Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Hakkari - Zap Vadisi - Zap Suyu
12   sonraki »

ANA SAYFA -> Diğer Şehirler
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 1
Selahattin
9 yıl önce - Cmt 16 May 2009, 19:03
Hakkari - Zap Vadisi - Zap Suyu


Zap vadisi Zap Suyunun geçtiği, bir çok koldan beslendiği için geniş bir vadi olarak bilmekteyiz.

Wikipedia da kaynağının Van olarak gösteremektedir. Asıl vadi olarak bahsedecek olursak büyük bir kısmı Hakkari'de yer almaktadır.

Aşağıdaki bilgi wikipediadan alınmıştır.

Alıntı:
Zap Suyu, Büyük Zap Suyu, Süryanice de Zovo 'eloyo/Zava 'Ellaya ve Kürtçe de (Çemi Zé) olarak da bilinir, Doğu Anadolu Bölgesi'nden doğup Türkiye sınırları dışında Dicle Nehrine ulaşan akarsu. Bazı yeni kaynak ve haritalarda Çığlı Suyu adıyla geçer. Türkiye sınırları içindeki uzunluğu 426 km'dir. Van Doğusu Dağlarından Mengene Dağı (3,412 m) ve İran sınırı yakınındaki Yiğit Dağı (3,468 m) yamaçlarından inen suların birleşmesiyle oluşur. Başkale vadisinde geçerken aldığı bazı derelerle büyür.En büyük beslemesi Karasu Hakkari-Van, Yüksekova ,Başkale, Örmeta,Yamaç sırası ile il, ilçe ve köy sınırlarını belirler. Güneydoğudan gelen ve Yüksekova'nın sularını toplayan Nehil Çayını aldan önce Mendeni çayı ile buluşup sonra Hakkari kentinin yakınından geçer. Toroslar'ın oldukça genişlemiş bir kesimini oluşturan Hakkari Dağlarını çok dar ve derin boğazlarla yararak aşar.Çukurca'nın batısında Türkiye sınırları dışına çıkar. Irak topraklarında önce güneydoğu, sonra da güneybatı yönünde akar ve Musul'un 40 km kadar güneyinde Dicle Nehrine kavuşur.

Türkiye sınırları içindeki çığırı 12.695 km²'lik bir alanın sularını toplar. Yağmur, kar ve buzul sularıyla beslendiğinden ilkbaharda ve yaz başlarında kabaran suları kışın azalır. Ortalama debisi 86,5 m³/sn'dir.

Dicle Nehrinin Türkiye sınırları dışındaki kollarından biri de Küçük Zap Suyu olarak anılır. İran'ın batı kesiminden doğan bu akarsu, daha sonra Irak'a geçer ve Kerkük'ün batısında Dicle Irmağına katılır. Küçük Zap Suyunun geçtiği alanlar önemli petrol üretim bölgeleridir.Hakkari yolu üzerinden Zap Vadisi'nden kareler.(+)

(+)
Selahattin
9 yıl önce - Cum 12 Hzr 2009, 17:13(Arslankaya Mevkii)


fatih civelek
9 yıl önce - Sal 22 Eyl 2009, 12:16

Selahattin bey,

Bu aktardığınız son fotoğrafta ki Mevkii 'nin uydu haritasında ki yerini işaretleyebilir misiniz. Son hafta içinde googlemaps üzerinden Hakkarı'nın çoğrafik yapısını merak ettiğim için ilgileniyordum.

Saygılar
fatih civelek

Not: Selahattin beye teşekkürler. Fotoğraf uydu haritasında D400 karayolu üzerinde olduğunu gösteriyor. Tekrar tekrar sağ olunuz.onurnazliaka
7 yıl önce - Cmt 10 Eyl 2011, 04:18(+)


yusufyuşa23
11 ay önce - Cmt 23 Arl 2017, 12:05


(+)
sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> Diğer Şehirler