Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Burhanettin Akbaş

11 yıl önce - Pzr 07 Ekm 2007, 15:22
Kırşehir'de Abdullah Gül, Kayseri'de Saffet Aslan yılın ahisi


Kayseri'de ve Kırşehir'de her yıl olduğu gibi bu yıl da Ahilik Haftası kutlamaları çerçevesinde yılın ahisi seçiliyor. Bu yıl Kayseri'de İpek Mobilya'nın sahibi Saffet Aslan seçildi ve pazartesi günü yapılacak törende "yılın âhisi" olarak şed kuşanacak. Kırşehir'de yılın ahisi olarak Cumhurbaşkanı Abdullah Gül seçildi. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün babası Ahmet Hamdi Gül de önceki senelerde Kayseri'de yılın ahisi seçilmişti.

Konuyla ilgili haberler:
Abdullah Gül, yılın ahisi
Alıntı:
Kırşehir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birlik Başkanı Bahamettin Öztürk, yaptığı açıklamada, Kırşehir'de kutlamaların amacına uygun ve coşkulu geçmesi için her türlü hazırlıkları yaptıklarını belirterek, Kırşehir esnafı olarak Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ü ''yılın ahisi'' seçtiklerini bildirdi.

20. Ahilik Kültürü Haftası ve 43. Esnaf Bayramı kutlama komitesinin başkanı Vali Lütfullah Bilgin'in önderliğinde tüm hazırlıkları yaptıklarını kaydeden Öztürk, TESK Başkanı Bendevi Palandöken tarafından Cumhurbaşkanı Gül'ün kutlama törenine davet edildiğini ifade etti.

Öztürk ''8 Ekim'de Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün programa katılmaları halinde Kırşehir esnafı olarak şed kuşatacağız. Cumhurbaşkanımızı 'yılın ahisi' seçmekten dolayı son derece mutlu ve gururluyuz. Kendisinin kutlamalara katılması bizleri onurlandıracak'' dedi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün babası Ahmet Hamdi Gül de Kayseri'de yılın ahisi seçilmişti.Saffet Aslan'la ilgili haber:

Alıntı:
İpek Mobilya'nın sahibi 'Yılın Ahisi'

İpek Mobilya Yönetim Kurulu Başkanı Saffet Aslan, Kayseri'de 'Yılın Ahisi' seçildi. Ahilik Kültürü Haftası Kayseri'de çeşitli etkinliklerle kutlanacak.
Ahi Evran Zaviyesi'nde pazartesi günü yapılacak törende, Aslan'a kaftan giydirilirken, en olgun, en genç ve kadın esnaf temsilcisine de plaket verilecek. Çıraklıktan ustalığa geçişin anlatıldığı 'Şed Kuşanma' töreni de yapılacak.


Ahilik Kutlamaları ile ilgili haber:

Alıntı:
Her yıl geleneksel olarak 8-14 Ekim tarihleri arasında kutlanmakta olan Ahilik Kültür haftası çerçevesinde, Kayseri'de bir dizi faaliyetler yapılacak. 8 Ekim Pazartesi saat 9,30'da kutlama komitesinin, Cumhuriyet Meydanı'nda Atatürk anıtına çelenk sunmasıyla başlayacak program, saat 10.00'da Talas Caddesi üzerinde Seyid Burhanettin Mezarlığı karşısında bulunan Ahi Evran Zaviyesi Esnaf ve Sanatkarlar müzesinde devam edecek. Büyükşehir Belediyesi Mehter takımı ve Halk Oyunları ekibinin de gösteri yapacağı etkinlik hakkında bilgiler veren İl Kültür Turizm Müdürü İsmet Taymuş, Ayşe Baldöktü Mesleki Lisesi Eğitim Merkezi öğretmenleri Şed Kuşatma Ekibi tarafından, Şed Kuşatma töreni yapılacağını ifade etti. Yılın ahisine kaftan giydirileceğini belirten Taymuş, Ahilik özel ödülünün de verileceğini söyledi. Esnaf ve Sanatkarlar Birliği tarafından belirlenen 2007 yılının ''En olgun'', ''En genç'' ve ''En iyi kadın esnafına'' plaketler verileceğini ifade eden Taymuş, program hakkında şu bilgileri verdi:
''Plaket töreninin ardından Ahi Evran Zaviyesi Esnaf ve Sanatkarlar müzesi gezilecek. Daha sonra zaviye önünde vatandaşlara helva dağıtımı yapılacak. Etkinlikler, öğleden sonra Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Toplantı salonunda devam edecek. Birliğe bağlı 41 oda tarafından belirlenen 'En olgun', 'En genç', ve 'kadın' esnafa onur plaketi verilecek. Program daha sonra 16.00'da Ahi Evran Mahallesi'nde gerçekleşecek. 9 Ekim Salı günü ikindi namazından önce Yeni Sanayi Sitesi'ndeki Ahi Evran camisinde mevlit okutulacaktır''


Ahilik Nedir?
Alıntı:
Ahilik, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinde Anadolu Türkleri’ne sanat, ticaret ve ekonomi alanlarında faaliyet gösteren kişiler için bir örgüttü. Kendi kural ve kurulları vardı. Günümüzün esnaf odalarına benzer bir işlevi vardı.

600 yıl Anadolu'da uygulanan Ahilik, 3. Ahmet dönemine dek sürdü. 1727 yılında ‘’gedik’’ denen bir düzen uygulanmaya başlandı. Ahiler birliği mensuplarına tezgah başında sanat, zaviyelerde edep öğretmenin, Müslümanlara özgü olarak sürüp gelmesi 17. yüzyıla kadar sürmüş, fakat Osmanlı Devleti’nin Gayr-ı Müslimler üzerindeki egemenlik alanı büyüyüp genişledikçe, sanatkarlar çoğalıp dalları arttıkça, bu Müslüman ve Gayr-ı Müslim ayırımı daha fazla sürdürülmemiş, Gayr-ı Müslim tebaanın artmasıyla doğru orantılı olarak çeşitli dindeki kişiler arasında ortak çalışma zorunluluğu doğmuştur. Bu, din ayırımı gözetilmeden kurulan, eski niteliğinden fazla bir şey kaybetmeyen yeni organizasyona Gedik denmiştir.

Gedik sözcüğü Türkçe’dir. Tekel ve imtiyaz anlamına gelir ki, sahiplerinin işleyeceği işi, başkalarının işleyememesi koşuluyla hükümetçe verilen beratın ya da senedin içinde yazılı olan hakların kullanılmasıdır. Gedik, sahiplerince yapılacak işi başkalarının işleyememesi ve satacağı şeyi başkalarının satamaması şartıyla, hükümet tarafından verilen senedin içindeki hükümlerin kullanılması ve yürütülmesidir.


En son Burhanettin Akbaş tarafından Pzr 07 Ekm 2007, 15:40 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi


cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET