Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Osmaniye - Kadirli - Akarca Yaylası


ANA SAYFA -> Diğer Şehirler
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
nacar

11 yıl önce - Cum 21 Eyl 2007, 16:49
Osmaniye - Kadirli - Akarca Yaylası


Toros dağlarının kuzeydoğu uzantısı olan dibek Dağlarının eteklerinde bulunan ve 65 km stabilize yolla ulaşılan yaylalar, tamamen ardıç, köknar, sedir ağaçları, vahşi kayalıklar, yüksek dağ çayırları ile rengarenk kır çiçeklerinin açtığı doğa mozaiğidir. Kayalıklarında yırtıcı kuşların (kartal şahin, doğan) uçuştuğu, ünlü yazar Yaşar Kemal'in roman kahramanı İnce Memed'e hem sığınak hem de mezar olan bu yaylalarda gök mavisi çiçek açan çakır dikenlerini görerek fotoğraflarını çekebilirsiniz.

Savrun çayı kıyısında kurulan yaylalarda elma, armut, kiraz, vişne ve dut meyvelerinin en lezzetlileri yetişmektedir. Yaylalarda, billur gibi temiz soğuk suların aktığı pınar başlarında kamp kurarak, Çığşar yaylasında bulunan Deli Öbek ve Harmankaya denilen kütle kayalara tırmanabilir, yırtıcı kuşlara arkadaşlık edebilirsiniz. Bu yaylalara yaz aylarında minibüs, ve jeeple gidilebilir.

(Akarca yaylası)(+)

(+)

(+)
Bekir Kurt

11 yıl önce - Pzr 23 Eyl 2007, 09:04

Akarca Yaylasinin Kadirli'den uzakligi ne kadardir ?

Cocuklugumda bizler hep Andirin Cokak tarafina giderdik. Birde Kadirlililerin en cok gittigi yayla yanilmiyorsam Maksutolugu olacakti.


nacar

11 yıl önce - Cmt 29 Eyl 2007, 11:45

Akarca Yaylası, Kadirli-Andırın karayolu üzerinde ve kadirliye en yakın yayla olma özelliğini taşıyor 12.km uzaklıktadır.
Özellikle esnaf kesiminin Andırın ve Maksutoluğu yaylalarının uzak olması nedeniyle son yıllarda büyük rağbet görmüş ve yaklaşık 500'e yakın yazlık ev bulnmaktadır.nacar

11 yıl önce - Cmt 29 Eyl 2007, 12:26(+)
(+)

(+)


nacar

11 yıl önce - Pts 08 Ekm 2007, 18:57(+)
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> Diğer Şehirler