Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 2
Cemoli D18
7 ay önce - Pts 11 Arl 2017, 13:45

Ahmet Bey, sizce ne kadar sürer bu iş?

Ahmed Bayezid
7 ay önce - Pts 11 Arl 2017, 15:18

Bilemiyorum.

murat967
7 ay önce - Pts 11 Arl 2017, 19:55

Bu hat bitmeyecek böyle giderse.Ahmed Bayezid
7 ay önce - Cmt 16 Arl 2017, 14:27
Yapım İhalesi(+)Eyup2558
7 ay önce - Cmt 16 Arl 2017, 14:34

Bu hat AB kredisi ile modernize edilmemiş miydi zaten?v0lkhan
3 ay önce - Sal 17 Nis 2018, 11:00

http://www.yapiray.com.tr/tr/project.aspx?Id=82

Misafir 9d9

3 hafta önce - Cum 22 Hzr 2018, 10:40

Jeoloji Mühendisleri Odası, Kuzey Anadolu Fayı üzerinde gözlenen ve 1944 yılında yaşanan Gerede depreminden beri devam eden fay krip olayının en önemli lokasyonlarından biri olan Karabük Eskipazar İsmetpaşa Demiryolu İstasyonu ve bu istasyonun etrafında yer alan, deformasyonun en iyi gözlendiği noktalardan biri olan ve jeolojik miras niteliğindeki bahçe duvarlarının ortadan kaldırılmak istenmesine ilişkin bir açıklama yaptı. Açıklamadan bazı alıntılar:

Kuzey Anadolu Fay Zonu’nun belli alanlarında görülen yapılar jeolojik miras niteliğinde olup, yok olma tehlikesi ile karşı karşıyadır. Bunlardan biri; 1944 Gerede depreminin meydana geldiği segmentin doğu kısmında bulunan İsmet Paşa İstasyonudur. Sismik etkinliği fark edilmeyen yer kabuğu hareketleri (krip) izlenmektedir. Bunun benzeri dünyada iyi bir şekilde San Andreas Fayı üzerinde de gözlenmektedir. Bu krip olayı ile ilgili ülkemizde çok sayıda yayın ve devam eden araştırma bulunmaktadır. Krip niteliğinde izlenen bu hareketin 1944 kırığının henüz kilitlenmediği anlamına gelebildiği gibi, 1944 kırığının doğuya doğru göçünden kaynaklanan deprem öncüsü deformasyon olarak da düşünülmektedir. Bu nedenle bu kırık bilimsel olarak oldukça önemlidir. Ancak, konu olan gözlem alanı Eskipazar İsmetpaşa Tren İstasyonu ve istasyonu çevreleyen bahçe duvarları Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryollarını Ankara Bölge Müdürlüğü tarafından başlatılan onarım çalışmaları ile yok olma tehlikesi ile karşı karşıyadır.

TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası olarak, Eskipazar Kaymakamı, TCDD Karabük Gar Şefi, TCDD Ankara Bölge Müdürünün konu hakkında ayrıntılı olarak bilgilendirilerek, gerek jeoloji mühendisliği öğrencileri için eğitici değeri olması, gerekse Kuzey Anadolu Fayı üzerinde görülen krip olayının gözlendiği dünyada ender ve en iyi yer olması, fayın hareketi konusunda bilgi vermesi nedeniyle İsmetpaşa Tren İstasyonu ve bahçesinde çalışmaları devam eden inşaat onarım faaliyetlerin durdurulmasını, bahçe duvarları etrafına dökülen moloz ve çöplerin toplanarak gözlem noktalarının korunmasını, alanın Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından jeolojik miras listesine alınarak korunması ve gelecek nesillere aktarılması gerektiğini düşünüyoruz. Bu konuda başta Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryollarını Genel Müdürlüğü olmak üzere tüm ilgili kurumları göreve davet ediyoruz.sayfa 2
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> ULAŞIM