Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Kocaeli - Haberler Ve Sohbet
« önceki   123 ... 636465 ... 727374   sonraki »

ANA SAYFA -> Diğer Şehirler
kilitli
sayfa 64
körfezli4141
10 ay önce - Pts 27 Ksm 2017, 16:35

İyide erol bey bu şehir sürekli büyüyor zaten sanayi bir çok yeri parselledi nüfus sürekli artıyor nereye sığacak bu insanlar birde illede konut yapılsin demiyorum ama ilcelerde hatta beldelerde bile devasa sahil parkları mesire alanları yapıldı hemde haddinden fazla konut olmasa bile baska bir sekilde degerlendirilsin kisaca şehrimiz için en güzel sekilde degerlendirilsin

Misafir 28a

10 ay önce - Cum 01 Arl 2017, 14:32

Yeşil doku bozulmadan güzel toplu konutlar yapılabilir.Kocaeli sürekli büyüyen bir il herkesin kafasına göre 2-3 kat biri diğerine benzemeyen evler yapılacağına toki gibi kurumlar tarafından düzenli yeşil alanı bol toplu konutlar yapılması daha doğru birde büyükşehir herşeye zıplamayı bıraksın o araziyi alıp ne yapacakmış.

ismail41
10 ay önce - Cum 15 Arl 2017, 12:50

Gölcük Yeni Devlet Hastanesi projesi için Değirmendere Migros'un yıkımına başlanmışNİCOMEDİA 4141
10 ay önce - Prş 21 Arl 2017, 01:493 bin yıllık tarih gün yüzüne çıktı

İzmit’in 3 bin yıllık tarihini gün yüzüne çıkartan 'Tarih Koridoru Projesi’ kapsamında Bizans, Roma, Osmanlı ve Cumhuriyet dönemlerine ait yapılar gün yüzüne çıktı. Proje havadan da görüntülendi.

Kocaeli’nin İzmit ilçesinde İzmit Belediyesi tarafından Roma, Bizans ve Osmanlı dönemlerine ait yapılar ‘Tarih Koridoru Projesi’ kapsamında yeniden restore edildi. Yaklaşık 50 milyon TL’ye mal olan proje içerisinde han, hamam, çeşme, konak gibi 71 tane tarihe ışık tutmuş yapı bulunuyor. Türkiye’de sanayinin en önemli şehirlerinden biri olan İzmit’in ’Tarih Koridoru Projesiyle’ beraber turizm de de bir marka haline gelmesi hedefleniyor. İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan, 9 yıldır sürdürdükleri proje kapsamında restore edilen yapılar sayesinde İzmit’te tarih turizminin de canlanacağını belirtti. İzmit’in tarihini gün yüzüne çıkaran projede restore edilen yapılar havanda da görüntülendi.

“Biz biliyoruz ki kökleri, tarihi bilinen güçlü bir milletiz”

Proje hakkında bilgi veren İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan, “Yaklaşık 3 bin yıllık tarihe sahip bir şehirde yaşıyoruz.Nikomedya adı ile bir dönem Roma İmparatorluğuna başkentlik yapmış bir şehrimiz İzmit. İzmit’te o dönemden bu döneme Roma, Bizans Osmanlı ve Cumhuriyet dönemi uygarlıklarını içeren tarihi yapılar var. Biz biliyoruz ki kökleri, tarihi bilinen güçlü bir milletiz. Çocuklarımızın bu gücü hissederek yarınlara yürümesi ülkemizin geleceği açısından da büyük önem taşıyor. Onun için Tarih Koridoru projesi adı altında bu dört uygarlığı içeren yapıtları birer birer gün yüzüne çıkarmaya çalıştık. Tam 9 yıl dantel dantel İzmit’in tarihi yapılarını restore ettik. 71 tane yapıtı Tarih Koridoru adı altında bir çizgide buluşturduk” dedi.

"İstanbul’a gelen turistler bir gününü İzmit’e ayırsınlar. İnanın çok memnun kalacaklar”

“Kocaeli yıllardan beri bir sanayi kenti olarak biliniyordu” diyen Başkan Doğan, “ Ayrıca Türkiye’nin de sanayisinin kalbi İzmit’tir. Biz bu gerçeği devam ettirerek ama bununla birlikte böyle büyük bir tarihi olan bir şehir sanayi gibi tarihinde başkentti olsun. Dolasıyla da turizm çalışmalarını da başlattık. Turizm alanındaki duayen isimleri ve firmaları davet ettik, buraları tanıttık. İnşallah turizm rehberleri kataloklarına İzmit’te eklesinler. İstanbul’a gelen yerli ya da yabancı turistler bir gününü İzmit’te ayırsınlar. İnanın çok memnun kalacaklar” ifadelerini kullandı.

İzmit’tin turizm açısından da bir marka olması için çaba sarfediyoruz”

Yapacak daha çok işleri olduğunu söyleyen Başkan Doğan, “Bir yandan bu dediğimiz restarasyonlara devam edeceğiz. Hedefimiz İzmit nasıl sanayi ile anılan bir şehir haline gelmişse, bir de bu söylediğim alanlardaki turizm açısından da bir marka olması için çaba sarfediyoruz. Tarih Koridoru projesi için 50 milyon civarında bir para harcadık” diye konuştu.Alıntı:
kocaeli barış gazetesi


NİCOMEDİA 4141
10 ay önce - Cum 22 Arl 2017, 11:47Tarihi kalıntı için Bakanlıktan onay alındı!

İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan’ın girişimleri sonucu yok olmakta olan bir tarih değer daha kurtarılıyor.

Göreve geldiği ilk günden beri İzmit’te onlarca tarihi yapının restore edilmesini sağlayan Başkan Doğan, Orhan Mahallesi’nde bulunan Roma döneminden kalma Karaburç ve surların restorasyonu için Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan gerekli onayları da aldı.

KENDİMİZE GÖREV KABUL ETTİK

Doğan, Karaburç ve surların restorasyonu için Ankara’ya giderek Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü Yalçın Kurt ile görüştü. Görüşmeyle ilgili bilgi veren Başkan Doğan “İzmit’teki tarihi değerlere sahip çıkmayı kendimize görev kabul ettik. Yaklaşık 9 yıldan beri bu konuda çalışmalar yapıyoruz. Bir çok medeniyete ev sahipliği yapmış şehrimizin tarihi değerlerinin gelecek nesillere aktarılması için çok uğraş verdik Zaman zaman engellemelere rağmen hiç yılmadık.

5 MİLYONLUK DESTEK

Karaburç ve surların restorasyon için bakanlığımız ile sürdürdüğümüz temaslarımızı güzel bir netice ile sonuçlandırdık. Bakanlığımızdan onayların yanı sıra Karaburç’un restorasyonu için de 5 milyon liralık maddi destek aldık. Surların restorasyonu için de bakanlığımız desteğini sürdürecek.

71 TARİHİ DEĞER

Şehrimizdeki bir çok tarihi değer ne yazık ki bir dönem yok olmaya mahkum bırakılmış, hatta üzerine binalar bile yapılmıştı. Göreve geldiğimiz ilk günden itibaren tarihi değerlere el atıyoruz. İzmit Belediyesi olarak bir taraftan kendi imkanlarımızla 30 milyon liranın üzerinde restorasyon harcaması yaparken diğer taraftan da bu çalışmalarda kurumların desteğini alıyoruz. Şimdiye kadar 71 tarihi değerin restorasyonunu gerçekleştirdik. Gayretlerimizle şehrimizdeki Roma, Bizans, Osmanlı ve Cumhuriyet dönemine ait tarih yeniden canlanıyor.

DEVAMI VAR

Karaburç ve surların restorasyonundan sonraki hedefimiz, Nekrepol, Tümülüsler ve Paşasuyu’ndaki tarihi yeniden canlandırarak şehrimize kazandırmaktır. Bu süreçte bize maddi ve manevi desteklerini esirgemeyen Bakanlığımıza, Genel Müdürümüze teşekkür ederim” dedi.

DOĞAN, SABIRLA TAKİP EDİYOR

Kültür Varlıkları ve MüzelerGenel Müdürü Yalçın Kurt da “ Belediye Başkanımız Dr. Nevzat Doğan’ın tarihi değerler konusundaki hassasiyeti ve bunların restorasyonu için verdiği mücadeleyi çok yakından biliyorum. Tarihi değerlerin kurtarılmasını sabırlar ve inatla takip eden Başkanımızı bir kültür adamı olarak canı gönülden kutluyorum. ” şeklinde konuştu.

İZMİT’E HAKİM NOKTADA

Tarih Koridoru Proje kapsamında yer alan İzmit’in hâkim tepelerinden Orhan Mahallesi’ndeki Karaburç, 3 farklı dönemi bünyesinde taşıyan ve günümüze kadar gelebilen ender eserlerden biridir. İzmit iç kale, sur ve burçları içerisinde barındıran yapı, UNESCO tarafından korunması gerekli kültür varlığı olarak kabul edilmiştir. Yapının iç duvarları 12 yy. da, dış katmanı da 13.yy. ilk yarısına tarihlendirilmekte olup ayrıca Roma devri tuğla işçiliği gösteren bu surlarda Helenistik çağ parçalarına da rastlanmaktadır. İç kale surlarının alt kısımları Bizans döneminden daha eski bir devir olan 3. yy. ortalarında iç kale Antik Nikomedia’nın da akropolü durumundadır. Karaburç, İzmit Körfezine hâkim bir konumda bulunmaktadır.
Alıntı:
kocaeligazetesi
sayfa 64
« önceki   123 ... 636465 ... 727374   sonraki »
ANA SAYFA -> Diğer Şehirler