Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 3
By_Firat

5 yıl önce - Prş 21 Ksm 2013, 10:47

TCDD, Güneydoğu'yu saatte 160 km hızla kat edecek yeni bir hat için kolları sıvadı. Diyarbakır ve Mardin'i bağlayacak projenin bir ucu da Irak ve Suriye'ye uzanacak

Ankara-İstanbul arasını üç saate indirecek Yüksek Hızlı Tren (YHT) çalışmaları tam gaz devam ederken, Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ni içeren yeni bir proje haberi geldi. Devlet Demiryolları TCDD) Güneydoğu'da şehirleri birkaç saatte birbirine bağlayacak yeni bir YHT hattı için düğmeye bastı. Proje öncesi Adana'dan başlayıp Irak ve Suriye sınırına kadar olan demiryolu hatlarında yenileme çalışmalarına başlandı. Proje tamamlandığında hem bölgedeki coğrafi koşullara rağmen ulaşım, hızlı ve kolay yapılır hale gelecek hem de son yıllarda dikkat çekici bir gelişme gösteren Irak gibi Ortadoğu ülkeleriyle ticaret için ciddi bir lojistik üstünlük sağlanmış olacak. Güneydoğu'daki tüm hatların elden geçirilmesinin ardından Diyarbakır- Şanlıurfa ve Şanlıurfa-Mardin arasında yeni bir demiryolu inşa edilecek. Saatte 160 kilometre hıza sahip elektrikli trenlerin kullanılacağı hatlarla Malatya-Elazığ-Gaziantep birbirlerine bağlanacak. 2023'te tamamen bitirilmesi planlanan hatlarla Edirne-Kars'ın ardından Edirne- Hakkari bağlantısı da tamamlanmış olacak. Yeni hatlarla bölgeye yapılacak taşımanın hem kapasitesi hem de kalitesi yükselecek. Türkiye'nin coğrafi avantajları da gözönünde bulundurulduğunda lojistikte ciddi bir avantaj yaratacak YHT hatlarıyla bu sektörün de önemli atılımlar içine girmesi bekleniyor. Projeye göre Mardin'e lojistik üs inşa edilecek. Böylece, yeni yapılacak hatlarla bölgedeki yükler İskenderun limanına taşınabilecek. Projenin ikinci aşamasında ise Suriye ve Irak'a bağlanan tren yolları yapılması var.


bilal21
4 yıl önce - Prş 23 Oca 2014, 16:46

http://www.csb.gov.tr/iller/diyarbakir/index.php? ...mp;Id=3745


Diyarbakır İli, Yenişehir, Kayapınar, Bağlar ve Ergani İlçeleri ile Şanlıurfa İli, Siverek, Hilvan ve Merkez ilçeleri arasında, Ulaştırma Bakanlığı Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü tarafından yapılması planlanan ‘Diyarbakır-Şanlıurfa Demiryolu ‘projesi ile ilgili olarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız tarafından hakkında ‘ÇED OLUMLU’ kararı verilmiştir. Karar aşamasında; kararın içeriği, karara esas gerekçeleri ile şartları ve halkın görüş ve önerileri projeye ilişkin hazırlanmış olan ÇED Raporuna yansıtılmıştır. Halkın bilgisine;

Duyurulur.


bahadiraltundal

4 yıl önce - Cum 24 Oca 2014, 02:00

DEMİRYOLU ETÜTÜ BİTEN PROJELER


  (+)   (+)

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

DEMİRYOLU ETÜTÜ DEVAM EDEN PROJE İŞLERİ

  (+)   (+)bilal21
4 yıl önce - Cum 24 Oca 2014, 16:25

Acaba bu hatları hangi caddelerden geçirmeyi düşünüyorlar?

Kurtuluş21

4 yıl önce - Cum 24 Oca 2014, 16:29

Diyarbakır hızlı trenlerin kesişme noktası olacak bence Şanlıurfa yolu üzerinde nispeten kentin dışında güzel bir gar inşa edilmeli. Böylece tren kentten eradike olur.

bilal21
4 yıl önce - Cum 24 Oca 2014, 16:33

Ben de öyle düşünüyorum kurtuluş, mevcut demiryolu hattı da tramvay vs kullanımlar için devredilmeli.Kurtuluş21

4 yıl önce - Cum 24 Oca 2014, 16:42

Mevcut TCDD Hat üzerinde iyileştirmeler yapılarak banliyöye dönüştürülmeli, Ergani-DOSB-DEAH-Mahabat-Metropol-Seyrantepe-Batıkent-Ofis-Şehitlik-Bismil-Batman şeklinde kullanıma açılmalı...
Umarım kaderine terk edilmez.


rohat gülmeş
4 yıl önce - Prş 29 May 2014, 23:59

Diyarbakır-Şanlıurfa arasında tren inşaatı başlayacaktı. En son ÇED olumlu raporu çıkmıştı. Hala bir gelişme yok. Bana kalırsa bir defa da yüksek hızlı tren inşaatına başlasınlar. Zaten düz arazi o kadar maliyette gitmez.

Ahmed Bayezid
1 yıl önce - Pts 11 Arl 2017, 14:44
Şanlıurfa, Mardin ve Diyarbakır’a Hızlı Tren 11/12/2017(+)


Şanlıurfa’daki sivil toplum kuruluşlarıyla bir araya gelen Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, bölgeye yönelik hızlı demiryolu projeleri konusunda da açıklamalarda bulundu.

Şanlıurfa hızlı tren hattı ile uluslararası koridora entegre edilecek

Konya- Gaziantep arasındaki hızlı tren çalışmalarına Şanlıurfa’nın da dahil edildiğini açıklayan Bakan Arslan şunları söyledi: “Suriye ve Irak’taki karışıklık nedeniyle sınır hattındaki demiryolu çalışmalarımız yavaşladı. Şanlıurfa sadece karayoluyla yetinmiyor, yetinmeyecektir, haklı olarak. Bir de demiryolu. Daha önce bizim ülkemiz demiryollarını Mürşitpınar, Şanlıurfa üzerinden Suriye’ye, daha ileriye götürüp Irak’a bağlantı yapmak üzere o ülkelerle görüşmelerimizi sürdürüyorduk, gerekli çalışmaları da başlatmıştık, ancak gerek Suriye’deki, gerek Irak’taki karışıklıktan dolayı şu anda bir yavaşlama, bekleme var. Şanlıurfa’nın hızlı trenle tanışması da dahil olmak üzere uluslararası koridorlara entegre olması çalışmaları devam ediyor.”

Şanlıurfa-Gaziantep hızlı demiryolu için Ocak’ta imzalar atılacak

Birinci önceliğin İstanbul’dan başlayarak Konya, Karaman, Ulukışla, Mersin ve Adana üzerinden Gaziantep’e kadar inşaatı devam eden hızlı tren projesini Şanlıurfa’ya kadar getirmek olduğunun altını çizen Arslan, “Şanlıurfa-Gaziantep arası 150 kilometre. Bunun demiryolu kesin projelerinin yapılmasıyla ilgili ihaleye Temmuz ayında çıkmıştık. Ön yeterlilik tekliflerini almıştık, 20 Aralık 2017’de hızlı tren kesin projelerini alacağız. Ocak ayında inşallah bitirip sözleşmeyi imzalayacağız. Böylece Şanlıurfa- Gaziantep projesini başlatacağız.” dedi.

Şanlıurfa – Diyarbakır hızlı demiryolu için 2018’de kesin proje ihalesine çıkılacak

STK’ların talebi olan Mürşitpınar’daki OSB’lerin lojistik merkezleri ile entegre hale getirilmesi ve bir lojistik merkezi yapılmasını da değerlendirileceğini ve gereğinin yapılacağını söyleyen Bakan Arslan, “ Şanlıurfa’yı batı aksında trenle bağlamak önemli ama aynı zamanda doğu aksında Mardin ile bağlamak, ki 180 kilometrelik bir hat. Onun da ön yeterlik ihalelerini yaklaşık 10 gün önce yaptık. Onların incelemesi devam ediyor. Yine aynı zamanda Şanlıurfa’nın sanayisini Diyarbakır’a da bağlamış olmak adına 170 kilometre, o hattın da önümüzdeki yıl içerisinde kesin proje ihalelerine çıkmış olacağız” değerlendirmesinde bulundu.
Alıntıdır


Ahmed Bayezid
1 yıl önce - Sal 12 Arl 2017, 13:59
MÜSİAD Bakan’a ‘ulaşım’ taleplerini aktardı / 12.12.2017


MÜSİAD Şanlıurfa şubesi kentin ulaşımına dair sorun ve taleplerini Ulaştırma Bakanı’na aktardı.

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan çeşitli temaslarda bulunmak üzere Şanlıurfa’ya geldi. Bakan Arslan temasları kapsamında Şanlıurfa’da sivil toplum kuruluşlarının (STK) temsilcileri ile bir araya geldi. Toplantıda ana gündem maddesi ulaşım oldu. MÜSİAD Şanlıurfa Şubesi, demiryolu taşımacılığında Şanlıurfa’nın lojistik olarak geliştirilmesini, Mürşitpınar-OSB demiryolu bağlantısının hızlandırılmasını talep etti. Bununla beraber yolcu taşıması açısından yüksek hızlı tren talebini yenileyen MÜSİAD, Çevik kuvvet köprülü kavşak projesine bir an önce başlanması ve kısa zamanda bitirilmesi ayrıca Akçakale-Harran yolunun ivedilikle düzenlenmesi gerekiyor” dedi.

BAKAN’DAN TALEPLERE YANIT

Bakan Arslan ise talepler üzerine yaptığı değerlendirmede ““Birinci amacımız İstanbul’dan başlayarak Gaziantep’e kadar ulaşan hızlı tren projesini Şanlıurfa’ya getirmek üzere çalışmaları başlatmıştık. Şanlıurfa-Gaziantep arası 150 km, bunun demiryolu kesin projelerinin yapılmasıyla ilgili temmuz ayında ihale çıkmıştık ve ön teklifleri almıştık. Bu ayın 20’sinde teknik ve mali teklifleri de almış olacağız. Ocak ayı içerisinde inşallah bitirip sözleşmeyi imzalayacağız. Böylece Gaziantep-Şanlıurfa projesini başlatacağız. Proje içerisinde Mürşitpınar Sınır Kapısında bir lojistik merkezinin yapılmasının çalışmasını da yapacağız. Şanlıurfa-Mardin arasındaki hızlı tren projesinin ön yeterlilik ihalesini yaklaşık 10 önce yaptık, teklifleri aldık. Onların incelemesi devam ediyor. Yine Şanlıurfa’nın sanayisini Diyarbakır’a bağlamış olmak adına 170 km olan o hattında önümüzdeki yıl içerisinde kesin proje ihalelerine çıkmış olacağız” dedi.

İpek Yol Gazetesisayfa 3
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> ULAŞIM