Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 2
beratdemir
10 ay önce - Çrş 06 Arl 2017, 19:49


(+)


‘Sivas İli ve İlçelerindeki Türk Devri Hamamları’ Kitabının Tanıtımı Yapıldı

Valimiz Davut Gül, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından ‘Sivas 1000 Temel Eser Projesi’ kapsamında yayına hazırlanıp, valiliğimizin desteği ile bastırılan ‘Sivas İli ve İlçelerindeki Türk Devri Hamamları’ adlı kitabın tanıtım toplantısına katıldı.

Şemsi Sivas-i İl Halk Kütüphanesi'nde düzenlenen toplantıda söz alan İl Kültür ve Turizm Müdürü Kadir Pürlü, 1000 Temel Eser Projesi kapsamında son 5 ayda yayınlanan kitap sayısının 8'e ulaştığını söyledi. Kitabı Doç. Dr. Sultan Murat Topçu’nun kaleme aldığını ifade eden Pürlü, eser hakkında davetlilere bilgi verdi.

Kitabın yazarı Doç. Dr. Sultan Murat Topçu ise 2012 yılında bu çalışmaya başladığını ifade ederek, Sivas'ta köklü bir hamam kültürünün varlığını tespit ettiklerini, Evliya Çelebi'nin Seyahatnamesinde il merkezinde 110 adet hamamdan bahsettiğini ancak bunlardan sadece 40 adedini tespit ettiklerini söyledi.
Yayın kurulu adına söz alan Prof. Dr. Recep Toparlı ve Av. Haluk Çağdaş'da proje ve kitap hakkındaki görüşlerini dile getirdi.

Valimiz Davut Gül'de Sivas'ın her alanda olduğu gibi kültür anlamında da zengin bir şehir olduğunu ifade ederek, "Sivas'ın en büyük zenginliği bu kitapları hazırlayan hocaların, bunları değerlendiren yayın kurulunun ve organize eden müdürlük personelinin olmasıdır. Bu Sivas için bir şanstır. Parayı bir şekilde bulursunuz ancak bu kitapları yazmak, hazırlamak yayın hayatına kazandırmak çok kolay bir şey değildir." dedi.

Her yöneticinin kente hizmetlerde bulunduğunu dile getiren Gül, "Bu binaların, yolların birçoğu yıllar sonra olmayacak ama bu kitaplar sürekli yaşayacak. Bundan sonra da yayın kurulumuzla beraber ilimizin kültür hayatına katkı sağlayacağız. Her ay bir kitabımızı hazırlayıp kamuoyuna tanıtmak istiyorduk şu anda 4 kitabımız daha var. Artık ayda 2 tane kitap tanıtımı yapabileceğiz. Bu eserlerin hayata geçirilmesinde emeği geçen yazarlarımıza, yayın kurulumuza, müdürlüğümüz çalışanlarına teşekkür ediyor, kitabımızın da hayırlı olması temennisinde bulunuyorum." diye konuştu.

Kaynak : http://sivas.gov.tr/sivas-ili-ve-ilcelerindeki-tu ...mi-yapildi

Zannedersem şimdiye kadar 50 kitap basıldı. Son zamanlarda bu proje hız kazandı.sebasteia
10 ay önce - Çrş 06 Arl 2017, 19:59

Bu kitabin hazirlanmasi elbette guzel. Takdire sayan. Emegi gecenlere tesekkurler.

Ancak bu kapsamda Kale hamaminin yeniden insaasi ve hamam kulturu muzesi olarak acilmasi neden dusunulmez?

Sirinoglu hamami neden restore edilmez?

Eskipasa hamami neden tarihi sehir merkeziyle butunlestirilmez?

Meydan hamami ve cevresindeki tarihi eserler neden asillarina uygun bir sekilde duzenlenmez?

Ornekler daha cogaltilabilir...


beratdemir
10 ay önce - Çrş 06 Arl 2017, 20:07

Sivas ve ilçelerinde 110 tane tarihi hamamdan ancak 40 tanesi tespit edilip kitapta bu 40 hamama yer verilmiş anlaşılan. Bu 40 tane hamamdan şu anda Sivas Merkezde bulunan Eskipaşa, Hamamcıoğlu, Meydan, Kurşunlu, Eskipaşa, Şirinoğlu, Mehmet Ali Bey, Pirkinik Hamamları(8 adet) ayakta. Kale hamamının temeli duruyor. Paşabostan hamamı 90 lı yıllarda yıkılmış. Bu basılan kitapta 40 tane hamamın yerlerini gösteren bir harita ve bu hamamların resimleri mevcut mu ? Bu 40 hamamın kaç tanesi yeniden ayağa kaldırılabilir, bunlar değerlendirilmeli. Bu kitap buna öncülük edebilir.beratdemir
8 ay önce - Cmt 10 Şub 2018, 10:59


(+)


Valimiz Gül, "Kongrenin 100. Yılında 100 Kitaba Ulaşmayı Hedefliyoruz"


Valimiz Davut Gül, Kültür ve Turizm Müdürlüğü´nün "1000 Temel Eser" projesi kapsamında çıkarılan ve 29 seri 51´nci cilt olan 'Sivas Merkez ve Merkeze Bağlı Köylerdeki Ziyaret ve Adak Yerleri' adlı kitabın tanıtım toplantısına katıldı.

Şemsi Sivas-i İl Halk Kütüphanesi'nde gerçekleştirilen programda ilk olarak söz alan İl Kültür ve Turizm Müdürü Kadir Pürlü, kitabın valiliğin desteğiyle bastırıldığını söyleyerek, "Ziyaret ve adak yerleri bizim kültürümüz için çok önemlidir. Ziyaret yerleri halkın dileklerde bulunduğu, dua ettiği ve moral kazandığı alanlardır. Bu anlamda ziyaretler tapu belgeleri kadar değerlidir." ifadeleri kullandı.

Sivaslı Yazar Rahmi Kurt ise, "Türkler Anadolu'ya gelmeden önce yani Asya topraklarında yaşarken Göktürk inancı dediğimiz inanca sahipti. Bu inançlar doğrultusunda Gök Tanrı'ya inanıyorlardı. Bunun yanında suda, dağda, mağarada yaşayan ruhların varlığına inanırlardı. Bu ruhların insanlara fayda ve zarar verdiğini düşünüyorlardı. Bunlar içinde çeşitli hediyeler sunuyorlardı. Türkler Anadolu'ya geldikten sonra bu inançları İslam dini ile birleştirmeye çalıştılar. Bunun içerisine de evliya kültürünü de sokmuş oldular. Bu ziyaret yerlerini de çeşitli anlamlarla ziyarete gittiler. Bunların hepsini kitabımızda ayrıntılı olarak değerlendirdik." dedi.

Kitabın içeriği hakkında da bilgiler aktaran Kurt, "Kitabın en önemli kısmı 2'nci bölümdür. Çeşitli kitaplarda ziyaretlere yer verilmiş fakat köylerdeki ziyaret yerleri ele alınmamış. Benden sonra köylerle ilgili herhangi bir çalışma yapılırsa bu kitabı kaynak gösterecekler. Toplumun büyük bir kısmı köyden kente göç ediyor. Bu ziyaret yerleri 10-15 sene sonra unutulacak. Ele aldığımız kitapta bu yerlere değinerek tarih sahnesinde imza atmış olduk." diye konuştu.

"Kongrenin 100. Yılında 100 Kitap"

Valimiz Davut Gül de kitabın yayın hayatına kazandırılmasında emeği geçenlere teşekkür ederek, "Bu tanıtımını yaptığımız 29'ncu kitabımız. Yayınlamayı bekleyen daha fazla kitabımız var. Kongrenin 100'ücü yılında 4 Eylül 2019 tarihine kadar 100 kitaba ulaşmayı hedefliyoruz. Aynı kalitede, aynı hassasiyetle, yayın kuruluşunun aynı titizlikle incelediği kitapları bir şekilde finanse eder basarsak ayrı güzel olur. Ziyaret ve adak yerleri şehrimizin önemli bir gerçeğidir. Bunun içerisinde mahalli dinamikler, şehirde kabul gören kültürümüzün önemli parçaları var ve bunların bir şekilde kayıtlara geçmesi gerekiyor. Daha da önemli kısmı 100 sene sonra restorasyon yapılmak istendiğinde ortada kaynak olarak kullanılabilecek eser olmuş oluyor. Ben bu anlamda yazarımız Rahmi Bey'i böyle bir kitabı hayata geçirdiği için kutluyorum." dedi.

Konuşmaların ardından programa katılanlara Sivaslı Yazar Rahmi Kurt’un 1000 Temel Eser projesi kapsamında bastırılan Sivas Merkez ve Merkeze Bağlı Köylerdeki Ziyaret ve Adak Yerleri adlı kitabı hediye edildi.

Toplantıya, Valimiz Gül'ün yanı sıra İl Milli Eğitim Müdürü Mustafa Altınsoy, Rektör Danışmanı Prof. Dr. Recep Toparlı, Yazar Haluk Çağdaş da katıldı.

Kaynak : http://sivas.gov.tr/valimiz-gul-kongrenin-100-yil ...defliyoruz


beratdemir
7 ay önce - Prş 22 Mar 2018, 22:14


(+)


Âşık Veysel Sempozyumu Bildirileri Kitaplaştırıldı
- 20 Mart 2018 Salı
Kültür ve Turizm Müdürlüğü´nün '1000 Temel Eser' projesi kapsamında çıkarılan 'Dünya Ozanı Âşık Veysel Sempozyumu Bildirileri' kitabının tanıtım toplantısı gerçekleştirildi.

Âşık Veysel Kültür ve Sanat Evi'nde gerçekleştirilen toplantıda konuşan İl Kültür ve Turizm Müdürü Kadir Pürlü kitabın 2 ciltten oluştuğunu ifade ederek, toplam 402 sayfalık eserde Âşık Veysel’in bütün yönleriyle ele alındığını söyledi.

1000 Temel Eser Yayın Kurulu Üyesi Prof. Dr. Recep Toparlı ise kitabın önemi ve Âşık Veysel’in verdiği mesajlar konusunda bilgi aktardı.

Âşık Veysel'in torunu Sebahattin Şatıroğlu da Türkiye'nin ortak noktasının dedesi olduğunu ifade ederek, birlik destanı yazan ve güzel eserler oraya koyan Âşık Veysel'i bir kez daha rahmet ve minnetle andıklarını, kitabın çıkarılmasında emeği geçenleri de tebrik ettiğini söyledi.

Şarkışla Kaymakamı Akif Pektaş ise Âşık Veysel'in sadece ülkemizde değil uluslararası platformda da bir değer olduğunu söyledi.

Valimiz Davut Gül de ünlü ozanın önemine değinerek, "Biz yazsak da yazmasak da Âşık Veysel Dünya Ozanıdır. Âşık Veysel'i kalıcı kılan bu toprakların değerlerini uluslararası ölçekte dillendirmiş olmasıdır. Dolayısıyla Şarkışla açısından da, Sivas açısından da, Türkiye açısından da bir şans. Âşık Veysel'in savunduğu değerleri, yazdıklarını ve söylediklerini yaşadığımız takdirde daha çok birbirimizi seveceğiz, daha çok birbirimize kenetlenmiş olacağız." dedi.

Sempozyumun yapılmasında emeği geçen önceki Valimiz Âlim Barut ve katkı sağlayan yazarlar ile yayın kuruluna teşekkür eden Gül, kitabın içerisindeki bildirilerin birbirinden kıymetli olduğunu söyledi. Sivas’ta güzel işler ortaya konulduğunu belirten Gül ama en güzelinin bu proje kapsamında basılan kitaplar olduğunu da vurguladı.

Kaynak : http://sivas.gov.tr/asik-veysel-sempozyumu-bildirilerisayfa 2
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET