsun satarak, nakde dönüşme arayışı var.

Üretici zor durumda

Eskiden fındık sadece 3 ilde yetiştirilirdi. Fındık yetiştirilen il sayısı 3’ten 39’a, fındık ekim alanı 220 bin hektardan 700 bin hektara, yıllık fındık üretimi 80-90 bin tondan 600-650 bin tona yükseldi. 400 bin aile fındık parasıyla geçiniyor.

Türkiye’nin batısında düz ve sulak yerlerde fındık yetiştiriliyor. Karadeniz yamaçlarında verim 80-100 kg iken, batıda düz ve sulak arazilerde verim 150-200 kg.

İki kilo kabuklu fındıktan bir kilo iç fındık çıkıyor. Yılda 600-650 bin ton kabuklu, 300-325 bin ton iç fındık üretimi gerçekleşiyor. İç tüketim 50 bin ton dolayında. Her yıl en az 250 bin-275 bin ton iç fındık ihraç ediyoruz. İhracattan 2.0-2.5 miyar dolar döviz geliri elde ediyoruz.

En büyük alıcı 8-10 yabancı firma. İçeride alivre alım yapanlar, onların ortak olduğu şirketler veya onların büyüklü küçüklü 800 dolayındaki tüccarı.

Alıcı sayısı sınırlı olduğu için bu alıcılar, üretim miktarını gözleyerek yurtdışında alım fiyatını belirliyor. Bu fiyat (iş olsun, formalite yerine getirilsin diyerek) Hamburg Borsası’na tescil ettiriliyor. Fiyat (güya) Hamburg’da oluşyor (!)

Fiyat dalgalanmaları sadece fındık üreticisinin zarar görmesine neden olmuyor, Türkiye’nin ihracat geliri de azalıyor.


http://www.milliyet.com.tr/findik-elde-patladi-ek ...y-2346222/

Fındık durumu.

Bölge insanından detayları daha rahat öğrenebiliriz.ilker22
2 yıl önce - Cum 18 Ksm 2016, 11:14

Fındık ın durumunada değinmişti Artiz amcamız

Fındık olmadımı para olurmu Karadenizde sen bu Karadenizin çoğu değilmisin
Misafir 2ad

1 yıl önce - Cmt 04 Ksm 2017, 14:57

Nutella'dan Türkiye Kararı

Nutella'nın sahibi İtalyan çikolata üreticisi Ferrero, fındık ihtiyacını karşılayabilmek için dünyanın en büyük üreticisi Türkiye dışındaki üreticilere yöneldi.

Reuters'in haberine göre şirket, Kanada'dan Şili ve Avustralya'ya kadar birçok ülkede yeni üreticiler arıyor. Nutella'nın yeni yetiştirici bulma çabaları, değişken fiyatlar ve sınırlı arzın hakim olduğu 2.8 milyar dolar büyüklüğündeki fındık piyasasında Türkiye'nin hakimiyetini kırabilir.

Dünya fındık rekoltesinin yüzde 70'i Türkiye'den geliyor. Fındırk arzının coğrafi olarak sınırlı bir bölgeden gelmesi, Ferrero, K H Co , Mondelez ve Nestle gibi gıda üreticilerinin tedarik zincirini savunmasız bırakıyor.

10 bin 100 hektarlık alan

Kanada'nın Ottawa eyaleti geçen ay Ontario'da farklı fındık çeşitlerini test eden bir projeye yaklaşık 500 bin Kanada Doları katkıda bulundu. 161 hektar (yaklaşık 128 futbol sahası) büyüklükteki fındıklık alanın 2027'ye kadar 10 bin 100 hektara (yaklaşık 12 bin 625 futbol sahası) çıkarılması hedeflenen projeninin finansmanına Ferrero da destek sağlıyor. Tahminlere göre Ontariolu bir çiftçi fındık üretiminden mısıra kıyasla 10 kat daha fazla kazanabiliyor.

Ferrero'nun Kanada'daki tarım ekonomistlerinden Barb Yates, Reuters'a yaptığı açıklamada, ekili fındık alanını artırmak için benzer çalışmaların Sırbistan, Şili, Avustralya, Güney Afrika ve ABD'nin New Jersey eyaletinde de yapıldığını söyledi.

Türkiye fiyatları yükseltti

Şilili tarım şirketi Agricola La Campana'nın sahibi Jaime Armengolli ise, "Herkes fındık ekmek için yeni yer arayışında. Ürünler güzel ve maliyetler düşük. Çiftçiler iyimser" dedi. Şili'nin devlet istatistiklerine göre kabuklu fındık ihracatı 2016'da 6 bin 500 tona ulaşarak bir önceki yılı neredeyse beşe katladı.

Verim artmalı, maliyet düşmeli

Ferrero Sözcüsü Francesca Fulcheri, yakın dönemdeki gelişmelerin şirketin stratejisindeki değişikliğe yol açmadığını ve şirketin Türkiye'nin başlıca üreticilerden biri olarak kalmasını beklediğini belirtti. Ancak ekim alanının genişleme ihtimali, bahçelerin küçük olduğu, yüksek el emeği kullanan ve nispeten düşük verimle çalışan Türkiye endüstrisini endişelendiriyor.

Reuters'a konuşan Durak Fındık'ın yönetim kurulu üyesi Kadir Durak, "Verimi artıramaz ve maliyeti düşüremezsek zaten tehdit altında olan Türkiye'nin fındık sektörünün durumu daha da bozulacak" dedi.


Misafir 8f4

12 ay önce - Pzr 24 Arl 2017, 11:12

Finduk ve ordu birdir. ALLAH Ordunu yüzüne fındıkla gülmüş öyle birşey fındık . Fındık olmazsa güzel memleketim diyemezdiktunahan52

6 ay önce - Cmt 16 Hzr 2018, 12:47

Bu yılki mahsül fena değil. Sıcaktan etkilenirmi bilmem. Yalnız ırmak yatakları boyunca olan bahçeler sisten etkilenmiş. Rabbim herkesin hakkında hayırlısını nasip etsin.(+)


tunahan52

5 ay önce - Prş 19 Tem 2018, 18:01

Fındık üreticisi ile ilgili caps çok hoşuma gitti. Paylaşmak istedim
osman akar
5 ay önce - Prş 19 Tem 2018, 18:14

Alıntı:
Fındık üreticisi ile ilgili caps çok hoşuma gitti. Paylaşmak istedimCevap Veriyorum ... C şıkkı Akşam NAMAZINA......
ama D şıkkı da olabilir...


tunahan52

5 ay önce - Prş 19 Tem 2018, 18:25

Alıntı:
Cevap Veriyorum ... C şıkkı Akşam NAMAZINA......   
ama D şıkkı da olabilir... 

Haklısınız
Yatsı civarı geliyolar genelde. Helede üç beş ton fındığınız yoksa hepten yandın. Öncelikli olarak fındığı çok olanın işi hallediliyor.sayfa 2
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET