Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
İstanbul'un Çeşmeleri
« önceki   123 ... 242526   sonraki »

ANA SAYFA -> İSTANBUL
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 25
ercieyyy
7 ay önce - Pzr 03 Arl 2017, 21:33

milli varlıklarımız olan ata yadigarı istanbul çeşmelerini etrafları seyyar satıcılardan sarılı bakımsız ve önemsizmiş gibi görmek malasef çok üzücü !!

Mehmet DK

7 ay önce - Cmt 23 Arl 2017, 01:29

2. Mahmut Han çeşmesi (sütun çeşme) Beylerbeyi...

12.09.2017...

Beylerbeyi Hamid-i Evvel Camii önünde, restoranlar arasında kalan dört cepheli bir sütun çeşmedir. Barok üsluplu mermer çeşme, sütun şeklindedir.
1811 yılında Sultan 2. Mahmut tarafından yaptırılmış. Saçağının üzerinde iki tarafta akantüs yapraklarıyla sitilize edilmiş birer taç, ortalarında da Sultan 2. Mahmut’un tuğrası yer alıyor. Saçakla silme arasında iki satırlık kitabesi var. İki yan cepheside sadedir.

Birde bu karede gördüğünüz Ayasofya Üçlü Çeşmesinin ( ne yazık ki fotoğrafın çekilme tarihini veremiyorum ) günümüzdeki görünümünü şurda paylaşmıştım.Eski zaman ve şimdiki zaman dönemindeki durumunu kıyaslama yapılabilmesi için paylasıyorum.
Ayasofya Üçlü Çeşmesi, Sultanahmet Meydanı’ndan Gülhane’ye inen tramvay yolunun sağında yer alır. Üzerinde bulunan Sultan V. Mehmet’in tuğrasından dolayı, çeşmeyi O’nun yaptırdığı düşünülmektedir.

sefer bayraktar

6 ay önce - Prş 11 Oca 2018, 21:57

Üsküdar

(+)

karadulcem
6 ay önce - Cum 12 Oca 2018, 15:32

yabancı ülkede olsa bizim bu milli varlıklarımız adamlar gözü gibi bakar pamuklara sararlar

aliefe2010
6 ay önce - Cmt 13 Oca 2018, 14:33

Galata

(+)

sayfa 25
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
« önceki   123 ... 242526   sonraki »
ANA SAYFA -> İSTANBUL