Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 7
HBİLGE
2 ay önce - Pts 04 Arl 2017, 20:30

@kalecan

söylediklerine imzamı atarım. Üniversitelerde artık nicelik değil nitelik devrine girmemiz lazım. Yeni bir ODTÜ, Boğaziçi ayarında bir şey çıkacaksa ortaya kurulsun, yoksa sırf ilin ilçenin ekonomisi kalkınsın diye üniversite kurulmaz. Dünyanın en başarılı üniversiteleri Amerika'da. Çoğu kent içinde bile değil. Öğrenci kampüsten dışarı çıkmadan 4 sene okusa eksiklik yaşamaz. Yurdu, kafesi, restoranı, çamaşırhanesi hepsi kampüste. Kente ekonomik hareket getirme gibi bir görevleri yok. Bilimsel gelişme, teknoloji gelişimi vs ile uğraşıyorlar.

Bizde ticaret odası kafası ile üniversite açıyoruz hala. Öğrenci ve veliler resmi gördü gerçi. Bu sene düşen yerleştirme rakamları başlangıç. İstihdam yaratmayan bölümler zamanla tasfiye olacaktır. Doğanın temel kanunu bu.

userforum
2 ay önce - Pts 04 Arl 2017, 21:41

Arkadaşlar konu nerden nereye gelmiş, ekonomi canlanacak diye bir kel,ime dahi edilmemiş iken nereden çıkıyor bu kadar laf anlamış değilim, Sivasın istediği Sivas da sanayi alanında ileri gitmek, bunun içinde alt yapıya ihtiyaç var, bunun sağlanması da teknik fakülte ile olur bütün amaç bu, şimdiki universite gibi 50 bin nufus olsun deniliyor- 5 bin ve sonralarıda 10 bin nufuslu olan universite ama labaratuarı güçlü teknlojik alt yapılı olan bir sistem olması için çabalanıyor, daha önceden tornacı cnc tornacı ve kaynak alanında eğitim alamayan gençlerimize son 5 senedir, cnc cad cam vs özel eğitimler veya halk eğitim merkezi vs veriliyor idi, şimdide akademik seviyede teknik fakültelerimiz olsun bunları barındıran bilimsel çalımalar ile adından bahsettirecek bir universite olmasınmı, universitenin olup olmaması öneml,i yoksa ekonomi canlandı canlanmadı demekmi önemli, ticari kısım ile ne lakası var, öğrenciden geçiniyor lafıda bir tuhafca bir durum, hangi öğrencimizde para varda harcayacak,

HBİLGE
2 ay önce - Pzr 17 Arl 2017, 15:55

Alıntı:
Arkadaşlar konu nerden nereye gelmiş, ekonomi canlanacak diye bir kel,ime dahi edilmemiş iken nereden çıkıyor bu kadar laf anlamış değilim,

O laflar size değil, ikinci üniversite açılırsa çok daha öğrenci gelir şehre para girer diye düşünen kitleye. Sokaktaki vatandaş sadece buna bakıyor. Zaten bu düşünce yüzden kendi vatandaşının dahi durmadığı ücra ilçelere MYO'lar okullar yapıldı. Sadece nicelik var aklımızda, nitelik düşünen yok.

Teknik üniversite meselesine gelince. Türkiye'de bol bol var. Her ile açarsanız bu işin de değeri düşecek. Ders verecek "nitelikli" hoca nereden gelecek? 3-4 senede doktora yapan birbirinin kopyası tezler üreten akademisyenlerden bahsetmiyorum. ABD, hatta mümkünse Almanya doktoralı hoca getirebilir ve istedikleri laboratuarları kurarsanız bu iş olur. Yoksa sırf bina dikip adını teknik üniversite yaparsanız değişen bir şey olmaz. Calculus ve termodinamik anlatır dururuz sabaha kadar

MUAMMER TÜRK
2 ay önce - Pzr 17 Arl 2017, 19:10

Hayırdır kardeş,100 üniversite kurulmuş bu ülkede son 16 yılda,hiçbiri gözünüze batmıyorda,sivasa yapılması beklenen üniversitemi batıyor gözünüze?yok eğitimmiş yok kaliteymiş diye konuşanlar ,bildiğin cahil cibara sivas düşmanlarıdır,eger bunu Sivaslılar diyorsa bildiğin memleket hainleridir,gelişmeyi,değişmeyi,büyümeyi istemeyen klasik istemezükçü yobaz zihniyettir,haa bunu Sivaslı olmayanlar diyorsa onlarıda ciddiye almsmak lazım,onlara kalsa,sivasa yol ne lazım, nehavalimanı ne lazım,hızlı tren ne lazım,şeker fabrikası ne lazım,demirçelik ne lazım,üniversite ne lazım,stad ne lazım,ellerinden gelse Sivaslılara oksijeni bile çok gören ,kıskanç çekemez edepsiz kitlelerdir.bu 2 .devlet üniversitesi sivasa öyle yada böyle kurulacak birileri kurulmasın diye yırtınsada kurulacak.

HBİLGE
2 ay önce - Pts 18 Arl 2017, 03:24

Alıntı:
Hayırdır kardeş,100 üniversite kurulmuş bu ülkede son 16 yılda,hiçbiri gözünüze batmıyorda,sivasa yapılması beklenen üniversitemi batıyor gözünüze?

Mevcut üniversiteyi büyütelim ve tam kapasite ile çalıştıralım yeter. Geçmişteki yanlışlar bir yanlış daha yapmayı gerektirmez. Yanlış yanlış işe savunulmaz. Bir sürü argüman öne sürüyorum sen hikaye anlatıyorsun. Yok Sivas düşmanıymışız, yok oksijen bilmem ne. Diğer 100 üniversite de yanlıştı bu da yanlış diyorum ben. O kadar.

Sivas daha her ilde üni. yok iken devletin 1974'te üniversite açtığı güzide bir şehrimizdir. Ama 40 seneden fazla geçen sürede ilk üniversite dahi tam anlamıyla yaşının hakkını veremedi. Önce onu bir rayına sokalım. Erciyes YÖK'ün seçtiği 10 araştırma üniversitesi içine girdi. CÜ neden giremedi? Senede 1 katrilyon bütçesi var bu CÜ'nün. Yeni para ile 1 milyar TL. Bir üniversite ucuz mu sanıyorsunuz? Nicelik değil nitelik zamanı. Adamlar Mars'ta hayat arıyor biz bilmem kaçıncı teknik üniversiteyi şehrimize kurma derdindeyiz. Sivas'a fabrika kuralım, şu yeni savunma sanayii yatırımlarından çekelim. Yeni tankı, ne biliyim helikopterin, uçağın parçasını falan üretecek fabrika talep edelim biz devletten. Sanayi olunca özel üniversite zaten peşinden gelir. Fabrika, üretim, reel sektör. Çin böyle hüküm ediyor tüm dünyaya.

Herkes kendi şehrinin derdinde zaten. Ülke genelini düşünen yok. Mikro milliyetçilik ülke batırır. Önemli olan Sivas değil yüce Türk devleti ve milletidir.

Misafir 134

2 ay önce - Pts 18 Arl 2017, 12:55

Osman yıldırım ve sami aydın oldu surece. Sivas gerı gider buarada. Çoğunlukla kaba insanlar ve çok saygısızlar

recepsivas
2 ay önce - Pts 18 Arl 2017, 18:24

Teknik üniversite uygun olur. CÜ'de yanılmıyorsam 100'den fazla bölüm var. Teknik üniversite yani içinde sadece Mühendislik fakültelerinin bulunduğu alanının uzmanı hocalar ve yöneticilerle daha kaliteli mezunlar verecektir, böylece CÜ'nünde yükü biraz olsun zayıflamış olur.

Misafir a74

2 ay önce - Pts 18 Arl 2017, 19:30

Misafir 134 konuyla bu isimlerin ne alakası var.Sen dışarı çık biraz oksijen al.Beyne giden oksijen oranında azalma var sanırım.

MUAMMER TÜRK
2 ay önce - Pts 18 Arl 2017, 20:54

Benim sivasa 2.üniversite açılsın dememle kimse üniversite açmaz,birilerinin açılmasın demesiylede açmamazlık yapmaz,bu 2.üniversiteyi istemeyen zihniyeti tarif ettim,alınmış hikaye anlatmış,bu zihiyet diyorum herzaman sivasın gelişimine karşı gelen,değişim,gelişime,büyümeye ,iyiliğe ,güzelliğe karşı olan YOBAZ zihniyettir,bu zihniyeti tarif ediyorum isteyen istediği gibi üzerine alınabilir,bu zihniyet yıllar önce geniş yollar yapılırken karşı gelip gardaşş nedecaan suvasa uçahmı endirecaan diyen zihniyettir,havalimanı istenirken laa suvasda uçaa kim binecek diye karşı gelen zihniyettir,demirçelik tesisi istenirken,gardaşş suvasda komürmü var?denizmi varda sivasa demirçelik yapılsın diyen zihniyettir,şeker fabrikası istenirken,nedecaan gardaş yozgatta var zati,olmadı malatyada var,olmadı turhalda var,olmadı kayseride var,olmadı maraşta var,olmadı erzincanda var suvasda şekeri kim alacak diyen ,40 yıldır sivas şeker fabrikası arazisidir yazan tabelaları çürütüp,inekleri otlattıran zihniyettir,bu zihniyet sivasa stad yapılırken,herşeyine karşı gelen,bizler 1 kere yapılıyor adam gibi yapın ,şişirmeyin filan derken,gardaş mevcut stadı dolduramıyoz ,ne gerek var bukadar stada diyen zihniyettir,hastane konusunda öyle ,kentsel dönüşüm konusuna filan karşı gelip hertürlü engeli koyan zihniyettir,gelmiş vatandaş burda hikaye anlatıyor,aklınca devletin parasını sivasa karşı savunuyor,konyaya 6 üniversite kurulmuş ,ülke batmamış,bugün göç vermeyen , göç alan tek il,bugün kayseriye 4 üniversite yapılmış,köylere bile üniversite yapılmış,istanbula 40 kusur üniversite kurulmuş halaada kuruluyor,bunlar kimseyi rahatsız tmiyorda ,bazı aklı evveller rahatsızlık duyuyor,bütün şehir,bütün siyasi partilerin temsilcileri ilkdefa 1 amaç için biraraya gelmiş ankarada bu işi kovalıyorken ,birileride karşı çıkıyor,sanki bukadar millet salakda , bi kendileri akıllı,devletin çıkarını elbette hepimiz gözetmeliyizde,bunu başka konularda yapmalıyız ,nezamanki bu zihniyet ve mensupları elini eteğini sivasdan çeker ,ozaman bu şehir hakettiği yere gelir,bazen gölge etmemekde memlekete hizmettir,bu şehrin belediye başkanı hizmetlerin eniyi şekilde sivasa yapılmasını isteyeceğine ,çıkmış yaa ben bu stada karşıyım,çok büyük oldu dolmuyor,keşke 10-15 bin kişilik ufak bişey olsaydı diyen adam ,hani imam cemaat hikayesi gibi.bu üniversite sivasa kurulacak vesselam uzun etmeye gerek yok,yeterki sivaslı geçinenler gölge etmesin destek olsunlar yeter...başka şehirlerle kıyaslanmayı gerçekten sevmiyorum da,iş dönüuor dolaşıyor kıyas etmek zorunda kalıyoruz, hani diyoruzya kayseri nerdeen nereye geldi ,sivas yerinde sayıyor diye,hah örnekk:mecliste milletvekilleri konuşma yapıyor samsun vekili ,samsuna liman istiyor,osırada yarı uykulu yarı uyanık kayseri vekilide ,bunu duyuyor ,ayağa kalkıp kayseriyede kayseriyede liman istiyoruz diye bağırıyor.. 2 şehir arasındaki gelişmişlik farkı budur,yoksa ne kayserililer ne Malatyalılar ,nede başka illerin insanları Sivaslılardan daha uyanık yada akıllı olduklarından değil..sivasıun düşmanı içerde ...

HBİLGE
2 ay önce - Çrş 20 Arl 2017, 23:12

Gerçek YOBAZ, yazı yazmasını bilmeyen, paragraf nedir, virgül nedir bilmeyen, üniversite nedir, ne için kurulur bilmeyen, bir konu altında konu ile alakasız bir sürü hikaye etip lafı dolandıran zihniyettir.

Ufacık İsrail'de 9 üniversite 23 Meslek Yüksek Okulu var. Tüm Ortadoğu'dan ve Türkiye'den fazla bilim üretiyor. Teknoloji üretiyor. Biz de anca tabela üniversitesi açarız. Öğrenci gelir para bırakır, ev falan kiralarız, kafe mafe açarız ekonomi canlanır. Başka da bir halt olmaz. Tüm zihniyet bina dikmek üzerine kurulu. Üniversite binasını dikelim de, gerisi önemli değil. O kafa geçmişte kaldı. Bilim üretmeyen üniversite işe yaramaz. Devlete yük olur. Ben Türk Milliyetçisiyim. Devletin her kuruşunu savunurum. Önce Türk devleti, sonra Sivas, İstanbul, Ankara ..... Devlet şehirlerden üstündür.

sayfa 7
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET