Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1697
Ertuğrul MERTEL

7 ay önce - Çrş 29 Ksm 2017, 11:27

Kaan İşi toparlamışsın .

Korkma sakın ne olur diye .
Bunlar şu kadar güçlü bu kadar güçlü diye .
BURUÇ suresini okuyordum .
Soruyor Ayette .
Ne oldu Firavun ve Semud Ordusuna .

Onlarda İSEVİLİK kazanacak ve Biz de Muhammedilik S.A.V Ümmeti .
Allah C.C İndirdiği Nurundan müstefid ve Azabından uzak etsin .
Haddi aşmaktan ALLAH'a sığınalım .
GÜÇ elinde olan şımarır .
Şımarmaktan da ALLAH'a sığınalım .

KaanYE
7 ay önce - Çrş 29 Ksm 2017, 11:32

Alıntı:
Ertuğrul MERTEL

sitedeyim!
2 dakika önce - 11:27 (bugün)

Kaan İşi toparlamışsın .

Korkma sakın ne olur diye .
Bunlar şu kadar güçlü bu kadar güçlü diye .
BURUÇ suresini okuyordum .
Soruyor Ayette .
Ne oldu Firavun ve Semud Ordusuna .

Şımarmaktan da ALLAH'a sığınalım .

1080 küsür mesaj oldu anca ayıktım yeni toparladım..

İseviler 'Tanrı'nın Krallığı'nı on sene içinde bizzat görecekler inşaAllah.

Bundan sonra Bize korku yok,

Çünki,

'O',

aramızda..

Balıkçılar yakında O'na gelecekler..Kul daralmayınca Hızır yetişmezmiş..

Ertuğrul MERTEL

7 ay önce - Çrş 29 Ksm 2017, 12:03

Alıntı:
Mert Adaş & Analiz
26 Kasım, 18:24 ·

Dün gece ABD'de toplantı olmuş.

Trump'ı tasfiye kararı almışlar. ABD ve Avrupa'da bazı siyasetçiler istifa etmeye başlayacak.

İstifa depremi yakında!..

**Mert Adaş**

Mert ADAŞ her kim ise Benzer düşüncelerimiz var analizlerde .
Tabii daha derin yerlerden istihbarat verdikleri kesin .
Örneği şu Facebook sayfasındaki mesajı .

TRUMP'un Turpa çevrilmesi falan işleri .
Abd bitmiş ağlayanı yok O Kafayla dese idi İyi olurdu MERT ADAŞ .

Kaan Ben DUA edildiğinde Yardımının geldiğini Hep gördüm . Ancak senin istediğin şekilde değil .
Sana en uygun şekilde . Onun için ALLAH VAR GAM YOK .
Yeter ki Kulluğundan atmasın günahlarımıza bakıp .
Eğer Lazımsan Seni nerede kullanacağı onun bileceği iş .
Ama bugün bana göre Evanjelik BOP ve Musevilerin stratejisi çöktü .

Şu ZARRAP DAVASINDA ÇOK SAĞLAM BİR GOL atabilirsek diyorum içimden Evlerinde süper olacak .
Ama ALLAH Muhakkak MUHTEŞEM bir Plan hazırlamıştır Sevdikleri için diyerek .
İSEVİLERİN Yükseltilip Zalimane SAVAŞ çığırtkanlarının Kafalarının kırılacağına kaniyim .
En doğrusunu ALLAH bilir .

KaanYE
7 ay önce - Çrş 29 Ksm 2017, 12:40

Alıntı:
Mert ADAŞ her kim ise Benzer düşüncelerimiz var analizlerde .

İyi niyetlerin için teşekkür ederim.

Evet,geçen gün Mert Adaş'ın bir yazısını okudum. Daha evvelden bahsettiğim sistemi dönüştürecek partiyi yazmış Sol Milliyetçiler diye.. Aynı fikirdeyim.

Bu arada son mesajlarla benim burada Misyonum doldu.

Herkese teşekkür ederim.

Son mesajımda belirttiğim üzere 'Tanrı'nın Krallığı'nı ABD'dekilerde destekleyecek(zorunda kalacak). Zira savaş büyük ve müttefike ihtiyaçları var.

Allah'a emanet olun.

zaferp

7 ay önce - Cmt 02 Arl 2017, 00:02

Alıntı:

1080 küsür mesaj oldu anca ayıktım yeni toparladım..

İseviler 'Tanrı'nın Krallığı'nı on sene içinde bizzat görecekler inşaAllah.

Şımarmaktan da ALLAH'a sığınalım

Şu İseviler normal Hristiyanlardan ne bakımdan farklı biri bunu açıklayabilirse çok iyi olur.

KaanYE
7 ay önce - Çrş 06 Arl 2017, 14:40

Traktör tekerleği kadar olunca(aşırı yemekten) psikiyatrist ve diyetisyenin yolunu tuttum.

Çok mutsuzmuşum..ondan kendimi yemeğe vermişim.yeni ilaç başladım. İnşallah geçecek.

Öyle böyle değil dusersem kaplumbağa gibi kalkamam. Göbeğimden nefret ediyorum..

Ama yine diyorum korkum yok. Topu gelsin. Şu saatten sonra bize yenilgi yok inşallah.

Şerlerinden hayr doğacak.

Çakallar Kudüs bahanesi ile Siyonizm ve Müslümanları kırdıracaklar.

Sizi seviyorum 💓💓💓

Not : ilaç brintellix

Bu devran değişecekse öleyim hiç sıkıntı değil 😥😥

han1
7 ay önce - Prş 07 Arl 2017, 09:05

Alıntı:
Çakallar Kudüs bahanesi ile Siyonizm ve Müslümanları kırdıracaklar.

Kudüs kararına gelen tepkiler farklı Kudüs tanımlamaları üzerinden gidiyor. Bir kısım tanımlamalar Kudüs'ün kendilerine ait olduğundan hareketle kaos ve çatışma zemini doğururken, Kudüs'ün dinlerarası diyalog merkezi olduğunu sürekli tekrar edenler ve özel bir yönetimi olması gerektiğini söyleyenler sanki daha aklı selim davranıyorlar algısı doğuruyor bu da diyalogcuların (ılımlı islam) arayıp da bulamayacağı bir fırsat sunuyor. Yine teoriye uygun bir tartışma zemini. Yani bir taraf kaos üzerinden kontrol sağlama diğer taraf diyalog üzerinden kontrol sağlamaya çalışıyor. Bence her ikisi de aynı taraf en basit tanımı ile iyi polis kötü polis.

KaanYE
7 ay önce - Prş 07 Arl 2017, 23:46

Önümüzdeki 3-4 ay içinde :

Devlet adamlarına suikast(Ocak),

Kılıçdaroğlu'nun CHP'den gideceğini(Nisan),

Türkiye'nin 15 Temmuz darbesi görüntülerinin yayınlanmamış bölümlerini vereceğini (ABD'nin Darbe'de NATO üslerini kullandığını ispat eden görüntüler).(Mart),

Enis Berberoğlu'nun konuşacağını(Nisan),

düşünüyorum..

KaanYE
6 ay önce - Prş 21 Arl 2017, 00:39

Yeni yılın ilk yarısında Ak Parti'den istifalar bekliyorum. Peki neden ?

Ak Parti kendi içinde özellikle faiz oranlarından mütevellit(İnşaatçılar/Yap-Satçılar ve Sanayiciler/Üreticiler) ikiye ayrılmaya doğru gidiyor görünüyor.

Bu ikiye ayrılma şu anda oy oranları bakımından rakipsiz olan Ak Parti'de kendi içinden bir muhalefet doğurabilir.

Bunun iyi yanı sağlam bir muhalefet görmemiz olabilir zira iki tarafta birbirlerinin hemen herşeyini biliyor.

Rusya'nın Avrupa'yı yahut bir bölümünü Kırım gibi işgal edeceğinden bahsetmiştik. Sinyaller sinyaller sinyaller..

http://www.gunes.com/dunya/alman-gazetesinden-gun ...pti-839147

Alıntı:
Gazete, Batılı istihbarat kaynaklarına dayandırdığı haberinde, Rusya'nın 100 bin askerle düzenlediği tatbikatın adının resmiyette ''teröre karşı mücadele'' olduğunu ancak tatbikatın daha çok NATO ve Avrupa ülkelerine karşı savaş planı olduğunu yazdı.

Tatbikattaki senaryoya göre, bir kaç gün içinde Baltık ülkelerinin alınması hedefleniyor. Ardından tatbikattaki simülasyonda, NATO üyesi Batı Avrupa ülkeleri ve özellikle Almanya, Hollanda, Polonya, Norveç, Finlandiya ve İsveç'e yıldırım harekatı düzenlenmesi yer alıyor.

Özelde Afrin'e genelde Kuzey Suriye'ye yapılacak operasyonlar öncesi ülkemizin dikkatini başka tarafa yöneltecek hareketler bekliyordum. Yunanistan'ın suyu ısınmıştı.. Olay tahrik düzeyine kadar geldi.

http://www.ensonhaber.com/yunan-bakanin-provokasy ...alari.html

Bu arada iç politikada Erdoğan'ın dikkatleri içten çok dışa çekme hamlesi(Yunanistan ziyareti,Lozan vb.) takdire şayan(özellikle Sarraf davasını dışarısının kullanması sürecinde).

Afrin'e operasyon sürecinde eğer kayıplarımız fazla olursa bu da İktidardaki bölünmeyi tetikleyebilir. Asıl mesele yukarıda yazdığım gibi her ne kadar Ekonomik Sebepler olsa da partiden ayrılmaya sebepler farklı şekillerde olabilir..Milliyetçilik,Muhafazakârlık,Liberallik vs.

Birşey genişlediğinde ya patlar ya da bölünür/parçalara ayrılır. Ak Parti'nin eninde sonunda ikiye ayrılıp muhalefetini kendisinin oluşturacağını tahmin ediyordum ama bunun faiz yüzünden olabileceği aklıma hiç gelmemişti..

NOT : basit tablo

Faizi düşük tut===>İnşaatçılar

Banka Faizleri yüksek===> Vatandaş yatırım amaçlı ev almıyor

Banka mevduat getirisi>Kira geliri

Gayrımenkule yöneltmek için faizleri düşür===> Dolar yükselir.

Dolar yüksek===> Sanayici mevta + Enflasyon.

zaferp

6 ay önce - Pts 25 Arl 2017, 14:05

DEVLET AKLI & İTTİHATÇILAR (Lütfen paylaşalım)

Bazı Sosyal Medya analizcileri son yıllarda şöyle bir yorum yapar: '' Türkiye'de iç savaş isteniyor akabinde ise NATO Müdahelesi''

Gladio'nun ''Türkiye Dosyasında'' böyle bir plan olsada uygulamaya sokmaz. Çünkü gerek duymaz. İç savaşın başarılı olması için devamlılık arz etmesi gerekir. Yani böyle bir şeyi desteklemek onlar içinde büyük bir ''maliyet'' gerektirir. Gladio zaten bürokraside ve siyasette devletin kılcal damarlarına kadar girmiş. Buna neden gerek duysun? KHK'larla ''İntihar'' eden bir siyasi hareket izliyoruz. Kim baskı kuruyor? Kim bu kararları aldırıyor? Cevap: Sultan II.Abdülhamit'e 1.Meşrutiyet ve II.Meşrutiyet'i kim dayattıysa onlar!. Aynı isimlerin torunları Erdoğan'ın etrafında...Bizden gibi görünüyorlar...Çok sinsiler...REİSÇİLER....!..

Dayatılan 18 Maddeyi ve KHK'ları birden nasıl yok edersin? Cevabı Türk tarihinde aslında yazıyor..2018'de neler yaşayacağız acaba? Ayrıntıya girmiyorum, yaşayarak öğreneceğiz....Açık yazınca ''Komplocusun'' diyorlar...Rüyadan uyanmalarına az kaldı..Referandum öncesi Erdoğan'a dayatılan KHK'lardan bahsederken, eleştiri alıyordum. ''Erdoğan kimseye boğun eğmez, Erdoğan'a kimse bir şey dayatamaz'' Şimdi bazı arkadaşlar ''haklıymışsın'' diye mesaj atmaya başladılar...

Sultan II. Abdülhamit'e kabul ettirdikleri şeyleri sabaha kadar yazsak kitap olur kitap!...1.Meşrutiyet'ten, Duyunu Umimiye'ye... Başlayalım mı? TV'lerde izlediğiniz gibi değil, herşey...

Son günlerde İTTİHATÇI meselesi fazlaca gündem olmaya başladı. Birileri Devlet'e ''Almanlarla arka planda görüştüğünüzü biliyoruz, gittiğiniz yoldan ayrılın'' diye mesaj gönderiyor. Milletimiz bunu farklı şekilde anlıyor. 3 sene önce en büyük dostumuz İran olacak demiştim.Şimdi de diyorum ki 2 sene sonra en büyük dostumuz Almanlar olacak!...

Perinçek'in Rusçu gibi durduğuna bakmayın. Gizliden gizliye Türkiye-Almanya-İran ittifakı için çalışıyor...Perinçek'in görevi Dugin'e '' biz senin kucağındayız'' mesajını verip gizliden gizliye Almanlarla ittifak kurmak...Yön şaşırtıyoruz...Peki Almanya'nın hangi kanadıyla ittifak halindeyiz? ''Vatikan olmadığı kesin''..

100 yıl önce Berlin-Bağdat demiryolu projesi gerçekleşememişti. Tahran-Berlin doğal gaz hattı Türkiye'den geçecek...İstanbul-Berlin arasındaki en önemli hat neresi? Sırbistan ve Makedonya...Bu hamleye karşılık ne yapacaklar? Balkanları karıştıracaklar. 2018 Yaz ayları Balkanlar için alev alev yanabilir...

Yazıya aslında tarihten giriş yaparak başlayacaktım. Günümüzü anlatmadan, tarihe yine önyargılı bakılacağını düşündüm...Bundan sonra anlatacaklarım birilerinin Tarih Önyargısını belki değiştirmeyecek ama en azından onlara ''düşünün'' diyorum....

Önce Sarıkamış'ta şehit düşen askerlerimiz için büyük bir tarihi yanlışı düzeltelim....

Osmanlı Devlet'inin çoğu tarih kayıdında Kafkasya Cephesine 76 Bin askerin katıldığı yazılıyken 90 bin askerimiz soğuktan donarak şehit oldu diyen ezberci bozuntularına ağır konuşmamak için kendimi zor tutuyorum..15 Şubat 1915'teki ordu sayımında ise 42 bin asker tespit ediliyor. Çünkü bu askerlerin bir kısmı Anadolu'ya veya Suriye'ye yollanıyor...Toplam şehidimiz ise 23 bindir. Donma olayı Erzurum'dan Sarıkamış'a geçen 25 bin kişilik piyade birliğinde gerçekleşiyor. 25 bin askerden ise 10.000 kişi sarıkamışa ulaşıyor. Donma olayı ise sarıkamışta gerçekleşiyor. Yani donup ölen asker sayımız 9 bindir.

Enver Paşa'nın amacı neydi? Rusya Ordusu, Batı'da Almanlarla kavga ediyor. Ruslar ise doğuya 100.000 askerini bırakmış ve Erzurum'da mevzilenmişler. Bizim hedefimiz Rusları kuzeye itip, Azerbaycan Petrollerini ele geçirmek. Oradaki hattı kontrol etmek. Askeri harekat doğrudur. Savaşın ilk başında Ruslar, Erzurum'da direnemediler ve Sarıkamışa kadar çekildiler...Peki hatamız neydi? Askerlerimiz soğuk hava şartlarına hazırlıksızdı. Bu yüzden 25 bin askerden sadece 10.000 Sarıkamış'a ulaşıyor...Orada ise bir kısmı ruslara karşı direnirken ölüyor, büyük kısmı ise donuyor...Burada Enver'in de hatası var...Kumandanlarında var..Orada karar alıcı sadece Enver değil..Sarıkamış'a kadar gidilmesini emreden 9.kolordu kurmayı Şerif Bey'dir..İhsan Paşa'da aynı şekilde bu olayda sorumludur..Bu 90 bin lafını çıkaran da Şerif Beydir..1920'de yazdığı hatıratlarda tüm suçu Enver'in üstüne atmıştır. Rus kaynaklarında bile şehit sayımız 26 bin diye geçerken 90 bini nasıl uydurmuştur? Allah öbür dünyada hesabını sorar...

Enver'in hiç mi hatası yok? Yanlış kişilerle çalışmıştır, orduyu iyi hazırlamadan aceleyle savaşa yollamıştır...Sabırsız davranmıştır..Hatalıdır...Fakat Enver'e bu yüzden hakaret eden alçaktır!...

Teşkilat- Mahsusa ne zaman kuruldu? Amacı neydi?

Resmi kuruluş tarihi belli olmamak üzere 1911’de Enver Paşa tarafından kurulduğu tahmin ediliyor. Fakat benim düşüncem bu konuda farklı. Bana göre Teşkilat-ı Mahsusa 1903’te kuruldu. Sultan Abdülhamit bu teşkilatın kurucusudur. Amaç ise Devlet-i Aliyye’ye bağlı toprakların Almanların egemenliğine girmemesiydi.

Şimdi herkesin aklına neden ''İngilizler değil de Almanlar sorusu gelecek.''

1897’de Almanlar tarafından hazırlanmış harita Sultan II. Abdülhamit’in önüne getiriliyor. Balkanlar ve İstanbul, hayali kurulan Büyük Alman İmparatorluğu’na bağlı. Anadolu ve petrol hatları ise kırmızı çizgi ile çizilmiş. Almanlar, hatta sömürge devletleri kurmuş. Aynı dönemde İngilizlerin planlarına bağlı bir harita getiriliyor. Filistin ve Suriye’de Büyük İsrail Devlet’i var. Anadolu’yu içine alacak şekilde Büyük bir Kürdistan Devlet’i var. İstanbul ise özerk bir şekilde Yahudi bir tüccarın hâkimiyeti altına verilmiş. Anadolu’nun bir kısmı ise Türklere bırakılmış. Burada iki seçenek var. Ya Almanlarla beraber hareket edeceğiz ya da İngilizlerle. Sultan II. Abdülhamit bir karar alıyor. Karar şudur: ‘’Almanlarla ortak hareket edecek bir istihbarat teşkilatı kurulacak.’’ Bu teşkilat aynı zamanda Saray’a yani kendisine karşı olacak. Gerektiğinde ise tahttan bile indirecek. Fakat işin pik noktasına gelindiğinde bu örgüt Almanları satacaktı. Çünkü Almanların hedefi Anadolu ve İstanbul’u Türklere bırakmamaktı. Anadolu’da Türklerin tamamı yok edilmeliydi. Türklere bağlı bakanlıkların ve Ordunun kontrolü Alman muhiplerinin kontrolüne geçmişti. Orta Doğu’da Fransız ve İngiliz faaliyetleri toprakları tehdit ediyordu. Almanlarda Hilafet gücünü kullanmak istiyordu. Almanya ve Türkiye aynı noktada buluşacaktı. Fakat savaşın sonunda her şey terse dönecekti. Savaşı kazanan Almanlar, toprakları Türklerin elinden alacaktı.

''Milli Mücadele yıllarında Enver Paşa'nın Anadolu'ya sokulmamasını bu minvalde düşünün''...

Teşkilat-ı Mahsusa’nın kuruluş amacı Almanları yakından kontrol etmek ve İngilizlerin devşirmeye çalıştığı Arap, Ermeni, Kürt, Rum aşiretlerin kontrolünü karşı tarafa kaptırmamaktı. İtalyanların hedefi Trablusgarp’ı ele geçirmekti. Batı Akdeniz’i kontrol etmek isteyen Avrupalılara karşı Teşkilat-ı Mahsusa üyeleri Bingazi’ye doğru harekete geçti. 1903’e dönersek Eşref Kuşçubaşı ve birkaç sürgün ahbap ve kaçaklar, Arabistan’da Sultan Abdülhamit’e karşı devrimci bir örgüt kurdular. Sultan Abdülhamit’e düşman gözükeceklerdi. Örgütün varlığını başka şekilde sürdüremezlerdi. Almanya ve İngilizler, Sultan’ın ipini çoktan çekmişti. 1908 II. Meşrutiyet’in ilanından sonra Enver Paşa ve İttihat Terakki’nin diğer liderleri, macera arayışında olan teşkilatın diğer üyelerini acilen İstanbul’a çağırdı. Grubun üstlendiği vizyon iktidarla savaşmaktı. Aynı grubun üyeleri 31 Mart Ayaklanmasından 2 yıl sonra Trablusgarp’a geçecekler ve büyük bir direniş başlatacaklardı.. O gün genç subaylarımız Sultan'ın yanında olsalar hepsi öldürülmüştü! Çünkü Sultan'ın ''Hafiye'' adını verdiğimiz gizli teşkilat İngilizlerin kontrolüne geçmişti..Tarihi okurken bu kısımlar atlanıyor!..

Ordunun kontrolü İngiliz ve Alman muhiplerinin kontrolüne geçmiş, Ordu’da yükselmek için aşırı bir iktidar karşıtı birey olmanız gerekiyor. Sultan Abdülhamit, Devlet’in elden gittiğini görünce kendisine bağlı bir ekibi düşmanmış gibi karşı tarafa sızdırdı. Enver Paşa, Sultan’a muhalif olmasa o rütbeye kadar yükselebilir miydi? Bu yüzden genç subay nesli Abdülhamit’e düşmanmış gibi Teşkilat-ı Mahsusa’nın içinde yer almıştır. Mustafa Kemal ve Ali Fuat Cebesoy gibi isimler buna dâhildir. Daha da ileri giderek Sultan Abdülhamit’i indiren Hareket Ordusu’nun lideri Mahmut Şevket Paşa’nın karşı tarafa sızdırıldığını düşünüyorum 1913’te Şevket Paşa, suikasta uğruyor. Paşa’nın neden suikasta uğradığı bilinmiyor. (Tahmin ediyoruz)..

Mahmut Şevket Paşa'yı Babiali Baskını'nda Sadrazam yapan kim? ''YAKUP CEMİL''..1913'te Mahmut Şevket Paşa'ya suikastı tertip eden kim? PRENS SABAHATTİN...Abdülhamit'in en sinsi düşmanı!...

İttihatçılar" deyince çoğu kişinin aklına Masonlar gelir. Benim aklıma ise Medine Müdafii Fahrettin Paşa, Bakü Fatihi Nuri Paşa, Şark Fatihi Kazım Karabekir, Kût'ül-Amâre kahramanı Halil Paşa, Sakallı Nurettin Paşa, Süleyman Askeri ve Kuşçubaşı Eşref gibi isimler geliyor. ''Buğra et Türki''..

Bu isimlere ek olarak Fevzi Çakmak Paşa, Yakup Çemil hatta Edirne Müdafii Şükrü Paşa'yı bile sayabiliriz.

Şöyle bir tarihi okuma yapalım...Trablusgarp, Balkanlar, 1.Dünya Savaşı, Milli Mücadele yıllarını baz alalım..Buralarda mücadele eden tüm komutanlar ittihatçıydı ve Abdülhamit'e gençliklerinde muhalefet etmiş kişilerdi. Sultan Abdulhamıt'e yakın ordu içinde kalan azınlık ise ya öldürülmüş yada sürgüne yollanmış. Hiçbirini savaşlarda göremiyoruz!..Burada bir oyun var!..

Bugün adını andığımız Fahrettin Paşa en koyu ittihatçılardan biriydi ve aşırı Türkçüydü. Soyadına ''Türkkan'' koydurmuştu. Abdulhamit'e gençlik yıllarında büyük muhalifti!...Sultan Abdulhamit, herkesi kendisine düşman ederek belirli kadroya yol açmıştır. Eğer bu saydığımız isimler 1909 darbe sürecinde tasfiye olsalardı orduyu yönetecek komutan bulamazdık ve Anadolu elimizden çıkmıştı. Tarih, Kemalistlerin veya Romantik İslamcıların düşündüğü gibi değil...Türlü derin hesaplar dönüyor...

İttihatçılar konusunda geniş bir yazı yazmak istiyordum ama bu konudaki kendi tezimi ''Türk Şahı'' kitabında yazdığım için Ömer Faruk arkadaşımın yazısını bu seferlik paylaşmak istiyorum. Herkesin zihnine yeni bir ışığın yansıyacağını düşünüyorum...;

Dikkatle okuyun....

Karar Gazetesi yazarı Yıldaray Oğur, "İmparatorluğa ve hilafete sadakatlerini ve aidiyetlerini koruyan Araplar arasında milliyetçilik tohumlarını yeşertense İttihatçıların Türk milliyetçiliği siyasetleri oldu" diye yazmış....

İnsanlar hiç bilmedikleri konularda nasıl bu kadar büyük laflar edebiliyorlar hiç anlamıyorum. Artık kabak tadı vermiş bir geyiktir bu ifade.

Eğer İttihatçıların Türkçü politikaları Arap milliyetçiliğini beslediyse neden Beyrut, Şam, Bağdat gibi çok dinamik fikir hareketleri ve gruplarının olduğu, şehirli burjuvazinin geliştiği yerlerde değil de Hicaz'da isyan oldu? Arap milliyetçiliğini İttihatçılara bağlamak bir kere İttihatçılardan önce Araplara haksızlıktır. Arap tarihini bilmemektir. Hiç Nahda diye bir şey duymadınız mı? 19. yüzyıl boyunca Mısır dergileri İngiliz karşıtı milliyetçi yazılarla doludur. Bunu da mı İttihatçılar yaptı? Aynı dönemde Beyrut tiyatrolarının en çok işlediği konuların başında Fransız Devrimi gelir (ne anlama geldiği açık sanırım). Bunu da mı İttihatçılar yaptı?

19. yüzyıl Ortadoğusu’nda etkin olan birçok fikrin (anarşizm, liberalizm, radikalizm, reformculuk vs.) bir şekilde milliyetçilikle ilişkili olduğunu göremezseniz, İttihatçılar Arap milliyetçiliğini azdırdı sanırsınız. Fransız İhtilali'ni bilmez misiniz? Balkanlardaki Milletleri'de ittihatçılar mı ayaklandırdı?

Bu yanlış anlayışın altında şu var: Ziya Gökalp okuyan Osmanlı'yı Türkçü, Abdullah Cevdet okuyan Batıcı, Mehmet Akif okuyan İslamcı sanıyor. Bir devir sadece aydınların yazıp çizdikleriyle anlaşılamaz. Tarih öğrenmenin yeri arşivdir. Birinci Dünya Savaşı'nda cihat ilan edenler aynı İttihatçılar değil miydi? Daha yeni Osmanlı'nın 1. Dünya Savaşı'nda İran seferini inceledim ki bana kalırsa Çanakkale'den sonra en başarılı olunan cephedir. Talat ve Enver Beylerin, Hariciye'nin, Dahiliye'nin yazışmalarını okudum. Türklük ve Türkçülük hakkında tek bir ifade görmedim yazışmalarda. Varsa yoksa İttihad-ı İslam. İran'da bunu yapan adamlar, Araplara başka mı davranacaktı? Şerif Hüseyin neden Osmanlı'ya isyan etti?
Cevap: Neden etmesin? Osmanlı tarihinde isyan olmayan herhangi bir dönem var mı ki bu isyana şaşırıyorsunuz? O yüzden Araplar bizi arkadan vurdu gibi laflar bomboş laflardır.

Yanlış olan diğer şey, birilerini aklayacağım diye tarihi saptırmak, birkaç kişinin hatıralarında yazdığı şeyi bir devrin tümüne uyarlamaktır. Şerif Hüseyin isyan etti çünkü kendi hakimiyetini kurmak için bir fırsat buldu. Ne diye bunu meşrulaştırmak için kıvranıyorsunuz?''

Tarihçi Ömer arkadaşımızı destekleyen bir veri vereceğiz..Mısır Valisi Mehmet Ali Kavalı'da bir Türktü..İsyanda Türk unsurları fazlaydı...Osmanlı Hanedanı'nı yıkmak için Anadolu'yu işgal ettiler. Türklerde bizi arkadan vurdu o zaman mı diyelim? Tarihte böyle bir okuma olmaz...Bizi araplar veya Türkler satmadı..Rumlar, Ermeniler satmadı..Para ,makam,şöhret için EMPERYALİSTE ''Şerefsizler'' sattı. Satılmışlığın ırkı,dini,görüşü olmaz!...O yüzden ideolojilerinizi bir kenara bırakın!..Sultan Abdülhamit'i indirenlerde ''Türktü'.. Osmanlı'da 18 Padişahı indirip, binlerce insanı katleden darbecilerin bir kısmıda Türktü..Satılık, hain sadrazamlar Türktü..Türk'ün dostluğu ne kadar iyiyse, ihaneti de o kadar acıdır, kötüdür...

Abdülhamid İslamcı, İttihat Terakki Türkçü, Atatürk Batıcı DEĞİLDİR. Bu tanımlamları getiren İngilizlerdir...!..

İSLAMCI'larda hele büyük tarihi çelişkiler var.. Hem gece gündüz İttihatçılara sövüyorlar, hem de Fahreddin Paşa, Kazım Karabekir, Mehmet Akif, Teşkilat-ı Mahsusa, Kût'ül-Amâre zaferi vb. ile övünüyorlar. Bunun cehaletten başka bir açıklaması olamaz.

Kut'ül Amare zaferinin başındaki Halil Paşa ittihatçıların babasıdır...Tarih onun gibi koyu ittihatçı görmemiştir! Hadi bunu da konuşun!...

İttihatçılar içinde İngiliz-Alman-Fransız klikleri vardı. Osmanlı'ya büyük zarar verdiler..Vatanperverler de vardı.. Bize toprak bıraktılar....Canlarını verdiler...Genelleme yaparak, insanları tarihe küstürmeyin..Bugünkü partiler içinde de aynı klikler var...Hiçbir fark yok!...

"Ben ne Dağıstan rüyalarını gören bir Çerkes, ne Arap, ne de Rumdum; ben Türkçe konuşan Müslüman bir Osmanlıydım"
(Kuşçubaşı Eşref - Teşkilât-ı Mahsusa Arabistan, Sina ve Kuzey Afrika Müdürü)

Kalın Sağlıcakla..

**Mert Adaş**

sayfa 1697
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET