Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Yeşil Sivas Projesi Çalışmaları
« önceki   123 ... 121314 ... 171819   sonraki »

ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 13
mehmet karakas7
8 ay önce - Pts 20 Ksm 2017, 14:32

CÜ'de fidan dikim etkinliği

SİVAS, (DHA)- SİVAS Cumhuriyet Üniversitesi (CÜ) ve Kayseri Orman Bölge Müdürlüğü arasında geçtiğimiz mart ayında yapılan protokolle personel ve öğrenci sayısı kadar fidan dikimi doğrultusunda fidan dikim çalışmalarına devam ediliyor.
'Orman Genel Müdürlüğü Üniversitelerimizi Ağaçlandırılıyor' projesi kapsamında imzalanan protokol neticesinde 60 bin fidan yerleşkeye dikildi. Bu fidanların haricinde fakültelerin talepleri neticesinde ilk olarak Diş Hekimliği Fakültesi önünde fidanlar dikildi. 60 bin fidan dikiminin 80 adedinin dikimine CÜ Rektörü Prof. Dr. Alim Yıldız, Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İhsan Hubbezoğlu, Sivas Orman İşletme Müdür Vekili Sefa Duman, Genel Sekreter Yardımcısı Alper Duran, Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanı Muhlis Öztürk, Kütüphanecilik ve Dokümantasyon Daire Başkanı Mustafa Hasbek, öğretim elemanları ve öğrenciler katıldı. Temsili fidan dikimi yapan CÜ Rektörü Prof. Dr. Yıldız, "Üniversitemize yılda 60 bin fidan dikilmesi için bir protokol yapmıştık. Bu fidanlar şu anda dikilmiş durumda. Bu dikilenler 60 binin dışında olanlar. Biz her sene kaç tane öğrenci gelmişse o kadar fidan dikelim diyorduk, Kayseri Bölge Müdürlüğü, 'Bu yetmez biz toplam öğrenci sayısı kadar fidan dikelim' dedi. Teşekkür ediyoruz." ifadelerini kullandı.

mehmet karakas7
8 ay önce - Pts 20 Ksm 2017, 18:58

60-100bin fidanda mereküme dikip bir başlangıç yapabilsek arkası gelir.

harezmi58
7 ay önce - Sal 21 Ksm 2017, 10:25
Sivas’ta ’Bir Fidan Bin Hayat’ kampanyası

Sivas’ta ’Bir Fidan Bin Hayat’ kampanyası kapsamında 300 fidan toprakla buluştu.
Çevre ve Kültür Kuruluşları Dayanışma Derneği (ÇEKÜD), Sivas Ahlak Kültür ve Çevre Derneği (AKÇED), Sivas Gençlik Spor ve İzcilik Kulübü (SİZDER), Seher Hanımlar Derneği ve Pıtırca Kreş ve Gündüz Bakım Evi’nin ortaklaşa gerçekleştirdiği fidan dikim faaliyeti ile 300 fidan toprakla buluşturuldu.
Tavra Deresi’nde gerçekleştirilen fidan dikme etkinliği ile ilgili değerlendirmelerde bulunan ÇEKÜD İl Temsilcisi Teyfik Yılmaz, fidan dikim yönteminin çok önemli olduğunu, çok fidan dikmekten ziyade doğru fidan dikiminin hedeflenmesi gerektiğini ifade etti. Ayrıca dikimin nasıl olması gerektiğini uygulamalı olarak anlatan Yılmaz, ayrıca katılımcılara fidan dikimi ile ilgili broşürler dağıttı. Daha sonra fidan dikimi gerçekleştirildi.
Etkinliğin ardından katılımcılara yemek ikramı da yapıldı.

http://www.milliyet.com.tr/sivas-ta-bir-fidan-bin ...r-2415021/

ihsan gulbilge
7 ay önce - Sal 21 Ksm 2017, 11:15

ihsan gulbilge
7 ay önce - Sal 05 Arl 2017, 23:20

Kümbet civarında oturan biri varsa tudemsas başlangıçlı yeni stad sonuna kadar olan bölgede ağaç görünümlü odunlar ne zaman dikildi ? Yıllardır büyümüyor ve ağaç açmıyor gibi hatırlıyorum ama

mehmet karakas7
7 ay önce - Çrş 06 Arl 2017, 19:03

Sivas'ta Bin Fidan Toprakla Buluştu

SİVAS (AA) - Sivas İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü çalışanları ve aileleri tarafından bin fidan dikildi.

Sivas İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamaya göre, müdürlüğün hatıra ormanına kurum çalışanları tarafından fidan dikilmesi için program düzenlendi.

Programda konuşan Sivas İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Seyit Yıldız, fidan dikme etkinliğinin ikincisinin düzenlendiğini belirtti.

Ağaçlandırma çalışmaları kapsamında bin fidan diktiklerini aktaran Yıldız, şunları söyledi:

"Ağaç sevgisini çocuklarımıza kazandırmak, gelecek nesillerimize bir nefes olmak, temiz bir hava bırakmak amacıyla böyle bir organizasyonu gerçekleştirdik. Çalışanlarımızın çocuklarıyla birlikte katılmaları bizi ayrıca çok mutlu etti. Çocuklarımızla birlikte ağaç diktik, onlara ağaç sevgisi, toprak sevgisini anlattık. Bize bu etkinlikte yardımcı olan Orman İşletme Müdürlüğüne, Fidanlık Müdürlüğüne ve çalışan personellerimize çok teşekkür ediyorum. Bu faaliyetlerimiz her yıl artarak devam edecektir."

Misafir 06f

7 ay önce - Sal 19 Arl 2017, 07:22

Sivas merkezi çevreleyen yükseltilerin tamamen ağaçlandırılması lazım, mümkün değilse en azından 12 ay boyunca yeşil kalacak iğne yapraklı çalı tarzı bir bitki türüyle yeşillendirilmeli. Veya bu bölgelere gelir getirici badem tarzı ağaçlar özel girişimciler tarafından da dikilebilir, bu tarz özel sektör tarafından yapılan ağaçlandırmalar mevcut, nasıl olursa olsun bir şekilde bir an önce ağaçlandırma yapılmalı.

Kop dağında benzer bir ağaçlandırma çalışması yapılıyor

Gelir getirici ağaçlandırma

Misafir a74

7 ay önce - Sal 19 Arl 2017, 11:39

Herşeyi sivil toplum kuruluşlarından veya yetkili mercilerden beklemek yanlış.
Her vatandaş en az bir fidan dikmeli.Evinin önüne,bahcesine,bir büyüğünün mezarı başına,köyüne,hiç yer bulamazsa bir fidan alsın,dağa,taşa,bir yolun kenarına.ama en az bir fidan diksin.bu o kadar zor bir şey değil.bir fidan 10 lira,bir paket sigara parası.
Hepimiz daha yeşil bir Sivas istiyoruz ama harekete geçen yok.Ben her yaz tatil için İstanbul dan Sivasa geldiğimde zarardan iki üç fidan alıp götürüp köyüme dikiyorum.evin bahçesine,dedemden kalan tarlaların kenarına,buyuklerimin mezarı başına.Fakat birçok insandan duyuyorum neden sivastaki sadece kavak ağacı var diye.ama bu şikayette bulunan insanlar bile köye giderken bir fidan alıp götürmüyorlar.sen yapmassan, o yapmassa o zaman nasıl yeşil Sivas olacak.
Peygamberimize sormuşlar Ey ALLAH' on resulü yarın öleceğini bilsen ne yapardın ? Peygamberimiz ağaç dikerdim diyor.Çünkü ben öldükten sonra o ağacın gölgesinde oturacaklar,kuşlar yuva yapacak,meyvesi varsa insanlar ve kuşlar nasiplenecek,insanlara,hayvanlara ve tüm doğaya katkı sunacak buda o ağacı dikene öldükten sonra bile sevap kazandıracak,amel defteri açık kalacak.diyor.
Gel gör ki günümüz insanı sünnet deyince sadece sakal ve cübbe aklına geliyor Oysa en büyük ve en güzel sünnet kişinin sırf kendisine değil başkalarının hayrına da olan hareketlerdir.
Cübbe ve sakal sünnet olsa bile sadece kişinin kendisine fayda sağlar buda bencilliktir.oysa İslam derki herkesi düşün, ALLAH'ın yarattığı her canlıya fayda sağla.
İslâmî yaşarken bile bencillik yapıyorsunuz.sirf kendi menfaatine yarar sağlayacak şeylere sünnet deyip uyguluyorsunuz.sadece şahşınızı düşünmeyiniz,baska insanları,bitkileri,hayvanlari,kuslari,böcekleri,dogayi,sizden sonraki nesilleri düşünerek onlara fayda sağlayarak gerçek sunnetleri yerine getirin.

ihsan gulbilge
6 ay önce - Cum 22 Arl 2017, 00:31

Ağaç dikmekten daha önemlisi bakımını yapmak , yıllardır bu başlık altında ağaçlandırma çalışması yapıldı şu kadar fidan ekildi yazmışlar ben gözle görülür bir değişim görmedim.Biri de çıkıp şu anki hali diye paylaşım yapmamış anlaşılan yalan oldu fidanciklar.Bu konuda bakımdan sorumlu işçiler bile alınabilir çok önemlidir ağaçlandırma çalışması Sivas'ta dikersin tüm dünyaya oksijen olur.Bu amaçla önce çevre yolları , şehrin giriş çıkışları,Hafik gölü çevresi, şehir merkezindeki beton yığını caddeler (kazancılar abdulvahabi gazi Alibaba kılavuz ) agaclandirilmali. Çok güzel araçlar var bu iş için.
Ayrıca ağaç olmayan yerler en azından çimenlerle yesillendirilmeli. Aradaki fark inanılmaz olur.Daha önce çok kez söyledim bunları yapılana kadar söylemeye devam edeceğim.Zor bir iş değil yeterki isteyenin.Sivas yüzölçümü en büyük 2.il agaclandirmak için de uygun

sebasteia
6 ay önce - Cum 12 Oca 2018, 21:31

Bakin Ingiltere nasil bir cilgin proje hazirlamis. Belki bize de ilham veren kisimlari olur:

Ülkenin bir kıyısından diğerine (200 km) 50 milyon ağaç dikilerek devasa bir orman oluşturulacak.

Amaç, Manchester, Leeds, Liverpool ve çevrelerinde 19. yüzyıl endüstriyelleşmesinde kaybedilen ormanları yeniden kazandırmak.

https://www.citylab.com/amp/article/550025/?__twi ...ssion=true

Kaynak: Alphan Manas

sayfa 13
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
« önceki   123 ... 121314 ... 171819   sonraki »
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET