Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 11
Misafir 314

1 ay önce - Pzr 05 Ksm 2017, 22:30

TMMOB Şehir Plancıları Odası İstanbul Şubesi, Bayrampaşa Eski Cezaevi Alanı'nın yapılaşmaya açılmasına dair planların mahkeme tarafından bir kez daha durdurulduğunu duyurdu.
İlgili basın bülteni şöyle:
Bayrampaşa İlçesi, İsmetpaşa Mahallesi'nde, "Eski Cezaevi Alanı" olarak bilinen alana ilişkin Kentsel Dönüşüm amaçlı imar planları dördüncü kez yargıya taşınmış olup, İstanbul 13. İdare Mahkemesi'nce verilen karar ile planların yürütmesi durdurulmuştur.
17.03.2011 tarihinde onanan Bayrampaşa İlçesi F21C24A Pafta 22372 Parselin Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Alanı'na alınmasına ilişkin 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planı değişikliği ve 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı değişikliği şehircilik ilkeleri, planlama esasları ve kamu yararına aykırı hususlar içermesi nedeni ile 04.10.2011 tarihinde Şubemizce dava konusu edilmiş; planlama alanına ilişkin yeni bir planın onanması nedeni ile davamız konusuz bırakılmıştır.
14.09.2012 tarihinde tekrar onanan plan değişikliği, daha önce dava konusu edilen plan hükümlerini ve dava gerekçelerini aynen korumakla birlikte, bir kez daha İBB mülkiyetindeki planlama alanı, yapı ve nüfus yoğunluğu neredeyse serbest bırakılarak yeniden düzenlenmiş ve Şubemizce, plan değişikliklerinin yürütmesinin durdurulması ve iptali istemiyle bir kez daha yargıya taşınmıştır. İkinci kez dava konusu edilen bu planlara yönelik, yargılama sürecinde haklılığımızı bilimsel bir şekilde ortaya koyan bilirkişi raporları ve görüşleri mahkemeye sunulmuş iken planlarda yapılan çok küçük değişiklikler ile yeniden onaylanarak askıya çıkartılmış, açtığımız davanın tekrar konusuz bırakıldığı tarafımıza tebliğ edilmiştir.
Bu uygulamaya karşılık Şubemiz tarafından üçüncü kez dava açılmış; İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi'nin 14.12.2012 tarih ve 2708 sayılı kararı ile onanan nazım ve uygulama imar planının, fonksiyon kararları yönüyle uygun olmakla birlikte yapılaşma şartları yönünden şehircilik ilkeleri, planlama esasları ve tekniklerine ve hukuka uygun olmadığı sonucuna varılmış ve söz konusu planlar İstanbul 9. İdare Mahkemesi'nin aldığı karar sonucu İPTAL edilmiştir.
Mahkemenin İPTAL kararının ardından, "Rezerv Yapı Alanı" ilan edilen alanı kapsayan "Bayrampaşa İlçesi, önceki planların iptaline ilişkin mahkeme kararındaki gerekçeler dikkate alınmaksızın, yeniden hazırlanarak 28.09.2015 tarihinde tasdik edilmiş; TMMOB Şehir Plancıları İstanbul Şubesi ve TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi tarafından yargıya taşınmıştır. 13. İdare Mahkemesi tarafından 2016/120 Dosya Numarası ile görülen davada bu kez YÜRÜTMEYİ DURDURMA kararı verilmiştir.
İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin, mahkemelerin kararlarını aşmak üzere hazırlanan bir mükerrer planı daha onayladığı izlenmektedir. İdari kurumun, yargı kararını bertaraf etmeye ve kamuoyunu kandırmaya yönelik faaliyete ortak olması, kamuoyu güvenini zedelemektedir.
Donatı ve yeşil alan ihtiyacı çözülmüş, sağlıklı kentler oluşturulması yönünde bir otorite olması gerekirken, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin, kendi mülkiyetinde olan ve donatı açısından büyük oranlarda eksiği bulunan bir bölgede yer alan, açık alan veya donatı alanı olarak kullanılabilecek bu alanı, ayrıcalıklı imar haklarıyla yapılaşmaya açması; bölge yapılanma koşulları ve sağlıksız donatı dengesi ile birlikte düşünüldüğünde şehircilik ilkeleri açısından kabul edilebilir nitelikte değildir. Bununla birlikte, kamunun kullanımına kazandırılması gereken alanın, yapılaşma koşulu dahi belli olmayan bir şekilde planlanması kamuyu zarara uğratmaktadır.
Planlara yönelik denetleme ve yargılama sürecini adeta atlatabilmek amacıyla yapılan bu uygulamalara rağmen bilimden, kamu yararından ve doğadan yana mücadelemizi kararlılıkla sürdüreceğimizi ve yargı denetiminin sağlanması için konunun takipçisi olacağımızı bir kez daha ifade ediyoruz.

umitakbas
3 hafta önce - Cum 17 Ksm 2017, 14:04

http://ibbbayrampasadonusum.istanbul/

projenin sitesi açılmış.

Misafir e67

1 hafta önce - Pts 27 Ksm 2017, 10:59

Ümit akbaş merhaba şu attığın sözleşmelerin daha net görüntüleri var mı tam okunaklı değil bunlar.

umitakbas
1 hafta önce - Pts 27 Ksm 2017, 11:43

http://www.ibb.gov.tr/tr-TR/Documents/meclis/2017 ...l_kom1.pdf

adresinden pdf indirip bayrampaşa diye aratın içinden. ilgili konunun ekinde var bu sözleşmeler.

muhtarlık hafta sonu toplantı yapmış, iyi niyetlimi kötü niyetlimi bilmiyorum ama yanındaki meclis üyesi bariz yalan söyleyerek işe giriştiği için ben pek iyi niyetli görmedim.

projeyi daha iyi hale getirmektense direk baltalama ve yaptırmama derdindeler. Sonra yapılınca proje başka mahallelere geçince bizim hakkımız dı diye dövünmezler inş.[/url]

Misafir e67

1 hafta önce - Pts 27 Ksm 2017, 22:52

Teşekkürler.
Bende uğradım pazar günü Muhtar iyi konuştu ama yapsınlar ama Kimseyi mağdur etmesinler dedi.
Wallah çok kafamız karışmış durumda ben bile ne yapacağıma karar veremiyorum.
Hayırlısı neyse o olsun ne diyelim...

umitakbas
1 hafta önce - Sal 28 Ksm 2017, 09:08

Sizin durumunuz ne, binanız eski mi çok mu kesinti söz konusu. Binası yeni olup orta katlarda oturanlar için hiçbir sıkıntı yok onlar koşa oynaya isterler tabiki. Ama binası eski olanlar için yada bodrum vs. kat olanlar için şartların biraz daha iyileştirilmesi lazım.

Eski binası olan insan zaten deprem gereği binasını yıktırıp yaptırmaya kalksa yüksek meblalı paralar ödemek durumunda kalıyor. Yada bina kendinin ise mütahite verip bi kısmından feragat ediyor.

Burada olan olay mütahite vermekten daha mantıklı çünkü kesinti mütahitinki kadar olmaz ama binan yenilenmiş olur.

Ama mesela evinden kesinti yapılıp büyütmek isteyen kişilerden istenen mebla m2 başına çok yüksek. Şunu ideal bir ücrette tutsana arkadaş herkes te evini yenilemiş olsun, çok küçülme de yaşamamış olsun. 6-7 bin TL lerden bahsediliyor m2 başına. Kesintiyi tamamlamak için, bu orası için çok yüksek. Makul bir seviyeye getirilmeli. Dediğim gibi zaten evini yenilemek isteyen insanlar yerinde dönüşümde yaptırsa para vermek zorunda kalıyorlar hemde sonrasında ne otopark oluyor nede bir park alanı.

Projeyi bu açıdan çok yararlı görüyorum ama B.paşa da nerenin m2 ücreti 7 bin mişte buradan 7 bin istiyorlar anlamış değilim. sanki Arsa maliyetleri var.

Misafir 4cd

1 hafta önce - Sal 28 Ksm 2017, 10:54

Wallah çok doğru tespit etmişsin Ümit m2 fiyatı çok yüksek tutuyorlar. Şuna kesin inanıyorum cezaevi projesi bitince o rakamları görmez. İmkansız .

Bu gün ulutralux dairelerde rakamlar o şekilde .
Site olanlar hariç tabi sitte olup güvenlikli havuzlu olan yerlerde rakamlar daha yüksek.
Ama Cezaevi projesi ne Bir site ne güvenliği falan var
Blok şekilde olup halka açık bir yerde bu fiyat imkansız,.
Benim daire daha yeni bana verilen M2 de sorun yok.
Ben projeye sıcak bakmıyorum. Bu şartlarla orada yaşamak çok zor olacak bizim için en azından etrafında bir güvenlik duvarı olsaydı bari.
Birazda sıcak bakmama sebebim birzat şahit olduklarım var örnek teyze emekli yalnız yaşıyor. Giriş kat bir dairesi var 45 m2 teyzeye daire vermiyorlar. Neymiş giriş kat olduğu için puanı - %15 düşürmüşler. Bu tarz sorunların bir an önce çözüme kavuşması lazım...

umitakbas
1 hafta önce - Sal 28 Ksm 2017, 13:04

Evet işte bu teyze gibi olan kişilere en küçük dairenden ver işte madur olmasın. Kim karşı çıkacak, kimse karşı çıkmaz. Daha yardımcı olmaları lazım.

M2 fiyatı olarak satış yapıldığından dedikleri rakamlara kolay çıkar. o konuda katılmıyorum size daha üstüne de çıkabilir ama burada amaç kentsel dönüşüm olduğu için dönüşüm yapanlara daha yardımcı olunmalı. Millet satma amaçlı değil sonuçta oturma amaçlı dönüştürmeye çalışıyor ilk hedef olarak.

Güvenlik kapalı havuz gibi şeylerin bilinçli yapılmadığını düşünüyorum. Çünkü bunları koyduğunuzda zaten aidat ödemeleri 300-400 500 TL lere çıkar fakat burada apartman hayatı devam ettirilmek istendiği için bu istenmiyor. Sonrasında isteyen apartmanlar kendi güvenliklerini parasını vererek isterlerse tutarlar kim karşı çıkacak buna.

sayfa 11
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
« önceki   123 ... 91011
ANA SAYFA -> İSTANBUL - Haberler ve Sohbet