Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Şanlıurfa Türkmenlerinin feryadı
« önceki   123 ... 910111213   sonraki »

ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 10
Coşkun HC
1 yıl önce - Cmt 16 Arl 2017, 10:49

Şanlıurfa Türkmenler Birliğinin Yeni Yönetimi

Şanlıurfa Türkmenler Birliği gerçekleştirdiği kongresiyle yeni yönetimini belirlendi. Kongrede belirlenen yönetim şu isimlerden oluştu.

1.HASAN ÇAY Türkan aşiretine mensup

2.ALİ FERHAT TÜRKMEN Urfa merkez Türkmenlerine mensup.

3.ALİ GENÇ muhtar Harran Türkmen’lere mensup.

4.CELAL AKIL Karakeçili aşirettini mensup Siverek.

5.YAKUP YILDIZ Suruç Karakeçili aşiretine mensup.

6.RESUL BEBE Hilvan’ da Süleyman aşiretine mensup.

7.İBRAHİM HALİL İSTEGÜN Türkan aşiretine Urfa merkez mensup.

8.ATİYE TAŞ Bozova Türkmenlerine mensup.

9.SALİH BEZİRGAN Birecik Karakeçili aşiretine mensup.

10.EYÜP SÜLÜNTAY. Karakeçili aşiretine mensup. Siverek

11.MUSTAFA TURCAN Karakeçili aşiretine mensup Urfa merkez.

12.HAKAN KALIN Beziki aşiretine mensup Hilvan.

13. ABDULAZİZ BADILLI Badıllı Aşiretine mensup Urfa merkez.

14.MESUT ÖLÇER Urfa Kıssa Türkmenlere mensup.

15.MÜSLÜM TURMAK Badıllı aşiretine mensup merkez de

16.ABDULLAH CANBEYLİ Canbeyli aşiretine mensup Urfa merkezden

17.İBRAHİM HALİL ÇAKMAKLI Çakmaklı Türkmenlerine mensup Urfa merkez den

18.MEHMET EMİN ŞANLI Urfa merkezdeki Türkmen’elere mensup..

19.HASAN KARINCA Siverek Karacadağ Türkmen aşiretine mensup.

20.LEYLA ALPAĞU Ceylanpınar Türkmenlerine mensup.

21.MAHMUT KAÇAN Siverek Karacadağ Türkanlara mensup.

22.FERHAT ŞAHİN Suruç Hacıhıdır Aşiretine mensup.

DENETİM ASİL YÖNETİM

1.MUSTAFA KAMİL GÜLER

2.KEMAL ŞAHİN

3.MEMET ALMAK

4.KAHRAMAN ÇAY

http://m.urfadasin.com/gundem/iste-sanliurfa-turk ...timi/16596

Şanlıurfa Türkmenlerine hayırlı olsun.


Misafir 8fa

11 ay önce - Sal 20 Şub 2018, 19:57

selam sayın başkanım misehre aşiretine bagliyim kendinizi Arap olarak biliyoruz ama Arapça konuşmakta bilmiyoruz yıllardır da İstanbul da yaşıyorum bu aşiret aslen turkmenmi bu konuda bilginiz varsa yardımcı olursanız sevinirim cevap yazarsanız memnun olurum sayın başkanım

Misafir ff4

11 ay önce - Cum 23 Şub 2018, 16:01

Bizim koyümüz akcakale yusufbeyköyü bizde turkmen aşiretinden gelmişiz büyüklerimiz oyle der, benim deginmek istediğim konu neden hicbir yerde bizim köyümuzden bahsedilmiyor neden akcakaledede akrabalarımız var denmiyor ve daha neler neler:-(:-(:-(Salih M
9 ay önce - Sal 03 Nis 2018, 14:02

bizim ilçede Türkmen aşireti mensubu çok arkadaşım var hepsi asimile olmuş.
Kürtçe turka aşireti derler.


Misafir c86

8 ay önce - Pzr 29 Nis 2018, 21:52

KARDEŞİM BEN ÇORUMLUYUM KISACA PARÇALANARAK DAĞITILAN KÜRDÜM VE HALEN DİLİMİZ KURMONÇİYİ KORURUZ VE YAŞATIRIZ BİZ BADILLI AŞİRETİ MENSUBUYUZ VE İÇ ANADOLU TÜM İLLERİNDE KURMONÇLAR VARDIR VE HEPSİDE ANADİLLERİ KURMONÇİYİ KORUMUŞTUR KORUYORLAR RIŞVANLARDA VARDIR KISACA BU İNSANLARI YAŞADIKLARI YERLERDE İLLERDE TÜRKMENLERDE VAR NASIL OLUYOR İKİ YAPININ ASLA BİR BİRLERİNE BENZEYEN ÖRF ADETLERİ YOOOOOK NASIL BADILLILAR VEYA RIŞVANLAR TÜRKMEN OLUYOR SAÇMALAMAYIN BUKADAR SİZE ŞU MANTIKLI GELİYORMU TÜRKMENLERİ TÜRKLER GERÇİ İKİSİDE AYNI KİŞİ BİR BİRLERİNİMİ SÜRGÜN EDEREK PARÇALAMIŞLAR ALLAH AŞKINA BİRAZ ARAŞTIRIN KÜRT AŞİRETLERİ ÇOK AZ TÜRKMENLERİ VE ALEVİLERİ AŞİRETİNE BAĞLIYARAK KORUMUŞLARDIR BU DEMEK OLMUYORKİ KOSKOCA AŞİRETİ TÜRKMEN GÖSTERMEK EĞER SİZİN DEDİĞİNİZ GİBİ BADILLILAR TÜRKMENSE TÜRK DEVLETİNDE NEDEN PARÇALANSIN NEDEN DAĞITILSIN İÇ ANADOLUNUN UCRA KÖŞELERİNE AKIL MANTIK İŞİ DEYİL SİZLERİN DÜŞÜNCESİ

Misafir 21c

8 ay önce - Pzr 29 Nis 2018, 22:17

Misafir c86 aynen dediğiniz gibi Türkler Türkleri sürgün ederek parçalamışlar.

Birkaç basit örnek vereyim. Yavuz Sultan Selim ile Mısır'daki Kopçaklar savaştı Araplar değil. Cengiz'in ordusunun bir kolu Mısır'a yürüdüğünde onları yine Kıpçaklar durdurdu Araplar değil. Bugünkü Ürdün Lübnan civarında bir yerde Calut Gözü dene mevkiide durdurdular. Yavuz Sultan Selim ile Şah İsmail savaşatı. Kürtler bu savşta Yavuz tarafında yer aldı.

Selçuklu'nun ve Osmanlı'nın ana politikalarından biri Türkmenler'in yönetim merkezinin uzağında ve kontrol edebilecekleri bölgelerde yerleşmiş olmasına özen gösterilmesiydi. Çünkü Türk kanı taşıyan herkes Osmanlı töresince tahtta hak sahibi oluyordu. Bu yüzden de Osmanlı'da atılan ilk adımlardan biri bürokrasiden Türkmenler'i uzaklaştırmak oldu. Sonra askeriyeden uzaklaştırmak istediler. Bir ölçüde başarılı da oldular. Yeniçeriler bu amaçla kuruldular. Selçuklu'daki en büyük asayiş sorunu Türkmen isyanları olmuştur hep.

İnanmak güç gelebilir ama gerçek bu.

Badıllı ya da Beydili oymakları soy olarak Türk soyludur. Ama zamanla bunların bir kısmı Kürtleşmiş'tir. Kendini Kürt olarak tanımlamayan Badıllı'lar da var. Kişi kendini Kürt hissediyorsa Kürt'tür. Buna kimsenin birşey dediği yok. Ama bilimsel olarak konuşacaksak gerçekleri de olduğu gibi söylemeliyiz.

Bugünkü Türkiye Kürtleri'nde soy olarak üç ana grup var:
1 - Kürt soylular (3'te 1'i)
2 - Türk soylular (3'te biri)
3 - Ermeni soylular (5'te 1'i)
4 - Diğer soylular (Çerkes, Fars, Arap, Moğol, Tat, vs.)

Bunlar ve oranlar "soy" temelli olanlar. Yoksa bu insanların hepsi Kürt'tür. Bir kişi kendini Kürt olarak tanımlıyorsa Kürt'tür.

Irak'taki Kürtler ise genel olarka şu şekilde:
1 - Kürt soylular (3'te 1'i)
2 - Yahudi soylular (3'te biri)
3 - Türk soylular (6'da 1'i)
4 - Diğer soylular (Çerkes, Fars, Arap, Moğol, Tat, vs.)

İnanması güç ama gerçek bu.

Bir Mısırlı Arap profesörün bu gibi konularla ilgili araştırma sonucunu paylaşayım. Şu andaki güncel Mısır nüfusunun (80-90 milyon) en az 5'te 1'i Türk soylu. Adam bunu ezbere değil tapu, mezar, vs araştırması yaparak söylüyor.

Özellikle Türkiye ve Irak'taki bu Kürt etnolojisinin özellikle Kürtler çok iyi farkında olmalı ve asla küresel kapitalizmin oyununa gelmemeliler. Bu odakların Türkiye ve Irak ve İran ve Suriye'de bölünme hedefleri var. Bunu da Kürtçülük üzerinden yapıyorlar. Ama söylemedikleri birşey var. Asla birleştirmek düşünceleri yok. Irak'tan bölecekleri Kürt bölgesini daha sonra yine en az iki parçaya ayırmak niyetleri var.

Türkiye Kürtleri etnik açıdan Türkiye Türkleri'ne Irak Kürtleri'nden daha yakın. Gerçek bu.Misafir 21c

8 ay önce - Pzr 29 Nis 2018, 22:28

Türk imparatorlukları tarafından "dağıtılıp parçalananlar" genellikle Kürtler değil Türkmen aşiretleridir. Türkmenler ilgili ilgisiz bölgelere sürgün edilmek suretiyle bizzat devlet eliyle "asilime" edildir. Bunun esas amacının ne olduğunu da yukarıda yazmıştım.

Şanlıurfa'da Karakeçili aşireti var. Bunların tapu kayıtlarında açıkça Türkmen oldukları ortada ayan beyan. Ama anadilleri Kürtçe; adet gelenek görenekleri de Urfa'dakilere benziyor. Ama yine de bazı Karakeçililer kendilerini özbeöz Kürt olarak görüyorlar; kesinlikle Türk soylu olduklarını kabul etmiyorlar. Son dönemlerde aşiret büyükleri konuyu daha iyi anlamaya başladı. Karakeçililer ağrılıklı olarak kendilerinin Türk soylu olduğunu anlıyorlar ve kabul ediyorlar artık ama hala daha reddedenler var. Hatta Kürtçü siyasi akımlara sağlam bir Kürtçü olarak katılanlar da var.

Tartışmaya neden olacak birşeyi buraya yine de yazayım. Bu konulara kendi sayfamda esas olarak değineceğim. Ama buraya da not düşeyim:

Kürtçe olarak adlandırılan dilin Fars sözcük hazinesi ve tümce yapısıyla doluşturulmuş bir Türkçe diyalektiği olduğu düşünülüyor bazı bilim adamları tarafından. Bu konuda net bir tarihi örnek var. Osmanlıca yani saray Osmanlıcası yeterince ısrar edilerek Anadolu'da halklar arasına yayılsaydı bugün bütün Türkler'in ana dili Kürtçe olurdu!!! Kürtçe de buna benzer biçimde oluşmuş bir dil. İnanması güç ama bu çok güçlü bir teori.


Coşkun HC
8 ay önce - Çrş 16 May 2018, 17:26

Türkmen Aşireti HDP'den Ak Parti'ye geçti

Şanlıurfa Ceylanpınar'da Türkmen Aşiretinden Bulut ailesi,bundan sonraki süreçte de AK Parti'ye destek vereceklerini açıkladı.


Ceylanpınar Belediye Başkanı Menderes Atilla Bugün Cumhuriyet Mahallesi'nde Türkmen Ailesi ile beraberiz. Biz de çok güzel bir sürpriz yaptılar. Kocaman bir Türk bayrağını bize hediye ettiler. Bulut Ailesi'ne de zaten bu yakışır. Sizin de bildiğiniz üzere Türkmenler köken olarak öz ve öz Türk'tür. Bayraklarına ve davalarına sahip çıkmaları bizi fazlasıyla memnun etti. Zaten Bulut Ailesi bizim için değerli bir aile idi ama bugünden sonra onlara olan sevgim ve sempatim arttı. Türkmen Ailesi kendilerine yakışanı yaptılar. Bizimle yol yürümeye karar veren Türkmen Ailesi'ne çok teşekkür ediyorum.


http://www.sanliurfa63.com/turkmen-asireti-ak-par ...cti/17822/


http://www.urfanatik.com/m/sanliurfa/turkmen-aile ...81179.html


Şanlıurfa Türkmen Birliği'nin kurulması bölgedeki Türkmenlerin bilinçlenmesini sağladı.


alvardar

8 ay önce - Prş 17 May 2018, 23:12

Türkmen olup Hdp'ye oy verenleri anlamak mümkün değil.

Misafir 065

7 ay önce - Sal 05 Hzr 2018, 23:29

YAHU BATIDAKİLERDE ASLINDA KÜRTTÜR YÜRKLEŞMİŞLER TÜRKLER KIZMIŞ BÜTÜN TÜRKLERİ SÜRGÜN ETMİŞ YAHU OSMANLI TARİHİNİ ÜÇ KURUŞA HURDA NİYETİNE BULGARLARA İSMET İNÖNÜ SATMIŞTIR BİR ÇOĞUNUDA FIRINLARDAN YSKMIŞLARDIR İKİNÇİSİDE KÜRT TARİHİ YOKTUR KÜRTLER TARİHLERİNİ HİÇ YAZMAMIŞLARDIR BABADAN OĞLA ANLATILAN SEÇERELERİ VARDIR YOK TÜRKMENMİŞTE KÜRT OLMUŞ YAHU AFRİNİN YÜZDE DOKSANI KÜRT YÜZDE ONU TÜRKMEN KUZEY IRAKIN YÜZDE DOKSAN BEŞİ KÜRT YÜZDE SADECE BEŞİ TÜRKMEN MENBİÇ KOBANI ÖLEYKEN BURDAKİ TÜRKMENLER NE ARAPLAŞIYOR NEDE KÜRTLEŞİYOR KALDIKI TÜRKİYEDE RESMİ DİLİ YA OSMANLICA YADA TÜRKCE TÜRKMEN KÜRTLEŞSİN ŞİZOFREN HASTASI OLMAK LAZIM BUNA İNANMAK İÇİNsayfa 10
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
« önceki   123 ... 910111213   sonraki »
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET