Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Samsun - Saathane Meydanı
« önceki   123 ... 1718192021   sonraki »

ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 18
Can5502
1 yıl önce - Pzr 12 Ksm 2017, 10:16

Siz heralde hangi binalardan bahsettiğimi anlamadınız tarihi bir özelliği varsa tabiki restore edilsin ama resimde gördüğüm o kırmızı 2 3 katlı binalardan bahsediyorum onların ne gibi bir tarihi özelliği var çarpık yapılar

Ahmed Bayezid
1 yıl önce - Pzr 12 Ksm 2017, 13:31

Evet o binalar gerçektende meydanın tarihi özelliği itibariyle çok sırıtıyor.

Ahmed Bayezid
12 ay önce - Çrş 22 Ksm 2017, 14:54
Samsun Büyükşehir Belediyesi esnafı mağdur etmesine rağmen Arkeolojik kazıyı tamamlayamadı /11.11.17(+)


üksek Mimar ve Şehir Planlama Uzmanı Embiya Sancak, Samsun Saathane Meydanı Kazı çalışmaları hakkında Diriliş Postası’na çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin Samsun Saathane esnafının haklarını ve hukukunu tuzak kararlar ile gasp ettiğini belirten Sancak, bunun telafisi imkânsız mağduriyetler oluşturulduğunu da kaydetti.

Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin Samsun Saathane esnafının yerlerini meydan ve park yapılacak diye yok pahasına almaya teşebbüs ederek kamulaştırmaya çalıştığını belirten Yüksek Mimar ve Şehir Planlama Uzmanı Embiya Sancak, Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin Saathane esnafının mülkiyet haklarını yok saydığını kaydederek “Öncelikle bütün bunlar arkeolojik kazı için değil meydan projesi için yapıldı. Burada ki insanlar tuzak kararlar alınarak mağdur edildi. Vatandaşları tek bir parsele toplayarak kamulaştırma yerine imar uygulamasıyla mülkiyet hakları elinden alınmaya teşebbüs edildi. Sonra da Saathane esnafının imar haklarının yok sayılması kurnazlığına gidildi. Onlarca vatandaşa bir iki metrekare yer gösterilerek kendi aralarında uzlaşamaz hale getirdikten sonra kalan yerler de satışı yapılamaz, çivi çakılamaz ve değersiz bir mülk haline getirildi” diye konuştu.

SAATHANE ESNAFININ SIKINTISI NEDEN ÇÖZÜLEMİYOR

Yüksek Mimar ve Şehir Planlama Uzmanı Embiya Sancak, Samsun Saathane esnafının tarihten günümüze gelen sıkıntılarının altında yatan gerçekler hakkında ise şu bilgileri verdi;

“1979 yılında 1974 Kültür Varlıklarını Koruma Kanunu muvacehesince kırk kişilik tarihçi ve arkeologdan oluşturulan inceleme komisyonu iki ay boyunca Samsun’da incelemelerde bulundu. İncelemeler sonucunda tarihi dokusu bulunan bütün binalar tespit edilirken bazı binalar tespit edilmesine rağmen tescil edilemedi. Bunun da nedeni buradaki binaların sahiplerinden bir kaçının o döneme ait belediye meclis üyesi olarak binalarının tarihi eser olarak tescil edilmesini karşı gelmeleriydi.

Şimdi o meclis üyelerinin varislerinden olan mal sahiplerinin bir kısmı şu anki kazı çalışmalarında onların dedeleri ve babalarının tersine “Bu binalar tarihi eserdir” diye itirazda bulunarak “Yıkılamaz” dediler ve mahkemeye gittiler. Şimdi o binalar yıkılırken gördük ki o dönemin bazı meclis üyeleri binalarını içten yıkarak aslına uygunluktan çıkartmış ve betonarme hale getirmişti. Mal sahiplerinin mağduriyeti doğrudur ama samimiyet yoktur. O binalar tespiti yapılmasına rağmen tescili de yapılmış olsaydı bugün Saathane civarında ki o yapılar yıkılamayacak ve arkeolojik kazı da yapılmayacaktı.

O binaların altında yer alan kazı çalışmalarında 1869 Büyük Samsun Yangınına ait küller çıkarıldı.”(+)
(+)
(+)


AlıntıdırAhmed Bayezid
12 ay önce - Çrş 22 Ksm 2017, 18:33
Saathane Meydanı Tarih Ve Turizm Alanı Olacak / 16.11.2017


Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin Saathane Meydanı Projesi kapsamında bulunan Selçuklu mimarisinin ender örneklerinden tarihi taşhan, orijinal görünümüne kavuşturuluyor. Arkeolojik kazılarda temelleri bulunan eserin kesilen dilimi tekrar örülüyor.


Anadolu Selçuklu uygarlığı zamanında Samsun'un en eski ve önemli ticaret ve yaşam merkezlerinden biri olup, şehrin ilk hatıralarının yaşandığı Saathane Meydanı tüm ihtişamı ile yeniden gün yüzüne çıkartılıyor. Köklü bir geçmişe sahip kentin tarihine ışık tutan eski yapılardan Ahi Ali Paşa Vakfı'na ait 500 yıllık taşhan, saat kulesi, cami, medrese ve hamam kent tarihine ışık tutacak.


Yakın bir tarihe kadar varlığı pek bilinmeyen Canikli Ali Paşa sülalesinden Hazinedârzâde Süleyman Paşa'nın yaptırdığı nadide eser taşhan, çevresine yapışmış işyerlerinin yıkılmasıyla özgürlüğüne kavuşturulmuştu. Samsun Büyükşehir Belediyesi'nin kültür projeleri ile yeniden gün yüzüne çıkarılan tarihi taşhanın biçimsiz geometrisinden yola çıkaran Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu, çevresinde kazı çalışması yaptırmıştı. Gerçekleştirilen küçük çaplı kazıda eserin kesilen dilimi bulunmuştu. Yol yapılmak için kesildiği anlaşılan hanın kesilen dilimi, Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından aslına uygun olarak yeniden inşa ediyor. Restorasyonu gelecek yıl tamamlanacak tarihi taşhanın, temeli ise 4 metre çapında güçlendirildi.


Restorasyon ve rekreasyon çalışmasının ardından eski orijinal görünümü ve ihtişamına yeniden kavuşacak tarihi han, kentin tarih ve kültür turizminin gelişmesine önemli katkılar sağlayacak. Samsun'un saklı tarihi ve geçmişine ilişkin hatıraları, meydan projesinin tamamlanmasıyla halkla buluşturulacak. Taşhan ile medrese, farklı kültür ve turistik konsepti ile topluma hizmet verecek.


TARİH VE TURİZM ALANI OLACAK


Restorasyon ve yeni peyzajla birlikte proje bittiğinde Saathane Meydanı’nın buram buram tarih kokacağını dile getiren Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Zennube Albayrak, “Saathane Meydanı, önemli bir dönüşüm, kültür, tarihle bütünleşme, modernizasyon projesidir. Samsun'un vizyon projelerinden birisidir. Bu sebeple büyük önem veriyoruz. Burayı kentimize yakışan, şehrimizi temsil edebilecek bir tarih ve turizm alanı haline getiriyoruz. Tarihi dokuyu, kamu yararı da göz önünde bulundurarak Samsun'a kazandırıyoruz. Burası herkesin gurur duyacağı, hepimizin yüz akı olan, şehrin gülen yüzü olacak bir yer haline gelecek.'' ifadelerini kullandı.


(+)


(+)


(+)


(+)


Alıntıdır


Ahmed Bayezid
12 ay önce - Çrş 22 Ksm 2017, 18:39
Samsun'da tarihi eserler kan ağlıyor / 22.11.2017


1.Haber
Samsun’da tarih eserler kan ağlıyor!

TBMM Plan Bütçe Komisyonunda Kültür ve Turizm Bakanlığı bütçesinin görüşmeleri sırasında söz alan Hayati Tekin; Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş’u Samsunun tarih eserlerini koruma altına almak için göreve davet etti.

Muhalefet Partisinden Tekin Kültür Bakanı Kurtulmuşa hitaben şunları söyledi; “Sayın Bakanım, son zamanlarda, yapılan devlet eserleri, okullar başta olmak üzere bir Osmanlıcılık özentisi var. Tamam, kabul ediyorum, yalnız iyi ki de betondan yapılıyor yani ömrü yüz, yüz elli yıl, ancak. Aksi takdirde çok kötü taklitleri yapılıyor. Gün gelecek 1500 yılında yapılan eser ile 2500 yılındaki… Arkeolog araştırması kafası karışacak, arkeolog yanıltan binalara dönecek'' dedi

Cumhuriyet Eserlerine Düşmanlık

Tekin konuşmasında; “Mimarinin şehrin ruhunu yansıtması önemli, yalnız bu konuda kötü taklitlerden sakınarak hareket edilmesi gerektiğini düşünüyorum ve bu konuda en fazla görev de sizlere düşüyor diye bakıyorum olaya. Aynı zamanda Camiller dâhil… Elbette ki Camiinin bir kubbe ve minareyle yurt dışından gelen birisi için bile “Evet, burası bir Camii.” dedirtmeli ama cami minaresi, yıllardır ecdadın yaptığı eserlerin kötü taklitleriyle gelişemiyor. Devlet de, aynısını, aynı camilerin büyüğünü küçüğünü, taklitlerini yapa yapa gidiyor. Aynı zamanda Cumhuriyet eserlerine bir düşmanlık var. Ankara’da İller Bankası binasının yıkılması son derece gereksiz ve bir tarihî eserin yok olmasına yol açtı. Köşedeki Camii alanıyla hoşuma gidiyor ama o da yine aynı şekilde bir taklit yani bu taklitçilikten… Tarihî eserlerimizi taklit ederek onları da zedelemememiz lazım diye düşünüyorum.

Sayın Erdoğan, bunun zaten günahını çıkarttı yalnız bu günah çıkartmak inşallah aklın başına gelmesinin emaresidir. Sadece lafta kalacaksa pek bir anlamı olmayacak diye düşünüyorum. Şeklinde düşüncelerini ifade etti.

Saathane Meydanına lütfen el atın

Tekin konuşmasına şöyle devam etti; “Samsun şehrinin eskiden belediye başkanlığını yapmış, bir Karadeniz’li hemşeriniz olarak sizinle komşuyuz. Samsun Büyükşehir Meclis üyeliği yaptım Tekkeköy Belediye Başkanlığım zamanında ve benim de desteklediğim, risk alarak desteklediğim Saathane Projesi var; yeni, ödül almış, bugün haberi geldi. Bu projenin tam kalbi olan Saathane Meydanı’nda yapılan kazılarda değişik süreçlerdeki değişik kültürlerin üst üste bindiği görüldü. Dolayısıyla bilgi teknolojisi açısından ve bu konunun bilimsel verilerini inceleyenler bu noktada dondu kaldı ve dolayısıyla burası da büyük bir çukur hâline geldi. Esnaf muzdarip, şehir halkı muzdarip ve olay da şu anda mahkemelik. Ne olduğu, ne olacağı bilinmez bir hâlde duruyor Saathane Meydanı, lütfen buna el atın'' Dedi.

Tekkeköy Mağaraları Belediye Başkanlığını bıraktığımdan beri yerinde sayıyor

Belediye Başkanlığını bıraktığı günden beri Tarihi eser ve mağaralara sahip çıkılmadığını belirten Tekin; “Tekkeköy Belediye Başkanı olduğum zaman da, 1941 yılında beri bekleyen Tekkeköy mağaralarını o günün ekonomik şartlarında zorlanarak hayata geçirdim ve oradaki binalar da, eski Rum evleri de dâhil. Tekkeköy mağaraları
-her sene dile getirdik
- insanlık tarihî kadar eski,
milattan önce 12000 yıllarına dayanıyor. Yalnız burada, maalesef, bir kazı başlamadı. Belediye Başkanlığım zamanında da çok ısrar etmiştim, bugün belediye İktidar Partisi ama yine bir gram çalışma yok. Lütfen, burayı bir an önce başlatın. Japonlar bu konuda bizden çok daha hassas, her sene gelip bizi eleştirip gidiyorlar. Sözleriyle Bakan Kurtulmuş’u ve AKP’li belediyeleri göreve çağırdı.

Samsun'daki Eserler hala ayakta durmak için direniyor ilgilenin lütfen

Tekin konuşmasının sonunda; “Samsun’un aynı zamanda -kısa kısa geçeyim bunları çünkü biraz önce arkadaşlar da anlattı, bir Urfa’yı yapmaya kalksanız zaten bütçe hiçbir şeye yetmeyecek
- Havza termal turizmi, Vezirköprü dağ turizmi -bunlar ilçelerimiz
- Ladik göl ve kayak turizmi, Bafra İkiztepe evleri ve aynı zamanda tarihî evleri, Alaçam Rum mahallesi evleri yıllardır ilgi bekliyor. Her yıl söylüyoruz, söylüyoruz geçiyor. Yeni Bakanımız olmanız hasebiyle bu sene de size tekrarlıyoruz. Tabii, ayakta kalır da, sizi bizi beklerse bu eserler.” Dedi.

SAMSUN’UN TARİHİ AYIBI!

Çevre Planlamacısı ve Yüksek Mimar Embiya Sancak, Tarihi Kentler Birliği toplantısının Samsun’da yapılmasına yaptığı eleştiride, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı’nın döneminde tarihe değer verilmediğine vurgu yapmak için “Samsun kalesini bina altında bırakan binaların Başkan Yılmaz döneminde inşa edildiğini yazdı..

Sancak facebook’tan yaptığı paylaşımda konuyu kroki üzerinden takipçilerini bilgilendirerek şu ifadelere yer verdi:

“TARİHİ KENTLER BİRLİĞİ SAMSUN'DA TOPLANACAK... SAMSUN KALESİNİ BİNA ALTINDA BIRAKAN EN FAZLA BİNA SON 15 YILDA YAPILDI”

Öte yandan Samsun Kalesi’nin binanın bodrumunda olduğunu ilk kez Akasyamhaber kamuoyuna duyurmuştu:

Konuyla ilgili haberimiz 22 Mayıs 2014 tarihinde yayınlanmış ve Samsunkamuyouyla birlikte Samsun yerel medyası tarafından uzun süre gündemde tutulmuştu.. Haberimizin ardından bazı yayın organları hem haber hem de köşe yazılarıyla konuyu gündemlerine almış ve bir genel yayın yönetmeni Samsun Valisi’ni göreve çağırmıştı..

İŞTE O HABERİMİZ
SAMSUN KALESİ BU BİNANIN ALTINDA!

Samsun Büyük Camii kuzey bahçe duvarının kenarından, doğu istikametine doğru ilerleyen Samsun Kalesinin sur kalıntılarının nereye kaybolduğunu merak ediyorsanız sıkı durun şimdi öğreneceksiniz!

Tarihi Samsun Kalesi bir iş merkezinin oto parkında can çekişiyor. Bu tarihi ayıbı ne yerel idareciler, ne Kültür Müdürlüğü ne de Anıtlar Kurulu ve de teknik adamlar açıklayabiliyor..

Samsun'da 11. Yüzyılda 1192’de Selçuklular tarafından inşa edilen ve Evliya Çelebi'nin 1640'da Samsun’a geldiğinde görüp seyahatnamesinde bahsettiği tarihi Samsun Kalesi'nden bugüne 13 metrelik sur kaldı.

PEKİ, NEREDE BU SURUN DEVAMI?

2008 yılında Samsun Büyük Cami’nin doğu cephesi karşısında Ak Bank’ın bulunduğu binanın yanındaki parselde bu gün AK Parti Samsun İl Başkanlığı’nın da bulunduğu binanın inşaatı başlar. İnşaatın hafriyat çalışmaları sırasında Büyük Cami yanında eski Samsun Kalesi'ne ait olduğu tespit edilen sur kalıntılarının ortaya çıkmasıyla Bölge Koruma Kurulu tarafından inşaat durdurulur.

Aynı yıl Büyük Camii çevresinde yapılan çevre düzenleme çalışmaları sırasında kale duvarının bir kısmı daha ortaya çıkar. Bunun üzerine Samsun Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu Arkeoloji Müzesi tarafından duvarın bulunduğu bölgede inceleme ve araştırma yapılmasına karar verilir. Yapılan inceleme ve kazının ardından 2009 yılında 13 metrelik kale duvarı ortaya çıkarılır. Duvarın tamamı tekrar tescillenip koruma altına alınır.

İNANILIR GİBİ DEĞİL; KALE BİNANIN OTOPARKINDA

Tescillenerek koruma altına alınan Samsun Kalesi’nin bir iş merkezinin otoparkına gömülmesine dahası Samsun Kalesi kalıntılarının üzerine inşaat yapılmasına nasıl izin verildiği ise tarihi bir muamma olarak kayıtlara geçmiş durumda.

2863 Kültür Ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu’nun ilgili maddesine göre korunması gereken "Kültür varlıkları" durumunda olan Samsun Kalesi ve çevresini olduğu gibi SİT ALANI yani tarih öncesinden günümüze kadar gelen çeşitli medeniyetlerin ürünü olup, yaşadıkları devirlerin sosyal, ekonomik, mimari ve benzeri özelliklerini yansıtan kent ve kent kalıntıları, kültür varlıklarının yoğun olarak bulunduğu sosyal yaşama konu olmuş veya önemli tarihi hadiselerin cereyan ettiği yerler ve tespiti yapılmış tabiat özellikleri ile korunması zorunlu alan olarak kayıt altına alıyor..

BU AYIBIN SORUMLUSU KİM?


Görüşlerine başvurduğumuz Samsun Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürü Menderes Alan, Samsun Kalesi’nin binanın altında korunduğunu belirterek, benzer örneklerinin dünyanın her yerinde olduğunu sözlerine ekledi ve “yeniden eski haline getiremeyeceğimize göre bu şekilde korunmasına kurul tarafından onay verildi” diyerek Samsun Kalesi’nin böyle bir yöntemle korunduğunu kaydetti.

2863 Kültür Ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu’nun ‘Korunması Zorunlu Taşınmaz Kültür ve Tabiat Varlıklarıyla ilgili maddesi ise konuyu şöyle çerçevelendiriyor:

Madde 6 – Korunması gerekli taşınmaz kültür ve tabiat varlıkları şunlardır:

a) Korunması gerekli tabiat varlıkları ile 19 uncu yüzyıl sonuna kadar yapılmış taşınmazlar,

b) Belirlenen tarihten sonra yapılmış olup önem ve özellikleri bakımından Kültür ve Turizm Bakanlığınca korunmalarında gerek görülen taşınmazlar,

c) Sit alanı içinde bulunan taşınmaz kültür varlıkları,

Kaya mezarlıkları, yazılı, resimli ve kabartmalı kayalar, resimli mağaralar, höyükler, tümülüsler, ören yerleri, akropol ve nekropoller; kale, hisar, burç, sur, tarihi kışla, tabya ve isihkamlar ile bunlarda bulunan sabit silahlar; harabeler, kervansaraylar, han, hamam ve medreseler; kümbet, türbe ve kitabeler, köprüler, su kemerleri, su yolları, sarnıç ve kuyular; tarihi yol kalıntıları, mesafe taşları, eski sınırları belirten delikli taşlar, dikili taşlar; sunaklar, tersaneler, rıhtımlar; tarihi saraylar, köşkler, evler, yalılar ve konaklar; camiler, mescitler, musallalar, namazgahlar; çeşme ve sebiller; imarethane, darphane, şifahane, muvakkithane, simkeşhane, tekke ve zaviyeler; mezarlıklar, hazireler, arastalar, bedestenler, kapalı çarşılar, sandukalar, siteller, sinagoklar, bazilikalar, kiliseler, manastırlar; külliyeler, eski anıt ve duvar kalıntıları; freskler, kabartmalar, mozaikler, peri bacaları ve benzeri taşınmazlar; taşınmaz kültür varlığı örneklerindendir.

BU HABER, HABER VERME ZORUNLULUĞU

2863 Kültür Ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu’nda ‘Haber Verme Zorunluluğu’ başlığı altında ilginç madde de var;

“Taşınır ve taşınmaz kültür ve tabiat varlıklarını bulanlar, malik oldukları veya kullandıkları arazinin içinde kültür ve tabiat varlığı bulunduğunu bilenler veya yeni haberdar olan malik ve zilyetler, bunu en geç üç gün içinde, en yakın müze müdürlüğüne veya köyde muhtara veya diğer yerlerde mülki idare amirlerine bildirmeye mecburdurlar.

Bu gibi varlıklar, askeri garnizonlar ve yasak bölgeler içinde bulunursa, usulüne uygun olarak üst komutanlıklara bildirilir.

Böyle bir ihbarı alan muhtar, mülki amir veya bu gibi varlıklardan doğrudan doğruya haberdar olan ilgili makamlar, bunların muhafaza ve güvenlikleri için gerekli tedbirleri alırlar. Muhtar, aynı gün alınan tedbirlerle birlikte durumu en yakın mülki amire; mülki amir ve diğer makamlar ise on gün içinde, yazı ile Kültür ve Turizm Bakanlığına ve en yakın müze müdürlüğüne bildirir.

İhbar alan Bakanlık ve müze müdürü bu Kanun hükümlerine göre, en kısa zamanda gerekli işlemleri yapar.

________________________________________
________________________________________


2.Haber
Samsun Milletvekili Hayati Tekin, Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş'u Samsun'un tarihi eserlerini koruma altına almak için göreve davet ederek, 'Eserler ayakta kalmak için direniyor. Adeta Samsun'un ve Türkiye'nin tarihi eserleri kan ağlıyor' dedi.Samsun Milletvekili Hayati Tekin, TBMM Plan Bütçe Komisyonu'nda Kültür ve Turizm Bakanlığı bütçesinin görüşmeleri sırasında söz alarak Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş'a Samsun'un tarih eserlerinin sorunlarını dile getirerek bakanlığın konuyla ilgilenmesini istedi.

SAATHANE'NİN GELECEĞİ MEÇHUL

Tekkeköy Belediye Başkanlığı döneminde risk alarak desteklediğini söylediği Saathane Projesi'nden bahseden Tekin, "Bu projenin tam kalbi olan Saathane Meydanı’nda yapılan kazılarda değişik süreçlerdeki değişik kültürlerin üst üste bindiği görüldü. Dolayısıyla bilgi teknolojisi açısından ve bu konunun bilimsel verilerini inceleyenler bu noktada dondu kaldı ve dolayısıyla burası da büyük bir çukur haline geldi. Esnaf ve şehir halkı muzdarip ve olay da şu anda mahkemelik. Ne olduğu, ne olacağı bilinmez bir halde duruyor. Samsun’un aynı zamanda Havza termal turizmi, Vezirköprü dağ turizmi, Ladik göl ve kayak turizmi, Bafra İkiztepe evleri ve aynı zamanda tarihi evleri, Alaçam Rum mahallesi evleri yıllardır ilgi bekliyor. Her yıl söylüyoruz, söylüyoruz geçiyor. Yeni bakanımız olmanız hasebiyle bu sene de size tekrarlıyoruz. Bu eserler ayakta kalmak için direniyor. Adeta Samsun'un ve Türkiye'nin tarihi eserleri kan ağlıyor. Lütfen bunlarla da ilgilenin" diye konuştu.

JAPONLAR ELEŞTİRİP GİDİYOR

Belediye başkanlığını bıraktığı günden beri Tekkeköy ilçesindeki tarihi eser ve mağaralara sahip çıkılmadığını öne süren Tekin, “Tekkeköy Belediye Başkanı olduğum zaman da, 1941 yılında beri bekleyen Tekkeköy mağaralarını o günün ekonomik şartlarında zorlanarak hayata geçirdim. Tekkeköy mağaraları insanlık tarihî kadar eski, milattan önce 12 bin 000 yıllarına dayanıyor. Burada maalesef, bir kazı başlamadı. Başkanlığım zamanında da çok ısrar etmiştim, bugün belediye iktidar partisi ama yine bir gram çalışma yok. Lütfen burayı bir an önce başlatın. Japonlar bu konuda bizden çok daha hassas, her sene gelip bizi eleştirip gidiyorlar" dedi.

Alıntıdır


Ahmed Bayezid
11 ay önce - Sal 12 Arl 2017, 17:53
Saathane 'de Son Durum / 01.12.2017(+)


amsun Saathane Meydanı projesinde sona gelinirken yapılan açıklamada projenin 2018 yılı içerisinde bitirilmesinin hedeflendiği belirtildi. Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından 2016 yılında restorasyon çalışmalarına başlanan Saathane Meydanı'nda yer alan; tarihi Taşhan, Şifa Hamamı, Süleyman Paşa Medrese ve Camisi'nin restorasyon çalışmaları devam ediyor.


2016 yılında restore edilmeye başlanan Taşhan; yapı temeli, duvar güçlendirme ve bazı nedenlerden ötürü ek olarak yeni bir revize restorasyon projesi ile sürüyor. Ek proje il birlikte Taşhan'da devam eden restorasyonun 2018 yılının ilk aylarında tamamlanması amaçlanıyor. Ek proje ile birlikte Taşhan'ın restorasyon maliyeti 3 milyon liraya yükseldi. 2016 yılında restorasyonuna başlanan ve 4 milyon maliyeti olan Süleyman Paşa Medrese ve Camisi'nin restorasyonun 2018 yılında tamamlanması amaçlanıyor. İhalesi yapılan Şifa Hamamı'nda ise çalışmalara 1 ay içerisinde başlanması hedefleniyor.


Üç projenin restorasyon çalışmaları tamamlandıktan sonra ise Çifte Hamam'ın olduğu kısım Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından camekanla kapatılarak Saathane Meydanı vatandaşların hizmetine açılacak.

(+)
(+)

SamsunhaberEn son Ahmed Bayezid tarafından Sal 12 Arl 2017, 18:31 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi


Ahmed Bayezid
11 ay önce - Sal 12 Arl 2017, 18:14
DAVALIK SAATHANE'Yİ VALİYE ANLATTI / 02.12.2017


Samsun'da tartışmalara konu olan ve esnafın 220'ye yakın dava açtığı Büyükşehir Belediyesi'nin Saathane Meydanı'ndaki dönüşüm projesi ile ilgili, mülk sahiplerinden Ayla'nın Vali Kaymak'a meclis toplantısında bilgi verdiği ve yardım istediği ortaya çıktı

Samsun'da proje aşaması ve çalışmaları ile 7 yıldır bitirilemeyen ve esnafın tarihi arastayı yok ettiği gerekçesiyle 220'e yakın dava açtığı, Büyükşehir Belediyesi'nin Saathane Meydanı'nda uyguladığı kentsel dönüşüm projesi ile ilgili Vali Kaymak'a bilgi verildiği ve yardım istendiği ortaya çıktı.

Samsun Ticaret Sanayi Odası'nın(STSO) meclis toplantı salonunda Samsun Valisi Osman Kaymak ve STSO Başkanı Salih Zeki Murzioğlu'nun bulunduğu ve kamoyuna yansımayan toplantında
Saathane Meydanı Esnaf Temsil Heyetinden Ümit Ayla'nın Vali Kaymak'ın yüzüne karşı videolu Saathane Meydanı'nı anlattığı ortaya çıktı. Vali Kaymak'ın dikkatle dinlediği açıklamada Ayla, projenin esnafları mağdur ettiğini ve uyarılarının Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz tarafından dikkate alınmadığını söyledi.


216 DAVA KAZANDIK

Büyükşehir Belediyesi tarafından uygulanan tavırı zulüm olarak nitelendirerek konuşmalarına başlayan Ayla, "Efendim sizi Samsun’un aşağı yukarı 2 bin 300 gündür süren bir zülmü ile ilgili bilgilendirmek istiyorum. 200 kadar esnafımızın mağdur olduğu ve 2011- 14 Haziran tarihinden itibaren mücadele ettiğimiz ve halen devam eden, bugüne kadar 216 tane davayı kazandığımız halde hala bir çözüme ulaştıramayan ve bugüne kadar ki yürüyüş politikası ile tamamen şehrin yerel tüccarına esnafına zarar vermek noktasından başka hiçbir seçenek sunmayan bir projeden bahsediyorum "dedi.

BÖLGE OSMANLI ARASTASI
Ayla, " Şu an itibariyle söyleyeceğim tabirlerin tamamı bilirkişi raporlarıyla ortaya konmuş ifadelerdir. Benim kendi ifadelerim olmayacaktır. Samsun’un 1194 Selçuklular dönemine dayanan kuruluş temelleri en önemli tarihi ticaret arastası olan Saathane Meydanı'nda yürütülen bir imar planı çalışması neticesinde bölgenin tamamında yapıların yıkılması ve bu yıkılan yapıların yerlerinde bir meydan çalışması yapılarak şehre kazandırılması noktasında bir bayanla faaliyetler yürütülmekte. Bu bölgede ben ve ailemin mevcudiyeti çok eski tarihlere dayanıyor. Tapu tarihimiz 1910 bu bölgede ben dördüncü kuşak temsilcisiyim ailemin. Bölgede seçilen temsilciler marifetiyle kamuoyuna duyurmak noktasında bir çalışma izledik. 2011 tarihinden itibaren bu proje bilirkişi raporlarında harf harf şu şekilde tanımlanan bir bölgededir. Kuruluşu itibariyle klasik Osmanlı Arastası hüviyetinde olup yaşam alanı ve ticaretin barındığı noktalardır diye bir beyanla tanımlanmakta. Bu bölgedeki mevcut yapıların tamamının bilirkişi raporlarındaki tek tarifi burası tarihi bir Osmanlı Çarşısıdır noktasında biz tabii ki bu süreci bir çok şekilde ifade etmek ve aktarmak noktasında çalışmalarda bulunduk "dedi.

VALİ KAYMAK'A ÇAĞRIDA BULUNDU
Konuşmasında "Buranın kuruluş amacı ticarettir "diyen Ayla, "Burada doğru olan yapılsın. Bizim Büyükşehir Belediye Başkanımız şu anda tarihi kentler birliği başkanı aynı zamanda tarihi kentler birliği burada genel kurul yaptığında biz de katıldık o toplantıya inanılmaz bir şekilde başkanın yaptığı şeylerin aksine bir beyanda bulunuyordu. Bütün yönetim kurulu üyeleri ve şaşkınlık içinde bunu izledik. Bizim bu feryadımızın dozajının bu şekilde olmasının sebebi. Bu olay çok kapsamlı eğer talebiniz olur ise bunu şahsen tüm detayları ile bilgilendirmek isterim. Bu proje Samsun’un civar vilayetlerin civar ilçelerin yaşayanların 50 yaş üstündeki herkesin anılarının olduğu bir bölgedir bu bölge.Bu projeye karar verildiğinde şehre ve şehrin amaçlarına hizmet etmemektedir. Şehrimizin gelecek nesillere aktarılması noktasında kültürünün yaşamsal geleneklerini aktarmak için buraya sahip çıkılması gerekirmektedir. Gerekiyorsa bizi de çıkartın burada fakat buranın şehre kazandırılarak korunması gerekmektedir. Burası mevcut binalarınmız dört katlı ise iki katlı yapılması gerekiyorsa yıkalım iki katını ama burayı kaybetmeyelim burası şehrimizin kartvizitidir efendim saygılar sunuyorum "diye konuştu.

Zekeriya FIRAT


Video için: Kaynak


Ahmed Bayezid
11 ay önce - Sal 12 Arl 2017, 18:25
İZMİR BAŞARDI SAMSUN ŞAŞIRTTI / 12.12.2017


Türkiye'de 11 sokağı meydana bağlanan tek yer Samsun Saathane Meydanı. 8 sokağın meydana açıldığı İzmir Meydanı ise statü bakımından ikinci sırada.

Türkiye'de 11 sokağı meydana bağlanan tek yer Samsun Saathane Meydanı. 8 sokağın meydana açıldığı İzmir Meydanı ise statü bakımından ikinci sırada. Saathane Meydanı Mülk Sahibi Ayla, "İzmir meydanı kente kazandırdı. Samsun yok etme derdinde "dedi.

Samsun Büyükşehir Belediyesi'nin İlkadım ilçesi Saathane Meydanı'nda hayata geçirdiği kentsel dönüşüm projesinde esnaf bölgenin tarihi Osmanlı çarşı kimliğini yok ettiğini belirterek, 250'ye yakın dava açmıştı. 7 yıldır süren kentsel dönüşüm projesi bölgedeki esnafı ve mülk sahiplerini perişan ederken, Saathane Meydanı Esnaf Temsil Heyeti Üyesi Ayla, sanat tarihçi bilirkişilerinin Saathane Meydanı'nın Klasik Osmanlı Çarşısı olduğunu açtıkları davada tespit ederek mahkemenin dikkatine sunduklarına dikkati çekti.

Ayla, bu bölgenin kuruluşu itibariyle ticaret kökenli olup şehrin en önemli merkezi haline geldiğini söyledi. Samsun'un tarihi kökeni olan bir kartvizite ihtiyacı olduğuna dikkati çeken Ayla, "Samsun'un İzmir Kordonu'ndan bir eksiği yok. Bizim şehrimize dışarıdan gelen insanların şehir kültürünü görebilecekleri ve bilgi alabilecekleri en önemli noktalardan bir tanesi de Saathane Meydanı'dır. Burası doğru bir bakışla yaşatılmalıdır. Türkiye'nin tek 11 ayrı sokağa açılan meydanı Saathane Meydanıdır. Bunu 8 sokakla İzmir takip eder. İzmir'de tarhi meydan güzel bir çalışma ile ortaya çıkarıldı. Samsun'da da bu yapılabilir. Samsun'un tarihi kimliğini yok etmeyelim "dedi.

TARİHİ KİMLİK YOK OLACAK
Sanat Tarihçi bilirkişilerinin bu bölgeyi Klasik Osmanlı Çarşısı olarak ifade ettiğini dile getiren Ayla, bu söylemin mahkeme bilirkişisi tarafında da belgelenmiş bir söylem olduğunun altını çizdi. Mahkemenin bu sözü tasdik etmesine rağmen burayı kendi kimliğinden çıkararak bir meydana çevirmeye kalkışmanın tarihi kimliği yok edeceğini savunan Ayla, "Belediyenin inadı yüzünden vakit kaybediyor vatandaş. Kaybedeceğinizi bile bile dava açıp yeni imar planı yapıyorsunuz. 8 defadır imar planı iptal ediliyor. Belediye bunu gördüğü halde bir sonraki planı yine aynı şekilde hazılıyor. Burada kaybeden Samsun oluyor" diye konuştu.

VATANDAŞA RAĞMEN BELEDİYECİLİK OLMAZ
CHP İl Başkanı Av. Tufan Akcagöz ise Saathane Projesiyle ilgili halka rağmen siyaset ve belediyeciliğin olmayacağını söyledi. Yusuf Ziya Yılmaz'ın başından beri bu anlayışı savunduğunu aktaran Akcagöz, "Vatandaşla, esnafla ortak noktada buluşularak belediyecilik yapılmalı. Vatandaşlar mahkemelere gidiyor bu konuyla alakalı. 7 yıldır Saathane Meydanı Projesi belli bir noktaya geldi ve hala beklemede. Bu bir zihniyet meselesi. Dışarıdan bakıldığında makyajı çok güzel ama gerçekte halkın taleplerine kulağını tıkayan bir hizmet anlayışı var" şeklinde konuştu.

(+)


(+)


Barış GÖK


Ahmed Bayezid
11 ay önce - Çrş 13 Arl 2017, 14:26

Samsun Saathane Meydanı - 1901(+)

Safet Ay


Ahmed Bayezid
11 ay önce - Cum 22 Arl 2017, 16:05

http://wowturkey.com/forum/viewtopic.php?p=6212177#6212177
1 Hafta önce yayınladığım haberin videosu:

sayfa 18
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
« önceki   123 ... 1718192021   sonraki »
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET