Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 4
Kemal Hasaltun
9 yıl önce - Cum 20 Şub 2009, 00:44

Alıntı:
Hemen konuyu başkente getirilşmeye çalışılıyor. Ne ilgisi var. ABD nin başkenti Washington ama Finans merkezi New York sorun ne. Artık biraz büyük düşünelim

İstanbul'un finans merkezi olmasına kimsenin itirazı yok, aksine herkesin desteği var. Ama merkez bankasının Ankara'da kalmasının İstanbul'un bu hedefine ne zararı var?
Ayrıca ABD'den verdiğin örnek sizin tezinize destek değil köstek oluyor. Çünkü, evet New York finans merkezidir ama FED (Amerikan Merkez Bankası)'in merkezi Washington'dadır. Yani başkenttedir!


Kemal Hasaltun
9 yıl önce - Cum 20 Şub 2009, 00:49

Ayrıca burada merkez bankasının İstanbul'a taşınmasını isteyen arkadaşlarımızın bir çoğu maalesef herhangi bir finans eğitimine ya da bilgisine sahip olmayan, SADECE İstanbul gökdelenlerine bir yenisinin daha eklenmesini isteyen arkadaşlar.
Keşke o "göz zevki" hevesinden biraz uzaklaşıp konuyu taşınmanın siyasi/ekonomik fayda ve zararlarının tartışıldığı bir çizgiye çekebilsek..


babtek
7 yıl önce - Prş 02 Arl 2010, 11:20

Mekez bankasının İstanbul'a taşınması için yasa teklifi verildi:
http://www.ensonhaber.com/merkez-bankasi-istanbul ...12-02.html

Ben bunun doğru bir karar olduğuna inanmıyorum. Bunu savunan arkadaşlar tüm finansın aynı yerde olmasının olumlu yanlarını vurguluyor. Ancak teknolojinin bu kadar geliştiği, herkesin neredeyse artık evinden çalıştığı bir dönemde bunu savunmak ne derece doğrudur?
Bundan önce İş bankası genel merkezinin İstanbula taşınması yaklaşık 50000 kişilik bir nufus artışına sebep olmuştu.
Amaç, İstanbul'u yaşanmaz hale getirmekse buyrun taşıyın.koray006
7 yıl önce - Cmt 04 Arl 2010, 12:23

Alıntı:
Hemen konuyu başkente getirilşmeye çalışılıyor. Ne ilgisi var. ABD nin başkenti Washington ama Finans merkezi New York sorun ne. Artık biraz büyük düşünelim
sorun şu arkadaşım abd deki bütün bankaların genel müdürlükleri new yorkta değil yani bankaların genel müdürlüklerini taşımadanda temsilcikleriylede finansmerkezi oluyormuş ,ikincisi NY 8 milyon nüfuslu ve finans merkezi durumunda istanbul 20 milyona yaklaştı ve finans merkezi yapılmak isteniyor ,üçüncüsü NY da manhattan gibi planlı bir gökdelen bölgesi var finans kuruluşlarınında içinde bulunduğu istanbulda böyle bi bölge yok ,dördüncüsü hükümet yetkililerinin daha önceki açıklamaları bankalardan sonra hazine bakanlığınında taşınacağı yönündeydi abd ye baktığımızda hazine bakanlığı washingtonda yani finans merkzi olan NY değil...Demek stediğim dünyadan örnekler verip bankaların körü körüne taşınmasını savunup şehir milliyetçiliği yapmadan önce dünyadaki modelleri incelersek daha mantıklı olur

En son koray006 tarafından Cmt 04 Arl 2010, 18:05 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi


mes60
7 yıl önce - Cmt 04 Arl 2010, 15:51

Arkadaşlar biliyorsunuz vob izmirdedir ve doğru dürüst kimse yerini bilmez.Belki görkemli bir binaya taşınması iyi olabilir prestij açısından ancak yaptığı işlemlerin özellikleri nedeniyle yerinin neresi olduğunun pek bir önemi yoktur ( hammaddeye yakın yere kurulan fabrika gibi değil ) . Bir ara onuda istanbula taşımak istiyorlardı,eğer taşınsaydı muhtemelen İstanbulda büyük rant yaratacak bir bölgeye taşınırdı ama yine kimseyi ilgilendirmezdi onun yeri.
Merkez bankası piyasaya dolar satarsa çantalarla sokaklarda dolaşarak banka merkezlerine satışmı yapması gerekiyorda istanbula taşınsınki. İnternet üzerinden telefon üzerinden online olarak alımlar ve satımlar gerçekleştiriliyor zaten.
Eğer merkez bankası istanbula taşınırsa o bölgede rant yaratmaktan başka hiçbir yararı olmaz


Misafir 88e

11 ay önce - Pts 04 Arl 2017, 16:46

dolar düşmeye başladı sanırım merkezden faiz artırma haberleri sızıdırıldı.Cüneyt5316

11 ay önce - Pts 04 Arl 2017, 18:49Merkez bankasının şuan alakası yok. Adam enflasyonda pasif kalıyor. Şuraya bak. TÜFE, %12,98'i gördü,çekirdek Ocak 2004'ten beri en yüksek düzeyde. TCMB'nin enflasyonu kontrol ettiğini söylemek çok zor. TCMB'nin geride kaldığı , olası adımının çok küçük çok geç olarak değerlendirileceği açık.


Misafir c24

11 ay önce - Pts 04 Arl 2017, 18:54

Dolar zaten düşecekti, doların bu kadar yüksek fiyatlı olması yapay bir şeydi. Manipülasyondu ki zaten şu an 3,87'ye kadar düştü. Şubat'a kadar 3,3'e kadar iner.

Nazım B

11 ay önce - Pts 04 Arl 2017, 22:11

Arkadaşlar doların seyriyle ve Merkez Bankasının kararlarıyla ilgili yorumları ilgili başlıklarında yapalım, zira burası Merkez Bankasının proje, inşaat kısmı başlığı. Projeyle ilgili bilgi almak için yeni gelişme var düşüncesiyle başlığa giren insanlar bu tür yorumlarla karşılaşmasınlar.sayfa 4
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> İSTANBUL - Haberler ve Sohbet