Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Kayseri'de Oğuz - Türkmen (Yörük) Boyları
« önceki   123 ... 161718

ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 18
Misafir 7c5

1 ay önce - Cum 03 Ksm 2017, 14:17

Ben karakaya köyündenim hangi boydan oluyorum (sunniyim)

DOĞRUEmlak
1 ay önce - Cum 03 Ksm 2017, 15:21

Sayın burhaneddin hocam köyümüz hakkında bayağı bilgi almıştım yaklaşık 6 yıl önce sayenizde ilginize teşekkürler. Ebiç köyü hakkında internetde mevcut bilgilere sayenizde ulaştık.

Burhanettin Akbaş

1 ay önce - Cmt 04 Ksm 2017, 23:26

Alıntı:
Ben karakaya köyündenim hangi boydan oluyorum (sunniyim)

Karakaya 16. yüzyılda nahiye merkezidir. Beydili, Yüreğil ve Kayı boylarının isimleri açık ve net olarak görülmektedir. Türkmen yatağıdır.
Alıntı:
Hocam develi saraycik hakkındaki verdiğiniz bilgi için çok teşekkür ederim minnettarım bizim dedemin dedesinin babası 'nın adı salman soyismimizden önce dokuzlu derlermiş avsarlarin selmanli dokuzlu oymagi ile bağlantısı olabilirmi teşekkür ederim

Bunlar ne güzel mesajlar böyle... Aradan neredeyse 400 yıl geçmiş hâlâ halkımız kökenlerindeki isimleri unutmamış, şükürler olsun. Dokuzlu Yörüklerini ve Selmanlı (bazen Süleymanlı) diye de okumuşlar, 16. yüzyılda Kayseri-Maraş arasında görüyoruz zaten. Maraş Tahrir Defterine bakarsanız söylediklerimi orada görürsünüz.
Alıntı:
Sayın Hocam bende sarıoğlan palastan Afşine göçen bir aileden geliyorum palasa kadar gittim ama soyum hakkında bişey öğrenemedim soyumu bilmek istiyorum ama evrak karıştıracak belge bulacak okuyacak birikime sahip değilim buraya gelen atamın adı miyet imiş başkacada bi bilgi yok siz bi fikir verirseniz sevinirim şimdiden teşekkürler

Palas'taki sıkıntı şudur. Palas, Selçuklu'dan beri bir Türk yerleşim dönemi. O döneme ait kayıt bulmak imkansız. Palas'ta güzel bir Selçuklu Camii var. Palas'tan Afşin'e göçü hatırlayan birileri varsa ki var. Bu durum yakın dönemde olmuştur. Palas 1872 yılı sayımını yayınladık, internette var. Palas'taki aile lakabınızı hatırlayanlar varsa bu iş çözümlenir bence.

Misafir 7c7

2 hafta önce - Çrş 29 Ksm 2017, 00:27

Arkadaşlar merhaba bende aslen Kayseri sarızlıyım bizim kökenimiz Türkmen alevidir

sayfa 18
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
« önceki   123 ... 161718
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET