Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 4
Ahmed Bayezid
4 ay önce - Pzr 10 Arl 2017, 16:59
Samsun-Sarp demiryolu hattı ile ilgili görüşmeler başladı / 10.12.2017

Samsun-Sarp demiryolu hattı ile ilgili görüşmelerin başladığını belirten Ordu Milletvekili Metin Gündoğdu şunları söyledi: ”Bu hattın hayata geçirilmesiyle ilgili görüşmelerimiz başladı. Bu kolay bir proje değil. Önümüzdeki yıl Türkiye ekonomisinin fazla sıkıntıya girmemesi için bazı tedbirler aldık. Ondan sonraki süreçte emin olun ki bu iş hayata geçecektir.

Ordu Milletvekili Metin Gündoğdu, Samsun-Sarp arasında yapılacağı ifade edilen demir yolu projesi hazırlama çalışmaları hakkında, bu konuyu Milli Savunma Bakanı ve Giresun Milletvekili Nurettin Canikli ile de görüştüklerini söyledi.

Karadeniz Bölgesi’nde hızlı trenin olması halinde, seyahatlede her kentin sırayla gezilebileceğini belirten Gündoğdu, “Bu hattın hayata geçirilmesiyle ilgili görüşmelerimiz başladı. Bu kolay bir proje değil. Önümüzdeki yıl Türkiye ekonomisinin fazla sıkıntıya girmemesi için bazı tedbirler aldık. Ondan sonraki süreçte emin olun ki bu iş hayata geçecektir” dedi.

Projenin hazırlanması için ön hazırlık yapıldığını belirten Gündoğdu,ön çalışmaların bitmesinin ardından yapıma başlanacağını ifade etti.

Alıntıdır

Can5502
4 ay önce - Pts 11 Arl 2017, 12:43

(+)

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün düzenlenen AK Parti Sivas İl Başkanlığı 6. Olağan Kongresi'ne katılmak için gittiği Sivas'ta partililere önemli açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Samsun Sivas demiryolu hattını modernize ettiklerini söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptığı açıklamada şunları söyledi: "Ankara-Sivas Yüksek Hızlı Demiryolu çalışmalarda teknik sebepler nedeniyle biraz gecikmeler oldu. Bu projede daha fazla gecikmelere yol açan olursa bunun hesabını kendim soracağım. Tabi bu tren hattı Sivas'ta kesilmeyecek. Erzincan, Erzurum ve Kars'a uzanacak. Oradan Pekin'e demir ipek yoluna bağlayacak. Sivas Erzincan arası çalışmalar sürüyor. İnşallah adım adım hizmete sunulacak. Ayrıca Samsun'dan Sivas'a gelecek hattı da modernize ediyoruz"

Samsun-Sivas demiryolu hattı

AB hibeleriyle AB sınırları dışında gerçekleştirilen en büyük bütçeli proje olma özelliğini taşıyan Samsun-Sivas demiryolu hattı modernizasyon çalışmaları için 220 milyon avroluk AB hibesi verildi. Bunun yanında 39 milyon avro yerli kaynaklarca bütçe ayrıldı.

KAYNAK: samsunhaber.com

Ahmed Bayezid
4 ay önce - Çrş 13 Arl 2017, 14:02

(+)

DKİB Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Hamdi Gürdoğan, “Sarp-Batum demiryolu ile bağlantı sağlanması akabinde bunun Rize, Trabzon ve Samsun ile bağlantı verir halde tesis edilmesinin ihracat artışına sağlayacağı katkılar hepimizin malumudur” dedi.

Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği (DKİB) Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Hamdi Gürdoğan, Samsun-Sarp Demiryoluyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Gürdoğan yaptığı açıklamada, “Ortaya çıkacak potansiyelden Türkiye’nin pay alabilmesi için Batum demiryoluna Türkiye’den bağlantı verilmesi büyük önem arz etmektedir. Bu bağlamda lojistik taşımalar açısından uluslararası yeni entegrasyona öncelikle Sarp-Batum demiryolu ile bağlantı sağlanması akabinde bunun Rize, Trabzon ve Samsun ile bağlantı verir halde tesis edilmesinin ihracat artışına sağlayacağı katkılar hepimizin malumudur. Bu kapsamda gerek yeni limanlar yapmak, gerekse var olan limanlara ilave kapasite yatırımları yapabilmek için sektör dahilindeki rekabetçi konumu hem bölgesel hem de global düzeyde doğru olarak tespit etmek gerekmektedir” dedi.

Mert Volkan Gün

Ahmed Bayezid
4 ay önce - Cum 15 Arl 2017, 14:55
Ordu ve Giresun’un Demiryolu Sevinci / 15.12.2017

Samsun-Sarp Demiryolu Projesi’nin 2019 yılında başlayacağının açıklaması Ordu ve Giresunlularda büyük sevinç yarattı. İki ilin Ticaret ve Sanayi Odaları Başkanları, demiryolunun hayata geçmesiyle hem turizmin hem de ticaretin gelişeceğini açıkladı.

Samsun-Sarp Demiryolu Projesi güç birliği yapan Doğu Karadeniz Bölgesi’nde bulunan illere müjdeli haber geldi. 2019 yılında hayata geçirileceği belirtilen Samsun-Sarp Demiryolu Projesi, Ordu ve Giresun’da büyük sevinç yarattı. Geçtiğimiz hafta açıklamalarda bulunan Ordu Milletvekili Metin Gündoğdu’nun Samsun-Sarp Demiryolu’nda ön proje çalışmalarının başladığını belirtmesi üzerine, iki ilin Ticaret ve Sanayi Odaları Başkanları projenin bölgenin kaderini değiştireceğini söyledi.

BÖLGE İLLERİ BİRBİRİNDEN FAYDALANACAK

Giresun Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hasan Çakırmelikoğlu, Samsun-Sarp Demiryolu’nun olması gereken bir proje olarak değerlendirerek, “Artık günümüzde demiryolunun önemini anlatmaya gerek yok. Her geçen gün demiryolu artık ihtiyaç oldu. Demiryolu ihtiyacı günümüzdeki bir gerçektir. 2019 yılında hayata geçirilmeye başlanacak olması sevindirici bir haber. Ben ilgilenenlere, emeği geçenlere çok teşekkür ediyorum. Bu proje mutlaka Karadeniz sahilinin, bölgenin ticari hacmini arttıracaktır ve ekonomiye çok büyük bir katkı sağlayacaktır diye düşünüyorum. Samsun-Sarp Demiryolu Giresun’u turizm anlamında geliştireceğini düşünüyorum. Çünkü turizmde vakit ve zaman çok önemlidir. Bu projede Ordu, Giresun, Trabzon, Rize, Artvin, Gümüşhane hepsi topyekun olarak büyüyecektir ve herkes birbirinden faydalanacaktır” dedi.

TİCARET MERKEZİ OLABİLİRİZ

Ordu Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Servet Şahin ise Samsun-Sarp Demiryolu Projesi’nin Karadeniz için olmazsa olmaz projeler arasında bulunduğunu söyledi. Şahin, “Samsun-Sarp Demiryolu Projesi’nin ön proje çalışmalarının başlaması bizleri gerçekten çok memnun etti. Biz yıllardır bu konuyu her zaman gündeme getiriyoruz. Demiryolu, turizm sektörü için ve diğer sektörler için çok önemli bir proje. Öncelikle Ordu’nun tanıtımını sağlayacak. Çarşamba’ya kadar demiryolu Ordu-Giresun’dan da geçmelidir. Geçmezse dışlamak olur. Turizm için karayolu, denizyolu, demiryolu, havayolu olması lazım. Bunlar olmadan ne turizmde ne de ticaret istikrarı sağlayamayız. Bizde iki tanesi şu anda yok. İnşallah demiryolu projesiyle birlikte bir de limanımız olduğu zaman altyapısı olmuşmuş bir ticaret merkezi olabiliriz” diye konuştu.

Mustafa Kırlak - Özel Haber

Sam55

4 ay önce - Cmt 16 Arl 2017, 21:21

Yok ben inanmıyorum bu habere. Başlamaz.

Ahmed Bayezid
4 ay önce - Pzr 17 Arl 2017, 14:19

Kaç senedir konuşulan bir proje.Siyasi açıdan ilk defa programa sokulmaya çalışılıyor.Kısa vadede olucak değil elbet.Geç olur , güç olur ama nihayetinde olur düşüncesindeyim.
Bazı siyasetçilerin siyasi malzeme yapması millet tarafından anlaşılsa da ticari potansiyel çok büyük olduğu için öneminden bir şey kaybetmez.

zirlama
1 ay önce - Pts 19 Mar 2018, 07:11

Alıntı:
Rize Ticaret ve Sanayi Odası (RTSO) Başkanı Şaban Aziz Karamehmetoğlu, Erzincan Trabzon Demiryolu hattı projesine karşı olduklarına vurgu yaparak, “Üstten aşağıya hangi ile demiryolu inerse insin bir ilin mutluluğu diğer ilin mutsuzluğu olamaz. Elbetteki Karadeniz’e demiryolu istiyoruz ama aklın yolu bir bu da Samsun Sarp Demiryoludur” dedi.

RTSO Başkanı Karamehmetoğlu, katıldığı canlı yayın programında Samsun Sarp Demiryolunu tüm bölge illeri oda başkanlarının desteklediğini kaydederek, 2019 seçimleri öncesi Karadenizlilerin Cumhurbaşkanından Samsun Sarp Demiryolu projesini müjdelemesini beklediklerini ifade ederek, “Erzincan’dan üstten aşağıya konuşulan bir güzergah var biz bunu istemiyoruz. Elbetteki Karadeniz’e demiryolu istiyoruz ama aklın yolu bir. Cuma günü TOBB Başkanımız Rifat Hisarcıklıoğlu Beyin de katılımıyla Hopa Ticaret ve Sanayi Odası binasının açılışını gerçekleştirdik. Daha sonra Arhavi’de toplantı yaptık. TOBB Başkanımız Rıfat Başkana da söyledim. Yapılması gereken Samsun Sarp Demiryoludur. Karadeniz’in bunu mutlaka başarması lazım. TOBB’un da görüşü bu yönde diğer oda başkanlarımızın da görüşü 3 aşağı 5 yukarı aynı yönde. Üstten aşağıya hangi ile demiryolu inerse insin bir ilin mutluluğu diğer ilin mutsuzluğu olamaz. Samsun Sarp Demiryolu demek, bırakın Gürcistan’ı oradan Azerbaycan’a, Ermenistan’a Kafkaslara bağlanması demek.” Diye konuştu.

Samsun Sarp Demiryolu dışında başka bir güzergah için lobi oluşturulmak istenebileceğini ve bunu doğal karşılayacağını kaydeden Karamehmetoğlu, tüm Doğu Karadeniz’in Samsun Sarp Demiryolunu sahiplenmesi gerektiğini belirterek, “Tüm Doğu Karadeniz’in bu işi sahiplenmesi lazım ve Samsun Sarp Demiryolunu istemesi gerekir. Çok ciddi bir maliyeti beraberinde getirir Ovit Yolu Projesinde olduğu gibi. İhalesinin yapılabilmesi için Sayın Cumhurbaşkanımızın da elinin güçlendirilmesi lazım. Yoksa bugün üsten aşağıya Karadenize inecek bir demiryolu projesinin maliyeti ile Samsun Sarp Demiryolu Projesinin maliyeti arasında pek bir fark yoktur. Biz bu işin üzerinde de çalışıyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımızın onay vermediği, bugüne kadar ha şunu da yapalım demediği hiçbir projeyi Rize’nin gündemine getirmedim. Rize’nin bunu konuşması lazım. Çünkü başka bir şansımız yok. Cenabı Allah bize arsa arazi vermedi. Deniz şurada dağ burada. İkisi arasında sıkıştık kaldık. Ya dolduracağız ya arkaya gideceğiz. Burada toplumun birlikteliği, siyasetin birlikteliği cumhurbaşkanımızın elini çok ciddi anlamda güçlendirir ve bu işin ihalesini yapar diye düşünüyorum” dedi.

Samsun Sarp Demiryolu Projesinin 2019 seçimleri öncesi tarihi bir fırsat olduğuna vurgu yapan RTSO Başkanı Karamehmetoğlu, Cumhurbaşkanının büyük projelere alıştırdığı Karadeniz’e yeni büyük bir proje müjdesi vermesi ve bu müjdenin de Samsun Sarp Demiryolu Projesi olması gerektiğini vurguladığı konuşmasında, “İşin doğrusu tam da fırsattır. Önümüzde 2019 seçimleri var. Sayın Cumhurbaşkanımızın sayesinde bu millet bu büyük projelere alıştı. Bu millete de Karadeniz’e de seçim için bir lokomotif olması lazım. Cumhurbaşkanımızın ağzından çıkacak 2 kelime bu bölge için yeterli gelecektir. Doğu Karadeniz bölgesindeki Samsun’dan Artvin’e kadar oda başkanlarımızın tamamen isteği bu yöndedir. Sayın Bakanlarımız Numan Kurtulmuş ve Nurettin Canikli’nin de desteği bu yöndedir.” Şeklinde konuştu.

Rize’nin Cumhurbaşkanı şehri olmasına rağmen Ordu ve Giresun kadar bu projeyi dillendirmediğini ifade eden Başkan Karamehmetoğlu Rize’deki tüm STK Başkanlarını Samsun Sarp Demiryolu Projesini seslendirmeye ve dillendirmeye davet ederek, “Ordu ve Giresun’da Samsun Sarp Demiryolu bizim Cumhurbaşkanı şehri olmamıza rağmen bizden daha fazla dillendiriliyor. Ancak Rize’de bu pek fazla dillendirilmiyor. Rize’deki tüm STK başkanlarının Samsun Sarp Demiryolunu dillendirmesi lazım. Ben, Türkiye Ekonomik Şurasında bölge başkanları adına konuştuğumda tek sorun olarak Samsun Sarp Demiryolunu gündeme getirdim. Bunu yapın gerisi bize lazım değil dedim ve programda Sayın Bakanımız Nurettin Canikli bey bu talebimden dolayı tebrik etti” diye konuştu.

smtcglr

1 ay önce - Pts 19 Mar 2018, 08:29

gene şehir efsanesi

zirlama
4 hafta önce - Prş 22 Mar 2018, 18:48

Alıntı:
Trabzon 6’dan büyük değildir.

Karadeniz Bölgesinde Demiryolu hattı Samsun’a kadar geliyor.

DDY programlarında Türkiye’nin birçok yerinde Hızlı Tren hatları projesi var.

Öncelikle Ankara’dan sonra Doğu Anadolu ve Karadeniz’e ulaşım hatları gündemde. Sivas-Erzincan-Erzurum hattını YHT seviyesine çıkararak yenileme çalışması devam ediyor.

Erzincan’dan Karadeniz Bölgesine hat yapımı konusunda Trabzon’dan ses çıkaran bazı arkadaşların konuya çok fanatik yaklaştığı inancındayım. Zira bu arkadaşlar varsa yoksa Erzincan-Trabzon diyor da başka bir şey diyemiyor.

Bu konuda eğitimci arkadaşımız Sn.M. EminToprak hocamız güzel yazılar yazarak konunun yalnız Trabzon işi olmadığını bölgeye mal edilmesi gerektiğini haklı olarak ele almış.

Gerçek olan şu ki, Karadeniz Bölgesinde yalnız Trabzon yok. Trabzon 6 dan büyük değildir. Bölgede Demiryolu hattından yararlanacak 6 vilayet var. Konuya Trabzon’dan isteyen bağnaz arkadaşlar gibi bakamayız.

Bence bu projede eksiklik vardır yanlışlık vardır.

Cumhurbaşkanının bu konudan bilgisi olursa projenin KARADENİZ SAHİLİNİ kapsayacak şekilde SAMSUN-SARP hattı olarak değiştirileceğinden eminim.

Sn. Cumhurbaşkanı bu bölgenin bu şehrin evladı.

İnanıyorum ki yetkili etkili AKP li siyasetçiler konuyu bürokratlara bırakmadan direkt Sn. Erdoğan’a iletebilirse konu kendiliğinden çözülmüş olacaktır.

Yukarıda da belirttiğim gibi bu tren yolu bölgeye hitap edecek. Bundan dolayı herkesi kapsayacak. Dolayısıyla Trabzon 6’dan büyük değil ve yanlış projeye ısrardan vazgeçilmelidir. Erzincan-Trabzon demiryolu hattı olamaz. Çünkü bölgeye hitap etmiyor.

Ismet Kosoglu
olay53.com

Ahmed Bayezid
3 hafta önce - Prş 29 Mar 2018, 15:08
Karadenizlinin Samsun-Sarp Hayali Sürüyor / 26/03/2018

İl kongreleri için Samsun, Ordu, Giresun ve Trabzon’a gelen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Samsun il kongresinde Samsunlulara Samsun-Ankara Hızlı Tren Projesinden bahsetti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ordu ve Giresun’da demiryolu ile ilgili hiçbir şey söylemezken dün de Trabzon’da Trabzonlulara Erzincan-Trabzon Demiryolu Hattı sözü verdi.

Samsun hızlı trensiz olmaz

Cumhurbaşkanı Erdoğan Samsun’da halka yaptığı konuşmada, “Samsun gibi bir şehir, ‘hızlı trensiz olmaz’ dedik ve Kırıkkale-Çorum-Amasya-Samsun hattının proje ve sondaj çalışmalarına başladık. Ayrıca Samsun-Sivas arasındaki mevcut demiryolunu 1,2 milyar liralık yatırımla baştan sona yeniliyoruz.” diye konuştu.

Trabzon’un cazibesi artacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Trabzon ilk kongresi öncesi yaptığı konuşmada ise yine raylı sistemden bahsederek, “Erzincan-Trabzon arasında yapılacak demiryolu da Trabzon’un cazibesini artıracak projelerden biri. İnşa edilen yat limanıyla bölgenin turizm potansiyeline yeni bir pencere açıldı.” şeklinde konuştu.

Karadenizlinin Samsun-Sarp Hayali Sürüyor

Karadeniz STK’larının Cumhurbaşkanına Ordu Olay aracılığı ile seslenişi maalesef göz ardı edildi. Ancak Samsun-Sarp Hızlı Tren Hattı ile ilgili çalışmalara bir umut olarak iktidar cephesinden olumlu cevap bekleniyor.

Alıntıdır

sayfa 4
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> ULAŞIM