Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Samsun - Uydu Görüntüleri


ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
Çetin KOŞAR

9 yıl önce - Prş 08 Oca 2009, 18:31
Samsun - Uydu Görüntüleri
Google Earth’ı Kurmadan Uydu Görüntüleri

Bir kenti bir bütün olarak fotoğraflayabilmek için o kentin yakınında kente hakim tepelerin ya da yüksek binaların olması büyük şanstır. Düz ovada kurulu bir yerleşim yerinin genel görüntüsünü yakalayabilmek bizim gibi amatör fotoğrafçılar için mümkün olmayacaktır. Böyle yerlerin genel fotoğraflarının ancak helikopter ya da uçak kiralayarak çekilebileceği aşikardır ki bu da bizi aşar.

İşte bu noktada imdadımıza “Google Earth” ın sağladığı uydu görüntüleri yetişmektedir. Tabiki Google Earth’den aldığımız uydu görüntülerini fotoğraf olarak burada yayınlamamız anlamsız. Öte yandan bilgisayarında ilgili proğram kurulu olmayanlarımızın da bu görüntüleri izleme şansı olmadığına göre çözüm olarak imdadımıza “Google Maps” tabanlı bir wiki sistemi olan WikiPedia yetişmektedir.

Sitemizde yayınladığımız fotoğraflarımızla ilgili olarak “uydu haritasında yerini gösterme” linki olsa da kentimizin önemli tarihi ve turistik yerleriyle ilgili başlıklarımızı bu haritalarla ilişkilendirmek ilgili yerler hakkında bilgiler eklemek ve oradaki bilgilerin altına sitemizde bulunan başlığın linkini de ekleyerek böylece sitemize katkıda bulunacağımızı düşünüyorum.

WikiPedia Nedir?
WikiPedia, bir wiki olma özelliği ile katkı sağlayıcılar tarafından çevrimiçi düzenleme yapmaya elverişli bir sistem. WikiMapia ’yı kullanarak harita üzerine yollar, demiryolları, mekanları işaretleyebilir ve bunu anında harita üzerinde görebilirsiniz. Evet internetten, yerinizden kalkmadan uydu görüntüsü üzerindeki mesafeleri ölçebilirsiniz. Mesela günde kaç kilometre yürüyosunuz ölçmek ister misiniz? Hergün evden otobüs durağına, okula, işyerine, markete yürüyorsunuz.

Ayrıca bir konuma ait başka kullanıcılar tarafından sağlanan detaylı bilgileri o konuma tıklayarak görebilirsiniz.

Wikimapia katılım sağlayan kullanıcılar tarafından gün geçtikçe değişen, interaktif bir harita çizimi olarak gelişmeye devam ediyor.

Sitemizde Başlığı Bulunan Bazı Noktaların Görüntüleri

Samsun İli
Samsun İl Merkezi
Doğupark
Amfi Tiyatro
Bandırma Vapuru
Balıkçı Barınağı
Toptepe
Belediye Evleri
Asarağaç Tepesi
19 Mayıs Stadyumu
Tarihi Mezarlık
Asri Mezarlık
Kıranköy Mezarlığı
Sevgi Gölü, Sevgi Köprüsü
Onur Anıtı
Cumhuriyet Meydanı ve Protokol Yolu
İlkadım Stadyumu
Amisos Tepesi ve Teleferikycels
11 ay önce - Cmt 23 Arl 2017, 20:51

Yandex haritalarda bir uçak Bafra'daki Derbent Barajı'nın üstünden geçerken!


(+)


ycels1
8 ay önce - Pts 02 Nis 2018, 14:43

Yandex haritalarda 19 Mayıs Stadyumu, Yaşar Doğu Spor Salonu ve Tüyap Fuar Merkezi


(+)
adem5555

8 ay önce - Pzr 08 Nis 2018, 12:02


cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET