Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
İzmir Bornova - Laka Köyü
« önceki   123

ANA SAYFA -> İZMİR
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 3
Misafir abb

1 yıl önce - Cmt 23 Oca 2016, 19:47

Ben yurt disinda yasiyorum laka koyunde bir evim olsun istiyorum bana yardimci olabilirmi birisi

BucalıGenco
1 yıl önce - Pzr 20 Mar 2016, 17:07

Laka Köyüne 570 : Laka Köyü - Bornova Metro hattı ile de ulaşabilirsiniz , fakat çok seyrek bir hattır.

Misafir 57c

2 hafta önce - Sal 28 Ksm 2017, 01:02

Doğup büyüdüğüm köyüm..

10 yıl öncesine kadar nüfusun yarısı yörükler yarıya yakını da niğdeden göçenlerden oluşmaktaydı. son 10 yılda çok göç aldı. 2000li yılların başına kadar ana geçim kaynağı hayvancılıktı. şimdilerde hayvancılık çok azaldı. belli bir yaşın üstündekiler yapıyor. gençler ise fabrikalarda işçi olarak çalışıyor. son yıllarda köye çeşitli imalathaneler açıldı. alüminyumcu, tornacı, marangoz gibi meslek sahipleri köyde işletme kurdular.

köydeki okul 2013 yılına kadar açık kaldı. en son kapalıydı. köyde bir cami ve kahvehane bulunmakta. eskiden köyün içinde çeşmeler vardı fakat belediyeler yasasıyla birlikte köy suları izsuya bağlandı ve köydeki tüm ortak çeşmeler iptal edildi. eskiden hayvanların su içtiği çeşmeler artık harabe.

köyün hemen güney batısında izmir şehir hastanesi inşaatı sürüyor. ayrıca doğusundan tünellerle gelecek olan bir yolun köyün girişinde bir kavşak noktası olacağı ve şehir hastanesi vasıtasıyla bayraklı tünellerine bağlanacağı dedikoduları var. köylüler hastane ve yol dolayısıyla imar gelmesini ve arazilerini yüksek fiyatlara satmanın derdindeler.

aslında izmire bu kadar yakın olmasına rağmen az bilinen ve az bozulmuş bir yapısı var. kayadibi, eğridere gibi köylerle karşılaştırılınca bu durum daha iyi anlaşılmaktadır. fakat sevgili komşularım bunun bir nimet olduğunun farkında değiller. insanlar bahçeli evini satıp apartman dairesi içinde oturmayı hayal ediyor. arazileri karşılığında bi kaç daire alabilirlerse kira ile geçinecekler. yazık.

yukarıda köyün çevresinin neden kıraç olduğu sorulmuş. cevabı basit. geçmişteki aşırı otlatma ve kesimler. benim yörük atalarım kendilerinden başkasını pek düşünmeyen kişiler oldukları için hayvanlarını olduğu gibi salmışlar. üstüne kesip kesip odunları satmışlar. 2000 yılında orman bakanlığı duruma el koydu. bi çok yere ağaç dikti. bazıları tutmadı, bazıları yandı ama ağaç sayısı artıyor. tabi dağın teleferik gibi olmasını beklemiyorum ancak makilerin artmasıyla doğal bir güzellik geldi.

köydeki sular çok lezizdir fakat depoda ilaçlama yapıldığı için musluktan akan sular o kadar lezzetli değildir. olur da kaynaktan içebilirseniz bariz bir şekilde hissedeceksiniz. zaten yıllardır insanlar su doldurmak için köye gelmektedir.

hala hayvancılık yapan insanlardan doğal süt ve yumurta alabilirsiniz. köyün yerlilerinden sütü sağıldığında taze taze alabilirsiniz. şanslıysanız yumurta da alabilirsiniz. çünkü yumurta piyasası çok hızlı. daimi müşterilere bile yetiştirmekte zorluk çekiyorlar. o kadar yoğun talep var.

köye ulaşım oldukça kolay. toplu ulaşımla 570 numaralı otobüs sabah ve akşam 3 sefer yapıyor. ayrıca bornova-osmangazi dolmuşlarının son durağında inip 15 dk yürüyerek de ulaşılabilir. özel araçla osmangazi mahallesine geldikten sonra kime sorsanız tarif eder.

sorusu olanlar rkaratepe@gmail.com adresine yazabilirler.

sayfa 3
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> İZMİR