Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Antep fıstığı Urfa'da da üretiliyor diye Şanlıurfa'lı olur mu tartışması
« önceki   123 ... 192021

ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 21
Emreiklim
3 ay önce - Cum 08 Eyl 2017, 02:10

En iyi fıstık siirt fıstığıdır.

Misafir 332

3 ay önce - Cum 08 Eyl 2017, 02:18

cayda cirayi elazig 9 peygamber 27 sahabe türbesi diyarbakirdayken peygamberler sehri ünvanini urfa icli köpteyi mardin burma kadayifimizi bingöl tarihi malabadi köprüsü il sinirlarimiz icindeyken batmanlilar il siniri tabelasini köprüyü icine alacak sekilde dikmislerdi devletimiz sag olsun tabelayi eski yerine diktirdi simdide urfalilar ciger kebabimizin patentini almak icin basvuru yapti ne buluyorlarsa caliyorlar bizden

Misafir 540

3 ay önce - Cmt 09 Eyl 2017, 01:59

urfada yapılan ciğer kebabı farklı bir usülle yapılıyorsa tabi ki patent alma konusunda hakları var.nasıl ki antepliler geçmişte "antep usülü çiğköfte" diye patent almışsa ve bu hırsızlık olmuyorsa urfalıların da olmamalı.ki ciğer kebabının nereye ait olduğunu tam olarak bilmemiz de mümkün değil zaten.ben şahsen genel olarak diyarbakırlıların böyle takıntıları olduğunu zannetmiyorum.çakma sanayiciler algı operasyonu yapıyor olabilir.

Misafir 32b

3 ay önce - Çrş 13 Eyl 2017, 01:34

Antep fıstığı Urfa'da da üretiliyor diye Şanlıurfa'lı olurmu bence güzel güzel bir soru tabi olur doğma büyüme olur ama ataları Antep'ten gelme olur sanırım ) Şimdi düşünün memleketiniz Antep ama siz Urfa'da doğdunuz şimdi size memleketinizi sorsalar nereliyim dersiniz? Aslında bu soru herşeyi açıklıyor tabiki memleketinizi söylersiniz dimi ) Ben Antep Fıstığını tamda memleketi olan Antepten sipariş vermekteyim hatta burun benim aldığım yöresel ürünler satan firmanın sayfası: https://www.Reklam_link.com.tr/ANTEP-FISTIGI,LA_ ...abels=19-2 ben buradan gelen Antep Fıstığını yediğimde ayrı bir lezzet ayrı bir tad alıyorum her nedense bazen erinip sipariş vermediğim ve çevremde kuruyemişçilerden aldığım dönemler oluyor inanın yiyemiyorum içi kuru lezzet oranı düşük oluyor ama Antepten gelen fıstıkta böyle olmuyor demek asıl olan memleketiymiş diyebiliriz bu konu için sonuç: Doğma büyüme Şanlıurfalı ama aslen Antepli olur )

hakan023
3 ay önce - Çrş 13 Eyl 2017, 12:11

Alıntı:
cayda cirayi elazig 9 peygamber 27 sahabe türbesi diyarbakirdayken peygamberler sehri ünvanini urfa icli köpteyi mardin burma kadayifimizi bingöl tarihi malabadi köprüsü il sinirlarimiz icindeyken batmanlilar il siniri tabelasini köprüyü icine alacak sekilde dikmislerdi devletimiz sag olsun tabelayi eski yerine diktirdi simdide urfalilar ciger kebabimizin patentini almak icin basvuru yapti ne buluyorlarsa caliyorlar bizden

Elazığımızın Çaydaçırasına Diyarbakırlıların bu kadar hevesli olduğunu bilmiyorduk misafir. İnsan bişey yazarken tabi destekli yazması lazım. Zeybek Diyarbakırındı aslında demek kadar absürt olmuş. Bunu dememin sebebi de şu Zeybeğin ne fonetiği ne ritmi ne oyun yapısı Diyarbakır yöresiyle benzerlik gösterir. Tıpkı Çaydaçıra gibi. Çaydaçıranın ve diğer Elazığ Halk oyunlarının Diyarbakır yöresiyle uzaktan yakından alakası yoktur. Kullanılan enstrumanlar farklıdır, bizim oyunlarımız ağır ve daha fazla figür barındırmaktadır. Benzeyen tek oyunumuz Delilo o da bizde yine çok fazla farkla oynanır. Hatta şöyle yapabilirsin Elazığ Halk oyunlarını izle arkasından Diyarbakır Halk Oyunlarını izle hiçbir benzerlik görmeyeceksin. Bu yüzden ortalıkta Çaydaçıra bizimdi Elazığlılar aldı diye yalan yanlış bilgilerle dolaşma hoş olmaz.

Muhammed Baran
1 hafta önce - Cmt 02 Arl 2017, 19:51

Dünyada en çok üreten ülke; İran (%80)
Türkiye’de en çok üreten il; Urfa
En verimli ağaçların olduğu il; Diyarbakır(Tuik)
Ama tescil Antep Fıstığı.
Antep tescil konusunda samimi değil, tescillenecek güneydoğu lezzetlerinin önüne Antep koyup duyuruyorlar.
Antep Lahmacunu, Antep Çiğköftesi, Antep Dolması....
Mesela Keme Kebabı(Keme Urfa’da yetişir kebabını yaparlar) ama Antep tescillemeye çalışıyor. Tabi bu yazdıklarım Antep mutfağını küçümsediğimden değildir, mutfağı tartışılmaz zengindir. Ama geniş bir coğrafyada yaygın olan lezzetleri tescillemek yanlış.

sayfa 21
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
« önceki   123 ... 192021
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET