Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
ceyhanlı umut
6 gün önce - Prş 07 Arl 2017, 17:22
Adana Kozan Organize Sanayi Bölgesi

http://www.kozanosb.com/

AYDIN İNAN
site denetçisi

6 gün önce - Prş 07 Arl 2017, 17:24

Yalnızca link vererek başlık açmayınız.
Tanıtıcı bilgi verebilirsiniz.

ceyhanlı umut
6 gün önce - Cum 08 Arl 2017, 08:33

KOZAN ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ
Adana iline 70 km. Uzaklıkta, Kozan’ın kuzey batısında Güneri köyü mayalı kaş mevkiinde, ilçe merkezine 5 km. Uzaklıkta, tarıma elverişsiz 163 hektar (1,630,000.00 m²) arazide, 4562 sayılı OSB Kanunu’na göre 21 nisan 1998 tarihinde;
* % 60 Adana Valiliği Yatırım,İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı
* % 30 Kozan Belediyesi,
* % 10 Kozan Ticaret Odası,
Katılımı ile Kozan Organize Sanayi Bölgesi kurulmuştur.
Bölge Adana hava alanına 87 km., Mersin limanına 140 km., Yumurtalık limanına ( Botaş petrol boru hattı ) 90 km., İskenderun limanına 130 km., mesafededir.

Yatırım avantajları
Parsel alanları
Kozan Organize Sanayi Bölgesindeki sanayi parsellerinin satış fiyatları son derece cazip olup, müteşebbis teşekkül heyet tarafından belirlenmektedir.
Metrekaresi 3 TL’den satışı yapılmaktadır. Satılan parsellere ait ödeme şekli ; %25 ‘ i peşin , geri kalan, %75 ‘i ise işyeri açma çalışma ruhsatı alındıktan sonra altı ay aralıklarla 18 ayda vade farksız olarak tahsil edilir. Sonrada nihai hesaplaşma yapılır.10 kişi ve üzeri istihdam eden firmaların %50 arsa bedeli hibe destekleme hakkı vardır.
Elektrik hizmetleri
KOSB elektrik enerjisini 5km. Uzaklıkta Kozan TEİAŞ ın 3500 nolu fider bağlantısından 7 m.v.a gücünde 5000 metrelik enerji nakil hattı ile elektrik sağlamaktadır. Arazi içerisinde 6 adet ana dağıtım trafo merkezi ile bütün yollarda orta gerilim hattı mevcuttur. Firmalar kendi trafolarını yaparak elektrik abonesi olmaktadır.
Alt yapı hizmetleri
KOSB ‘ da enerji nakil hattı, ag-og enerji şebeke hattı, telekom şebeke hattı, içme suyu 2000m3’ lük depo ,alt yapı , yol inşaatı ve KOSB çevresine tel çit yapımı tamamlanmıştır.

İmar durumuna göre parsel bilgileri
İmar durumuna göre ölçüleri farklı 80 parsel elde edilmiştir.
* 74 sanayi parseli 821,909.00m² olup, OSB alanının % 50,42 ‘sini oluşturmaktadır.
* 6 adet parsel idari ve sosyal hizmetler ( spor tesisi,teknik hizmetler , arıtma tesisi ve mesleki eğitim tesisleri) alanı olarak belirlenmiştir. 121,645.97m² olup, OSB alanının %7.46’sını oluşturmaktadır .
* Yol, yeşil alan ve sağlık koruma bandı 699,445.03 m² olup OSB alanının %42.12 ‘sini oluşturmaktadır.
İkinci etap 10 parsel 194,827 m² dir.
Kozan OSB kuruluşundan bu yana kamulaştırma, altyapı, enerji nakil hattı vb.olmak üzere toplam 9.570.570,00 YTL harcama yapılmıştır. Şu an ; ilk etaptaki 64 sanayi parsellerimizden 61 tanesi 51 adet firmaya tahsis edilmiş durumdadır. Bu firmalardan 34 tanesi 41 parsel üzerinde faaliyete geçmiş durumda olup, 13 firma 15 parsel üzerinde inşaata devam etmekte, 4 firma 5 parsel üzerinde ise proje aşamasındadır. 3 adet parsel boş durumdadır. 2. etaptaki 10 sanayi parselimiz altyapısı tamamlanmadığı için beklemektedir.
Kozan OSB de şu andaki istihdam sayımız 696 kişi sürekli 320 kişi narenciye sezonunda paketleme tesislerinde mevsimlik çalıştırılmak üzere toplamda1016 kişidir.
OSB parsellerimizden mesleki eğitim tesis alanımızı Milli Eğitim Bakanlığı ve Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı arasında OSB’lerde kurulması şartı ile desteklenen Özel Teknik Endüstri Meslek Lisesi kurulması için Eylül 2014 eğitim dönemine yetiştirilmek üzere vermiş bulunmaktayız. Eğitim-öğretim dönemine inşaatın tamamlanarak okulun faaliyete geçmesi beklenmektedir.

Sektörel dağılımda ;
Narenciye paketleme ve soğuk hava deposu : 9 adet firma
Zeytinyağı işletmeleri : 5 adet firma
Orman ürünleri işleme tesisleri : 3 adet firma
İnşaat elemanları üretimi ve hazır beton tesisi : 4 adet firma
Mermer işleme tesisi : 2 adet firma
Tıbbi ve aromatik bitkisel yağ üretim tesisi : 1 adet firma
Yapı kimyasalları üretim tesisi : 1 adet firma
Tarım makineleri imalatı : 1 adet firma
Hurdacılık ve geri dönüşüm tesisi : 1 adet firma
Mobilya üretim tesisi : 4 adet firma
Çinko trapez imalatı ve metal işleri : 4 adet firma
Plastik su depoları imalatı : 1 adet firma
Gıda (süt ürünleri,şalgam imalatı,bal paketleme) :7 adet firma
Maden işleme tesisi : 1 adet firma
Süt sağma makineleri imalatı : 1 adet firma
Meyve suyu konsantresi ve paketleme tesisi : 1 adet firma
PVC ve Metal İşleri Üretimi : 1 adet firma
Yem Sanayi Tesisi : 3 adet firma
Su Malzemeleri İmalatı : 1 adet firma

ceyhanlı umut
6 gün önce - Cum 08 Arl 2017, 08:34

KOZANIMIZA 85 MİLYON DOLARLIK DEV YATIRIM

Kozan’da bitkisel atıklardan enerji üretecek 30 megawatt (MW) kurulu güç kapasiteli elektrik santrali yapımı için proje hazırlandı.

Son yıllarda gerçekleşen yeni yatırımlarla müteşebbislerin ilgi odağı olmaya devam eden Kozan Organize Sanayi Bölgesi’ne (KOSB),Kozan Kaymakamı ve KOSB yönetim kurulu başkanı Avni Oral’ın teşviki ile 30 MW kurulu güç kapasiteli elektrik Santrali kurulması için çalışma başlatıldı. Yenilenebilir enerji üretiminde yurt genelinde önemli projelere imza atan BEM-KA Enerji A.Ş. tarafından hazırlanan proje ile Kozan’da yıllık 210 bin MW elektrik enerjisi üretilmesi hedefleniyor.

Yapılacak yatırım için Kozan’a gelen AKSA Elektrik ve AKSA Jeneratör gibi bünyesinde onlarca şirket barındıran Kazancı Holding ortaklarından Mehmet Kazancı ve BEM-KA Enerji A.Ş. yetkilisi Selçuk Kakal, Kozan Kaymakamı Avni Oral ve Kozan Belediye Başkanı Musa Öztürk ile Dağılcak tesislerinde bir araya geldi. Kozan Ticaret Odası Başkanı Mustafa Kandemir, meclis başkanı Yaşar Çelen ve KOSB Müdürü Fatih Aydın’ında katılımı ile gerçekleşen toplantıda yapılacak olan yatırım ile ilgili detaylar görüşülerek tahsis kararı verildi.

Adana AKP Milletvekili Tamer Dağlı’nın da destek olduğu projeyle toplamda 85 milyon dolara mal olacak tesiste yakıt olarak bölgeden ve çevre illerden temin edilecek pamuk, mısır, ayçiçeği, buğday, arpa, soya, yerfıstığı, sebze ve narenciyegibi bitkisel ürünlerin atığı ile orman endüstrisinde ortaya çıkan ağaç atığının kullanılacağı;bu sayede bölgenin en büyük sorunlarından olan anız yangınlarının da önleneceği belirtildi.

cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET