Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Kahramanmaraş Ekonomisi
« önceki   123 ... 131415   sonraki »

ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 14
Misafir b5f

1 yıl önce - Çrş 28 Hzr 2017, 13:29

memlekette zaten ne varsa özel sektörde var,allah muhafaza özel sektörün olmadığını düşünüyorumda,hiç kamu yatırımı alamayan şehrim ne hale gelirdi

Vural Demir
1 yıl önce - Cum 21 Tem 2017, 01:13
'Sanayide Türkiye’nin en başarılı 11. şehri: Kahramanmaraş'


KMTSO Başkanı Zabun, "Hükümetimizin bizlerle istişare içinde aldığı önlemler ve yaptığı reformlarla, çok şükür ki ülkemiz hızlı bir şekilde toparlanma başarısını gösterdi" dedi.
Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Serdar Zabun, Türkiye'nin en büyük 1000 sanayi kuruluşu arasında Kahramanmaraş firmalarının 24'e çıktığını, bununla birlikte kentin Türkiye'nin en başarılı 11. şehri olduğunu söyledi.


Zabun, yaptığı yazılı açıklamada, ikinci 500 Büyük Sanayi Kuruluşu araştırmasında 2 şirketin listeye yeni girmesiyle birlikte Kahramanmaraş’tan 14 şirketin listede yer aldığını, ilk 500’deki şirketlerle birlikte toplam 24 şirketin Türkiye’nin en büyük 1000 sanayi kuruluşu içerisinde bulunduğunu söyledi.

2016 yılındaki küresel daralma ve ülkedeki hain darbe girişimine rağmen büyüme ve sanayi üretimi artışının umut verici olduğunu dile getiren Zabun, "Hem küresel ekonomi hem de ülkemiz ekonomisi açısından zor bir yıl geçirdik. Hamdolsun, milletimizin feraseti, reel sektörümüzün bu ülkeye inancı sayesinde ekonomimiz dimdik ayaktadır. TOBB, oda ve borsa camiası olarak hükümetimizin bizlerle istişare içinde aldığı önlemler ve yaptığı reformlarla çok şükür ki ülkemiz hızlı bir şekilde toparlanma başarısını gösterdi." ifadelerini kullandı.

İş dünyasının temsilcileri olarak Türkiye'nin artık zor günleri geride bıraktığına ve bu istiklal mücadelesinden de galibiyetle çıktığına inandıklarını vurgulayan Zabun, şimdi yeni bir atılım sürecini başlatarak koşmaya devam etmek zorunda olduklarını, büyümede, istihdamda, ihracatta yeni rekorlar kırmak zorunluluğunu aktardı.

Zabun, şunları kaydetti:

"Kahramanmaraş ekonomide birçok sektörde lider konumuyla el attığı her sektörde en üst düzeyde başarı sağlamayı kendisine şiar edinmiştir. Bugün, ekonomide yeni kahramanlık hikayeleri yazan şirketlerimiz, her türlü olumsuzluğa karşın üretim ve yatırıma devam etmişlerdir. Cumhurbaşkanımızın çağrısıyla istihdam konusunda da en önde gelen kentler arasına adını yazdırmıştır. Bu başarılar, İstanbul Sanayi Odası’nın her yıl yaptığı Türkiye'nin ikinci 500 Büyük Sanayi Kuruluşu araştırmasında tescillenerek Kahramanmaraş’tan listeye girme başarısını gösteren şirketlerimiz 12’den 14’e yükselmiştir. Buna göre, Kahramanmaraş en büyük 1000 sanayi kuruluşunda şirket sayısına göre ise Türkiye’nin en başarılı 11. şehri unvanını aldı. Şirketlerimizin gösterdikleri performans ve Kahramanmaraş'a yaşattıkları mutluluk dolayısıyla ayrı ayrı teşekkür ve tebrik ediyorum."


http://www.trthaber.com/haber/ekonomi/sanayide-tu ...25403.html


COGRAFYACI
1 yıl önce - Cum 21 Tem 2017, 03:15

KMTSO Başkanı yanlış hesap yapmış. Firma sayısında Maraş geçen sene 11.sıradaydı, bu sene Adana ve Konya'yı geçti, Denizliyi ise yakaladı ve 24'er firmayla Denizli ile birlikte 8.sırayı paylaşıyor.
Sanayi Ticaret Odasına söylemek lazım bunu. Düzeltsinler.kms2009

1 yıl önce - Cum 21 Tem 2017, 13:30

Alıntı:
KMTSO Başkanı yanlış hesap yapmış. Firma sayısında Maraş geçen sene 11.sıradaydı, bu sene Adana ve Konya'yı geçti, Denizliyi ise yakaladı ve 24'er firmayla Denizli ile birlikte 8.sırayı paylaşıyor.
Sanayi Ticaret Odasına söylemek lazım bunu. Düzeltsinler.


Kahramanmaraş'ımızın Adana ve Konya'yı geçeceğini pek sanmıyorum hatta Denizli bile zor çünkü bu bahsettiğimiz şehirler sanayi ve üretim açısından potansiyeli yüksek şehirlerin ilk sıralarında yer alır.


COGRAFYACI
1 yıl önce - Cum 21 Tem 2017, 23:23

Kardeş kolayı var. Gir iso500 sayfasına illere göre firmaları say. 2016 YILINDA Maraşın 10 adedi birinci500, 14 adedi ikin500 olmak üzere toplam 24 firması varken, Adana'nın 13 adedi birinci500, 10 adedi ikinci500 olmak üzere toplam 23 firması, Konya'nın ise 9 adedi birinci500, 12 adedi ikinci500 olmak üzere toplam 21 firması var. Denizlinin ise 14 adet birinci500, 10 ade ikinci500 olmak üzere toplam 24 firması var. Maraşla birlikte 8.sırayı paylaşıyor.
Evet bu iller ESKİ sanayi şehri ama Maraş o kadar hızlı gelişti ki Adanayı da Konyayı da geride bıraktı.
KMTSO'nun firmaları neden yanlış saydığını da söyliim. Sayfaya girip control F SEÇİP örneğin Adana yazdığın zaman birinci500'de sana 15 yazıyor. Yani 15 firma var gibi gözüküyor. Halbuki 13 firması var Adananın. İki firmanın ismİnde Adana kelimesi geçtiği için onları da sayıyor. Adana Çimento ve Adana Yem. Dolayısıyla da rakam 13 yerine 15 gözüküyor. Bunların çıkarılması gerekir. Konyada da aynı konu var. Konya Şeker ve içinde Konya geçen bir kaç firma var. Bunları çıkaracaksın. Maraşta da 4 firma mükerrer gözüküyor. KMTSO Maraş firmalarını iyi bildiği için eleyip veriyor ama diğer illerin firmalarını tanımadığı için sadece Control F ile sayıp veriyor. Olay bu.


Vural Demir
11 ay önce - Cum 01 Arl 2017, 00:32
Kmtso Başkanı Zabun: "Kahramanmaraş Türkiye'nin Gücüne Güç Katıyor"


Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası (KMTSO) Başkanı Serdar Zabun, "Kahramanmaraş 17 milyar liralık ekonomisiyle Türkiye’nin gücüne güç katan, kentlerinden biridir" dedi.

Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası (KMTSO) Başkanı Serdar Zabun, "Kahramanmaraş 17 milyar liralık ekonomisiyle Türkiye'nin gücüne güç katan, kentlerinden biridir" dedi.

Meclis Başkanı M. Hanifi Öksüz başkanlığında yapılan KMTSO Kasım ayı Olağan Meclis Toplantısında konuşan Serdar Zabun, Kahramanmaraş'ın 17 milyar liralık ekonomisiyle Türkiye'nin gücüne güç katan, ekonomik büyümenin anahtar kentlerinden biri olduğuna dikkat çekti. Zabun, kentin 5 buçuk milyar dolarlık sanayi üretimine sahip olduğunu, yüzde 64'ü Avrupa Birliği ülkeleri olmak üzere, 120 ülkeye yılda 1 milyar dolar ihracat yapıldığını kaydetti. Zabun, "Türkiye'nin en büyük bin sanayi kuruluşu listesinde en çok şirketi olan 8. kenti konumuna ulaşmıştır. Binden fazla sanayi tesisi bulunan şehrimiz Türkiye pamuk ipliği üretiminin yüzde 35'ini, dokuma mensucat üretiminin yüzde 7'sini, örme mensucat üretiminin yüzde 12'sini, tekstil sektörü ihracatının yüzde 8'ini, tekstil sektörü istihdamının yüzde 7'sini, metal mutfak eşyalarının yüzde 60'ını, çimentonun yüzde 10'unu, kağıdın yüzde 20'sini karşılamakta, kuyumculukta ve bayan ayakkabı üretiminde Türkiye ikincisi, unvanına sahiptir. Dondurmada ise dünya markasıdır.Kahramanmaraş'ın 35 milyar lira olan net satış hacminin yüzde 71,5'ini tekstil sektörü oluşturmakta gıda, metal mutfak eşyaları, çimento, kağıt sektörleri onu takip etmektedir. Enerji alanında ise 2 büyük termik santral, 57 hidroelektrik santrali, 14 güneş enerjisi santrali, 1 rüzgar enerjisi santrali ile ülkemizde 14 milyon konutun enerjisini üretebilecek kapasiteye sahiptir" dedi.

Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası'nın, iş dünyasının en büyük global temsilcisi olarak, üyelerinin temel sorunlarına çözüm üretmek, yatırım ortamına ilişkin ortaya çıkan darboğazları açmak ve sektörel sorunları kamu platformuna taşıma misyonu ile çalıştığını ifade eden Zabun, Kasım 2017 döneminde de bu işlevini yerine getirmeye devam ettiğini aktardı.

Toplantının ardından 'Türkiye'nin AB Gündemi, Üretim ve Ticaretin Değişen Yüzü' konulu panel de gerçekleştirildi. Panelde, İKV Genel Sekreteri Doç. Dr. Çiğdem Nas "Türkiye'nin AB Perspektifi: AB Pazarı ve Türkiye'nin Konumu", İKV Strateji ve İş Geliştirme Müdürü M. Gökhan Kilit "Gümrük Birliği'nin Güncellenmesi ve İş Dünyasına Etkileri", İKV Araştırma Müdürü Çisel İleri ise "AB Fon ve Programları: Türkiye-AB Mali İşbirliği" konularında sunum yaptılar. - KAHRAMANMARAŞ

https://www.haberler.com/kmtso-baskani-zabun-kahr ...54-haberi/Vural Demir
10 ay önce - Prş 28 Arl 2017, 00:24
Türk Eximbank Kahramanmaraş İrtibat Bürosu Hizmete Girdi.
Türk Eximbank Kahramanmaraş İrtibat Bürosu, Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası’nda düzenlenen açılış töreniyle hizmete girdi. İhracatçılarımıza ve Kahramanmaraş’a hayırlı olsun.

Açılış töreninde konuşan Genel Müdürümüz Sayın Adnan Yıldırım, Türk Eximbank olarak Türkiye'deki 52 banka arasında kredi büyüklüğünde 9. büyük, aktif büyüklükte ise 10. büyük banka olduklarını söyledi. Türkiye'deki ihracat kredilerinin yüzde 46'sını Eximbank'ın verdiğine dikkat çeken Genel Müdürümüz Sayın Adnan Yıldırım, "2017'de coğrafyamızdaki ve ülkemizdeki hadiselere rağmen 2016 yılındaki 33 milyar dolarlık işlem hacmimiz, bu sene sonu için hedeflediğimiz 40 milyar dolara yaklaşacak." dedi. Sayın Adnan Yıldırım, bugün itibarıyla 38 milyar doların üzerinde olduklarını, 2017'de Türkiye ekonomisi yaklaşık yüzde 6,5 Türkiye ihracatı yüzde 11 büyürken, Türk Eximbank'ın da dolar bazında 2017 desteğini yüzde 16-17 bandında artırarak 40 milyar dolara yaklaştığını belirtti.“Türkiye'nin ihracatına 2016 sonu itibarıyla yüzde 23 destek verdik. Türkiye'nin ihracatının yüzde 23'ünü finanse ediyorduk. Şimdi Türkiye ihracatının yüzde 25’ini destekler hale geldik ve önümüzdeki yıl itibarıyla kendimize 46 milyar dolarlık ve ihracatın yüzde 27’sine destek olacak bir hedef koyduk. İnşallah o hedefi de hep beraber yakalayacağız. Bütün bunları yaparken biz üç boyutta çalışıyoruz. Biz 2017 yılında Türk Eximbank’ı tamamen dönüştürdük. Daha önce sadece bankalardan teminat mektubu getirilerek çalışan bir Eximbank artık ihracatçılarımızla doğrudan çalışabilir bir banka haline gelmiştir. 7 aydır bu şekilde çalışan bir bankayız." dedi.

15 milyar dolarlık sigorta işlem hacmine ulaştık
Genel Müdürümüz Sayın Adnan Yıldırım, 2018'de İstanbul hariç ihracatta önde gelen ilk 20 ilde irtibat ofisleri kurulumunu tamamlayacaklarını söyledi. İslam alemindeki Exim kuruluşlarının genel sekreterliğini 2017'den itibaren sürdürdüklerini, bunun da ticaretin daha fazla artmasına vesile olacağını belirten Sayın Adnan Yıldırım, Uzak Doğu ülkeleri Eximleriyle de yakın ilişki kurduklarını kaydetti. Sigortacılıkta ihracatçılarımızın hem uluslararası hem de yurt içi sigortasında Türkiye'nin en büyük sigorta şirketi konumunda olan Eximbank’ın bu sene bu alanda yüzde 34'lük reel büyüme sağladığını bildirdi.

http://www.eximbank.gov.tr/TR,1968/bturk-eximbank ...-gir-.html


Vural Demir
5 ay önce - Çrş 06 Hzr 2018, 22:58
“Türkiye’nin 2017 yılı 500 Büyük Sanayi Kuruluşu” açıklandı.
Listede Kahramanmaraşlı 10 şirket yer aldı.


Misafir 2fc

5 ay önce - Prş 07 Hzr 2018, 13:24

Bu sayi gercekten az. Ayrica sehrin ekonomik olarak kalkinmasi icin bld ve sehrin ileri gelenleri ile spor dallari sehirde hareketlendirilmeli. Soyle superligte, basketbol voleybol liginde 1/2 takimimiz olsa her hafta hem sehrin tanitimi hemde her hafta sehre gelecek rakip takim taraftari, yoneticisi, sporcusu, yanlarinda gorsel ve yazili basin mensubu yuzlerce kisi sehre gelip bir iki gun konaklayacak bunu nasil gormuyorlar anlamiyorum.

COGRAFYACI
5 ay önce - Prş 07 Hzr 2018, 18:58

Bu sayı gerçekten az mı? Yav laf olsun diye yazmayın kardeşim, neye göre az? Maraş, akdeniz bölgesinde Hatay, Mersin ve Antalyanın önünde, sadece Adanadan 2 firma az, birinci500'de, ikinci500 ile birlikte Adanayı da geçiyor, Akdeniz bölgesi birincisi oluyor. Toplamda Türkiyede 8.sırada. Sen ordan bir halt biliyor gibi, bu sayı gerçekten az diyorsun. Git işine be... Buraya milleti kızdırmaya geliyorsunuzsayfa 14
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
« önceki   123 ... 131415   sonraki »
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET