Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 4
Misafir 540

11 ay önce - Çrş 25 Ekm 2017, 13:08

İki yılda yapılacak deniliyor. Eğer maddi sıkıntılar yoksa daha kısa sürede bitirilebilir bir proje aslında.

körfezli4141
11 ay önce - Sal 14 Ksm 2017, 01:22TELEFERİKTE YER BELİRLENİYOR

Kartepe’nin çok uzun yıllardan beri hayali olan ve somut adımları atılan teleferikte yer belirlenmesi için birkaç gün içerisinde yetkililer Kocaeli’ye gelecek. Kartepe Belediyesi'nin ve ilimizin önemli projelerinden biri olacak olan teleferik projesinin birinci etap ihalesi geçtiğimiz ay yapılmış ve devir protokolleri imzalanmıştı. Projenin ilk aşamasında teleferik hattı ve2 istasyon, 2 tane 90 kişilik teleferik kabini 24 ay gibi bir sürede yapılıp hizmete açılacak. Ardından yüklenici firmanın insiyatifine bağlı olarak ikinci 24 ayda da turistik tesis restoran, mağaza ve konaklamaların yapımı gerçekleştirilecek. Kartepe Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez ise ilk etabın tesisler ile birlikte 250 Milyon TL’ye mal olacağını dile getirdi.

İLK ETAP250 MİLYONA MAL OLACAK

Toplantı sonrası teleferik projesinde son durum ile ilgili bilgilendirmede bulunan Kartepe Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez, “Teleferik projesi ile ilgili olarak ihale sürecinin ardından devir protokolleri imzalandı. bir kaç gün içinde yer belirlemeye gelecekler. İlk etabın üzerine ve çevresine yapılacak tesisler ile ilgili olarak 250 Milyon TL’lik bir maliyet bekliyoruz. İkinci etap için ise birinci etap başladıktan sonra ihaleyi gerçekleştireceğiz. Artık bu ihaleye de daha tecrübeli gireceğiz. İlk etabı 31 Aralık 2018 gibi bitirmeyi planlıyoruz. Kar bastırmadan İlk etapta ilerleme sağlamayı amaçlıyoruz” ifadelerine yer verdi.

FARKLI KURUMLARDAN GÖRÜŞ ALINDI

Hikmetiye-Derbent/Kuzu Yayla Mesire Alanı hattına karar verilerek, en uygun teleferik sistemi seçildi. Proje ihale aşamasına gelinceye kadar birçok kurum ve kuruluştan projeyle ilgili görüşlerin alınmasında titizlikle çalışılarak ve zorlu aşamalardan sonra ihale aşamasına gelindi. Teleferik Projesi, Hikmetiye-Derbent’ten Kuzu Yayla Mesire Alanı’na kadar 4 bin 960 metre uzunluğunda, çift yönlü üç halatlı, 90 kişilikli kabinlerden oluşacak. Kabinler 10 m/sn hızla yolcu taşımacılığı yapacak.

YAP İŞLET DEVRET MODELİ OLACAK

Orman ve Su İşleri Bakanlığı'ndan tüm izinleri alınan teleferik hattının ilk etabı olan Hikmetiye-Derbent Kuzu Yayla Mesire Alanı arasındaki 4 bin 960 metre hat ihaleyi alan firma tarafından 29 yılığına işletilecek. Yap-İşlet-Devret yöntemi ile yapılacak olan teleferik hat çift yönlü ve 3 halatlı olacak. Teleferik hattında 2 tane 90 kişilik kabinler kullanılacak.


Misafir 540

10 ay önce - Pts 04 Arl 2017, 13:30

Yer belirleme, imza aşaması ne zaman biticek merak ediyorum. Proje başlasın artıkMRT1977
7 ay önce - Çrş 28 Şub 2018, 11:01Teleferik için yer teslimi yapıldı!


Kartepe’nin 50 yıllık hayali olan Teleferik Projesi’nin ihalesi sonrasında yer teslimi yapıldı. Yapılacak olan teleferik 2018 model son teknoloji ile hayata geçirilecek.
Kartepe Belediyesi’nin en önemli vizyon projelerinden biri olan Teleferik Projesi hızla ilerliyor.

SÜREÇ BİTTİ
Kartepe Belediyesi teknik ekibiyle birlikte, ihaleyi alan Valter Asansör yetkililerinin saha çalışmaları sona erdi. Gölcük Orman İşletme Müdürlüğü’nden yapılan yer tahsisi sonrasında süreç bitme noktasına geldi.

İLK KAZMA BAHARDA VURULACAK
Kartepe Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez ve Valter Asansör Genel Müdürü Murat Ağcabağ arasında yapılan imza töreni sonrasında uygulama projesi belediye teknik ekibine teslim edildi. Bu süre zarfında resmi prosedürler tamamlandı. Mevsim şartlarının oluşması sonrasında bahar ayının başlangıcıyla birlikte projenin yapımına start verilecek.

500 BİN KİŞİ YARARLANACAK
Kartepe Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez “Teleferik hizmetinden yılda 500 bin insanın yararlanacağını tahmin ediyoruz. Teleferik Projesimiz turizme büyük katkı verecektir. Ulusal ve uluslar arası alanda ilçemize gelen birçok insan olacaktır. Kartepemizde sadece kış turizmi yok, aynı zamanda yayla turizmi ve doğa turizmi de var. Teleferik Projesi sadece yolcu taşıma anlamında değil, çevresinde otel ve benzeri yatırımlar da olacak. Hem Kartepe’nin güzellikleri
olacak, hem de yayla turizmi olacak. Kartepe’deki teleferikte diğerlerinden farklı olarak dört mevsim ve fiziksel olarak göl ve deniz manzarası da misafirlerimizi ağırlayacak” açıklamasında bulundu.
Alıntı:
özgürkocaeli gazetesi


serkan çınar
7 ay önce - Çrş 28 Şub 2018, 13:35

Güzel bir gelişme umarım en kısa zamanda biterMRT1977
4 ay önce - Çrş 06 Hzr 2018, 02:12

TELEFERİK PROJESİ 2019’DA BİTECEK

Kartepe Belediyesi’nin Haziran ayı meclis oturumunda müjdeler veren Başkan Hüseyin Üzülmez, “Teleferik projemiz 2019’un ilk aylarında bitiyor ve Köseköy Battı-Çıktı projesinde de çalışmalar başladı” dedi.

BATTI-ÇIKTI ZAMANINDA BİTECEK

Kartepe Belediyesi’nin Haziran ayı olağan meclis toplantısı, Başkan Hüseyin Üzülmez başkanlığında Necip Fazıl Kısakürek Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. Meclis oturumunda 16 gündem maddesi görüşülerek karara bağlandı. Meclis gündeminde yer alan taşınmazların karşılıklı trampa edilmesi oy birliği ile kabul edildi. Köseköy’de yeniden yapımına başlanan battı-çıktı hakkında konuşan Üzülmez, “Burası yeniden ihale edilmiştir. İhaleyi alan firma hemen şantiyesini kurmuş ve çalışmalarına başlamıştır. Yapılan çalışmalara bakıldığında kaybedilen zamanın da hızlı telafi edileceği görülmektedir” dedi.

YAP-İŞLET-DEVRET MODELİ

Teleferik Projesi hakkında da konuşan Başkan Üzülmez, “Yap-İşlet-Devret modeli ile yapılan ihale oldukça yüksek bedeldir. Teminat şartları da oldukça yüksektir. Yüklenici firma gerekli teminatı yatırmıştır. Konusunda en etkili firma tarafından ihale alınmıştır. Teleferik Projesi’nin en zor kısmı projelendirme kısmıdır. Proje bitmesi sonrasında yapımına başlanacaktır. 2019 yılının ilk aylarında bitmesi planlanmaktadır. Proje yakından takip edilmektedir. Projenin yapılamaması durumunda teleferik projesinin hayata geçirilmesinde alt yapı ve teknik imkanlarımızın olduğunu açıklamıştık” diye konuştu.
Alıntı:
büyükkocaeli gazetesi


MRT1977
3 hafta önce - Pts 24 Eyl 2018, 10:02TELEFERİK PROJESİ START ALDI

Kartepe’de ‘50 yıllık hayal’ olarak nitelendirilen ve çok sayıda ağaç türüne sahip ormanların üzerinden İzmit Körfezi ile Sapanca Gölü'nü aynı anda izleyerek Samanlı Dağları'nın zirvesine ulaşılmasını sağlayacak teleferik projesi start aldı.

Kartepe Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez’in girişimleri ile her dönem gündeme gelen, Kartepe’nin ‘50 yıllık hayal’ olarak nitelendirilen ve çok sayıda ağaç türüne sahip ormanların üzerinden İzmit Körfezi ile Sapanca Gölü'nü aynı anda izleyerek Samanlı Dağları'nın zirvesine ulaşılmasını sağlayacak teleferik projesi için çalışmalar başladı.

İLK HAT

Kocaeli de uzun yıllardır gündemde olan teleferik hattı ile ilgili ilk ciddi adımı atan Kartepe Belediyesi oldu. Orman ve su İşleri Bakanlığından tüm izinleri alınan teleferik hattının ilk etabı olan Hikmetiye-Derbent Kuzu Yayla Mesire Alanı arasındaki 4 bin 960 metre hat ihaleyi alan firma tarafından 29 yıllığına işletilecek. Yap-İşlet-Devret yöntemi ile yapılacak olan teleferik hat çift yönlü ve 3 halatlı olacak.

ZEMİN ETÜT ÇALIŞMALARI

Yer teslimi yapılan teleferik projesi yaklaşık 71 Milyon TL’ye mal olması beklenirken, ihaleyi en yüksek teklif ile alan Valter Asansör şirketi, İmar Mühendislik tarafından yapılan çalışmalar sonunda hazırlanacak olan zemin etüt raporu ile birlikte bina ve direk montajına başlayacak. Zemin etüt çalışmalarının kısa zamanda tamamlanması planlanıyor.

İLÇEMİZE DEĞER KATACAK

Kartepe Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez "Her seçim gündeme geliyordu ama geçen seçimlerde biz bunun vaadini vermiştik. Bunu başarabilmek için büyük mücadeleler sarfettik. Alınması gereken yasal izinler, prosedürler, hem yerel hem de merkezi anlamda uzun sürdü. Ama 3,5 yıllık bir mücadelenin sonunda ihale süreci tamamlandı. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın bizlere çok büyük desteği oldu. Teleferik Kartepe turizmine önemli katkı sağlayacaktır. Yılda en az 500 bin kişi bu hizmeti alacak. Bu da yeni bir turist potansiyeli oluşturacak. Teleferiğin hizmete girmesinin, hem yerel, hem ülke genelinde hem de uluslararası olarak katkısı büyük olacak” ifadelerini kullandı. Kaynak: Teleferik projesi start aldıAlıntı:
Özgürkocaeli gazetesi
sayfa 4
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> ULAŞIM - Marmara