Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Konya - Çatalhöyük
« önceki   123 ... 171819   sonraki »

ANA SAYFA -> KONYA
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 18
muratdoktor

10 ay önce - Prş 21 Arl 2017, 17:27

UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne 2012 yılında girmiş. Ne yazık ki değeri bilinmiyor...

(+)

Çatalhöyükte ölüler evlerin zeminine gömülürdü

(+)

(+)

(+)

Tuzluk

(+)

(+)

(+)

(+)

abdulaziz42
10 ay önce - Prş 21 Arl 2017, 18:42

İlkokuldayken gittiğimizde küçük bir ziyaretçi kazı alanı vardı. Orayı biraz kazdığımda kolye kalıntıları bulmuştum İlginç şeyler var. Ziyaret edilmesi gereken bir yer. Su kenarları, vahşi hayvanlar, merdiven altı ocaklar ve daha neler neler İlk insanlar gerçekten zor şartlarda yaşamış

Anadolu Selçuklu
10 ay önce - Prş 21 Arl 2017, 21:22

Catalhoyukte cikan eserler Ankarada Anadolu medeniyetleri muzesinde sergileniyor. Bence bu Konya'nin cok buyuk bir ayibidir. Mevlana bolgesine yeni yapilan muzelere bir tane de ÇATALHÖYÜK müzesi yapilmalidir. Çatalhöyükte çikartilan tum eserler Konyada sergilenmelidir. Yine catalhoyuge gidemeyenler icin muze icerisinde catalhoyugun panoramasi ve detayli fotograflarida yer almalidir.
Gaziantepte , Hatayda , Urfada buna benzer muzeler olusturulde ve su an bu muzeler o sehirlerin en cok ziyaret edilen mekanlari oldu.
9000 yila kadar gecmisi bulunan boyle bir degere sahip cikamiyoruz malesef.

Misafir 602

10 ay önce - Prş 21 Arl 2017, 22:20

Daha dun catalhoyukteydim hayran kaldim o zamandaki imkanlar dahilinde yapilanlara bazi bilmeyenler icin soylememiz gerekirse burada bizanslilar ve romalilar mo 5000 ve 7000 y.y da yasamistim tahmini 3500 ila 8000 dolayinda insan yasamistir sehir dogu ve bati olarak 2 ye ayrilmistir insanlar topragi kazarak evler yapmis bugunki tabiriyle kapi girisi catidandir yasam bicimi malum avlanarak genellikli geyik ve boga ve buna benzer hayvan cesitleridir yanilmiyorsam boga avlamak onlar icin buyuk bir ovunc kaynagi hatta ozamanlarda boga avlayan kisiler kahraman ilan edilir evlerinin ic duvarlarina bunu resmederlermis kisinin oldukten sonraki akibeti evlerinin icine buyukce bi cukur acilir olen kisi bugunki bilindigi sekliyle biraz domuz bagini andiran sekilde cukura yerlestirilir evin icindeki bu cukur tekrar bugunki siva sekliyle kapatilir bebek yasta olenleri boncuk seklinde bilekliklerle gomermis bazi evlerde hic insan kemigi yokken bazilarinda 60 dolaylarinda kisinin bu cukurlardan cikarildigi arkeologlar tarafindan aciklanmistir
Ayrica catalhoyuk bu donemlerde akdenizle anadoluyu bir birine baglayan ticaret merkezlerindedir

Konyanin cumra ilcesine yolu dusenlerin kesinlikle gidip gorup bazi noktalarda hayranlikla izleyecegi bir tarihi sehirdir suda bir oz elestiri olacak unesco tarafindan tarihi miras olarak kabul edilen catalhoyugun daha fazla bakima ihtiyaci var bence

Misafir 3fa

10 ay önce - Prş 21 Arl 2017, 22:26

Konya gibi bir memleket mi var ya süreli bilgisayar başında bile konya fm dinliyorum.

sayfa 18
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
« önceki   123 ... 171819   sonraki »
ANA SAYFA -> KONYA