Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
İstanbul Mahmutbey - Bahçeşehir - Esenyurt Metro Hattı
« önceki   123 ... 135136137138   sonraki »

ANA SAYFA -> ULAŞIM
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 136
Faruk budak
1 hafta önce - Prş 07 Arl 2017, 18:21

Bu hattın yapılmasını en çok isteyenlerden biri de benim. Ancak en çok korktuğum şey, inşallah kanal istanbul projesi bu hattın başına bişey getirmez.

Misafir 928

1 hafta önce - Prş 07 Arl 2017, 18:25

Nisan mı oha artık

metronews
1 hafta önce - Cum 08 Arl 2017, 09:32
stop

http://www.cumhuriyet.com.tr/koseyazisi/880486/is ...azda.html#

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) geçen aylarda ihalesi yapılıp inşaatına başlanmış 6 metro hattı için borçlanma yetkisi almıştı.
İBB Meclisi, bu kararı, 925 milyon Avro ve sigorta primi kadar dış borçlanmaya ihtiyaç duyulduğuna dair rapor üzerine verdi. (Oyçokluğu ile)
Ekim ayının ilk yarısında gündeme gelen rapora göre, borçlanma ihtiyacı duyulan hatlar şunlar:
Kaynarca - Pendik-Tuzla, Çekmeköy- Sancaktepe-Sultanbeyli, Ümraniye- Ataşehir- Göztepe, Kirazlı- Halkalı, Başakşehir- Kayaşehir, Mahmutbey- Bahçeşehir.
6 metro hattının toplam ihale bedeli: 12 milyar 859 milyon 636 bin TL.

Son iki ayda, bu hatları ve ihalelerini üç ayrı yazıya konu ettik. Bu yılın mart ayında yapılan 5 metro ihalesinde, müteahhitlerin yaklaşık keşif bedelinin çok üzerinde teklif vermesine rağmen kamu zararına olarak sözleşmelerin imzalandığını, isim ve rakamlarla işledik. Beş ihalede bağıtlanan fazla teklif tutarı 1 milyar 193 milyon TL’ydi.
Bu ihalelere verilen teklifleri ve her bir metro hattı için İBB’nin borçlanmayı planladığı tutarı birlikte görelim:

Tabloda ihale bedelleri TL, borçlanma planı da doğal olarak Avro. Avro kurunu 4.6 TL’den dikkat alalım. Tabloya bu açıdan bakıldığında, İBB’nin her bir metro hattının ihale bedelinin yaklaşık üçte biri kadar borçlanacağını görebiliriz.
Ancak son günlerde, projelerin ciddi finansal darboğaz içinde olduğu konuluşuyor. İBB’nin 6 metro hattı için yetki aldığı borçlanma girişiminden henüz bir haber çıkmazken, metro inşaatlarında ciddi ödenek sıkıntısı çıktığı belirtiliyor.
Bu durumda başlamış olan metro inşaatları iptale gider mi bilinmez. Kesin olansa, müteahhitlere, bizlerin vergileri üzerinden bol keseden “zamlı” olarak dağıtılan bu ihalelerin, şimdi İBB’yi sıkıştırdığı.

Faruk budak
1 hafta önce - Cum 08 Arl 2017, 10:27

Hayırlısı bakalım

mysterio7
1 hafta önce - Cum 08 Arl 2017, 14:44

Arkadaşlar kusura bakmayın ama bu hattın yapılacağına olan inancım iyice azaldı.Bugün kontrol ettim ikitelli ataköy metrosu 2015 te ihalesi sonuçlanmış ve yaklaşık 2 senedir kazı çalışması yapılıyor ve henüz %15 i tamamlanabilmiş,bukadar sıkıntısız ve kısa mesafeli bir hattın 2019 sonuna bitirilmesi planlanıyormuş ki bu hızla mümkün görünmüyor.hal böyleyken bizim esenyurt metrosunun bitirilmesi iyice hayal gibi gelmeye başladı.Kanal istanbul projesininde aynı güzargahta olmasıyla beraber iyice sıkıntıya girdi diye düşünüyorum.Ödenekte bulunamıyormuş yalan oldu galiba proje.

Misafir 096

1 hafta önce - Cum 08 Arl 2017, 15:12

Ataköy ikitelli deki sorun Mütahit sorunu. Çok kötüler ekipman falan rezalet. Onlar bu işi bitiremez bence, aynı durum Bakırköy kirazlı için de geçerli olabilir aynı Mütahit var çünkü.

Misafir 03b

1 hafta önce - Cmt 09 Arl 2017, 12:05

eskiden her gün girip bakardım buraya artık haftada bir bile girip bakmıyorum çünkü biliyorum ki sürekli erteleme revizyon kaynak sıkıntısı vs haberleri göreceğim, en iyisi mi yapmıyoruz, yapamayacağız desinler de insanları da ümitlendirip ümitlendirip hayalkırıklığına uğratıp üzmesinler..

HALİL03
1 hafta önce - Cmt 09 Arl 2017, 15:40
Ardıçlı durağı

(+)

Misafir 4b0

1 hafta önce - Pts 11 Arl 2017, 05:25

O metro kesin esenyurt üniversitenin önüne kadar gelecektir.Belediye ve bütün kamu binaları tabelada

AhmetDemir

1 hafta önce - Pts 11 Arl 2017, 07:24

Bir ilceye ancak bu kadar eziyet edilir. Yahu yapacaksaniz yapin artik yok olmayacaksa para yok deyin ilerde yapilabilir deyin milleti niye oyaliyorsunuz

sayfa 136
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
« önceki   123 ... 135136137138   sonraki »
ANA SAYFA -> ULAŞIM