Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 3
körfezli4141
1 ay önce - Pzr 10 Arl 2017, 17:39

KOCAELİ ÜNİVERSİTE HASTANESİ
23 YILDA NEREDEN NEREYE GELDİ

Kocaeli Üniversitesi Umuttepe Yerleşkesinde hastane ek poliklinik binası temel atma töreninde Başbakan Yardımcısı Fikri Işık, Rektör Prof. Dr. Sadettin Hülagü, Başhekim Prof. Dr. Zafer Utkan’ı dinlerken yıllar öncesine gittim.
komsuoğlu
Bugün 18 Fakülte, 21 Meslek Yüksekokulu, 2 Yüksekokul, 3 Enstitüde 3 bine yakın öğretim elemanı ile 85 bin öğrenciye hizmet veren üniversitemizin 25 yıl önce Anıtpark yerleşkesinde 50’yi geçmeyen hoca ve 6 bin civarında öğrenciye hizmet verdiği günleri anımsadım.
Değerli dostum Prof. Dr. Baki Komsuoğlu’nun kurucu dekanlığını yaptığı Tıp Fakültesi’nin 1994 yılında Sopalı SSK Hastanesinde açılırken yaşadığı sıkıntılar gözlerimin önünden sinema şeridi gibi geçti.
Başbakan yardımcısı Fikri Işık’ın konuşmasında vefasını, nezaketini, inceliğini gösteren “Rahmetli Baki hocamızın hizmetlerini unutamayız. Önceki rektör Sezer hoca ve bugünkü rektör Sadettin Hocaya da hizmetlerinden dolayı teşekkür ederim” cümlesi dikkatimi çekti.
Adı, kurucu rektör olarak sadece arşivlerde geçen Prof. Dr. Atıf Ural’ı unuttuğu için değil her ortamda ve fırsatta Kocaeli Üniversitesini, rektörlerini ve Cumhurbaşkanını hakarete varan sözcükler ile eleştirdiği için anmadığını düşünüyorum.
17 yıl önce 57. Hükümetin başbakan yardımcısı Mesut Yılmaz, Umuttepe yerleşkesindeki üniversite hastanesi dahil fakültelerin temelini atmıştı.
Aynı alanda Cuma günü 66. Hükümetin başbakan yardımcısı Fikri Işık ek poliklinik binası inşaatının temelini attı.
temel-atma
Rahmetli baki hocam Sopalı SSK hastanesi bir köşesinde tıp fakültesini kurarken “Burası işçinin parasıyla yapıldı. Tıp fakültesi ve hastanesini istemiyoruz” diyen sendikacılar ile ve gazetecilerin boy hedefi olmuştu.
Asrın felaketi 19 Ağustos 1999 depremi sonrası üniversite ve hastaneyi Umuttepe’ye taşıma kararı aldığında İzmitliler ayağa kalkmış “Eşek meydanı olarak bilinen dağ başındaki hastane kime hizmet verecek” diyerek eleştirilmişti.
Nereden nereye. Çok değil 17 yıl önce Umuttepe’de temeli atılan üniversite hastanesinin hasta bulamayacağı tartışılıyordu.
Bugün günlük ortalama 3 binden yılda 30 bin hastaya hizmet veren, bir o kadar ameliyat yapılan,kemoterapi uygulanan 820 yataklı “Bölgenin Amiral ve Prestij Hastanesi” olan KOÜ Hastanesi ihtiyaca cevap vermiyor.
Dünyanın en gelişmiş ülkelerinde verilen sağlık hizmetinden Kocaelililer başta olmak üzere bölge halkının yararlanabilmesi için mevcut poliklinik, ameliyathane, yoğun bakım ünite sayıları arttırılıyor, yeni üniteler ve laboratuvarlar açılıyor, modern tıbbi ve medikal cihazlar alınıyor.
Umuttepe’nin otopark sorununu çözmek için ilk etapta 450 daha sonra 2500 araçlık katlı otopark planlanıyor.
Kocaeli Üniversitesi ve hastanesi sorunlarını giderirken Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın tam desteğini alan, yerel siyasetçiler ve bürokratlar ile uyum içinde çalışan rektör Prof. Dr. Sadettin Hülagü’yü kutluyor teşekkür ediyorum.

Galip atamanın yazısı

sayfa 3
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> Diğer Şehirler