Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 2
mehmet karakas7
1 yıl önce - Pts 20 Ksm 2017, 21:21

Misafir 744 yazılarını beğeniyorum keşke üye olsanda öyle yazsan.
Yazıların siyasi çekişmelerden uzak, toplumun yarayan yaralarına tarafsız bir gözle (Sivas halkının yanında)bakıyorsun.
Alıntı:
benim tahminim ama bilimsel bir çalışma yapılıp,sebepler tespit edilirse ve o göçe neden olan o faktörler ortadan kaldırılırsa göç durur hatta bir kısım giden geri bile döner

Bu fikrine katılıyorum zaten Üniversitelerin kurulmasının bir amacıda toplumun ihtiyaçlarını, hedeflerini vs göstermek değil mi!
İşte size alın bir akademik araştırma yönlendirin genç araştırma görevlilerini çalışsınlar,sorunları saptayıp çarelerinide bir bir döksünler siyasilerin önüne, onlar içinde çalışacakları bir hedefleri olur.
saygılarımla.


MUAMMER TÜRK
1 yıl önce - Pts 20 Ksm 2017, 21:30

Öncelikle istanbulda Sivaslı sayısının önde olması ,gururlanacak bir olay değil,sivası diğer illerden ayıran iklimi,toprak büyüklüğü,köy sayısının diğer illere nazaran çok olması ,ekonomik ve tarımsal anlamda ,yeterikadar desteklenmemesi,yatırımcıların önünü açacak teşviklerden yararlandırılmaması,sivasın hakkı olan şeker fabrikasının ısrarla 40 yıldır yapılmaması,demirin %60 nın sivasta çıktığı halde 3 tane entegre demirçelik tesisininde sivas dışına kurulması,et kombinasının kapatılması, vagon fabrkasının malatyaya ,kayseriye vss.kaldırılması,diğer irili ufaklı olayları saymıyorum bile,belediyelerin kapatılması,dikimevinin kapatılması,bölge müdürlüklerinin kapatılmasıvs vs ..baktığımızda tüm bu işlerin göçün hızlanmasında çok büyük rolü var,bunun yanında siyasi nedenlerle göçedenlerin de sayısal bakımdan çok fazla olması nedeniyle maalesef sivas, nüfus olarak ülke nimetlerinden yeterince faydalanamayan,kaderi göç etmek olan bir şehir olmuştur,her ilin kendine göre göç sebepleri vardır,yukardaki sebepleri çoğaltmak mümkün,sivassadece 17 yıldır göçetmiyor,görüldüğü üzere 1950-60 1980-90 2001-17 yılları arasında büyük göç hareketi yaşanmıştır,ben insanların doğduğu yerlerde doyup göçetmemesinden yanayım ,yukarda bazı misafir arkadaşlar bazı şeyler yazmışda ,ben onlara katılmıyorum,sivas köy filan değil,göçün zaten şehir merkezinden olmadığını ,ilçe ve köylerden olduğunu bilmiyorlar sanırım,hani hergün reynaya filan giden biri olsa,özel teknesiyle boğaz turu filan yapan biri olsa,hani istanbulun rantını yiyen biri olsa ,çok sosyal biri olsada, sivas köy gibi dese anlarımda... ,uzun lafın kısası yukarda saydım göçün nedenlerini ,uzatmak çoğaltmak mümkün elbette,göçsadece biyerden başka yere gitmek değil,göçerken beyinde göçüyor,parada göçüyor,sosyolojk,demografik dengelerde değişiyor,göçen insanların memleketine soğuk kalması,yabancı kalması cabası ,elbetteki siyasilerin tamamının bu göçte katkısı var.
.


Misafir 02c

1 yıl önce - Pts 20 Ksm 2017, 21:39

Sivas'ın neden göç verdiğine dair Ulusal bir çalışma kurultayı düzenlenebilir.Cemoli D18
1 yıl önce - Pts 20 Ksm 2017, 23:19

İstanbul'da yaşayan Sivaslıların, 1/7'i Sivas'a dönse, Sivas otomatikman büyükşehir olur.

Misafir deb

1 yıl önce - Sal 21 Ksm 2017, 14:55

Neden donsunki. İs. Yok. Sosyal aktive. Kisitli. Sehir gunden gune eriyorrr. Simdi cikarlar bana karsi. Yazarlar. Once. İs verecen as veren sonra konusacaksiz. Sivas. Koy. Buyuk koy.

mehmet karakas7
12 ay önce - Sal 21 Ksm 2017, 16:17

Alıntı:
Neden donsunki. İs. Yok. Sosyal aktive. Kisitli. Sehir gunden gune eriyorrr. Simdi cikarlar bana karsi. Yazarlar. Once. İs verecen as veren sonra konusacaksiz. Sivas. Koy. Buyuk koy.


1970 lerde Teksas.Yüzbaşı Tommisk.Kaptan Swing vs çizgi romanları okurduk ,o romanlarda Kızılderililerin diyalogları olurdu misafir kardeş.Misafir 8b4

8 ay önce - Prş 01 Mar 2018, 12:44

Sivaslılar neden kendi şehirlerinde yaşamayıp sürekli göç ediyor?

Ömer Mete
8 ay önce - Prş 01 Mar 2018, 13:42

Bir tek Sivaslılar değil ki. Diğer bütün şehirler de göç veriyor, fakat Sivas biraz daha fazla göç vermiş. Bir de oranları açıklasalar sonuç farklı olur bence.

Misafir 806

8 ay önce - Cum 02 Mar 2018, 21:17

İzmir daha rahat hem istanbuldaki gibi 5-6 ay odun kömür gaz masrafı yok Ve yiyecek içecek de çok ucuz

MUAMMER TÜRK
8 ay önce - Cum 02 Mar 2018, 23:27

BU veriler nüfusunda sivas yazanlardanmı oluşuyor?yoksa ailesinin yada kendinin kütüğü sivasda olanlardanmı bilmiyorum,elbetteki sayısal verilere güvenmek lazımda,istanbulda Sivaslıdan çok Ordulu,tokatlı,erzurumlu ,karslı daha çok görülüyor gözüme ,eğer Iğdır,ardahan karsdan ayrılmamış olsaydı belki enaz sivas kadar nüfusu olurdu,bu veriler adrese dayalı veriler,ömründe sivası görmemiş,2 gün bile yaşamamış,nufusunda İstanbul yazan yüzbinlerce insan, bu verilere dahil değil sanıyorum...sivasın dier illere göre daha çok göç etmiş etmesinin nedeni çok geniş coğrafyada dağılmış olması,köylerinin türkiyedeki diğer illere nazaran daha çok olması,sivasın 1275 köyü bulunuyor,mezraları saymıyorum,enaz 700 kusurda mezra vardır ,onları hesaba katmıyorum,istanbuldaki sivas nüfusu 741 bin , ordunun köy sayısı 485 ,istanbuldaki nüfusu 550 bin civarı,köyleri aynı büyüklükte standart kabul edersek ,ordunun göç oranı sivasa göre daha fazladır,1275 köy orduda olsa ,istanbuldaki nüfusu 1milyon 400 kusur bin olurdu,ordunun köyleriyle ,sivasın köylerini yer değiştirsek sivasın istanbuldaki nüfusu 282 bin filan olurdu,demek istediğim,köy sayılarına göre hesap yaparsak,sivaslılar,malatya,ordu,giresuna göre daha az göçetmiş,480 köyü olup istanbulda 400 bin nüfusu olan il,1275 köyü olupta istanbulda 741 bin nüfusu olan sivaslıdan daha çok göçetmiştir .sayfa 2
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> İSTANBUL - Haberler ve Sohbet