Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 4
Ahmed Bayezid
1 ay önce - Pzr 10 Arl 2017, 16:59
Samsun-Sarp demiryolu hattı ile ilgili görüşmeler başladı / 10.12.2017


Samsun-Sarp demiryolu hattı ile ilgili görüşmelerin başladığını belirten Ordu Milletvekili Metin Gündoğdu şunları söyledi: ”Bu hattın hayata geçirilmesiyle ilgili görüşmelerimiz başladı. Bu kolay bir proje değil. Önümüzdeki yıl Türkiye ekonomisinin fazla sıkıntıya girmemesi için bazı tedbirler aldık. Ondan sonraki süreçte emin olun ki bu iş hayata geçecektir.

Ordu Milletvekili Metin Gündoğdu, Samsun-Sarp arasında yapılacağı ifade edilen demir yolu projesi hazırlama çalışmaları hakkında, bu konuyu Milli Savunma Bakanı ve Giresun Milletvekili Nurettin Canikli ile de görüştüklerini söyledi.

Karadeniz Bölgesi’nde hızlı trenin olması halinde, seyahatlede her kentin sırayla gezilebileceğini belirten Gündoğdu, “Bu hattın hayata geçirilmesiyle ilgili görüşmelerimiz başladı. Bu kolay bir proje değil. Önümüzdeki yıl Türkiye ekonomisinin fazla sıkıntıya girmemesi için bazı tedbirler aldık. Ondan sonraki süreçte emin olun ki bu iş hayata geçecektir” dedi.

Projenin hazırlanması için ön hazırlık yapıldığını belirten Gündoğdu,ön çalışmaların bitmesinin ardından yapıma başlanacağını ifade etti.

Alıntıdır


Can5502
1 ay önce - Pts 11 Arl 2017, 12:43


(+)


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün düzenlenen AK Parti Sivas İl Başkanlığı 6. Olağan Kongresi'ne katılmak için gittiği Sivas'ta partililere önemli açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Samsun Sivas demiryolu hattını modernize ettiklerini söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptığı açıklamada şunları söyledi: "Ankara-Sivas Yüksek Hızlı Demiryolu çalışmalarda teknik sebepler nedeniyle biraz gecikmeler oldu. Bu projede daha fazla gecikmelere yol açan olursa bunun hesabını kendim soracağım. Tabi bu tren hattı Sivas'ta kesilmeyecek. Erzincan, Erzurum ve Kars'a uzanacak. Oradan Pekin'e demir ipek yoluna bağlayacak. Sivas Erzincan arası çalışmalar sürüyor. İnşallah adım adım hizmete sunulacak. Ayrıca Samsun'dan Sivas'a gelecek hattı da modernize ediyoruz"

Samsun-Sivas demiryolu hattı

AB hibeleriyle AB sınırları dışında gerçekleştirilen en büyük bütçeli proje olma özelliğini taşıyan Samsun-Sivas demiryolu hattı modernizasyon çalışmaları için 220 milyon avroluk AB hibesi verildi. Bunun yanında 39 milyon avro yerli kaynaklarca bütçe ayrıldı.

KAYNAK: samsunhaber.com


Ahmed Bayezid
1 ay önce - Çrş 13 Arl 2017, 14:02


(+)


DKİB Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Hamdi Gürdoğan, “Sarp-Batum demiryolu ile bağlantı sağlanması akabinde bunun Rize, Trabzon ve Samsun ile bağlantı verir halde tesis edilmesinin ihracat artışına sağlayacağı katkılar hepimizin malumudur” dedi.

Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği (DKİB) Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Hamdi Gürdoğan, Samsun-Sarp Demiryoluyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Gürdoğan yaptığı açıklamada, “Ortaya çıkacak potansiyelden Türkiye’nin pay alabilmesi için Batum demiryoluna Türkiye’den bağlantı verilmesi büyük önem arz etmektedir. Bu bağlamda lojistik taşımalar açısından uluslararası yeni entegrasyona öncelikle Sarp-Batum demiryolu ile bağlantı sağlanması akabinde bunun Rize, Trabzon ve Samsun ile bağlantı verir halde tesis edilmesinin ihracat artışına sağlayacağı katkılar hepimizin malumudur. Bu kapsamda gerek yeni limanlar yapmak, gerekse var olan limanlara ilave kapasite yatırımları yapabilmek için sektör dahilindeki rekabetçi konumu hem bölgesel hem de global düzeyde doğru olarak tespit etmek gerekmektedir” dedi.

Mert Volkan GünAhmed Bayezid
1 ay önce - Cum 15 Arl 2017, 14:55
Ordu ve Giresun’un Demiryolu Sevinci / 15.12.2017Samsun-Sarp Demiryolu Projesi’nin 2019 yılında başlayacağının açıklaması Ordu ve Giresunlularda büyük sevinç yarattı. İki ilin Ticaret ve Sanayi Odaları Başkanları, demiryolunun hayata geçmesiyle hem turizmin hem de ticaretin gelişeceğini açıkladı.

Samsun-Sarp Demiryolu Projesi güç birliği yapan Doğu Karadeniz Bölgesi’nde bulunan illere müjdeli haber geldi. 2019 yılında hayata geçirileceği belirtilen Samsun-Sarp Demiryolu Projesi, Ordu ve Giresun’da büyük sevinç yarattı. Geçtiğimiz hafta açıklamalarda bulunan Ordu Milletvekili Metin Gündoğdu’nun Samsun-Sarp Demiryolu’nda ön proje çalışmalarının başladığını belirtmesi üzerine, iki ilin Ticaret ve Sanayi Odaları Başkanları projenin bölgenin kaderini değiştireceğini söyledi.

BÖLGE İLLERİ BİRBİRİNDEN FAYDALANACAK

Giresun Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hasan Çakırmelikoğlu, Samsun-Sarp Demiryolu’nun olması gereken bir proje olarak değerlendirerek, “Artık günümüzde demiryolunun önemini anlatmaya gerek yok. Her geçen gün demiryolu artık ihtiyaç oldu. Demiryolu ihtiyacı günümüzdeki bir gerçektir. 2019 yılında hayata geçirilmeye başlanacak olması sevindirici bir haber. Ben ilgilenenlere, emeği geçenlere çok teşekkür ediyorum. Bu proje mutlaka Karadeniz sahilinin, bölgenin ticari hacmini arttıracaktır ve ekonomiye çok büyük bir katkı sağlayacaktır diye düşünüyorum. Samsun-Sarp Demiryolu Giresun’u turizm anlamında geliştireceğini düşünüyorum. Çünkü turizmde vakit ve zaman çok önemlidir. Bu projede Ordu, Giresun, Trabzon, Rize, Artvin, Gümüşhane hepsi topyekun olarak büyüyecektir ve herkes birbirinden faydalanacaktır” dedi.

TİCARET MERKEZİ OLABİLİRİZ

Ordu Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Servet Şahin ise Samsun-Sarp Demiryolu Projesi’nin Karadeniz için olmazsa olmaz projeler arasında bulunduğunu söyledi. Şahin, “Samsun-Sarp Demiryolu Projesi’nin ön proje çalışmalarının başlaması bizleri gerçekten çok memnun etti. Biz yıllardır bu konuyu her zaman gündeme getiriyoruz. Demiryolu, turizm sektörü için ve diğer sektörler için çok önemli bir proje. Öncelikle Ordu’nun tanıtımını sağlayacak. Çarşamba’ya kadar demiryolu Ordu-Giresun’dan da geçmelidir. Geçmezse dışlamak olur. Turizm için karayolu, denizyolu, demiryolu, havayolu olması lazım. Bunlar olmadan ne turizmde ne de ticaret istikrarı sağlayamayız. Bizde iki tanesi şu anda yok. İnşallah demiryolu projesiyle birlikte bir de limanımız olduğu zaman altyapısı olmuşmuş bir ticaret merkezi olabiliriz” diye konuştu.

Mustafa Kırlak - Özel Haber


Sam55

1 ay önce - Cmt 16 Arl 2017, 21:21

Yok ben inanmıyorum bu habere. Başlamaz.

Ahmed Bayezid
1 ay önce - Pzr 17 Arl 2017, 14:19

Kaç senedir konuşulan bir proje.Siyasi açıdan ilk defa programa sokulmaya çalışılıyor.Kısa vadede olucak değil elbet.Geç olur , güç olur ama nihayetinde olur düşüncesindeyim.
Bazı siyasetçilerin siyasi malzeme yapması millet tarafından anlaşılsa da ticari potansiyel çok büyük olduğu için öneminden bir şey kaybetmez.sayfa 4
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> ULAŞIM