Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Hazar Denizi 22 metre yükselse
12   sonraki »

ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 1
alp37
4 yıl önce - Sal 17 Hzr 2014, 23:09
Hazar Denizi 22 metre yükselse


Hazar Denizi 22 metre yükselse

Hazar Denizi 22 metre yükselse; yani dünya daki deniz ve okyanusların seviyesine gelse ( malum rakımı -22 metre )

Elbette denizin yüzölçümü daha da genişler bölgede iklim değişir

Güneyde İran denize dik olduğu için fazla değişim olmaz Rusya( DAĞISTAN) Kazakıistanın ve Türkmenistanın batısı su altında kalır Özbekistan da Hazara kıyısı olur

Harita nasıl değişir

( Konu biraz saçma ama maksat muhabbet olsun lütfen kapatmayın )


m ali ç
4 yıl önce - Sal 17 Hzr 2014, 23:17

hazar denizi aslında göldür deniz deil ama hep öyle geçiyo bu yanlış

bir dieride harbiden bu baslık ne yaa

ben sana daha acayipini sölim 2100 yılında deniz seviyesi günümüzden 80 cm yükselicek ve istanbulun yarısı sular altında kalcak

http://www.aksam.com.tr/yasam/istanbul-sular-alti ...ber-301671


mehmeterden198

4 yıl önce - Çrş 18 Hzr 2014, 06:17

Hazar'a sıra gelinceye kadar Tuz gölünü tartışalım bence. Kapalı bir havza olan Tuz Gölü'nün büyüklüğü ve sınırları mevsimden mevsime ve yıldan yıla büyük farklılıklar gösteriyor. Yani yağışların bol olduğu dönemde göl büyüyor, az olduğu dönemde ufalıyor.

Tarih öncesi dönemde bu gölün bu günkünden çok farklı olduğu dönemler yaşanmış. Son buz çağında yani 10 bin yıl evvel neredeyse bütün Konya havzası gölmüş. Göl çekilirken ardında çorak ve tuzlu düzlükler bırakmış ve şimdiki sınırlarına ulaşmış. Binlerce yıl boyunca yağışlarla yıkanan tuzlu topraklar neticede tarım yapılabilir hale gelmiş ve son bir kaç bin yılda önemli medeniyetlere ev sahipliği yapmış.

Konya havzasında aşırı sulama nedeniyle yer altı su seviyesinin azalması güncel bir mesele. Bunun aksi bir durum yani Tuz gölünün taşması ve çevresindeki tarım arazilerini mahvetmesi ihtimali yok diyemeyiz. Bu gerçekleşirse altından kalkılması zor bir çevresel ve ekonomik sorun sahibi oluruz.alp37
4 yıl önce - Çrş 18 Hzr 2014, 20:11

azar Denizi Avrupa ve
Asya Kıtaları arasında
dünyanın en büyük
iç denizi. Eski adı Casprum veya Hyracnıum Mare’dir.

Hazar Denizinin güney kıyılarının bir kısmı İran’a aittir. Geri kalan kısmı Rusya Federasyonu,
Türkistan,
Kazakistan,
Azerbaycan toprakları içerisindedir. Uzunluğu 1200, genişliği 300 kilometredir. Açık denizlerle irtibatı yoktur. Bu yüzden de su seviyesi devamlı değişir. 1930 ile 1957 seneleri arasında denizin seviyesi normalden 26 m alçaldı. Bunun sonucu kapladığı alan 53.300 km2 azalarak 371.000 km2ye düştü. Su seviyesinin deniz seviyesinden aşağıya düşme sebebi, buharlaşma artarken yağışların da azalmasıdır. Bir de, denize dökülen suların % 80’ini sağlayan Volga Nehrinin sulama ve endüstride kullanılma maksatlarıyla başka yöne kanalize edilmesi mühim bir sebeptir. Su seviyesini normal hale getirmek için yapılan gayretler neticesiz kalmıştır. Kuzey kesimi sığdır. Burada mersinbalığı çok çıkar. Bundan bol miktarda havyar elde edilir. En derin yeri 978 m olup, güneydedir. Suyu tuzludur. Ortalama tuz oranı % 0,13’tür. Sülfat oranı da yüksektir. Doğu kıyılarındaki geniş sığ bir bölgede sodyum sülfat yatakları bulunmaktadır. Hazar Denizi kış ayları hariç ana ulaşım güzergahıdır. Kuzeydeki sığ kesim kış ayları boyunca donar. Buradaki önemli limanlar Bakü, Kasnovodik ve Volga deltasında Astrakhan’dır. Bunlar arasında demiryolu bağlantısı vardır. İran’a ait kısımda en önemli liman Bender Sah’tır.

İklimi bölgelere göre değişiklik göstermektedir. Kuzey bölümünde kara iklimi, orta ve güney bölümünde ise ılıman iklim hakimdir. Yaz aylarında ortalama sıcaklık 24°C-26°C arasında değişir.Kış aylarında ise -10°C ile +10°C arasındadır. Ortalama senelik yağış miktarı 200-1700 mm arasındadır.

Hazar Denizinde, Türkistan kıyısında Kuları, Kalpin, Çeleken, Aşur Ada, Koğurçı; Azerbaycan kıyısnda Pir Allani, Nogaras, Bakü Adası, Kum Zire, Taş Zire, Sarı;
Dağıstan kıyısında Çeçen Adaları vardır. Bunlardan Çeleken ve Pir Allani’de petrol üretilmektedir.

Hazar Denizine dökülen belli başlı ırmaklar ise; kuzeyde
Volga,
Ural ve
Emba; doğuda Etrek; batıda Kuma, Terek, Sulak, Samur, Kur,
Astara Çayı, güneyde ise Kızıl Ören Irmağının Gılan ve Sefidrüd kollarıdır.

Kaynak: Rehber Ansiklopedi

http://www.turkcebilgi.com/ansiklopedi/hazar_denizi


Misafir 2fe

4 yıl önce - Pzr 12 Ekm 2014, 15:51

Aslında Hazar Denizi boşaldığı yıllar gibi hızla yükselse dediğin yine pek olmuyor. Birçok kıyı şehri sular altında kalıyor ancak Özbekistan yinede Hazara kıyı sahibi tam olamıyor. Geçmişte belki ancak şuanda ı ıh. Güneyindeki Sarıgamış gölü Türkmenistan üzerinden oluşabilecek Karakum gölüyle olası doğal bir kanalla birleşmesi gerekli ki bu durumda Hazara gemi nakliyesi ile bağlantı kurabilsin.
Tabi gölün bu şekilde yükselmesi için sebep de lazım. Malum petrol sektörü ile yağlanma buharlaşmayı azalttığından dolayı yükselme görülebilir.Buna karşın özellikle doğusundaki çöl alanları bu yağı süzeceğinden zamanla buharlaşma yine artacaktır. Tabi çöl havzaları kaplanmasıyla tuzluluk oranı artışı bu buharlaşmayı yavaşlatabilir.
Diğer yandan pamuk üretmek için SSCB sulama projesi ile suları kesilen ARAL gölünün de kuruması var ki bu bölgede çölleşmeyi ve toz bulutlarını hızlandırmakta.Bu bölgenin kuzeyde oluşu avantaj ancak yinede nem çekişi bile Hazarın bunca yüzey yağına rağmen seviyesinin yükselmemesini sağlıyor.Yoksa bu kadar kirlilikle Hazar denizi çoktan deniz seviyesini geçerdi. Tabi kaba tahmin bana ait.
Yani velevki Aral gölünü doldururlarsa ki pamuk üretimi için 2 ülke %20şer vazgeçse yeterli bence , 10 yılda bölgenin yumuşayan iklimi ile Aral gölü kadar Hazar da yükselir. Kalmukya ve Rostovdan da Karadenizle bağladıkmıydı oh ne ala... Birkaç düşük maliyetli kanalla Aralın en kuzeyinden yüklediğin 300 metre gemiyi en son Çanakkaleden geçirdin miydi, ister Süveyşten Hint okyanusuna geç istersen Cebelitarıktan diğerine.
Yalnız bence bu durumda bizim Anadolunun doğusuna düşecek kar miktarı da artacağından Fırat ve Dicle üzerindeki barajları sürekli boşaltmak gerekecek. Artık akan suyla ne yapacağını Suriye ve Irak düşünsün .
Kuzum benim merak ettiğim bunca su nereye gidiyor? Uzaylılar mı gelip götürdü acaba


Misafir 536

3 yıl önce - Cmt 20 Hzr 2015, 15:29

ükselti artarken yüzölçümü kücülür vekıtalar arası uzaklık büyür. Ve kadarada sertleşmeler olur buda bölgede izdişüme bağlı olrak deprem rikini azaltırhalll
1 yıl önce - Sal 08 Ağu 2017, 19:28
Karadeniz Hazar DEniz Tüneli


bence Karadeniz ile Hazar denizi arasına Su geçiş tüneli yapılmalı. mümkünse Norveç in yaptığı gibi büyük gemilerin geçebileceği tünel yapılmalı. haritadan bakınca en kestirme mesafe Gürcistan ile Dağıstan arası 480 km ölçülüyor. ancak Türkiye bile ben bu işte varım dese Rize Artvin dolaylarından Azerbaycan a 650 km ölçülüyor. burada yukarı rusya tarafı daha avantajlı oladabili orası da fazla dağlık değil gibi kazı yapılarak kanal olabilir. ama mutlaka olması lazım bu tüm karadeniz Hazara kıyısı olan devletleri ilgilendiren bir mevzu. Hem Yükselen deniz seviyesi de azalır hem orta asya devletlerinin denize kıyısı olur hem de tüneli işleten para kazanır.

Misafir 36d

1 yıl önce - Sal 08 Ağu 2017, 21:04

Suveys kanalı gibi kanal olur. Tünel çok saçma olur

halll
1 yıl önce - Cum 08 Arl 2017, 03:07

Alıntı:

Harita nasıl değişir

( Konu biraz saçma ama maksat muhabbet olsun lütfen kapatmayın )


Karadeniz ile Hazar Gölü arasına kanal değil de boğaz benzeri deniz seviyesinde bir bağlantı su deniz yolu yapılması lazım.


Misafir 6c2

6 ay önce - Pzr 17 Hzr 2018, 23:58

2019 yilindaki Projeye gore Hazar denizi ile Iran koyu arasinda suves kanali gibi bir kanal yapilacak. bu arada hazar denizinin Iki okyanusa cikisi var bir atlantik 2 kuzey okyanusuna bu iki okyanusada caylar ile gide bilirsiniz volqa ve don cayi ilesayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET