Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Tunceli Pertek ve Çemişgezek Tekrar Elazığ'a Bağlanacak mı?
« önceki   123 ... 181920 ... 232425   sonraki »

ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 19

Pertek ve Çemişgezek Tekrar Elazığ'a Bağlanacak mı?
Evet :) 58.3%  58.3%  [98]
Hayır :( 36.9%  36.9%  [62]
Kararsızım :S 4.8%  4.8%  [8]
Toplam Oy : 168

Serky45
10 ay önce - Sal 21 Ksm 2017, 13:34

Eniştem Çemişgezekli, Elazığ'da ikamet ediyor. Konuşmasında Elazığ ağzı hakim, yemekler Elazığ ile tamamen aynı, kültür ve folklor Harput. Tunceli'nin onlar için sadece mülki bir aidiyet olduğunu söylüyor. Tunceli'ye hayatında bir kez bile gitmemiş birçok Çemişgezekli olduğunu söylüyor. Tunceli merkez de zaten genel olarak bütün çarşı vs işlerini Elazığ'da görüyor. Fakat Çemişgezek Elazığ ile her yanıyla tamamen bir bütün halindedir. Zaten Elazığ etrafındaki yerleşim yerleri için bir merkez konumundadır. Bu sebepledir ki Elazığ'a yıllardan beri Bingöl, Tunceli, Erzincan, Malatya, Diyarbakır hatta Varto ve Hınıs gibi yerlerden bile insanlar yerleşip Elazığ'ı memleket bilmişlerdir.

Kipcak
10 ay önce - Sal 21 Ksm 2017, 13:55

Serky45

Enisten zaza mi yoksa Türkmen mi ?


hazarkentli
10 ay önce - Sal 21 Ksm 2017, 17:51

Bu sayfa nedense Pertek ve Çemişgezek ile alakası olmayan siyasi kürtçülerin pek bir ilgisini çekiyor, 813 başlık içinden eşeleyip güncel duruma getiriyorlar. işin ilginci bunlar milleti kendileri gibi aptal zannederek keriz yerine koyup keklemeye çalışıyorlar.Pertek HDP li imiş, ilçe genel meclisnde AK Parti birinci, İlçe Belediye Başkanı da AK Partili Recai Vural dır.
Biz bu gerzekleri yalanlamaktan bıktık bunlar yalan makinası ve beynini kiraya vermiş robotlar oldukları için bıkmadılar.
http://www.pertek.bel.tr/

Kaldı ki Tunceli genelinde HDP ye verilmiş oylarda etnik temelli değil, düzene ve iktidara kızgınlık temelli siyasi temellidir. Elektrik kaçağının en düşük olduğu, vergi tahsilatının yüksek oranda olduğu bu ilimizde sadece bu iki veriye bakarak HDP tercihini etnik temelli yapan illerden ayrıldığını göreceksiniz, zaten öyle güneydoğunun bir ilinden bakarak zannettikleri etnik unsurda Tuncelide yoktur.Tunceli nin kahir ekseriyeti, Sünni ve Alevi Türkmenler ile Zazalardan oluşmaktadır.Kendini kürt gösteren ermeni kökenli bir azınlığın da olması bu gerçeği değiştirmez, kızgınlıklarına da hak vermek lazım geçmiş dönemlerin ihmalleri üstüne şu anda bile iktidarın en başarılı olduğu ulaşım alanında dahi en az nasiplenmiş bir ilimizdir.Arapgir 23
10 ay önce - Sal 21 Ksm 2017, 18:22

Dersim halkı inandığı uğurda dik duran bir halktır. Bence Elazığ ve Tunceli halkı tüm ülkeye örnek olması lazım. 2 şehirde kutuplar da zıtlıklarda yaşıyor ama hamd olsun birlik beraberlik var geçmişte sivas maraş malatya çorumda yaşanan acılar gibi büyük acılar kışkırtmalar burada başarılı olamadı. Normalde pertek ve çemişgezek elazığdır kebandan harputtan farkı yoktur zamanın bilinçsizce siyaseti yüzünden arapgir kemaliye gibi bu 2 ilçede bizden alınmış pertek ve çemişgezek 100 yıldır adam akillı yatırım alamadı hem de elazığın da cebinden gitti. bu 2 ilçe nüfusuna kayıtlı şu anda 100 bine yakın insan var tüik bunları yayınlıyor. Hem bu insanlar orta da kalmış hem de elazığ ne yapacağını bilmiyor. Daha öncede demiştim elazığ Mazgirt ve nazımiyeyi diğer ilceleri sadece siyaseten yönetir yakındır da fakat pertek ve çemişgezek cuk oturur şekilde pazartesi hemen elazıgda başlayabilir. Bana kalsa ülkede çok gereksiz il var hem hizmet alamıyorlar hem külfet devlete. Tuncelinin Pülümür ve ovacıkı erzincana diğer ilçeler elazığa baglanmalı hizmet açısından. Bu bağlanma dersim halkını yok etmek değildir 500 yılda geçse dersim insanı kendi duruşunu dersim demeyi bırakmaz. Mesela kars ığdır ardahan aynı şekilde tekrar birleşmeli istanbulda ankarada her yerde dernekleri vakıfları bile ortak yönetilir. Burdur ısparta birleşmeli karabük bartın zonguldak birleşmeli. Gümüşhane bayburt birleşmeli. Yani 81 il sayısı çok fazla bu il sayısı 60 lara düşmeli. Birlik beraberlik daha fazla olur. Basit bir örnek vereyim tunceli sanatçı olarak çok öte bir şehir insanları sanatkar fakat elazığın da edebiyatı kültürü folklorü güçlü. Kaynak elazığ oluyor söyleyen tunceli oluyor okan şahin ender balkır hep elazığ türküleri okuyor bu şekilde hem kendileri gündeme geliyor hemde elazığ gündeme geliyor. Bu yapay sınırların değişmesi lazım tunceli ye hizmet gitmiyor elazığdan yönetiliyor bari eskisi gibi birleşme olursa siyaseten güçlü oluruz. Sadece tunceli haritadan silinir dersim zihniyeti bize göre yanlışta olsa doğruda olsa yaşıyor yaşarda. Bugün manisa da yaşayan insan dersimi söylemekten vazgeçmiyor. İl olması sehre bir katkısı yok bari elazığ ile bütünleşsin 2 şehir osmanli da olduğu gibi büyük lobisi gücü insan kaynağı olsun. 1927 nüfus sayımında elazığ 210 binlerde urfa Antep hepsi aynı bugün bakıyoruz bu iller 2 milyon oldu biz 590 bine yeni girecez tunceli de şuan 100 bin civarı. Bölünmek iyi değil.

Arapgir 23
10 ay önce - Sal 21 Ksm 2017, 18:40

Bu arada dün çemişgezek ve elazığ dernekler federasyonu istanbulda kürsübaşı gecesi yaptı konuyla alakalı bir bilgi

Misafir 620

10 ay önce - Sal 21 Ksm 2017, 19:04

Elazığ ve Tunceli birleşmeli. Zaten iki şehrin insan tiplemesi açısından bi fark yok.Misafir b51

9 ay önce - Sal 26 Arl 2017, 22:51

Cemisgezek elazziga mutlaka baglanmali diyorum.

Misafir fbb

9 ay önce - Pzr 14 Oca 2018, 22:16

Maden ne zaman ergani iline bağlanacak acaba

Arapgir 23
9 ay önce - Pzr 14 Oca 2018, 22:18

He sensin

Misafir 984

8 ay önce - Cum 26 Oca 2018, 22:38

Çermik ve Çüngüş'te Elazığ'a kültürel anlamda daha yakın.Özellikle Türk köylerinde genelde diğer topluluklarda Harput şivesine yakın bir Türkçe var.Bu anlamda iki ilçe Elazığ'a bağlı güneyindeki kültürel yakınlığı olmayan ilçelerden daha çok Elazığ ilçeleri gibi duruyor.Elazığ merkezinde ,göllübağ veya Hankendi gibi yerlerde doğup büyümüş kişiler bu ilçelerde bulunmuşsa ne demek istediğimi çok iyi anlar. Diyarbakır'da özellikle çevre ilçelerden ve illerden gelen kesim bu iki ilçeyi siyasal tercih ve kültürel özelliklerinden dolayı hazmedemezler.sayfa 19
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
« önceki   123 ... 181920 ... 232425   sonraki »
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET