Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Elazığ - Harput
« önceki   123 ... 132133134 ... 147148149   sonraki »

ANA SAYFA -> Diğer Şehirler
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 133
Misafir 66e

11 ay önce - Çrş 06 Arl 2017, 02:52

Neyini engelliyorlar ki? Elazığ da Süryani , Ortodoks, Alevi gibi cemaatler ve mabedleri de faal olarak zaten mevcut. Kimse kimsenin yaşamına müdahale etmiyor. İstanbuldan farkımız Yok bu konuda çok şükür.
Elazığ da her sene Ramazan kurban bayramı da olur,Paskalya yortusu da olur, üzüm bayramı da kutlanır, Kerbela'da ve 12 imam da anılır.. Aleviler Cem evinde yıkanır kendi usulleriyle gömülür.
Kim kimi ayırmaya çalışıyor.Ermenilerden sonra dişer azınlıklara da el uzatılamaz Bu ne ayrımcılık şimdi?


Misafir 00c

11 ay önce - Çrş 06 Arl 2017, 07:37

Ne İstanbul’u ne medeniyeti kardeşim keşke öyle olsaydı. İkisi müslüman biri diğeri gibi düşünmüyor diye anlaşamıyor hemen tartışıp birbirlerini kırıyor kaldı ki başka dindeki biri hele Elazığ gibi şehirlerde hoşgörü ile karşılanmıyor. Farklı mezhepte olsa bile tahammül sınırları hemen aşağıya iniyor. Türkiye eski Türkiye değil kardeşlerim, artık ne o kadar hoşgörülüyüz ne de anlayışlıyız. Asabiyiz, empati kuramıyoruz, birbirimizden korkar olduk, kültürümüzden uzaklaşıyoruz, hoşgörü, saygı sevgi eskisi kadar yok... kısacası iyi insan yetiştiremiyoruz ben merkezci her istediği hemen olsun isteyen sabırsız kadir kıymet bilmeyen değerlerini tanımayan insan tipi çoğaldığı için böyle oluyor.

KRAL456
11 ay önce - Çrş 13 Arl 2017, 12:43

YANILMAZ: HARPUT’U CANLANDIRMAK İÇİN DE PARA HARCAYACAĞIZ
Yanılmaz, “Harput’u canlandıracağız. Harput’u canlandırmak için de para harcayacağız. Harput bir açık hava müzesi ve Harput’a değer” dedi.


YANILMAZ: HARPUT’U CANLANDIRMAK İÇİN DE PARA HARCAYACAĞIZ

“HARPUT’U CANLANDIRACAĞIZ” DİYEN BELEDİYE BAŞKANI YANILMAZ:


Neslihan ÇARIKÇI

Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz’a, Harput’un girişinde, mimarinin en güzel örneklerinden biri olan ve kamuoyunda Sağır Müftü Konağı ve Küçük Müftü Konağı olarak bilinen taş yapının çatısının neden 8 yılda üç kez onarıldığını ve restorasyon çalışmalarında neden yumuşak doku malzemesi Ytong kullanıldığı sorduk.

Sağır Müftü Konağı için 2009 yılında çatı ve genel onarımına 389 bin 489 TL, 2013 yılında çatı onarımı için 114 bin 530 TL ve Eylül 2017 tarihinde çatı onarımı için 850 bin 254 TL Elazığ Belediyesi’nce ödenek çıkartılmıştı. Toplamda 200 m2 olan bu yapının sadece çatısı için 8 yılda 1 milyon 354 bin 273 TL harcanmıştı.

Konuya ilişkin HaberKent’e özel açıklamalarda bulunan Belediye Başkanı Yanılmaz, “Sağır Müftü Konağı belirli dönemlerde ihale edilmiş ancak hiç kullanılmamış. Binalar kullanılmadığı zaman çürümeye tabi oluyor. Onun için tarihi binalar insanlar girip çıksınlar diye ya müze olur ya da farklı amaçlarla kullanılır. Biz geldiğimizde böyle tarihi bir binanın atıl durumda olması rahatsız etti beni” dedi.

Yanılmaz, Harput’ta her binanın aktif durumda olmasını istediğini belirterek şunları söyledi: “Sağır Müftü Konağı’nı kullanalım ve aktif duruma getirelim dedik fakat binada birtakım problemler olduğunu tespit ettik. Hem iç dizaynında hem de çatısında sıkıntılar olduğunu gördük. Biz buranın restorasyonu için Diyarbakır Kültür Varlıklarını Koruma Kurumu ile birlikte çalıştık. Orada hangi malzemenin kullanılacağına dair Diyarbakır Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu onayı ile çalışmaları sürdürüyoruz. Ayrıca yine çalışmalarımızı yürütürken Doğu Anadolu Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı (DAP) ile koordineli hareket ediyoruz. Konakta yaptığımız restorasyon çalışmasının belirli bir miktarını da DAP karşılıyor. Dolayısıyla onların mühendislerinin de kontrolü altında. Diyarbakır Tarihi Eserleri Koruma Kurulu’nun koruması altında ve bizim ihalemizle yapılan bir çalışmadır.

İnşallah konaktaki çalışmayı bitirdiğimizde Kürsübaşı etkinliklerinin olduğu, yöresel yemeklerimizin yer aldığı bir mekan haline getireceğiz. Her akşam canlı olarak burada Kürsübaşı etkinliği olacak. İl dışından bir misafiriniz geldiği zaman musiki dinletisine götürmek istediğinizde şu an her akşam bu imkanı bulmanız mümkün değil. Fakat Sağır Müftü Konağı faaliyete geçtiği zaman her akşam bu fırsatı bulabileceksiniz. Ayrıca konakta yöresel yemek dışında yemek olmayacak. Ben müsait olursa kendi yerimi de oraya alacağım ve misafirlerimi de orada ağırlamayı düşünüyorum. Makam odasını oraya alacağız. Aynı zamanda Elazığ Belediyesi Koruma, Uygulama ve Denetim Bürosu’nu da (KUDEB) oraya almayı düşünüyoruz.OSMANLI KONAĞI’NI DA YAPACAĞIZYine Harput’u canlandırma amaçlı yakın zamanda Osmanlı Konağı’nı da yapacağız. Valilik konuk evinin hemen altında şu anda yıkılmaya yüz tutmuş bir yer var. Orası büyük bir alan, oranın projesini bitirdik yakında orayı da ihale çıkaracak ve inşallah orayı da aktif ve kullanılır hale getireceğiz. Harput’u canlandıracağız. Harput’u canlandırmak için de para harcayacağız. Harput bir açık hava müzesi ve Harput’a değer. Gerçekten kendi adıma şunu söyleyebilirim, Harput’ta geçirdiğim zamanı çok mutlu geçiriyorum. Orayı ziyaret etmekten ve orada gezmekten keyif alıyorum. İlk Şefik Gül Kültür Evi yapıldığı zaman herkesin çok beğenisini almıştı. Şimdi bu emsal konakların sayısını artırırsak insanların gezip ziyaret etmelerini sağlamış ve Harput’u canlandırmış olacağız.”

HaberkentEmir GÖKER

11 ay önce - Sal 19 Arl 2017, 13:40


(+)

(+)

(+)
(+)

(+)


Mehmet DK

10 ay önce - Pts 25 Arl 2017, 19:38


(+)

Harput-Başöğretmen evi..
Alıntı..sayfa 133
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
« önceki   123 ... 132133134 ... 147148149   sonraki »
ANA SAYFA -> Diğer Şehirler