Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
mirzan

4 yıl önce - Sal 24 Arl 2013, 18:02
Osmaniye Düziçi Düldül Dağı Teleferik Projesi


Düldül Dağı, Osmaniye ili'ne bağlı Düziçi İlçesi'nin kuzeydoğu yönündeki dağın adıdır. Düldül Dağı'nın denizden yüksekliği 2220 metredir.

Efsaneye göre Ali'nin atı Düldül, bu yöreden geçmiş ve ayak izini bırakmıştır. İsmi buradan gelmektedir. 2000 metreye kadar karaçam ormanı ve maki bitkileri ile kaplıdır.



(+)


Son günlerde teleferik projesi ile ilgili basında bazı haberler yer alıyor. Projede ilk ciddi adımlar atılıyor.

Alıntı:
Düldül'e Teleferik İçin Yer Tespit Çalışmaları Başladı

25-30 milyon (Trilyon) Tl civarında bir proje maliyeti bulunan Düldül'e Teleferik için, valilikten onay alındı ve hazırlanan dosya Ankara'da DOĞAKA'ya teslim edildi.

Düziçi Belediye başkanı Ökkeş Namlı, tamamlandığında Düziçinin tanıtımına ve ekonomik kazancına büyük katkı sağlayacak dediği Düldül'e Teleferik için bin Tl ödenek ayrıldığını ve etüt çalışmalarına kısa süre içerisinde başlanacağını söyledi.

Toplam 3.700 metre mesafeye sahip olan Düldül'e Teleferik için Düziçi Belediyesi, Özel İdare, Doğaka ve Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi'nin müşterek hareket ettiğini belirterek, "Müşterek bir çalışma yapıyoruz. Projeyi OKÜ'ye bağlı bir uzman ekip hazırlayacak. Önümüzdeki günlerde Düldül'e çıkılacak ve bölgenin coğrafi özellikleri, rüzgar ve hava akımlarına ilişkin ölçümlerle birlikte teleferikleri taşıyacak direklerin yer tespitleri belirlenecek. Ulaşım ve konaklama için yer belirlenecek. Bu proje tamamlandığında Düziçi hem yurt içinde hem de yurt dışında daha iyi tanınacak, ilçemize ekonomik girdi sağlanmış olacak. Proje başladığında herkes bu teleferiğin önemini daha iyi anlayacak "dedi.

Namlı, bu proje Düziçi'ni değiştirecek, bu proje ile daha farklı projeler bir birini izleme imkanı bulacak. Örneğin doğa sporları, su sporları gibi. Mesela Kaplıcanın Termal turizm kapsamında yatırıma kavuşması içinde bir dizi çalışmamız var. Kaplıcamızı da bu kapsamda turizm ilanlarına eklediğimizde ilçemize gelecek yerli ve yabancı turistin bırakacağı ekonomik girdilerin yanı sıra tanıtımımız da Düziçi'ni üst sıralara taşıyacak. Vatandaş teleferiklerde ve uygun noktalarda fotoğraf çektirmek için sıraya geçecek. Almanya'da bir fotoğraf çekimi için 30-40 dakika bekliyorlar. Düziçi'ne de çok büyük turizm firmaları yatırım için farklı projelerle gelmeye başlayacak inancındayım şeklinde sözlerini tamamladı.

Düldül'e uygulanacak Teleferik projesi Almanya'nın 1700 metre yükseklikte Alpler'de kurulu olan Teleferik sistemi ile aynı özellikte olacak.


Proje için kafama takılan bazı sorular var.

Neden yeni bir teknoloji yerine 1700 rakımlı bir yere çıkan Alman teleferiğinin teknolojisi referans alınıyor. Ülkemizde de çok güzel örnekler varken? (Ordu, Bursa, Antalya)
Sadece 1000 TL çok komik bir miktar.
OKÜ'nün uzman ekibi denilmiş, ki OKÜ'de bu konu ile ilgili bir bilim dalı, bölüm veya fakülte bile yok. Geçtim onu inşaat mühendisliği daha yeni açıldı.
DOĞAKA'ya belgeler Ankara'da teslim edildi deniliyor. DOĞAKA'nın merkezi veya ofisleri Ankara'da değil ki. (Hatay merkezli Osmaniye ve Kahramanmaraş'ı da kapsayan kalkınma ajansı)

Tabi inşallah tamamlandığını görürüz projenin.


mirzan

4 yıl önce - Prş 16 Oca 2014, 22:45
Teleferik için güzergâh netleşti


Düziçi Belediyesinin girişimleri ve Osmaniye Valiliği ile İl Özel İdaresinin de ortaklığında sürdürülen Düldül’e Teleferik için güzergâh netleşti.

Alıntı:
Çitli köyünden 700 rakımdan başlayan çıkış başlangıcı, Vayıs Sırtından Kafemik tepelerine doğru ilerliyor Kınkılıç tepeleri ve Başkanoş’un orta zirvesinden 2247 metre yükseklikteki Beşik Düldül’ünde sona eriyor.

6200 metre uzunluğunda düşünülen Teleferik hattının direklerinin yerleştirileceği noktalar ile rüzgar ölçümlerinin yapılacağı alanda OKÜ tarafından hazırlanan proje valilik onayından daha önce geçmişti. Projenin DOĞAKA tarafından kabul edilmesi için Valilik ve siyasi kanatlardan takip çalışmaları sürerken, projenin kısa sürede ihaleye çıkartılması ve iki yıl içerisinde tamamlanması bekleniyor.


Kaynak


alperenfatih
1 yıl önce - Cmt 31 Arl 2016, 17:31

Teleferik projesi ne oldu



Gavurdaglı 80
1 yıl önce - Cum 03 Şub 2017, 23:00

Ses seda yok iptal mi oldu yoksa

Akgün5880
1 yıl önce - Cum 03 Şub 2017, 23:10

İlk adım 28 martta atılacakmış.

Misafir 9d5

1 yıl önce - Cum 03 Şub 2017, 23:22

Bu projenin planlama ve kaynak bulma aşaması yavaş ilerledi.2 senede proje sürer.En geç 2020 gibi açılacaktır.



Misafir 51e

1 yıl önce - Prş 18 May 2017, 12:12

COK ÇOK SEVİNİRİM BİRAN EVVEL YAPILMASINI TEMENNİ EDERİM

mirzan

1 yıl önce - Çrş 22 Ksm 2017, 21:37

Teleferik projesinin yapım ihalesi bugün sonuçlanmış. Yapım süredi 15 ay. Hayırlı olsun.




imrancuhadar

1 yıl önce - Cum 01 Arl 2017, 08:39

Hep doğaseverlerle bu dağa tırmanmak istemiştim ama gözüm kesmiyordu.
Artık rahat rahat çıkabilirim
İnşallah gerçekleşirde bir an önce faaliyete geçer.



cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET