Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 2
kürşat dede

11 yıl önce - Pzr 30 Eyl 2007, 23:59

Bir internet sitesinden şöyle bir haber okudum ve merak ettim doğrusu:
Alıntı:
2007 yılı büyük tasavvuf üstadı, hümanist ve şair Mevlâna Celaleddin Rumi’nin 800. doğum yıldönümüdür. UNESCO, Mevlana’nın mesajının, Örgütün hedefleri ve misyonu ile uyumunu dikkate alarak, Türkiye, Afganistan ve Mısır’ın önerisi üzerine, Mevlana’nın doğumunun 800. yıldönümü dolayısıyla 2007 yılında düzenlenecek kutlamalara katılma kararı almıştır.Mevlâna’nın, bugün Afganistan toprakları içerisinde yeralan Belh kentinde 30 Eylül 1207’ye rastlayan bir tarihte doğduğu varsayılmaktadır. Mevlâna Belh’den göçettikten sonra 21 yaşına geldiğinde, Selçuklu İmparatorluğu döneminde Konya’ya yerleşmiş ve hayatının geri kalanını burada geçirmiştir. Mevlana 17 Aralık 1273’de Konya’da vefat etmiştir..............UNESCO İcra Kurulu’nun 175’inci toplantısında, Türkiye, Afganistan ve İran’ın önerisi ve 58 üyenin desteğiyle Mevlana’nın doğum yıldönümü vesilesiyle 2007 yılında bir hatıra madalyası çıkartılması kararı alınmıştır.Türkiye, Afganistan ve İran, New York’da BM merkezinde ve Paris’te UNESCO merkezinde ortaklaşa olarak Mevlana’yı anma etkinlikleri düzenlemek için çalışmalar sürdürmektedirler. Etkinliklerin programı panel, Sema ayini ve Mevlâna’nın görüş ve eserlerine dair bir sergiden oluşmaktadır.


Merakımı şöyle izah edeyim Mevlana Afganistanda doğduğu için Afganistan Mevlanayı ne kadar sahipleniyor,Mevlana hakkında ne düşünüyorlar,gerçi Mevlana artık tüm dünyanın sevgi ve saygısını kazanmış bir şahsiyet ama doğum yerinde hava nasıldır acaba?


Karani Eseroğlu
11 yıl önce - Pts 01 Ekm 2007, 03:57

Konya'dan uzaklarda olduğum için stadyum dışında yaşandığı belirtilen düzensizlikleri bilmem tabi ki mümkün değildir. Programı televizyondan başından sonuna kadar, sanki Konya ile manevî bir köprü kurmuşcasına, adeta nefesimi tutarak izledim.
Özellikle bu günlerde daha fazla ihtiyaç hissettiğimiz hoşgörü, dostluk, sevgi gibi mesajlar çok yalın bir şekilde sunuldu. Müzik ve diğer gösteriler mükemmeldi.
İlk defa böylesine büyük ve görkemli bir organizasyon üstlenen Konya, kanımca yüzünün akıyla bu işi başarmıştır.
Emeği geçen, gönül veren herkese selâm olsun..


Misafir 799

10 ay önce - Cmt 02 Arl 2017, 16:51


sayfa 2
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET