Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
İstanbul Süleymaniye - Mimar Sinan Türbesi
« önceki   123 ... 111213

ANA SAYFA -> İSTANBUL
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 13
Mehmet DK

7 ay önce - Pts 18 Arl 2017, 01:40

Nur içide yatsın ustaların ustası...Ben ne zaman bu bölgeye gitsem veya oradan geçıyor olsam Türbesini muhakkak ziyaret eder, ruhuna duamı eder ve o anda da kulağıma "hep ama hep" Padişah ile arasında geçen şu konuşması gelir.

Süleymaniye Camii’nin yapımında Mimarsinan ve Kanuni Sultan Süleyman arasında yaşanın bir olayı şu şekilde gelişmiş “Mimarsinan, Süleymaniye Camii’nin yapımı sırasında kubbenin altında nargile içiyor. O dönemde çalışanların bazıları Kanuni Sultan Süleyman’a giderek ‘Mimarsinan çalışmıyor, oturup nargile içiyor’ diye şikayet ediyor. Kanuni, şikayetler artınca gidip bakıyor ki gerçekten Mimarsinan kubbenin altında oturmuş nargile içiyor. Kanuni, ‘Niye çalışmıyorsun?’ diye sorduğunda Mimarsinan, ‘Kubbenin akustiğinin nasıl olacağını hesaplıyorum. Nargileden çıkan ses ile bunu yapmaya çalışıyorum’ diye cevap vermiş”

Bu belki bir rivayettir veya gerçek bir ikili konuşmadır bilemem, ama, beni bayağı etkisi altına aldığı bir gerçek.Bu ikili konuşmayı ilk kez okuduğum/duyduğum zamandan beri unutamam. Padişah böyle bir cevaptan sonra yaptığından üzüntü duarak ayrılmıştır oradan diye de kendi düşüncemi bu konuşmanın sonuna ekliyorum.Birde padişahın suratının o anki halini görmeyi çok isterdim..

sayfa 13
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
« önceki   123 ... 111213
ANA SAYFA -> İSTANBUL