Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Zaferr
12 yıl önce - Pzr 09 Oca 2005, 19:01
İstanbul'un 5 önemli sorunu


Alıntı:
İTO, İSO, DTO ve Ticaret Borsası’nın hazırladığı raporda İstanbul’un 5 önemli sorunu masaya yatırıldı. Kimlik, imar ve göç, şehir içi ulaşım, kültürel mirasın korunması ve kayıtdışı ekonomi olarak belirlenen sorunlar için çözüm önerileri sıralandı

Istanbul Ticaret Odası (İTO), İstanbul Sanayi Odası (İSO), Deniz Ticaret Odası (DTO) ve Ticaret Borsası tarafından İstanbul’un önemli sorunları ve bunların çözüm yollarını gösteren kapsamlı bir çalışma raporu hazırlandı.

İTO Başkanı Mehmet Yıldırım’ın geçtiğimiz günlerde Başbakan Tayyip Erdoğan’a sunduğu çalışmaya ilişkin olarak İTO’dan yapılan açıklamada, İstanbul’un 5 önemli sorununun; kimlik, imar ve göç, şehir içi ulaşım, kültürel mirasın korunması ve kayıtdışı ekonomi olarak belirlendiği belirtildi.

Raporda, 10 milyonu aşkın nüfusu ile 100’ün üzerinde devletten daha büyük olan İstanbul’un sorunlarının devlet politikaları ile çözüm ihtiyacını ortaya çıkardığı belirtildi. Raporda, tespit edilen önemli sorunlarla ilgili çözüm önerileri şöyle sıralandı:

Kimlik sorununun çözümü için İstanbul bir sanayi şehri olmaktan kurtarılmalı. AR-GE hizmetleri kolaylaştırılmalı, çağdaş ticaret merkezleri oluşturulmalı, turistik konaklama kapasitesi artırılmalı.

Başta tarihi yarımada bölgesi ile Beyoğlu bölgesi olmak üzere, turistlerin güvenliği için turizm polisi birimleri oluşturulmalı. İmar sorunlarını kısa sürede çözecek yasal altyapı süratle oluşturulmalı, imar konusundaki davalara bakacak ihtisas mahkemeleri kurulmalı.

İstanbul’un ulaşım sorununa çözüm için raylı ulaşım sistemine ağırlık verilmeli deniz taşımacılığının payı artırılmalı.

İstanbul’da tarihi kültürel miras kapsamına giren varlıkların kesin bir envanterinin çıkarılması ve aslına uygun olarak restore edilmesi gerektiğine de işaret edilen raporda,

Kayıtdışı faaliyetlerin önlenmesi için de; işportacıların meydan ve caddelerden uzaklaştırılması, kayıtlı ve ruhsatlı çalışmak isteyenlere kolaylıklar getirilmesi istendi.


Star


Kamuran sürer
12 yıl önce - Cum 21 Oca 2005, 06:59Galik

12 yıl önce - Cum 21 Oca 2005, 17:23Ümit Yıldırım

12 yıl önce - Cum 21 Oca 2005, 17:30karadulcem
2 hafta önce - Pzr 03 Arl 2017, 18:46cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> İSTANBUL - Haberler ve Sohbet