Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 39
celikf
12 yıl önce - Cum 05 Ekm 2007, 01:02
Volvo Çekici

Türk nakliyesine ziyadesi ile emeği geçenlerden;
Volvo:

Selamlar.

celikf
12 yıl önce - Cmt 06 Ekm 2007, 01:40
kibris rum kesminde KMC

Alıntı:
MAN türkiye disinda almanya`da ve fransa`da da Saviem olarak üretilmistir. Bunlarin disinda romanya`da ROMAN, macaristan`da Raba, kibris rum kesminde KMC hollanda`da da bir ara RAV olarak MAN modelleri üretildi ama bunlarin arasinda burunlusu yoktu. 1980 den sonra avusturya´nin köklü agir vasita üretici olan ÖAF ve ingilzlerin meshur ERF i de MAN sirketine katilmistir.

Man ve Dodge ile eişbirliği yapılarak Kıbrıs rum kesiminde kamyonlar ve otobüsler hatta askeri araçlar üretilmiştir.

Aşağıda Dodge İspanya (Barrearios) ile işbirliği sonucu üretilen kamyon.

Bu da Kaisis Motor Company'nin otobüsü;

Selamlar.

cargo
12 yıl önce - Cmt 06 Ekm 2007, 18:22

Resimler Alıntıdır

Ford D 1210

Ford Taunus Pickup

BMC Morris Pickup

Leyland

BMC Fatih

BMC TM

ASKAM 950

gökhan diler
12 yıl önce - Pzr 07 Ekm 2007, 17:29
Yurdumuzda Mercedesler

Arkadaslar sizlere bir kac fotografla yurdumuzda mercedeslerin gecmisini anlatmak istedim.

L 315 1990 Hatay

LP 2232 1988 Bolu

LP 1620 1988 Ankara (aracin kapisinda ki 2032 yazisi yanlistir, yada sonradan takma)

NG 2317 1997 Istanbul

SK 1844 2003 Viyana

gökhan diler
12 yıl önce - Pzr 07 Ekm 2007, 17:43
KMC

KMC konusuna bende deginmek istiyorum. Aslinda bu KMC olayinin yurdumuzla hic alakasi olmasa da, MAN dostu olanlari muhakkak ilgilendirir diye düsündüm. Sayin Celik bu konuya zaten cok güzel aciklama getirmis ve örnek vermistir, bende ekleme yapicam. KMC ( Kipro Motors Company) Kipro rumca Kibris demektir, faaliyetine 1973 yilinda baslamistir. Ingiliz markasi olan Dennis sasileri üzerine Perkins motoru yüklenmis ve degisik kupalar denenmistir. Ilk denenen kupalar Leyland Mammouth daha sonra Ispanyol üretimi olan Barreiros/Dodge kupalari ve daha sonrada MAN kupalaridir.KMC bir ara Detroit Dizel Motorlarinida kullanmistir.

KMC 26/38DT 6x4 Barreiros kupali ve Detroit Dizel Motorlu versiyonu. Saygilarimla

celikf
12 yıl önce - Pzr 07 Ekm 2007, 23:59
Otoyol / Fiat'ın çekicileri

Gökhan Diler arkadaşımız 62. sayfada Fiat/İveco'ların bazı nostaljik çekicilerinden güzel bir demet sunmuş.
Bu sayfada resmi olan çekicilerden 169 NT, 130 NT, 697 NT çekiciler ülkemize Otoyol tarafından da üretildiler.

Otoyol bugünlerde üretim yapmıyor olsa da ükemizde çekici üretmek üzere faaliyette bulunmuş bir firmadır.

Çekicilerden başka kamyon sektöründe 50 NC bazlı küçük kamyonları üretmiş ve bu pazarda bir piyasa edinmiştir.

Son dönemlerde üretimi yapılan Eurocargo 250 E 24 ve öncesi 250 E 21 dışında da Otoyol'un uzun yol yük kamyonu üretme teşebbüsleri olmuştur.

Yukarıda sayılan çekicilerden 697 NT modelinin yine 697 (6x4) çekiş düzeninde şantiye kamyonları,
130 NT'nin kamyon versiyonu 130 N kamyon,
169 NT'lerin kamyon versiyonu 260 (6X2) çekiş düzenli uzun yol nakliye kamyonları
Otoyol tarafından üretilmişlerdir.
Selamlar.

gökhan diler
12 yıl önce - Pts 08 Ekm 2007, 16:33
kamyonetler

yurdumuzda faaliyet göstermis bir kac kamyonet modeli.

1954 model Chevrolet Triftmaster 235

1960 model Borgward B 544

1985 model AS 250

1990 model AS 250

gökhan diler
12 yıl önce - Pts 08 Ekm 2007, 16:46
0 Kilometre

1976 0 KM Genoto Istanbul

1977 0 KM GMC Astro Istanbul

1985 0 KM BMC Fatih Izmir

1990 0 KM AS 900 Aydin

1991 0 KM Volvo F 12 Istanbul

gökhan diler
12 yıl önce - Pts 08 Ekm 2007, 16:51

Bu siteye hizmet veren büyüklerime yasitlarima ve kardeslerime, bu mübarek günde ve gelecekte saglik, mutluluk ve islerinde basarilar dilerim. Saygilarimla

celikf
12 yıl önce - Pts 08 Ekm 2007, 22:57
Komşu KMC

Alıntı:
Aslinda bu KMC olayinin yurdumuzla hic alakasi olmasa da, MAN dostu olanlari muhakkak ilgilendirir diye düsündüm.

Gökhan Diler arkadaşımızın belirttiği gibi KMC'nin Türk Nakliyesine emeği geçmemiş olabilir.
Ancak MAN ve Dodge ile teknik işbirliği yaptığından ve bu konuların uzantısı olduğundan bahsetmekte
bir sakınca olmaz. Fazla bilgiden bir zarar gelmemeli.

KMC'den bahsederken yeterince resimle destekleyememiştik. Bilhassa MAN kupalı KMC kamyon aramıştım. Şimdi bulabildiklerimi yüklüyorum. Bu resim kalitesi sebebiyle konuyu yeterince bilmeyen arkadaşlar olduğunu zannetiklerim hemen ( - ) puan veriyorlar. Fakat daha kaliteli resim bulabilsek onları yükleriz. Mevcut kitaptaki resimlerin kalitesi budur...

KMC Motors Ltd. Lefkoşe
-1970'ler Dennis (İngiliz) temelli ve Dennis kupalı araçlar. Kullanılan motorlar V8 Perkins ve ülkemizde de çok iyi tanınan Doç'ların motoru 6-354 Perkins.

Alt solda 60 tonluk ağır çekici.
Alt sağda Dennis temelli ve Dennis kupalı 6X4 kamyon

- Dennis'ten sonra Commer ve Dodge (ingiliz) temelli küçük ticariler ve Kamyonlar.
- Takipeden yıllarda Barrerios (İspanya) işbirliği ile kamyon ve ağır çekiciler.

- MAN kupalı ve MAN motorlu 6X4 araçlar. Bu kamyonlarda DDA motor ve seçenekli olarak ZF yada Allison şanzıman kullanılmış.

- Ayrıca 1980'li yıllardan itibaren spesifik KMC dizaynı askeri 6X6 araçlar. Bu araçlar başta bazı Afrika ülkeleri (muhtemelen eski İngiliz nufuz bölgesi olan ülkelere) olmak üzere 20 (yirmi) ülkeye ihraç edilmişler.

Selamlar.

sayfa 39
ANA SAYFA -> ULAŞIM