Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
cihan

7 yıl önce - Cmt 05 Şub 2011, 22:09
Samsun - Engiz Havaalanı (Ondokuzmayıs Havaalanı)


  (+)

AK Parti Grup Başkanvekili ve Samsun Milletvekili Suat Kılıç, Engiz Havaalanı'nı Yeniden Yapacaklarını Belirterek, 'Uçuş Pisti İçin 2 Milyon TL Ödenek Sağladık' Dedi.

Alıntı:
AK Parti Grup Başkanvekili ve Samsun Milletvekili Suat Kılıç, Engiz Havaalanı'nı yeniden yapacaklarını belirterek, 'Uçuş pisti için 2 milyon TL ödenek sağladık' dedi.

Kılıç, 19 Mayıs ilçesinde kurulan Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Sivil Havacılık Yüksekokulu'nda incelemelerde bulundu. Kılıç'a Omü Rektör Yardımcısı ve Sivil Havacılık Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Ferşat Kolbakır, Kaymakam Kadir Ekinci, 19 Mayıs Belediye Başkanı Osman Topaloğlu ve THK Samsun Şubesi Başkanı Abdülkerim Samangül ilçede yapılacak çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Kılıç, burada yaptığı açıklamada, 19 Mayıs ilçesinde Tekel'e ait depoların ve idari binaların Omü'ye yüksekokul yapılması için tahsis edildiğine ve burada Sivil Havacılık Yüksekokulu kurulduğuna işaret ederek, Samsun'un havacılık alanında önemli bir merkez olmasını amaçladıklarını ifade etti.

19 Mayıs ilçesinde Omü Sivil Havacılık Yüksekokulu'nun yanında THK tarafından Havacılık Eğitim Merkezi kurulması için de talep olduğunu belirten Kılıç, havacılığın gelişmesi ve ilerlemesi için çalışma yürüttüklerin söyledi.

İlçede, geçmiş yıllarda amatör olarak bir takım havacılık faaliyetleri sürdürüldüğünü ve tesis yapıldığını anımsatan Kılıç, şunları kaydetti:

'Engiz Havaalanı olarak bilinen bu alanı yeniden yapacağız. Kullanılmayacak durumda olan uçuş pisti için 2 milyon TL ödenek sağladık. 950 metre uzunluğundaki pisti uzatarak otoban kalitesinde pist haline getireceğiz. Bu havaalanını yeniden inşa ediyoruz. Küçük uçaklar buraya inip kalkabilecek. Ayrıca buraya Omü Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi kuracağız. Burada pilotlar yetiştirilecek. Uçak bakım ve onarım teknisyenleri, uçuş teknisyenleri yetiştirilecek. Burası Türkiye'de pilot yetiştirilen 5-6 merkezden biri olacak.'

Amaçlarının 19 Mayıs ilçesindeki havacılık vizyonunu geleceğe taşımak olduğunu vurgulayan Kılıç, havacılık alanında her işi bilen kişi ve kurumlarla hareket etmek amacında olduklarını belirtti.

19 Mayıs ilçesinde yaklaşık 900 dönümlük alanı havacılık anlamında en iyi şekilde kullanmak istediklerini de sözlerine ekleyen Kılıç, 'Tekel'e ait bütün depoları Omü'ye verdik. Ancak, üniversitenin kullanmadığı hiçbir alanı da heba ettirmeyiz. Özellikle depoları kullanmazlarsa, tekno park olarak kullanılabilir, tıbbi aletlerin kullanımına açılabilir. Bu nedenle araziye ve imkanlarımızı iyi kullanmak zorundayız' dedi.
(MKU-DLK-ÜNS) - SAMSUN (Anadolu Ajansı) 07.12.2010 10:4019 Mayıs`a `Havacılık Eğitim Köyü` kurulacak
OMÜ Rektör Yardımcısı Prof.Dr. Ferşat Kolbakır, Türkiye'de sivil havacılığın gelişimine katkı sağlamak amacıyla 19 Mayıs'taki sivil havacılık yüksekokulunun yanına 'Havacılık Eğitim Köyü' kuracaklarını söyledi.
Alıntı:

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Rektörlüğünce Türkiye'de sivil havacılığın gelişimine katkı sağlamak amacıyla Samsun'un 19 Mayıs ilçesine kurulacak sivil havacılık yüksekokulunun yanına 'Havacılık Eğitim Köyü' de kurulmasının planlandığı bildirildi. OMÜ Rektör Yardımcısı Prof.Dr. Ferşat Kolbakır, verdiği bilgide, OMÜ'nün çok kısa süre içinde havacılığın gelişmesine ciddi katkılar sağlayan bir eğitim merkezi haline geleceğini söyledi.

250 DÖNÜMLÜK ARAZİYE TALİBİZ

Kolbakır, 19 Mayıs ilçesine Sivil Havacılık Yüksekokulu'nun kurulmasının ardından birçok unsurun da beraberinde olacağını belirterek, şunları kaydetti: "19 Mayıs ilçesindeki Engiz Havaalanı'nın bulunduğu alan ve çevresini kullanmak istiyoruz. Mülkiyeti İl Özel İdaresine devredilen arazi ile 19 Mayıs Belediyesinin kullanımında olan yaklaşık 250 dönümlük araziye talibiz. Hedefimiz, Samsun'u Türkiye'nin ve dünyanın sayılı havacılık merkezlerinden birisi haline getirmektir. Bunun için çalışıyoruz"

PROJELER BURDA ÜRETİLECEK

19 Mayıs ilçesini havacılık üssü haline getirmeyi amaçladıklarını bunun için de çeşitli projeler hazırladıklarını ifade eden Kolbakır, şu bilgileri verdi: "Sivil havacılık yüksekokulunun yanında havacılık eğitim köyü de kuracağız. Havacılık eğitim köyünde, her türlü havacılık eğitimi ve bilgisinin verildiği, havacılığın geliştirilmesi için projelerin üretildiği üniteler yer alacak. İsteyen her kişi projesini getirip, burada işlerlik kazandırabilecek. Havacılıkla ilgili her türlü bilgi, materyal ve teknoloji bulunacak. İsteyenler burada deneysel hava araçları, maket uçaklar, hava araçları yan sanayisini geliştirecek çalışmalar da bulanabilecek" Kolbakır, havacılık eğitim köyünün kurulması için 19 Mayıs ilçesindeki söz konusu alanın tercih edilme nedeni olarak kullanım kolaylığı bulunması ve gelecekte önemli bir merkez olabileceği düşüncesinin etkili olduğunu vurguladı.
SAMSUN (A.A)
http://yenisafak.com.tr/YurtHaberler/?t=10.01.201 ...p;i=234441

 Samsun Tunning Kulübü, 19 Mayıs İlçesindeki Engiz Havaalanında yılın en güzel arabası yarışması düzenledi.
Alıntı:
Samsun Büyükşehir Belediyesi'nin izin vermemesi üzerine 19 Mayıs Emniyetinden izin alınarak düzenlenen yarışmaya 80 modifiye araç katıldı.
Engiz Havaalanında düzenlenen yarışmada araçlar bütün hünerlerini gösterdiler. Daha sonra yapılan çekiliş ile 2010 yılının en güzel modifiyeli aracı seçildi ve ilk 3'e giren araçlara kupaları verildi. Çekilişe katılan 19 Mayıs ilçesi emniyet mensubu polis memurları da çekilişe renk katarak birinciyi seçtiler.
Birincinin seçilmesinden sonra 19 Mayıs Kumcağız Sahilinde konvoylar eşliğinde tur atan araçlar daha sonra ilçeden ayrıldılar.

Samsun Tuning kurucusu Yahız Açmak, "Samsun Büyükşehir Belediyesinin kendilerine izin vermediğini ve toplanacak bir alan bulamadıkları için 19 Mayıs Emniyetinden Engiz Havaalanı için izin aldık. 5 yıldan beri bu işi yapıyoruz.Toplanmak için yer sıkıntımız var" dedi.
http://www.bafrahaber.com/haberdetay/24651/Engiz- ...smasi.html
SAMSUN'DAKİ HAVA MEYDANLARI'NI TANIYALIM:

1) ENGİZ (ONDOKUZMAYIS) HAVAALANI

(+)
2002 yılında kapatıldı. Samsun'un Ondokuzmayıs ilçesi Engiz/Ballıca Mevkiinde olup; havacılık kulübü tarafından sportif amaçlı faaliyetler için kullanılıyordu.
Eskiden, ILS (Instrument Landing System) Aletli iniş sistemi yokken Çarşamba Havaalanının yaklaşma alanı içerisinde olduğu için pilotlar karıştırabiliyordu.
(Örnek haber: http://www.tumgazeteler.com/?a=1365087&cache=1)

2) SAMSUN HAVAALANI (SAMAIR)


  (+)

Çarşamba Havaalanı, şimdiki yerinden önce Samsun merkezinde ve şehrin 162 metre yükseliğindeki Kıranköy Mezarlığı ile Samsun Asker Hastanesi yanında yer alıyordu. Havaalanının IATA kodu SSX, ICAO kodu ise LTAQ idi. Bu havaalanı 1958 yılının kasım ayında açılmıştı ve pist uzunluğu 1,650 metreydi. Ancak havaalanının pistinde sık sık heyelan yaşanması, pistin kısa olması, havaalanının coğrafi yapısı nedeniyle de aletli iniş sistemi (ILS) yerleştirilememesi uçakların güvenli iniş yapmasını engelliyordu. Bu nedenlerle çoğu pilot sisli havalarda havaalanına inmek istemiyordu. 11 Ocak 1998'de Türk Hava Yolları'nın İstanbul-Samsun seferini yapan ve 68 yolcu taşıyan RJ 100 tipi yolcu uçağı kötü hava şartları nedeniyle pistten çıktı.[1][2] Şans eseri kazada ölen kimse olmazken, o sırada Çarşamba Havaalanı'nın devam eden inşaası daha da hızlandırıldı. Samsun havaalanının arazisi uzun bir süre boş kaldıktan sonra 2008 yılında hastane yapımına başlandı ve 2010 yılında inşaatı tamamlanarak hizmete açıldı. (Kaynak: Wikipedia)
(IATA Kodu: SSX, ICAO Kodu: LTAQ) ; Koordinat: 41°16′K, 36°18′D3) ÇARŞAMBA ULUSLARARASI HAVAALANI

(+)

Çarşamba Uluslararası Havaalanı: Samsun'a yeni havaalanı yapılması 90'lı yılların başında devlet projelerinde yer almaya başladı. Havaalanı 1993 yılında DLH tarafından ihaleye çıkarılmasına rağmen bu ihale daha sonra iptal edildi. 1994 yılında yapılan ihale Alsim Alarko ve Akfen İnşaat ortaklığındaki konsorsiyumuna verildi. Havaalanının temeli 31 Ağustos 1994'te Başbakan Tansu Çiller tarafından atıldı. 1997 yılına kadar çok fazla ilerleme sağlanamayan havaalanı, resmi olarak 15 Aralık 1998'de Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ve Başbakan Mesut Yılmaz tarafından hava trafiğine açıldı. 11 Şubat 1999'da ise tarifeli seferlere başlandı.

2009 yılının ağustos ayında apronun yetersiz kalması nedeniyle havaalanının apronu genişletildi. 2007 yılında Metro Şirketler Grubu tarafından inşaatına başlanan A tipi gümrüklü kargo antreposu ve soğuk hava deposu ise 1 Eylül 2009'da faaliyete geçti. 2010'un başında Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü havaalanının uçuş kısıtlamalarını kaldırırarak open sky uygulamasına geçirdi. Böylece havayolu işletmeleri havaalanına istedikleri sayıda uçuş gerçekleştirmeye başladı. (Kaynak: wikipedia)

(IATA Kodu: SZF, ICAO Kodu: LTFH) Havaalanın pisti beton olup, uzunluğu 3,000 metredir. Koordinatlar: 41°15′56″N 36°32′55″E , Havaalanı tipi: Sivil, Yön: 13/31, Uzunluk: 9,843ft ; 3,000m, Rakım (ODS): 18 ft / 5 m. , Yolcu kapasitesi: 2 milyon/yıllık
 


yalcinn

2 yıl önce - Prş 17 Ksm 2016, 14:59
Samsun Çarşamba Havalimanı'nda Yapılacak Bakım Çalışmasına OMÜ'den Alternatif


Samsun OMÜ Sivil Havacılık Meslek Yüksekokulu Müdürü ve UZAYTEM Genel Havacılık İşletmesi Sorumlu Müdürü Prof. Dr. Ferşat Kolbakır, özel uçakları ile kente gelmek isteyen iş adamlarının OMÜ Havaalanı'nı kullanabileceğini belirtti.
Samsun Çarşamba Havalimanı'nda Yapılacak Bakım Çalışmasına OMÜ'den Alternatifali alimi012
1 yıl önce - Cum 03 Ksm 2017, 23:42

Alıntı:

Airline and Airport Code Search
This airline and airport code search engine provides an official source for codes assigned by IATA.
Find out the 2-letter code of an airline or identify to which airline a 2-letter code corresponds
Find out the 3-letter code of a location (airport, city) or identify which airport or city uses a particular code
* Required field
Search by
Enter city / airport code
ssx
*
SEARCH
Search results for "ssx"
CITY NAME 3-LETTER CITY CODE AIRPORT NAME 3-LETTER AIRPORT CODE
Singita Safari Lodge SSX Singita Safari Lodge SSX

samsun samair iata kodu güney afrikada bir havalanına verilmiş.Misafir 792

1 yıl önce - Cum 03 Ksm 2017, 23:44

yani ali bey? acıklar mısınız biraz?

yalcinn

1 yıl önce - Cum 03 Ksm 2017, 23:47

SSX , Samsun sehir merkezindeki eski havaalaninin koduydu . Engiz `deki pistin bu kodu devam ettirdigini bilmiyordum .Misafir 792

1 yıl önce - Cum 03 Ksm 2017, 23:52

tamam simdi anladım...

suleyman 55

1 yıl önce - Cum 03 Ksm 2017, 23:56

SSX Tepecik`deki eski havaalaninin IATA kodu degil miydi ?

ali alimi012
1 yıl önce - Pzr 19 Ksm 2017, 20:43

yani bu havalanı kodu başka ülkeye verilmiş.engize falan verilmemiş

yani başka yok samsunda havaalanı kodu olan.
*
SEARCH
Search results for "samsun"
CITY NAME 3-LETTER CITY CODE AIRPORT NAME 3-LETTER AIRPORT CODE
Samsun SZF Carsamba SZF

Displaying 1 result(s)
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET