Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Samsun Kalesi ve Büyük Camii
« önceki   123 ... 141516   sonraki »

ANA SAYFA -> Diğer Şehirler
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 15
Ahmed Bayezid
11 ay önce - Sal 07 Ksm 2017, 21:04

Samsun Büyük Camii Önü

(+)

Mehmet Dinçer

Ahmed Bayezid
10 ay önce - Cmt 23 Arl 2017, 14:57

Samsun Kalesi neredeydi .Tam ve kesin olarak bilinemediği için pek çok yorumlar yapıldı. Bu iş aslında harita mühendisliği konusudur. Bunun için Başbakanlık Osmanlı Arşivinde belgenin aslını görmeyi ve benim nezaretimde fotoğraflamayı başardım. Evet dostlar Osmanlı 1850 yılında Mert ırmağı doğu kıyısından Fener burnu arasında Samsun'un haritasını yatırmıştır.Bu eser harita olup kroki değildir. Osmanlının mimari ZİRA ölçeğinde skala ölçeğe sahiptir. Ölçek tespiti ile ilgili belge üzerinde çalışma yaptım. Böylece ölçeğinin 1/2400 olduğunu hesapladım. Bu haritada ve günümüzde var olan üç sabit nokta bulunduğundan ARTIK BU HARİTA HARİTA MÜHENDİSİ TARAFINDAN SAYISALLAŞTIRıLACAK. Böylece her noktada kalenin temellerinin bulunduğu yer aletle ( GPS ) kolayca bilinecek"

(Sayın Embiya Sancak 09.05.2015 de yapmış olduğu Paylaşımından yorumu ile)

(+)

(+)

Ahmed Bayezid
10 ay önce - Cmt 23 Arl 2017, 15:29

SAMSUN ARAZİSİ 3D GÖRSELİNDE SAMSUN KALESİ İLE AMİSOS KALESİ DE YER ALACAK. SAMSUN KALESİNİ ZATEN 2 YIL ÖNCE SAYISALLAŞTIRMIŞTIM. SADECE KUM KAPI YERİ HUSUSUNDA BİRAZ BELİRSİZLİK VAR.

(+)

VE NİHAYET ,İNCELEME SAHAM OLAN BÜYÜK CAMİ İLE OSMANLI BANKASI ARASINDA DENİZE NAZIR ..SAMSUN EVLERİ... ÜÇ TANESİNİN PARSEL NUMARASI BULUNDU... ŞİMDİ DÖRT TANE DAHA VAR.. ELBETTE BİR DE KUM KAPI VAR.. ACABA NEREDE ..

(+)

SONUÇ::: SAMSUN KALESİ İLE İLGİLİ ARAŞTIRMA YAPAN TÜM ARAŞTIRMACILARIN YAZILARI VE YAYINLANMIŞ , ARŞİVİMDE BULUNAN FOTOĞRAFLAR , HARİTALAR DİKKATLİCE İNCELENDİĞİNDE KUM KALE YERİ:FERAH SOKAĞIN ZAMANINDA DENİZE İNDİĞİ YERDE. GÜNÜMÜZDE İE ÖĞRENCİ YURDUNUN KARŞISINDA . 552 ADA 10 NUMARALI PARSEL İLE FERAH SOKAĞIN İÇİNDE

(+)

Embiya Sancak

Misafir a09

10 ay önce - Cmt 23 Arl 2017, 15:59

Helal olsun enbiya hocaya.bu kale tekrar yapılmalı umarım yapılır.

Haritaci

10 ay önce - Cmt 23 Arl 2017, 16:07

Bu haritalara göre herşey çok kolay çözülür de, benim anlamadığım, herkeste farketmiştir,

Yapılan kazılar vs. hep batıda, kalenin uç kısmında, oysa kalenin kendisi, iç kale vs. yani esas bölüm, saat kulesinin doğu tarafında, Ziya Gökalp caddesine kadar olan kısımda görünüyor...

Eğer bu kale ve içindeki kalıntılar gerçekten ortaya çıkartılabilirse SAMSUN adına çok çok büyük bir kazanım olur ama imkansıza yakın zorlukta görünüyor. Umarım altından kalkabilirler...

sayfa 15
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
« önceki   123 ... 141516   sonraki »
ANA SAYFA -> Diğer Şehirler