Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Kayseri Şehir Hastanesi - Kayseri Entegre Sağlık Kampüsü
« önceki   123 ... 303132   sonraki »

ANA SAYFA -> KAYSERİ
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 31
n13s013
3 ay önce - Çrş 20 Arl 2017, 12:01


erjan

2 ay önce - Prş 18 Oca 2018, 11:09

Sayın Hami KIRANATLIOĞLU'ndan şehir hastaneleri hakkında güzel bir analiz.

http://www.kayseriyenihaber.com/yazarlar/hami-kir ...imiz/1279/

Yap - işlet- kirala uygulaması ile şehir hastaneleri yapılıyor. Bir kısmı devreye girdi. Önce 18 olması düşünülen şehir hastane sayısı şimdi 35 kadar olması planlanıyor. Tek kişilik odalar, WC, duş, televizyon, konforlu hastaneler…
İlk bakışta her şey çok güzel de biraz araştırınca perde arkası, gözden kaçırılan boyutu, vay anasını dedirtiyor. Sistem şöyle işliyor; Şehre uzak bir yerde kamu arazisi bir şirkete dev hastane yapmak üzere ticari sır diyerek açıklanmayan özel şartlarla ihale ediliyor ki ihaleleri alan şirketlere baktığımızda bildik şirketler, örneğin külliyeyi yapan şirket gibi… İncelerseniz hepsini bir yerlerden hatırlayacaksınız, bir kısmı da yabancılarla konsorsiyum şeklinde. Bu şirketler 25 yıllığına devlete kiralıyor. Örneğin ilk etaptaki, sözleşme değeri 10,6 milyar dolar olarak belirlenen 18 hastane için her yıl yapılacak ödemelerle 30,3 milyar dolar ödenecek. Ödeme hazine garantisinde olacak. Uzmanlara göre 10,3 milyar dolara verilen bedel birim fiyatla verilseydi 7 milyar doları geçmezdi. Dolar faizinin dünyada % 2-3 olduğu düşünülecek olursa böylesine büyük kazanç garantisi dünyada az görülür. Bu durumda şirketler alacakları Dolar bazlı, devlet garantili kiralarla maliyeti, 3,5 yılda çıkartabiliyor, 25 yıl boyunca para kazanmaya devam ediyor.
* * * * *
Bunlara ilaveten bakım onarım hizmetleri, görüntüleme, laboratuar, çamaşır temizlik, güvenlik, yemek hizmetleri, bilgi işlem, ekipman hizmetleri ve hastane içinde işletilecek olan ticari alanlardan elde edilecek (restoran ,oto park ..vs..) gelirler kira dışındaki ek gelirleri olacaktır.
* * * * *
Hesaplamalara göre, şehir hastanelerinde hasta yatağına düşen maliyet özel hastanelerin 3 katı. Sonuç olarak şehir hastaneleri, kamu bütçesine getirilen çok büyük bir yüktür. Çocuklarımız, torunlarımız bu büyük borcu 25 yıl ödemeye devam edecektir. Tıpkı köprülerde olduğu gibi ama çok daha büyük rakamlarla.
* * * * *
Bir önemli konu da, bölge hastanesi gibi hizmet verecek denilen şehir hastanelerinin anlatıldığı gibi yatak kapasitelerini artırmadığı gerçeğidir. Örnek olarak Kayseri şehir hastanesi 1582 yataklı olacak. Kapanacak olan araştırma (Devlet) hastanemiz 1470 yataklı, doğum ve göğüs hastanesini de katınca 1700 yatak civarında yatak kapanmış olacağından, kapasite artmadığı gibi gelecek yıllarda yeni sıkıntılar doğacak. Kapanacak olan hastanemizin ekipmanları, binaları ne olacak? Büyük bir ihtimalle yıkılıp bir aşina müteahhit alacak, iş merkezi yapacaktır, bekleyip göreceğiz. Şimdiden el oğuşturanlar var. Şehre çok uzak, ulaşmak zor ve maliyetli olacağı içinde aciller dolup taşacak, büyük izdihamlar olacaktır. Şu anda bile ülke genelinde acil servise başvuranların sayısı 120 milyon, ülke nüfusu 80 milyon. Dünya rekoru bu, herhalde dünyada nüfusundan daha fazla acile başvuran tek ülke biziz. Bir nedende poliklinik sırası ve parası ödemeden acile gidilebiliyor olması...
* * * * *
Bıçak parası kaldırıldı deniyor, bıçak parası resmileştirildi. Özel hastaneye giden vatandaş % 200 fark ödüyor, bunun adı ne Allah aşkına? Performans sistemi nedeniyle, bu gidişle memlekette neşter değmeyen, MR'ye girmeyen insan, sezaryenle doğum yapmayan kadın kalmayacak. Katkı payı, katılım payı, reçete parası gibi çeşitli yollarla fark ücreti alınarak hasta vatandaşlar müşteri konumuna getirildi. Sağlık çalışanlarının çoğu taşeron, taşeron kafayla sağlıklı sağlık hizmeti verilebilir mi? Kadroya alacağız hikâyesiyle çoğu personel ya alınmadı ya da eski maaşları ile alınıyor.
* * * * * *
Türkiye de 145.000 civarında doktor, 320.000 civarında müteahhit var. Doktor başına 500 hasta düşüyor, müteahhit başına 2 doktor düşüyor... Yazacak çok şey var, konuşmaya korkan doktorlar, birazda sağlıkçılar yorum yapsın, dertlerini anlatsın. Özel sohbetlerimizde bana bu bilgileri rahatça anlatabilen hocalarımıza teşekkürler.
* * * * *
Sağlıkta Çağ Atladık...
Merak edenlere Kayseri Şehir Hastanesi’nin maliyeti 1 Katrilyonun (eski para ile) çok üzerinde imiş. Mersin 380 Milyon Avro (1 katrilyon710 milyon TL eski para ile)
Adana, Maraş, Yozgat vs… de farklı değil. En büyüğü de Silivri’ye yapılıyormuş.
Sarıyer’den, Maslak’tan, Ok Meydanı’ndan vs…
Bir günde hastayı götürürler gari…
Ölmezse!
Bu kadar büyük ve şehirden uzak şehir hastaneleri İngiltere’de uygulanmış, uygulama yönetim zorluğu ve büyük zarar etmeleri nedeni ile terk edilip şehrin değişik bölgelerinde yerinde hizmet amacıyla 250-600 yataklı hastanelere dönülmüş.
Avrupa’nın diğer ülkelerinde ise uygulanmıyormuş. Ayrıca doktor ve sağlık hizmeti veren personelin kalitesi bina kalitesinden, yatak sayısından daha önemlidir!


ali alimi012
2 ay önce - Prş 18 Oca 2018, 11:45

şehrin tafiği rahatlar sttres ve zaman kaybından kurtulunur. o bile yeter. kayseride ki çok uzak sayılmaz. şehir gelişiyor batıya doğru 10 yıl içinde boş yer kalmaz dolar etrafıMisafir a19

2 ay önce - Prş 18 Oca 2018, 13:18

Kayseri de çok boş alan var şehir merkezinde maalesef boşluklar çok dikkat çekiyor umarm en kısa zamanda dolar

Misafir 329

2 ay önce - Prş 18 Oca 2018, 13:25


sayfa 31
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
« önceki   123 ... 303132   sonraki »
ANA SAYFA -> KAYSERİ