Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Muş - Varto


ANA SAYFA -> Diğer Şehirler
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
SADIK KÖKÖZ

11 yıl önce - Prş 28 Hzr 2007, 20:07
Muş - Varto


Gımgım (Varto) bölgesi tarihte sırasıyla Medler, Pers, Port, Roma ve Bizans egemenliği altında kalmıştır. 1071 Malazgirt Savaşı ile Selçukluların, daha sonra Akkoyunlular ve Karakoyunlular'ın hakimiyeti altında kalmıştır. 1514 yılında Çaldıran Savaşı'yla Osmanlı idaresine geçmiştir. 1923'te Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşuyla, TBMM onayı ile Varto ismini alarak ilçeleşmiştir.

Varto ilçesi, Muş il alanının kuzeybatısında yer alır. Kuzeyde Erzurum ve batıda Bingöl illeriyle, doğuda Bulanık, güneyde ise Merkez ilçeyle çevrilidir. Yüzölçümü 1418 km2'dir. Muş'un yüzölçümü olarak alanının %17,3'nü kaplar.

Genellikle dağlarla kaplı olan ilçe alanı, Muş il alanının en yüksek bölümünden de yer alır. İlçenin kuzeyini Bingöl Dağları'nın uzantıları engebelendirir. Rakım, Bingöl Dağları'na doğru, ilçenin kuzey sınırında 3000m'yi, Akdoğan ve Şerafettin Dağları'nın uzantılarında ise 2300m'yi aşar. İlçe alanı, Murat Irmağı ile, Bingöl Çayı ve bu iki akarsuyun kollarınca derin bir biçimde parçalanmıştır. Murat Irmağı, ilçe alanına doğudan girer. Doğu - batı doğrultusunda, Merkez ilçeyle doğal bir sinir oluştururcasına akar. Kayalıdere Köyü'nün batısında Bingöl Suyu'nu alır ve bir dirsekle güneye yönelerek ilçe alanını terkeder. Akdoğan (Hamurpert) Gölü ilçenin doğusundadır. Bu gölün hemen güneyinde ise Küçük Hamurpert Gölü yer alır.

Varto ilçe merkezi ve birçok köy, deprem fay hattı üzerindedir. Varto, ilki 1946, ikincisi ise 1966'da olmak üzere iki büyük deprem yaşamıştır. (1966'daki depremde 2.118 kişi hayatını kaybetmiştir. Bu depremde Varto merkezi tamamiyle yıkılmıştır.)

Bugün Vartoyu Ziyaretimde birde şunu Öğrendim ki Hiçbir Varto lu Ben Muşluyum demezmiş.
Biz Varto luyuz diyorlar

Panoromik Bir Varto Fotoğrafı Sunuyorum Sizler İçin.
Beğenirsiniz Umarım
Sadık KÖKÖZ
 

(+)
Cem Oğuz

10 yıl önce - Sal 19 Ağu 2008, 15:43
Bir ziyaret alanı


Bu fotoğraflar bir ziyaret alanına aittir.Zorlu çıkışta çektiğim bi kaç fotoğraf(+)

(+)

(+)

(+)


Sait_71
5 yıl önce - Pts 25 Ksm 2013, 23:15(+)

(+)

(+)
Sait_71
5 yıl önce - Pzr 01 Arl 2013, 23:12(+)

(+)

(+)

(+)
(+)


Serky45
1 yıl önce - Prş 23 Ksm 2017, 22:15

Alıntı:

Bugün Vartoyu Ziyaretimde birde şunu Öğrendim ki Hiçbir Varto lu Ben Muşluyum demezmiş.
Biz Varto luyuz diyorlar


Düşünüldüğü zaman normaldir çünkü kültürleri biraz farklıdır. Aynı şekilde Bingöl ilinde de Kuzey ve Kuzeybatıdaki ilçeler (Kiğı, Yedisu, Yayladere ve Adaklı) kültürel olarak Bingöl merkezden daha farklıdır.cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> Diğer Şehirler