Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Denizli - Buldan - Tripolis
« önceki   123456

ANA SAYFA -> Diğer Şehirler
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 6
ismail karagöz

3 yıl önce - Pzr 05 Tem 2015, 11:22


(+)
enisserkan

3 yıl önce - Pzr 05 Tem 2015, 19:46
Tripolis’te tarih canlanıyor. 1900 yıllık eserler gün yüzüne çıkıyor.


Helenistik dönemde Frigya, Karya ve Lidya üçgeninin kesişim noktasında bulunan Lidya kenti Tripolis’teki arkeolojik kazılar, Pamukkale Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Bahadır Duman başkanlığı devam ederken Duman yaptığı açıklamada şu bilgilere yer verdi; Yüzey araştırmalarında bölgedeki yerleşimin günümüzden 5 bin yıl öncesine kadar gittiğini kanıtladıklarını ifade eden Duman, en ihtişamlı çağını Roma döneminde yaşayan kentte, milattan sonra 2. yüzyıldan itibaren yeni bir yapılanmaya gidildiğini gözlemlediklerini kaydetti.

Bu yılki çalışmalarda yeni yapılar ortaya çıktığını anlatan Duman, şunları söyledi: “Bu yıl çalışma yaptığımız alanlardan birisi ‘tahıl ambarları’ olarak isimlendirdiğimiz alan. Yaklaşık 45×4,5 metre uzunluğunda ve uzunlamasına dikdörtgen ve birbirine bitişik iki binadan oluşuyor bu tahıl ambarları. Tripolis, bölgenin önemli tarım havzalarına sahip, özellikle Menderes Nehri’nin suladığı bir ovanın kenarında. Dolayısıyla da önemli tarım faaliyetlerinin, günümüzde olduğu gibi antik çağda da yapıldığını kanıtlayan önemli bir veri oldu bizim için bu ambarlar. Yaklaşık 400 metrekarelik kapalı alana sahip, 6 metre yüksekliğinde beden duvarlarını tespit ettiğimiz bu yapının içinde biyoloji ve jeoloji bölümünden akademisyenlerin destekleriyle analizler yapıyoruz. Bu tahıl ambarlarında acaba ne tür tahıllar biriktiriliyordu? Bunun ihracatı yapılıyor muydu? Yapılmıyor muydu? Bu detaylar üzerinde çalışmalarımız devam ediyor.”

Roma döneminde inşa edildiği düşünülen tahıl ambarının önemli bir yapı olduğuna dikkati çeken Duman, “Şu anda biz bu ikiz binanın devamını da bekliyoruz. Jeoradar çalışmaları yaptık. İlk tespitlere göre bu yapılar devam ediyor Tripolis’in en önemli geçim kaynaklarından birisi tarım. “Hayvancılık da yapılıyor ama bu yılki buluntularla beraber biz Tripolis’te tarımın, hububatın önemli olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü bu yıl ortaya çıkarttığımız binalar, devasa binalar. Bunlar sadece bu kentin ihtiyacını karşılamak için değil, çevre kentlere ticaret anlamında da mutlaka gönderiliyordu. Buradaki hububat ticaret unsuru olarak kullanılmış olmalı diye düşünüyoruz" dedi.

Kaynak: http://www.denizliguncel.com/kultur-sanat/tripoli ...19754.html


ismail karagöz

7 ay önce - Pzr 17 Arl 2017, 21:21


(+)
sayfa 6
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> Diğer Şehirler