Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 12
Yasar Kekilli38

3 yıl önce - Sal 02 Arl 2014, 00:55

Millet olarak inanırsak başaramayacağımız hiç şey yok...Yeter ki destek olalım böyle güzel bir çalışmaya ve emeğe İnşallah Rabbim yardımcıları olur ve bizede alkışlamak kalır.

faruk gorez
3 yıl önce - Sal 02 Arl 2014, 10:57
fikri ışık bey EYÜP KUTAY beye de ARGE bütçesinden destek ve teşvik bekliyoruz YERLİ OTOMOBİLE !


Fikri Işık: Ar-Ge bütçesini bitiremiyoruz
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, bakanlığındaki Ar-Ge bütçesini bitiremediklerini belirterek, "Gerekirse Maliye Bakanlığı'ndan ek Ar-Ge bütçesi talep ederiz, yeter ki siz sanayicilerimiz talep edin" dedi.

http://www.cnnturk.com/haber/ekonomi/genel/fikri- ...iremiyoruz


(+)


babtek
3 yıl önce - Pzr 07 Arl 2014, 01:02

Şu anda belki de Türkiye'de en çok öncelik verilmesi gereken proje bu. Her türlü destek sağlanmalı.
Kendi motorunu üretemeyen bir ülke her konuda dışarıya bağımlı olmaya mecbur kalır.
Bunun arkasından uçağı gelir, uydusu gelir...Alper 34

3 yıl önce - Pzr 07 Arl 2014, 01:10

Alıntı:
Millet olarak inanırsak başaramayacağımız hiç şey yok...Yeter ki destek olalım böyle güzel bir çalışmaya ve emeğe İnşallah Rabbim yardımcıları olur ve bizede alkışlamak kalır.

Milletimiz gerçekten çok zeki, tek eksiğimiz "süreklilik"


Murad_1453
3 yıl önce - Pzr 07 Arl 2014, 01:35

korkarım bu iş yakın bir zamanda olmayacak gibi, adam ya bilimde devrim yapmış ya da sallıyor bir şarjla 1000 km gidiyor diye, ikincisi daha olası
zengin araplardan yardım istememiz gerekiyor bu hususlarda, Katar lideri falan olabilir 3-5 lirayla olmaz bu işler hem para lazım hem de sonunda büyük riskler var, bir de bizimkilere işi öğretecek işi bilen adam gibi mühendis ithal etmemiz lazım böyle bir adam da bir kamyon para versen anca gelir Türkiye ye muhtemelen

ayrıca ar ge bütçesi övünülecek düzeyde değil, Türkiye nin geçmişi ile kıyaslarsan övünebilirsin ama dünya ile asla, bunlar acı gerçekler


Nazmi

2 yıl önce - Prş 06 Ekm 2016, 20:58

Alıntı:
Yüzde Yüz Yerli Otomobile Kocasinan Desteği

Sosyal belediyeciliğin yanı sıra bilimsel projelerle fark yaratan gençlerin yanında olan Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar, 2023 hedefleri doğrultusunda yüzde yüz yerli otomobile destek vererek, ‘Milli’ otomobilin Kayseri’de üretilmesini sağlayacak.'VoltaCar' ekibini başarılarından dolayı tebrik ederek söze başlayan Başkan Çolakbayrakdar, Kocasinan Belediyesi'nin desteklediği projenin Uluslararası bir yarışmada 6. olması şehrimiz adına gurur verici olduğunu vurgulayarak, "Öncelikle başarılarınızın devamını diliyorum. Bugün gördük ki yerli otomobilin ilk temelleri Kayseri'den ortaya çıkacak. Yüzde yüz yerli bir otomobilin üretilmesi için Kayserimizde ve Erciyes Üniversitemizde bu potansiyeli, kabiliyeti ve yeteneği görüyoruz. Projenin tamamlanmasına inşallah emin adımlarla ilerliyoruz. Bu son derece ülkemiz adına çok önemlidir. Bu toprakların evlatları, beyin gücü, iş gücü ve potansiyeli birçok şeyi yapabilir ve siz bunun bir örneğini ortaya koydunuz. Birkaç yıldır devam eden çalışma yine devam ettirerek inşallah bugün portatif olan bu araç, gelecekte günlük hayatta kullandığımız bir araç haline gelecek" diye konuştu.

[ ! ]


Erciyes Üniversitesi'nin üretmiş olduğu araçla, uluslararası yarışmada 6. olması sevindirici. Kocasinan Belediyesi'nin bu araca ve aracı yapan ekibe destek vermesi de sevindirici. Ama sadece Kocasinan Belediyesi'nin destek vermesiyle olmaz bu işler. Yerli arabanın Kayseri'den çıkması isteniyorsa, büyükşehir belediyesi, valilik, OSB'ler, iş adamları, ORAN kalkınma ajansı, sivil toplum kuruluşları, üniversiteler vs. vs. tüm Kayseri kenetlenmeli. Bu kenetlenme olursa, Bilim ve Teknoloji Bakanlığı, Ekonomi Bakanlığı, kısacası devlet de bu birlikteliğin arkasında duracaktır.

Ancak, o zaman yerli otomobil konusunda güzel mesafeler kat edilirNazmi

11 ay önce - Cum 10 Ksm 2017, 17:02

Alıntı:
Başkan Hiçyılmaz: "Yerli Otomobil Fabrikasının Kayseri'de Kurulmasını İstiyoruz"

Kayseri Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Hiçyılmaz, 5 babayiğit tarafından yapımı üstlenilen yerli otomobilin, Kayseri’de gerçekleştirilecek bir yatırımla üretilmesini istediklerini belirtti.Başkan Hiçyılmaz, “Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın himayesinde yürütülen yerli otomobil üretimi çalışmaları meyvesini vermeye başlamıştır. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanımız Sayın Rifat Hisarcıklıoğlu’nun büyük gayretleri ile Türkiye’nin Otomobili Projesi Ortak Girişim Grubu İşbirliği Protokolü imzalanmıştır” dedi.

İmzalanan protokol sonrasında çalışmaların hızlandığını ve kamuoyuna yansımaları olduğunu ifade eden Hiçyılmaz, “Kayseri, savunma sanayisinde köklü bir geçmişe sahiptir. Şehrimizde, 1930’lu yıllarda kurulan fabrikada uçak üretilmiştir. Kayseri’deki Ana Tamir Fabrikası’nın yanı sıra, OSB’lerde faaliyet gösteren birçok firma, geçmişten bugüne aktarılan bilgi birikimi ile yoğrulmuştur ve halen de Türkiye’ye örnek çalışmalar yapmaktadır. Bu durum, yerli otomobil üretimine destek sağlayacak altyapı ve kalifiye işgücünün Kayseri’de mevcut olduğunun göstergesidir” diye konuştu.

Kayseri’nin, ulaşım noktasında sıkıntısı bulunmadığını vurgulayan Başkan Hiçyılmaz, “Kayseri limanlara olan otoyol ve demiryolu bağlantıları ile önemli bir konumdadır. Kayseri, coğrafi konumundan dolayı, yatırım güvenliği bakımından da şanslıdır” ifadelerini kullandı.

Sanayisi, ticareti ve alt yapısı ile gelişmiş bir şehir olan Kayseri’nin böylesine önemli bir yatırıma ev sahipliği yapabileceğini belirten Hiçyılmaz, “Kayseri Ticaret Odası olarak, yerli otomobil fabrikasının Kayseri’de kurulmasını istiyoruz. Yerli otomobilin şehrimizde üretilmesi için elimizden gelen her türlü imkanı sağlayamaya hazırız” şeklinde konuştu.

Milliyet


Yerli otomobil konusunda o kadar çok talipli şehir var ki, Kayseri'de üretilmesine pek ihtimal vermiyorum. Ama düşükte olsa ihtimaller yok da değil. Yerli otomobil üretimi için yıllarca aranılan babayiğitlerden biri olan Anadolu Grubu Kayserili mesela. Bu babayiğitleri bir araya getiren, otomobil üretimi için ikna eden, organize eden kişi olan TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu da Kayserili. Bir limanımız olmasa da, limana yakın bir kentiz ve lojistik merkez yakın zamanda faaliyete geçecek kısmetse. İlla Kayseri olsun demiyorum elbette. Üretim ve pazarlama açısından en uygun hangi ilimizse orası olsun. Ama, fabrikanın Marmara'da olmasını pek istemiyorum. Oralar almış başını gitmiş zaten. Kayseri olmazsa, Hatay yada Mersin'de olmasını isterim. Hem limanları var, hem de sanayi gelişimine açık bölgeler


Nazmi

10 ay önce - Çrş 29 Ksm 2017, 13:44

Alıntı:
Elektrikli otomobil MTTB-Dava

MTTB Kayseri Şubesi ve Erciyes Üniversitesi Mühendislik Fakültesi öğrencileri iş birliğiyle yapılan elektrikli otomobil MTTB-Dava tanıtıldı.Milli Türk Talebe Birliği (MTTB) Kayseri Şubesi ve Erciyes Üniversitesi Mühendislik Fakültesi öğrencileri iş birliğiyle yapılan elektrikli otomobil "MTTB-Dava"nın tanıtımı, Eskişehir'de özel bir cam bölmede sergilenen Türkiye'nin ilk yerli otomobili "Devrim"in yanında gerçekleştirildi.MTTB Kayseri Şube Başkanı Akın Kaya, gazetecilere yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ısrarla üzerinde durduğu yerli otomobil projesi için küçük de olsa bir adım attıklarını belirtti.

"DESTEK VERENLERE TEŞEKKÜR EDİYORUZ"

Elektrikli otomobil üretiminde tecrübe elde ettiklerini vurgulayan Kaya, şunları kaydetti: "MTTB-Dava isimli elektrikli otomobilimizi geliştirerek günlük hayatta kullanıma uygun oyarak hizmete sunmak ve 'Devrim' otomobilinden beri milletimizin içinde ukde kalan yüzde 100 milli ve yerli otomobil üretiminde söz sahibi olmak istiyoruz. Aracımıza ilgi gösteren ve bizleri bu konuda cesaretlendiren Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip [url=]Erdoğan'a[/url], Meclis Başkanımız İsmail Kahraman'a, Başbakanımız Binali Yıldırım'a, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Faruk Özlü'ye, MTTB Genel Başkanı İsmail Emrah Karayel'e, TÜBİTAK'a, İstanbul Büyükşehir Belediyesi İETT'ye, desteklerini esirgemeyen kurumu ve kuruluşlara teşekkür ediyoruz."
[ ! ]


Erciyes Üniversitesi, son yıllarda yapmış olduğu başarılı çalışmalarla sıkça adından söz ettiriyor. Videoda, öğrencilerin yapmış olduğu araçla alakalı özellikler de belirtiliyor. Keşke şu ekibin elinden tutacak memleketimizden de bir babayiğit çıksa da, daha kapsamlı bir ekip ve tesis kurulup, seri üretime geçirebilsek Kayseri'de.

Üniversitemize ve öğrencilerimize tebrikler


murat1400
10 ay önce - Çrş 29 Ksm 2017, 14:08

Kayserli öğrencilere tebrikler fakat daha önce de başka üniversitelerin böyle çalışmaları olmuştu. Sıkıntı bunların hiçbiri seri üretime geçmedi. Ayrıca da "En Son Haber"in attığı başlık tamamen siyasi olmuş. ODTÜ'ye konuyla alakasız olmasına rağmen laf sokulmaya çalışılmış fakat örneğin savunma sanayii konusunda ODTÜ'nün katkısı büyük. (Milli savunma sanayii projelerinde çalışan çok sayıda ODTÜ'lü mühendis var.) Kısaca bakalım bu araç seri üretime geçebilecek mi yoksa Hacettepe'nin EVT S1'i, ODTÜ'nün ETOX'u (ertexle birlikte) veya KTO Karatay Üniversitesi Diriliş 1251 gibi hava da mı kalacak önemli olan bu. Ayrıca "En Son Haber"in şunu anlaması lazım ki eylem yapmak anayasal bir haktır ve kimse eylem yaptığı için suçlanamaz. Kaldı ki bence ODTÜ'lü öğrenciler eylemlerinin birçoğunda haklı.

Nazmi

10 ay önce - Çrş 29 Ksm 2017, 15:52

Haber sitesinin ufak bir yorumu diyelim. Haber içeriğinde Odtü'nün adı bile geçmiyor. Fazla takılmamak lazım.

Arabaya gelince tasarımı güzel, 'Efficiency Challenge Electric Vehicle' yarışmasında tasarım olarak 1. olmuş. Kaporta da 4 kişi üzerinde zıpladıkları halde oldukça sağlammış. Ancak seri üretime geçmesini oldukça düşük bir ihtimal görüyorum. Ama, üniversite öğrencilerinin kendilerini geliştirmesi adına faydalı bir yapım. İleride bu öğrencilerin bu sektörde, yapım aşamalarında olmaları adına üniversitelerin bu tarz işlerle uğraşmaları, rekabet halinde olmaları güzelsayfa 12
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
« önceki   123 ... 101112
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET